İçeriğe Yönlendir

Otoyolda Sol Şerit Kararsızlığı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

3 şeritli özel otoyolumuz var. 

-en sağda 70’le giden tır

-ortada tırı geçen ve 100 ile giden otomobil

-sol boş

bizde bunların arkasında orta şeritten 120 ile gidiyoruz.

önümüze 100’le giden otomobil geldi. Sola baktık, boş ve sola geçtik. Hızımız 135’e çıktı. Ortadaki otomobili geçiyoruz. O sıra arkamızdan 180’le giden başka otomobil aniden belirdi. Frene basmak durumunda kaldı

yorumlarınız nedir 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Kurallara uyulan her yerde orta serittekini sollayan sol şerit aracı beklenir. Ayagini frene atar bekler sonra gecer. Bakiniz: Alman otobanı gazlama videoları. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ayık kafa ile hesaplamak lazım.

Sollamaya çıkıp hızlıca bitirdiysen ve arkadan gelen araç ile mesafen yeterli ise yapacak bir şey yok. Ama sollamaya geç çıkıp adamın önüne atladiysan bence ayıp 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben hızım buradaki gibi 10 20 30 km gibi fazla ise ortadaki aracı takip etmeye başlıyorum. yavaşlarım gerekli ise. sol atlasam hızımı 150 160 a çıkartmam lazım ki hızlıca geçebileyim .kalablaık ve bol kamyonlu değilse ortadan devam. yakıttapahalı zaten :) 15 sn geç giderim hiçde gerilemem yani. ama mesela hızlı bir oto yol sürüşü varsa ki artık hız sınırı çok daha yüksek, 140 ile gidiyorsam ve arabam da izin veriyorsa 160 170 180 deyip sola çıkıp geçiyorsam arkadan 250  ile gelen bir zahmet kurallara uyacak, zaten ortaya geri döneceğim yani. ötesi varmı?

Ali Gök yazdı:

Soldan gelen tayfaya bulasmayin adamlar Navaraya tampon yapio 🤣

navaranın ne işi var solda? :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

180 ile gelen sollamayı beklemek zorunda, ama bazen sollamaya çıkanlar tır misali 120 ile gideni 125 ile sollamak için bekliyor da bekliyor, azıcık gaza dokunulabilir.

Ama 180 ile gelen çok yakınken önüne atlamışsa sopayı haketmiş demektir.

Ortalamanın üstü hızlarda çok seyahat eden biri olarak (eskisi kadar değil) kimseyi taciz etmiyorum, adam gibi dibine girmeden yavaşlayıp yol istersen çoğu da yol veriyor zaten. İnsanlar aynada siyah audi görmek istemiyor galiba bunun da etkisi olabilir.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

180 ile gelen sollamayı beklemek zorunda, ama bazen sollamaya çıkanlar tır misali 120 ile gideni 125 ile sollamak için bekliyor da bekliyor, azıcık gaza dokunulabilir.

Ama 180 ile gelen çok yakınken önüne atlamışsa sopayı haketmiş demektir.

Ortalamanın üstü hızlarda çok seyahat eden biri olarak (eskisi kadar değil) kimseyi taciz etmiyorum, adam gibi dibine girmeden yavaşlayıp yol istersen çoğu da yol veriyor zaten. İnsanlar aynada siyah audi görmek istemiyor galiba bunun da etkisi olabilir.

sen onun birde tepesi atmış siyah jeeplisini gör... :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Değil 180 isterse 250 lm hızla gitsin önünde sollama yapan araç varsa onu beklemek zorunda, selektör yapıp yol isterse sollama yapmaktan vazgeçip hızımı azaltıp orta şeride geçiyorum daha fazla vakit kaybediyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

-ortada tırı geçen ve 120 ile giden otomobil

-sol boş

önümüze 100’le giden otomobil geldi. Sola baktık, boş ve sola geçtik. Hızımız 135’e çıktı. Ortadaki otomobili geçiyoruz. O sıra arkamızdan 180’le giden başka otomobil aniden belirdi. Frene basmak durumunda kaldı

yorumlarınız nedir 

180 le gitmeyecek….. devlet nerde…

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan çelik

bir sorun yok. arkanızı kontrol etmişsiniz, o anda gelen yokmuş geçmişsiniz. gördüğünüz halde geçseydiniz yanlış olurdu. sollamanızı bitirdikten sonra sağa geçtiyseniz de bir sorun yok. sol şerit sollama şeridi, belli bir hızın üzerindekilere özeldir diye bir şey de yok. o an boşsa geçilir, sollama bitince çıkılır. genelde insanlar arkadan araç geldiğini gördüğü halde bilerek geçiyor. ben nasıl olsa o gelene kadar geçerim diye ama yanlış çünkü anlık olarak bilemezsiniz arkadan gelenin hızını durup duramayacağını.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Batuhan çelik yazdı:

bir sorun yok. arkanızı kontrol etmişsiniz, o anda gelen yokmuş geçmişsiniz. gördüğünüz halde geçseydiniz yanlış olurdu. sollamanızı bitirdikten sonra sağa geçtiyseniz de bir sorun yok. sol şerit sollama şeridi, belli bir hızın üzerindekilere özeldir diye bir şey de yok. o an boşsa geçilir, sollama bitince çıkılır. genelde insanlar arkadan araç geldiğini gördüğü halde bilerek geçiyor. ben nasıl olsa o gelene kadar geçerim diye ama yanlış çünkü anlık olarak bilemezsiniz arkadan gelenin hızını durup duramayacağını.

