İçeriğe Yönlendir

Yakıtın Ortalamasının Yükselmesi

Anıl Akca

Recommended Posts

Doğan Arşiray

karbon monoksit her zaman çıkıyor, yetersiz yanmayla ilgisi yok. kimyasal reaksiyon o şekilde. katalitik konvertörün yakıt karışımı ile hiçbir ilgisi yok. iki tane oksijen sensörü var katalitik konvertör öncesindeki sensör karışım ayarını dolayısı ile verimi ölçüyor, ikinci sensör ise katalitik konvertörün çalışıp çalışmadığını ölçmek için var. katalitik konvertör de karbonmonoksiti karbon dioksite çevirmek için eklenmiş emisyon kontrolü amaçlı bir parça.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

çekiş düştüğü için daha fazla basarsın tüketim uçar abi

mantıklı. tıkalı filtre gibi.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Doğan Arşiray yazdı:

karbon monoksit her zaman çıkıyor, yetersiz yanmayla ilgisi yok. kimyasal reaksiyon o şekilde. katalitik konvertörün yakıt karışımı ile hiçbir ilgisi yok. iki tane oksijen sensörü var katalitik konvertör öncesindeki sensör karışım ayarını dolayısı ile verimi ölçüyor, ikinci sensör ise katalitik konvertörün çalışıp çalışmadığını ölçmek için var. katalitik konvertör de karbonmonoksiti karbon dioksite çevirmek için eklenmiş emisyon kontrolü amaçlı bir parça.

Mono oksit ne kadar fazla ise o kadar verimsiz yanma var demektir. Katalitik verimi artırmaya yönelik bir parça evet, ancak karışımı ayarlayabileceği max min nokta var. Altında üstünde kalırsa arıza lambası yanar (lambda sensörü olması lazım) zaten. Tam sınırda ise yanmaz ama çiğ yakıtı buram buram atar sistem 🙂

Emisyon düşürmenin ilk noktası yanma verimini artırmak. Yani hava ile teması artırıp üstüne çıkan gazı sisteme verip çiğ yakıt kaldıysa onu da yakmak şeklinde gider. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bu aralar benim de ortalama yakıt arttı. Klimadan olduğunu düşünüyorum. Ciddi güç çalıyor araçtan. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Celal Aydın yazdı:

Bu aralar benim de ortalama yakıt arttı. Klimadan olduğunu düşünüyorum. Ciddi güç çalıyor araçtan. 

Mümkün olduğunca düşük kademe ve dış sirkülasyon kapalı olacak şekilde kullanın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...