İçeriğe Yönlendir

Yıllar Sonra Tekrar Radar Cezası

Ahmet Türedi

Recommended Posts

Ahmet Türedi

Evet arkadaşlar yıllardır kurallara çok özen gösteriyorum belki 10 yılı geçti yılda ortalama 40 bin km yol yaptığım halde ceza yemiyordum.

Bir süredir Konya Antalya arası yeni açılan yoldan Serik e gidip gelmeye başladım.Yol güzel tek şerit olan yerleride olabildiğince virajsız olduğu için sollama v.s dert olmuyor.Normalde 2 saate Seydişehirden Serik e giderdek artık yeni yol ile 1 saat 40 dakikaya falan düştü.

Her neyse tabi yol yeni ve radar uygulamalarının tam olarak yerlerini bilmiyorum.Yolda bir duble bir tek şerit olup duruyor.Geçen cumartesi yine Serik e giderken tam  Taşağıl mevkiine yaklaştığımda yol duble yol idi.Yolda radar levhasını gördüm hızım zaten 110 sabit gidiyorum.Hanıma dedim bak demek buraya radar koyacaklar levhayı yerleştirmişler.Neyse bir süre daha gittik radar v.s yok.Yol tek şerite düştü biz radar mevzunu unuttuk .Bariz yokuş aşağı ve hafif viraj olan yoldan ağaşı inerken virajı döndüğüm gibi radar aracını gördüm.Şimdi burada yapılan uygulama ne kadar etik.Resmen tuzak zaten duble yoldan çıkmışım hızım 100 105 arasıydı ve yokuş aşağı bir pozisyondayız.Araç istemsizce kendi zaten hızlanıyor ve dalgınlıkla bile hız sınırı rahat aşılacak bir pozisyon var ortada. 

Radarın amacı bize ceza yazmak değil bizi yavaşlatmak kurallara uygun gitmemizi sağlamak bu EDS ler için de geçerli .Sonuçta EDS lerde gizli değil herkes biliyor EDS olduğunu ona göre kendine çeki düzen veriyor.Ama bu uygulama resmen para tuzağı ve gerçekten zoruma gitti.Vatandaşın cebinden parayı zorla almaktan başka bir açıklaması yok.

Bu yapılan uygulamayı şikayet etsem sonuç alabilirmiyim ve nereye şikayet etmeliyim uygulamayı yapan jandarma trafikti.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Antalyadan gazipaşaya kadar tuzak radar yok. Adamlar sağlı sollu işaret koyuyorlar. Afyon-Antalya arasıda aynı değim gibi tuzak radar yok. 2019 yılında motorla 80 km hızla giderken 1500-tl ceza yemiştim. Tabela vardı görmedinmi dedi memur, görmedim dedim. Tabelayı ya birini sollarken kaçırdım yada dalgındım. Şimdi o yediğim ceza 4064-tl.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bizdeki radar uygulaması vatandaşı bilinçlendirmenin dışına çıkarak sadece para koparmak oluyor. Bütün yolu kurala uyarak geliyorsun dalgın olabileceğin en zayıf noktaya radar koyuyorsun bu nedenlede kurala uymamakla itham edilip ceza yiyorsun. Gerçekten parasından ziyade uygulama insanın canını sıkıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Türedi yazdı:

dalgın olabileceğin en zayıf noktaya radar

işin tekniği bu rampa aşağı ve sağ viraj en güzel yerlerdendir, bir de uzun iniş sonrası tırmanış ve tepeüstleri

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Çağlar Bayur yazdı:

işin tekniği bu rampa aşağı ve sağ viraj en güzel yerlerdendir, bir de uzun iniş sonrası tırmanış ve tepeüstleri

İnternette baktım aslında mahkemenin tuzak radar cezalarına karşı iptal ettiği baya örnek var.  Ülke kim kime ne tutturursaya dönmüş.İtiraz edersen iptal etmezsen tıpış tıpış ödüyorsun zaten mevcut uygulama böyle. :) 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ahmet Türedi yazdı:

Evet arkadaşlar yıllardır kurallara çok özen gösteriyorum belki 10 yılı geçti yılda ortalama 40 bin km yol yaptığım halde ceza yemiyordum.

Bir süredir Konya Antalya arası yeni açılan yoldan Serik e gidip gelmeye başladım.Yol güzel tek şerit olan yerleride olabildiğince virajsız olduğu için sollama v.s dert olmuyor.Normalde 2 saate Seydişehirden Serik e giderdek artık yeni yol ile 1 saat 40 dakikaya falan düştü.

Her neyse tabi yol yeni ve radar uygulamalarının tam olarak yerlerini bilmiyorum.Yolda bir duble bir tek şerit olup duruyor.Geçen cumartesi yine Serik e giderken tam  Taşağıl mevkiine yaklaştığımda yol duble yol idi.Yolda radar levhasını gördüm hızım zaten 110 sabit gidiyorum.Hanıma dedim bak demek buraya radar koyacaklar levhayı yerleştirmişler.Neyse bir süre daha gittik radar v.s yok.Yol tek şerite düştü biz radar mevzunu unuttuk .Bariz yokuş aşağı ve hafif viraj olan yoldan ağaşı inerken virajı döndüğüm gibi radar aracını gördüm.Şimdi burada yapılan uygulama ne kadar etik.Resmen tuzak zaten duble yoldan çıkmışım hızım 100 105 arasıydı ve yokuş aşağı bir pozisyondayız.Araç istemsizce kendi zaten hızlanıyor ve dalgınlıkla bile hız sınırı rahat aşılacak bir pozisyon var ortada. 

