İçeriğe Yönlendir

Latitude Çekiş Düşüklüğü ve Cut Off Problemi

Alphan Salt

Recommended Posts

Alphan Salt

Merhabalar , aracım latitude 2012 1.5 dci aracımda arıza lambası yanmamakta fakat çekişi zayıfladı.Aynı rotada yakıtım 7,3 ten 10.5 leri görmekte.Aracım viteste iken cut off yapmıyor devir çok geç düşüyor.Vites boşta iken herhangi bir sorun yok devir artış ve düşüşünde.Aracımı toplamda 5 ayrı özel servise götürdüm çözüm bulumadılar.Aracımın bu sıkıntı nedeniyle mazot filtresi ve hava filtresini mais taktım düzelmedi , maf map ve rail müşürünü temizledim , Elm 327 ile baktığımda enjektörler 0.95 ile 1.05 aralığında , rail basıcı rölantide 249 gaza basarak artıyor , turbo basıncı da artıyor , debriyaj müşüründen şüphelendim ama hız sabitleyici çalışıyor , turbo elektrovana taktı usta araç değişmeyip arıza kodu bırakmış usta geri söktü taktığı elektrovana zırıldıyordu eskiyi geri taktı.Vakum pompası çalışıyor emiş var westgateye giden emişi kontrol ettim kaçak yok.Kelebek klapesi temiz.Partikül rejenerasyonu yeni be başarılı kurum 3.5 gr yazıyor.Araç hava alıyor diye maf hortumunu açıp kartonla kapattım fakat bir emiş sesi duyamadım emiş hortumları sağlam.Turbo hortumlarımda faşırtı yada ıslık duymuyorum.Ustalar ilgilenmediğinden herşeyi kendim yaptım.Şüphelerim arasında maf , westgate , yada egr açık kalmış olabilir diye düşünüyorum.Aynı zamanda viteste yada boştayken 2100 devirden 1800 e düşüyor gaz kesiyor bazen bunu yaptığında da hava emiş maf hortumu iyice silkeleniyor çiuv gibi bir ses yapıyor sanırım turbo çekiyor.Başından geçen yada yorumu önerisi olanları bekliyorum.Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Örneğin düz yolda viteste ayağımı 3000 devirde gazdan çektiğimde bayağı yol gidiyor sonra anca 2900 e düşüyor çok yavaş düşüyor motor freni hiç yok gibi.

20230515_174601.jpg

20230609_173739.jpg

20230608_202842.jpg

20230515_172021.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ayak gazdan çekildi yakıt 0'a inmiyor ise gaz pedalı olabilir. Sıfır konuma inmiyor demektir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alphan Salt
(düzenlendi)

Gazdan çekince anlık tüketime bakıp yazacağım Servet abi 

tarihinde Alphan Salt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Anlık 0 oluyorsa turbo basıncına bak 1800dd üstünde 1.55bar görmelisin. Basınç düşük ise akışmetre sağlıklı veri göndermiyor demektir. Yakıt artar ve yüksek devirde enjeksiyon sistemi hatası da verebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Anlık sıfıra düşüyor abi fakat birkaç saniye gecikiyor

Devir 1800 Turbo 1270 mbar

Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Gaz pedalı voltajı kendi gaz verene kadar normal kendi gaz verirken sabit 1.35 V

Screenshot_20230611_194033.jpg

Yorum bağlantısı
Alphan Salt

İstop edip bakıyorum gaz pedalı hassas ve dogru calısıyor suan gaz pedalını da eledim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kara düzen git.. 

Maf sensörünün fişini çekip dene bakalım ne yapıyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Mehmet abi mafı sökünce yine aynıydı egr soketlerini de denedim birşey değişmedi fiziki bir sıkıntı yok emiş ve basınç hortumlarında bir sensör var ama hepsi düzgün yükselip düşüyor elm 327 de

Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Enjeksiyonu kontrol ettiriniz yazıyor sökünce duman farketmedim ama durum devam ediyor akışmetreyi söktüğümde aynıydı hatta biraz daha acayipleşti araç 

Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Servet abi sorunlar başladığında dpf zannettim 13 gr vardı uzun yol yaptım başarılı rejenerasyon yapılmış kurum miktarı 3.5 gram yazıyordu

Benzer bir arıza izledim youtube da symbol ile ilgili termostat üzerindeki ısı müşürü çıkmış arıza

https://youtube.com/watch?v=cUVdVGISy6Q&feature=share7 Dakikayı 18.30 dan başlatabilirsiniz

Hiç ummadığım bir parça yarın da ona bakayım

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Alphan Salt yazdı:

3000 devirden sonra kendi kendine gaz basıyor kesiciye kadar

Gaz pedalına tekrar bakın bence. En azından bir temizlik spreyi sıkın potu temizlensin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

enjektörler açık kalıyor olabilir

Şayet öyle ise pistonların erimesi an meselesi olacak. Fena

Yorum bağlantısı
Alphan Salt

Aynı zamanda hararet 99-101 geziyor 95 düşürüyor termostat ve ısı müşürü de şüpheli abi

Clip ile parametre kontrolünü yetkili servis dışında anlayanı bulamadım yetkili servisler çok yoğun olduklarını söyledi randevuya temmuzun ikinci yada üçüncü haftası deyince termostatı ve müşürü değiştirmeye karar verdim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alphan Salt yazdı:

Aynı zamanda hararet 99-101 geziyor 95 düşürüyor termostat ve ısı müşürü de şüpheli abi

1.5dci'da 105hp ise motor 88'lik termostat olmalı. Hararet yüksek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...