İçeriğe Yönlendir

0.9 TCE Rölantide Dalgalanma

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba değerli dostlar. 

İlk sorumu sorayım sizlerden tecrube aktarımı alayım. 0.9 TCE motorum rölantide dalgalı çalışıyor. Bu motorda normalmidir emin değilim, İ10 da böyle bir sorun başladığında ateşleme bobinlerini değiştirmiştim ve düzelmişti. Bu araçtada aynı durummu vardır. Yoksa rölantide dalgalanma tce 90 motoru için normalmidir. 0.9 tce kullanan arkadaşlar varsa bir tecrube paylaşırlarsa sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu ingiliz sanderosu buji ve ateşleme bobini değiştiğinde sorunun düzeldiğini aktarmış. 

https://www.renaultforums.co.uk/threads/renault-clio-mk4-2014-0-9litre-idle-problem-fixed.604072/page-2

Orjinal Buji : https://www.akbayrenault.com/urun/clio-4-captur-0-9-tce-buji-adet-224019133r

Orjinal bobin : https://www.akbayrenault.com/urun/clio-iv-0-9-tce-motor-bobin-224332428r

x3 olacak şekilde alınacak. Şimcilik araba bu para denkleşene kadar yatar. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Yeldan yazdı:

3 silindir olduğu için olabilir mi

İ10 da 3 silindirdi, motor titreşimli çalışır ama devir dalgalanması olmazdı

Bu motor devir dalgalanması var. obd ile baktım 50 100 devir inip kalkıyor motor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir tane buji 315 bir tane bobin 790 lira mı, bir de bunlar 3 ile mi çarpılacak.. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir tane buji 315 bir tane bobin 790 lira mı, bir de bunlar 3 ile mi çarpılacak.. 

Ekonomik algım tamamen bozulduğu için bana ucuz geldi.  Bu gün babamın geçmeyen 5 nci vites sorunu için arızanın vites kablosu kaynaklı olduğu teşhisi kondu. Vites kablosu için 7500 tl fiyat vermişler. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

0.9'lar biraz titriyorlar rölantide. Normal bu motor için. Youtube'da zamanında çok videosu paylaşıldı. Kapısı oynayan vardı titremeden ötürü.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

0.9'lar biraz titriyorlar rölantide. Normal bu motor için. Youtube'da zamanında çok videosu paylaşıldı. Kapısı oynayan vardı titremeden ötürü.

Titreşim vardır doğrudur ama devirin dalgalanması başka bişey. Daha önce Hyundai i10 kullandığım yani 3 silindir tecrubem olduğu için bunun farkındayım. Ama devir dalgalanması bam başka bir durum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ali abi kutular mais olduğu için pahalı. Aynı kodlu ngk buji ve valeo marka bobin bakarsan daha uygun çıkar fiyat.

Oto erdem var oradan da parça bakabilirsin. Akbay kadar güvenilir ve dürüst esnaflar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bakındım biraz, interkul yağlanma problemi sebebiyle hava akışında problem oluşuyor buda rolanti dalgalanması yapıyor gibisinden birşeyler yazmışlar, bir kontrol et istersen Ali...

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Cristina başlığına yazmıştım motor hakkında yorumları bekliyorum kronik derdi var mıdır diye. 

Varan 1 oldu. :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Aracı bakıma götürcek ve lastik alacak param kalmadığı gibi camın patlamasıda tuzu biberi oldu. Daha önce aynı sorun i10 da başına geldiği için ateşleme bobini ne çok fena bilendim açıkcası

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Titreşim vardır doğrudur ama devirin dalgalanması başka bişey. Daha önce Hyundai i10 kullandığım yani 3 silindir tecrubem olduğu için bunun farkındayım. Ama devir dalgalanması bam başka bir durum. 

Hımm, dalgalanma varsa durum farklı. Ateşleme sistemi bi değişsin tabi. Olmazsa enjektörlere bakılmalı. LPG olmadığı için zaten başka yerlere yönelmeye gerek kalmayacak.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Tce çöp tu kaka yazmıştım ben. En kakası da 1.33 olan ali abideki :crazy:

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
İlkay Başaran yazdı:

En sonunda seni betona gömecek haberin olsun, demedi deme.

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Devir göstergesini naylonla kapat istersen. Belki çözülür :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

2 sene aynı motoru clio da kullandık devir dalgalanması hatırlamıyorum.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Devir dalgalanması yapan arabanın bir derdi vardır. Titreşimli çalışma başka birşey.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
İlkay Başaran yazdı:

Tokatlamadığı araba kalmadı. Diğer markalar zilyon dolarlık yatırımla bir konsorsiyum kurmayı düşünüyorlarmış. Bir diğer tarafta da Tce sevenler dernekleri falan kurulmuş. Ellerinde pankartlar ''yedirrrrtmeyiz.........'' falan birşeyler yazıyor.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tamer Topaç yazdı:

Tokatlamadığı araba kalmadı. Diğer markalar zilyon dolarlık yatırımla bir konsorsiyum kurmayı düşünüyorlarmış. Bir diğer tarafta da Tce sevenler dernekleri falan kurulmuş. Ellerinde pankartlar ''yedirrrrtmeyiz.........'' falan birşeyler yazıyor.

daha fazla tokatlamasın diye satıştan bile kaldırdı :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

evet en tatalısı bendeki :D

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

daha fazla tokatlamasın diye satıştan bile kaldırdı :) 

Clioyu hothach e yaklaştırdığı için sınıf ötesi oldu, birinci sebeb bu, 2. sebeb bu sınıf arabada fazla pahalı motor şanzıman kombinasyonu oldu, o yüzden sanırım, düşünsene hp sınırlamasını kaldırsalar standart gücü 165 hp 270 nm. yi verdiğini, birde buna yazılım çak 190 hp oluyormuş,  sonra git yakala hunday i20n i,   arada çıkar böyle ender kombinasyonlar, bu sefer yakaladım ama, fiestayı alırken bilseydim az bekler 1.6 tdci alırdım diye hayıflanıyordum, anca rahatladım :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

En sonunda seni betona gömecek haberin olsun, demedi deme.

C100 speşil karışım, prizlendirici-su geçirmezlik katkılı ve donatılı hemde :)

Ali Darbaz yazdı:

Aracı bakıma götürcek ve lastik alacak param kalmadığı gibi camın patlamasıda tuzu biberi oldu. Daha önce aynı sorun i10 da başına geldiği için ateşleme bobini ne çok fena bilendim açıkcası

benim aklım interkul yağlanmasına takıldı, olabilirmi acaba, hiç birşey almadan interkul çıkışına bir baksan varmı bir sıkıntı?  neden yazmışlar bunu acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

C100 speşil karışım, prizlendirici-su geçirmezlik katkılı ve donatılı hemde :)

Su geçirimsizlik katkısı hava sürükleyip yapıyor o işi yani betonu zayıflatır. Baya fazla koyun hatta :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...