Radarın amacı bize ceza yazmak değil bizi yavaşlatmak kurallara uygun gitmemizi sağlamak bu EDS ler için de geçerli .Sonuçta EDS lerde gizli değil herkes biliyor EDS olduğunu ona göre kendine çeki düzen veriyor.Ama bu uygulama resmen para tuzağı ve gerçekten zoruma gitti.Vatandaşın cebinden parayı zorla almaktan başka bir açıklaması yok.

Bu yapılan uygulamayı şikayet etsem sonuç alabilirmiyim ve nereye şikayet etmeliyim uygulamayı yapan jandarma trafikti.

Öncesinde uyarı levhası yoksa şikayet edip uyarmalısınız. Birdahaki uygulamalara alt yapı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

İlaveten tam mücavir alan giriş levha hizalari.

Hafta sonu Adapazarı samsun arası gidip geldim. Daha karakolda personel kalmamış hepsi radar başında idi. Tuzaklar zebil. Bakalım ne kadar gelecek peşimden

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

O tünel yolu geçen sene daha açılmadan meraktan gideyim dedim. Tünele gelene kadar yol bitmişti, tünel kapalı olduğu için etrafından engebeli yoldan devam edip tekrar normal yeni yapılmış yola bağlanmıştım, haftaya son hali ile test edeceğim inşallah. O zamanda demiştim bu yol radara çok müsait olur diye. Sizin olayda bende şikayetlik bir durum yok, uyarı levhasını görmüşsünüz, buna tuzak diyemeyiz. Bu arada senede 1 kez radar cezası yemezsem kendime gelemiyorum :p

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Emin Önal yazdı:

O tünel yolu geçen sene daha açılmadan meraktan gideyim dedim. Tünele gelene kadar yol bitmişti, tünel kapalı olduğu için etrafından engebeli yoldan devam edip tekrar normal yeni yapılmış yola bağlanmıştım, haftaya son hali ile test edeceğim inşallah. O zamanda demiştim bu yol radara çok müsait olur diye. Sizin olayda bende şikayetlik bir durum yok, uyarı levhasını görmüşsünüz, buna tuzak diyemeyiz. Bu arada senede 1 kez radar cezası yemezsem kendime gelemiyorum :p

Tuzak deme nedenim duble yola levha koyup tek şeritli yolda uygulama yapıyorlar vede yokuşun dibine . Bu arada tünel gidiş yönü kapalı yine dağ yolundan gitmek zorunda kalıyorsunuz tek güzel tarafı dağ yolu şuanda sıfır asfalt ve sadece gidiş için kullanılıyor.arada bir karşıdan şantiye kamyonu çıkarsa çıkıyor.Dönüş yönü açık.Ancak yolda eksik kalan tamamlanma aşamasında olan yerler var duvar v.s yapımları nedeni ile tali yola geçiş yapılan yerler oluyor.Biraz acele ile açılmış yol belli eksikler şimdi yapılıyor.

Erol Güven yazdı:

Geçmiş olsun ödeyin kurtulun itiraz etseniz bile önce ödeyeceksiniz lakin bir şey çıkmaz.

teşekkürler ödedim zaten dün hemen :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Ahmet Türedi yazdı:

Tuzak deme nedenim duble yola levha koyup tek şeritli yolda uygulama yapıyorlar vede yokuşun dibine . Bu arada tünel gidiş yönü kapalı yine dağ yolundan gitmek zorunda kalıyorsunuz tek güzel tarafı dağ yolu şuanda sıfır asfalt ve sadece gidiş için kullanılıyor.arada bir karşıdan şantiye kamyonu çıkarsa çıkıyor.Dönüş yönü açık.Ancak yolda eksik kalan tamamlanma aşamasında olan yerler var duvar v.s yapımları nedeni ile tali yola geçiş yapılan yerler oluyor.Biraz acele ile açılmış yol belli eksikler şimdi yapılıyor.

Enterasan. Geçen hafta k.peder tünelden gittim geldim dedi bana :unsure2:

Çok uzun sürdü yapımı, acele ile açılmış olması normal.

Büyük kolaylık sağlayacağı kesin ama. Murtiçi'nin öncesi ve sonrasındaki virajlı yollar, sıcak havada, trafikte katılınca çekilmez oluyordu.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yokuş inerken herkes hız yapabilir ama yokuş yukarı herkes yapamaz diye inişlere koyarlar radarı. Uyarı levhası var diye radar var demek değil, ben başı boş duran çok radar levhası gördüm ama tedbirli olmakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Emin Önal yazdı:

Enterasan. Geçen hafta k.peder tünelden gittim geldim dedi bana :unsure2:

Çok uzun sürdü yapımı, acele ile açılmış olması normal.