180 le gelmeyecek

Sol şerit mümkünse sollama şerididir yol kalabalıksa soldan gidilir. Dünyada böyledir

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Batuhan çelik
Mehmet Göktürk yazdı:

180 le gelmeyecek

Sol şerit mümkünse sollama şerididir yol kalabalıksa soldan gidilir. Dünyada böyledir

niye o hızı yaptığına bakmak gerekir. acelesi olabilir, hastası olabilir bilemeyiz. yoğun trafikte tabii trafiğin olabildiğince akıcı olması için tüm şeritler mecburen kullanılır. ama şehir dışında eğer trafik akıcıysa boş yere sol işgal edilmez.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Batuhan çelik yazdı:

ben nasıl olsa o gelene kadar geçerim diye ama yanlış çünkü anlık olarak bilemezsiniz arkadan gelenin hızını durup duramayacağını.

Bu cümleniz hariç aynı düşüncedeyim, otoyollarda görüş, intikal ve reaksiyon süresi 120 km/h ve üzeri hızlara göre yapılır. Hiç kimsenin durmayacağı hızda gitmeye hakkı yok. Aksi taktirde sağda 80~100 arası hızlarda giden tırlara banketten veya sağdan yüksek hızlarda giden araçlar Ok gibi saplanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Şehir içi üç şeritli yolda gidiyorum. Orta şeritten sol şerit için sinyal verdim çıktım. Yolcu minibüsü 100 metre mesafeden selektör korna ile geldi 50 cm bırakıp selektör kornaya devam etti. Birden dipledim gazı mesafe 2 m olunca köküne kadar  fren yaptım önünde. Arkada kızıl kıyamet koptu 😁😁😁😁😁😁😁

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Sol şerit işgali farklı şeydir sollamaya çıkan insanı beklemek farklı şey. Dolu şeritte sollamaya çıkan insanı bekler yol ister geçersin. Ondekinin kaçla senin kaçla gittiginin pek önemi yoktur. 180 ile gidenden yol aldigimda oldu 200 le giderken yol verdiğimde oldu

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Altındaki makinayı sindirememiş adamlar yapıyor o sellektörle tacizi. Geçen hafta 140 ile araba solluyorum en sol şerit ve 5 6 araba var. Arkamda s kasa mercedes var aramız 10 metre ve ne bir sellektör ne taciz. Geçerken baktım s600 maybach mış. İstese üstümden atlar ama adam aşmış bazı şeyleri. Hatta çen ayaba mı çolluyon demiştir bana :)

Gerçi muhtemelen şoför kullanıyordur. Fakirliğim tuttu yine.

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Batuhan çelik yazdı:

niye o hızı yaptığına bakmak gerekir. acelesi olabilir, hastası olabilir bilemeyiz. yoğun trafikte tabii trafiğin olabildiğince akıcı olması için tüm şeritler mecburen kullanılır. ama şehir dışında eğer trafik akıcıysa boş yere sol işgal edilmez.

Öyle bir sebebi olamaz. Bitti.

ne demek ya acele???  Muz cumhuriyetinde bile olmaz o.

Yorumlardan hala kurallara uyulmayabileceğinin sinyallerini alıyorum. Lütfen arkadaşlar.. sol şerit sollama içindir diye kuraldan konuşan biri 180 le gidenin acelesi olabilir diyemez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçenlerde bana oldu, Toroslarda önümdeki araç sollaya sollaya gidiyor, kamyon düştü arkasında da 2 symbol, 2 çıkış şeridi ilerliyoruz en arkada ben. Yol boşaldı kimse sollamadı. Kimse çıkmayınca sollamaya en arkadan çıktım en öndeki symbol Cat önüme atladı tin tin ne sinyal var ne bişey solluyor aynaya bile bakmamış az kaldı symbol Clio olacaktı 😅

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Batuhan çelik
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu cümleniz hariç aynı düşüncedeyim, otoyollarda görüş, intikal ve reaksiyon süresi 120 km/h ve üzeri hızlara göre yapılır. Hiç kimsenin durmayacağı hızda gitmeye hakkı yok. Aksi taktirde sağda 80~100 arası hızlarda giden tırlara banketten veya sağdan yüksek hızlarda giden araçlar Ok gibi saplanıyor.

haklısınız. her an her yerden bir şey çıkabilir düşüncesiyle araba sürmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

-ortada tırı geçen ve 120 ile giden otomobil

-sol boş

yorumlarınız nedir 

Ne kadar ideal şartlar yahu. Yok mu sürekli 100’le orta şeritten giden bir adam? Sen de sorsan neresinden geçeyim diye.

Ya da seni aynada göre göre 3. şeride atlayıp 111’le tin tin sollama yapan bir otobüs, kamyon, tır?

Ya da duble yolda 121’le sınırları zorlayarak tır solladığın anda arkadan kim bilir hızı kaç olan ve seni taciz eden birileri.. Senin sorun kolay ağam

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Hız sınırının 140 olduğu bir yerde  sen 135 ile sol şeritte gidiyorsun zaten sınırda sayılırsın arkadan gelen zatı muhteremde kurallara uysun bi zahmet ona göre davransın 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ali Gök yazdı:

Soldan gelen tayfaya bulasmayin adamlar Navaraya tampon yapio 🤣

Senin kamyonetle solda ne işin var abi ben olsam bende yaparım :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...