İçeriğe Yönlendir

Oksimetre ya da Akıllı Saat

Mahmut Yıldız

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

Gece uykudayken kandaki oksijen değerimi takip edebileceğim bir cihaza ihtiyacım var. Anlık olarak görmek yerine kayıt tutması ve bu kayıtları sonradan görüntülemek istiyorum. Parmak ucu cihazlar var ama onlar kayıt tutmuyor bildiğim kadarıyla. 

Yurt dışında yüzük şeklinde olanları gördüm. Bluetooth ile telefona kayıt gönderiyor. 

Ya da akıllı saatler bu işi yapar mı? Daha doğrusu ne kadar doğrulukla ölçerler onu merak ediyorum. Kullandığınız, bildiğiniz marka varsa önerilere açığım. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Tıbbi değeri yok akıllı saatlerin ölçümlerinin. Kitapçıklarındaki beyan bu yönde. Ama tabi ki fikir verecektir. Uygulama üzerinden verileri kayıt ediyor istediğiniz gibi. Kaliteli bir marka olursa iş görecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Sahın yazdı:

Tıbbi değeri yok akıllı saatlerin ölçümlerinin.

Bu yanlış tabir. Ölçülen değerlerin tıbbi değer olarak alınmasının doğru olmayacağını söylüyorlar. 

Ben saatimi oksimetre ile karşılaştırdım, neredeyse birebir değer çıktı. Ancak ev tipi oksimetrelerde de tıbbi ölçü olarak alınmaz yazıyor. Zira kalibre edilemeyen cihaz bunlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

Bu yanlış tabir. Ölçülen değerlerin tıbbi değer olarak alınmasının doğru olmayacağını söylüyorlar. 

Ben saatimi oksimetre ile karşılaştırdım, neredeyse birebir değer çıktı. Ancak ev tipi oksimetrelerde de tıbbi ölçü olarak alınmaz yazıyor. Zira kalibre edilemeyen cihaz bunlar.

Saatin marka/modeli nedir? 

Aslında evdeki tüm cihazlar kalibre edilmediği için kesin sonuç olarak kabul edilmezler. Ama bir fikir vermesi için kullanılırlar. Amacım en doğru ölçümü yapabilmek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

Saatin marka/modeli nedir? 

Aslında evdeki tüm cihazlar kalibre edilmediği için kesin sonuç olarak kabul edilmezler. Ama bir fikir vermesi için kullanılırlar. Amacım en doğru ölçümü yapabilmek. 

Huawei Watch 3 GT.

2 haftalık pil süresi, vücut ısısı, kalp ritmi, uyku takibi, kandaki oksijen takibi gibi özelliker kusursuza yakın.

Watch3 GT PRO alırsanız, EKG de çekiyor alet.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Sani Gerşon yazdı:

EKG de çekiyor alet.

Bir üst modelini bekleyelim anjiyo yapar herhalde  :tongue:

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

Huawei Watch 3 GT.

2 haftalık pil süresi, vücut ısısı, kalp ritmi, uyku takibi, kandaki oksijen takibi gibi özelliker kusursuza yakın.

Bu güzele benziyor. Bakalım nasılmış? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Sani Gerşon yazdı:

Bu durum bu gün için geçerli ama Sani hocam. Bir ay sonra da oksimetre ile aynı değeri vereceğine emin olamıyoruz. Ayrıca bir ölçüm tıbbi değer olarak alınamayacaksa tıbben geçerli değildir diye düşünüyorum. İşe yaramaz, almayın kötü demiyorum, iş görür, fikir sahibi yapar ama tıbben anlamlı değil diyorum. Doktora gidip akıllı saatim satürasyonumu çok düşük gösteriyor dersek doktor ne der? :) 

Pandemi döneminin başında çocuklar olunca araştırıp medikal ürünler satan bir mağazadan tıbbi tesislerde çokça kullanılan bir lazer derece aldım. Çocuklardan biri hastalanır ateşi çıkarsa doktora götürüyorum. Kimse benim ölçümümü ciddiye almıyor. Evde 38,5 ölçüyorum, hastane uzak, gidene kadar 37,5'e düşüyor, kayda 37,5 geçiyor. Alıp dereceyi doktor arkadaşa gidip onların cihazı ile ölçüm sonucu karşılaştırdık, aynı çıkıyor, zaten bendeki de medikal cihaz ama benden başka kimse ciddiye almıyor :D 

Sani Gerşon yazdı:

Huawei Watch 3 GT.