Büyük kolaylık sağlayacağı kesin ama. Murtiçi'nin öncesi ve sonrasındaki virajlı yollar, sıcak havada, trafikte katılınca çekilmez oluyordu.

Ben iki haftadır cumartesi gidip pazar dönüyorum tünelin gidiş yönü 2 haftadır kapalı malesef.İlk açılıştan sonraki hafta açıktı sonrası kapanmış.Öylece kapalı duruyor, içeride ne yapıyorlar bilmiyorum ben geçerken yapılacak birşey görünmüyordu ama anlamadım. yolun güzel tarafı en yüksek rakım 1280 metre falan Seydişehir üzeri 1820 metreye kadar çıkıp iniyorsunuz , daha virajlı ve yoğun oluyor. Her türlü Serik Antalya tarafına gidecekler için yeni yol avantajlı.Alanya Manavgat için eski yol mesafe olarak daha yakın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Radar uyarısından kaç km sonra radar aracını gördünüz? 

Açıkcası onu tam hatırlamıyorum ama radar levhası duble yola koyulmuştu.Fakat uygulama tekşerite düşünce yapılıyordu.ben 110 ile giderken şerit teke düştü.hızım 100 105 arası idi yokuşu inerken virajı dönünce gördüm zaten jandarma aracını frene kökledim ama fayda etmedi. Yolu henüz 3. kez kullandığım için tam hakim değilim bugün tekrar gideceğim mesafeye dikkat ederim.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Bir arkadaşım Denizliye giderken radar cezası yemiş. Sonra mahkemeye başvurup iptal ettirdi. 

İtirazı şu şekilde. " Radar olduğuna dair levha yoktu. ":D  ve ceza iptal oldu. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Serkan Toker yazdı:

Yokuş inerken herkes hız yapabilir ama yokuş yukarı herkes yapamaz diye inişlere koyarlar radarı. Uyarı levhası var diye radar var demek değil, ben başı boş duran çok radar levhası gördüm ama tedbirli olmakta fayda var.

Yokuş çıkarken konan radar zengini,

yokuş inerken konan radar daha çok fakiri vurur.

• Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Emre Şimşek yazdı:

Yokuş çıkarken konan radar zengini,

yokuş inerken konan radar daha çok fakiri vurur.

Atasozu gibi olmus 😂 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Atasozu gibi olmus 😂 

direkt bana yazılmış :) 

@Ahmet Türedi hocam teorik olarak radar uyarısı hız tabelası değil. Yola göre ayarla hızını diyor. Ben radarımı kurarım diyor :) 

Mevzuatta tabela-radar aracı arası mesafe yazmıyor ama 3km’ye kadar tabela koyulabiliyor. Emniyetin uygulama prosedürü olmuş. 

Daha fazlaysa iyi bir avukatla ceza iptal ettirilebilir. Sonuçta istanbul çıkışına tabela koyup radarı ankara kurarsa bu olmaz. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

radarı kuranın unuttğu yasaları biz daha bilmiyoruzdur, tabela mesafesinden birşey çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Bilemiyorum mesleğim olduğundan taraflı mı bakıyorum ama tabela konulmuş zaten tuzak kelimesini yakıştıramadım ayrıca hız sınırına zaten sizin anlattığınız gibi durumlar yaşanmasın diye %10 payda konulmuş. Birazda kendimizde arayalım suçu bence hız sınırlarına da sadece radar tabelası görünce değil sürekli uyalım dünyanın binbir türlü hali var 😀

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kontrollü ortamda 71 ile 77km/h arasındaki savrulma farkını yaşamak lazım, sonra farklı bir bakış açısına sahip olunuyor

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Konuyu dün okusam bugun biraz daha temkinli gider gelirdim o yolu. Serik'ten Yenişarbademli yaptım sabah. Akşam da aynı yoldan geri döndüm. Herhangi bir radar aracı görmedim bugün. Benim de aklıma geldi Yolda gelirken hiç radar arabası gormedim diye. Ama tasgail da çalışırken tasagil d 400 karayoluna kadar olan kısımda radar kurduklarını biliyorum. Ben ceza yemedim ama ceza yiyen arkadaşlarım oldu.  Bugün ilk defa tüneli kullanmak nasip oldu. Sadece giderken açık idi. Dönerken servis yolu üzerinden geldik. O da ben virajlı yolları sevdiğimden dolayı eğlenceli geldi. 2 sene önce yanan orman alanlarını da görünce ayrıca çok üzüldüm. Allah tekrarını yaşatmasın inşallah 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Ahmet Türedi yazdı:

Geçmiş olsun. Daha geçen gün başka bir konuda da bu konuyu konuştuk forumda bazı arkadaşlar bana kurallara uyduktan sonra ister 5 ister 15 radar olsun demişlerdi ama aslında demek istediğim tam da buydu. Bu yapılanın trafiği düzenlemek gibi bir gayesi yok bana göre. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...