İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Otomatik Vites Problemi

Mehmet Işıtman
Çözüme git Mehmet Işıtman tarafından,

Recommended Posts

Mehmet Işıtman

Herkese merhaba, Gaziantep'ten herkese selam olsun. Sevgilerle.

Aracım Mondeo 2006 trend 2.0 otomatik vitesli. Otomobilim 2. ve 3. viteslerde kararsızlık yaşıyor. Gaza basınca devir yükseliyor 3. vitese atıyor. Hemen ardından devir düşürüp 2. ye alıyor. Bu arada da sarsıyor. Diğer vites geçişlerinde problem olmuyor. Hızlanmam gereken yerde araba pusuyor. Daha önce başına böyle bir durum gelen varmı. Yada tavsiye edeceğiniz bir konu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Evet gaz pedalına tepki veriyor. Bir anda 4 bin devir yapıyor ardından vites küçültüyor. Gaza basmaya devam edince tekrar atıyor sonra 4. vitese geçiş yapıyor hocam. 

Yavaş basınca da araç geç hareket ediyor ama yine aynı tepki malesef. Birazdan video çekip atıyorum hocam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

türbin kitlemyior olabilir, ehil bir türbinciye baktırmalı oto sanayilerde

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Arabayıda yeni aldım. Sabah araba hareket etmedi. D konumda gaz veriyorum 10 cm ilerlemiyor. Isının açıp kapatıp yavaş yavaş gaz yemeye başladı. Canım çok sıkıldı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Işıtman yazdı:

Arabayıda yeni aldım. Sabah araba hareket etmedi. D konumda gaz veriyorum 10 cm ilerlemiyor. Isının açıp kapatıp yavaş yavaş gaz yemeye başladı. Canım çok sıkıldı. 

türbin harici şanzıman da olabilir, eski sahibi ne diyor? kaça alındı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Eski sahibi bir şey yoktu diyor. Çaglar hocam cevaplar için çok teşekkürler

Sizce ne yapmam lazım. Gaziantep te güvenilir usta tanımıyorum. Parça sıkıntısıda olabilir gibi. Ankara'ya mı gitsem bilemedim çok masraf çıkaracak gibi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman
Çağlar Bayur yazdı:

kaça alındı ?

280.000 TL ye aldım. Turbo hortumu yırtıktı onu yaptırdım. Birde egzozun altında kırık şekilli bir parça vardı onu değiştirdim. Alır almaz tamirden çıkamaz oldum :(

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Çağlar Abinin dediği gibi şanzıman problemli gibi. Ama bir anda bozulması çok normal değil bence. Eski sahibinde başlamış bu problem yüksek ihtimalle. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Yarın şanzımanciya gideceğim. Tüm olayları buraya yazacağım. Çözüme ulaşacağız inşallah. Burdan aynı durum başına gelenler de faydalanır inşallah herkese selamlar. Takipte kalın.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence yağ basıncı yetersiz bu arabada. Ya tork konvertörü kaçırıyor ya da yağ eksik. Yağını değişmiş mi eski sahibisi?

Ben 300 e sorunsuz arabayı satamadım 280 e sorunlu arabaları satıyolar orası da ayrı bir garip :S 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bence yağ basıncı yetersiz bu arabada. Ya tork konvertörü kaçırıyor ya da yağ eksik. Yağını değişmiş mi eski sahibisi?

Ben 300 e sorunsuz arabayı satamadım 280 e sorunlu arabaları satıyolar orası da ayrı bir garip :S 

Türk milletinin marka tercihini anlamak zordur, en iyi anlayan marka vw veya şahenktir.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Çağlar Bayur yazdı:

satlılkmı

O tren kaçtı :D

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O tren kaçtı :D

tühh sabah uyku mahmuru sormak lazımdı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

3 ustaya gittim. 3'üde 2. viteste kaçırdığını rektifiye işlemi yapılacağını söyledi. 3 ustada yaklaşık 35.000 TL fiyat talep etti. 25 bin içindeki parçalar için 3 bin yağ 4 bin işçilik birde ankaraya bir parça gidecekmiş içi açılıp tamir olup gelecekmiş.

Ankarada tuncay ustaya telefon açtım. Video yu gönderdim. Yaklaşık aynı masrafın gideceğini söylediler.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Önce yağ seviyesine baktırın

Bende aynı şekilde düşündüm. Yağ kontrolü bilgisayarlı hata testi yaparlar dedim ama 3 ustada direk rektifiye dedi. İnsaflı bir usta varmış ona yönlendirdiler o da aynı şekil dedi.  Koyabilecek olsam yağı ben koyar denerdim herkes aynısını diyor :) Satın aldığım kişiye yarı yarıya masrafı bölüşmeyi talep edecem bakalım ne olacak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman

Abi sülün osman işine döndü. Biz ucuza aldık derken adam pahalıya vermiş :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu hata nasıl gizlenmiş. bu da önemli.. 

Ne zaman aldınız aracı ? 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Işıtman yazdı:

3 ustaya gittim. 3'üde 2. viteste kaçırdığını rektifiye işlemi yapılacağını söyledi. 3 ustada yaklaşık 35.000 TL fiyat talep etti. 25 bin içindeki parçalar için 3 bin yağ 4 bin işçilik birde ankaraya bir parça gidecekmiş içi açılıp tamir olup gelecekmiş.

Ankarada tuncay ustaya telefon açtım. Video yu gönderdim. Yaklaşık aynı masrafın gideceğini söylediler.

Bende aynı şekilde düşündüm. Yağ kontrolü bilgisayarlı hata testi yaparlar dedim ama 3 ustada direk rektifiye dedi. İnsaflı bir usta varmış ona yönlendirdiler o da aynı şekil dedi.  Koyabilecek olsam yağı ben koyar denerdim herkes aynısını diyor :) Satın aldığım kişiye yarı yarıya masrafı bölüşmeyi talep edecem bakalım ne olacak. 

Yağ koymak basit akünün altında dolum yeri vardan oradan koyuluyor ama önemli olan eksik mi değil mi ona bakmak. Yoksa fazla yağ olmuş olur boşuna yağ almış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Işıtman
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu hata nasıl gizlenmiş. bu da önemli.. 

Ne zaman aldınız aracı ? 

3 gün önce aldım aracı. Test sürüşünde fark edemedim. Birde sabah 5 10 dk sonra hareket etmesi anlamak mümkün değildi. Direk yola çıktım. Yolda farkkttim aradım sıkıntı yoktu diyor :) 

Yağ koymak basit akünün altında dolum yeri vardan oradan koyuluyor ama önemli olan eksik mi değil mi ona bakmak. Yoksa fazla yağ olmuş olur boşuna yağ almış olursunuz.

Birazdan bir shell bayisine gidip yağ koydurayım diye düşünüyorum. Oradaki çalışanlar eksik yağları tamamlıyordu. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...