Tansiyon var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Murat Sahın yazdı:

Bu durum bu gün için geçerli ama Sani hocam. Bir ay sonra da oksimetre ile aynı değeri vereceğine emin olamıyoruz. Ayrıca bir ölçüm tıbbi değer olarak alınamayacaksa tıbben geçerli değildir diye düşünüyorum. İşe yaramaz, almayın kötü demiyorum, iş görür, fikir sahibi yapar ama tıbben anlamlı değil diyorum. Doktora gidip akıllı saatim satürasyonumu çok düşük gösteriyor dersek doktor ne der? :) 

Pandemi döneminin başında çocuklar olunca araştırıp medikal ürünler satan bir mağazadan tıbbi tesislerde çokça kullanılan bir lazer derece aldım. Çocuklardan biri hastalanır ateşi çıkarsa doktora götürüyorum. Kimse benim ölçümümü ciddiye almıyor. Evde 38,5 ölçüyorum, hastane uzak, gidene kadar 37,5'e düşüyor, kayda 37,5 geçiyor. Alıp dereceyi doktor arkadaşa gidip onların cihazı ile ölçüm sonucu karşılaştırdık, aynı çıkıyor, zaten bendeki de medikal cihaz ama benden başka kimse ciddiye almıyor :D 

Tansiyon var mı?

Evdeki cihazların resmi olarak kalibrasyonları yapılmadığı için ölçüm sonuçları da resmi olarak doğru kabul edilmezler. Ancak evde ölçmenin amacı zaten fikir edinmek. Yoksa evdeki ölçümü hiç bir doktor referans olarak almaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kandaki oksijen miktarını kan ölçümü yapmadan nasıl anlar cihaz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben Covid yoğun bakımı sonrası bu konuyu çok araştırdım. Hassas ölçüm ve değerlerin takibi olarak Samsung Galaxy Watch4 aldım ve memnunum. Sonradan elime Huawei Watch GT2 pro geçti. Onunda testlerimde doğru ölçüm yaptığını gördüm. Sürekli ölçümde yaptırabilirsiniz. Yine bunların kayıtları tutulur.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu diş bile çeker 

Sizin cihaz tavsiyeniz var mı, illa saat olmasına gerek yok.

Aslında benim verdiğim cihaz da akıllı saatler de aynı mantıkla ölçüm yapıyor. İkisi de olabilir gibi. 

Kayıt tuttuğunu sanmıyorum ama kalitelidir. 
https://www.braunshop.com.tr/braun-yk-81ceu-pulse-oksimetre-nabiz-ve-oksijen-olcer

Belki en düşük en yüksek seviye kaydı tutuyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Servet Aydın yazdı:

Işık gönderiyor, gelen yansıma oranına göre karar veriyor. 

Cihat Küçükay yazdı:

Ben Covid yoğun bakımı sonrası bu konuyu çok araştırdım. Hassas ölçüm ve değerlerin takibi olarak Samsung Galaxy Watch4 aldım ve memnunum. Sonradan elime Huawei Watch GT2 pro geçti. Onunda testlerimde doğru ölçüm yaptığını gördüm. Sürekli ölçümde yaptırabilirsiniz. Yine bunların kayıtları tutulur.

Bunlara bakayım. Teşekküler. 

Ersen Tapan yazdı:

Kayıt tuttuğunu sanmıyorum ama kalitelidir. 
https://www.braunshop.com.tr/braun-yk-81ceu-pulse-oksimetre-nabiz-ve-oksijen-olcer

Belki en düşük en yüksek seviye kaydı tutuyor olabilir.

Bu parmak ucu, gece çıkma ihtimali var. Bana gece boyunca ölçüm yapmaya devam eden ve bunu kayıt eden bir cihaz lazım. 

Sani Gerşon yazdı:

Tansiyon ve EKG'nin bir arada olduğu şu model var:

https://consumer.huawei.com/tr/wearables/watch-d/

Huawei saatlere bakacağız anlaşılan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Kızılötesi gönderiyor dokudan geçip O2 den geri yansıyana göre değerlendiriyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

8500 liraymış :onder:

50$ topu topu.

Bakış açınızı değiştirin.

Av Mevsimi - Cem Yılmaz Bakış Açısı (Vurulma Sahnesi) - Haberler

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

50$ topu topu.

Bakış açınızı değiştirin.

Av Mevsimi - Cem Yılmaz Bakış Açısı (Vurulma Sahnesi) - Haberler

Bakış aşısı kalmamış, covid aşısı var dediler, kaçtım. :)

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sani Gerşon yazdı:

50$ topu topu.

Nasıl bir dolar o ? Hemen bozduralım.:halter:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Ersen Tapan yazdı:

Nasıl bir dolar o ? Hemen bozduralım.:halter:

437.60 dolar :hohoho:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Huawei Watch Gt 3 modeline bakıyorum, aklıma yattı gibi. 

Bir de bunun ölçüp değerlerini dosya olarak alıp başka yere aktarabilsem süper olacak.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...