İçeriğe Yönlendir

Otoyolda Sol Şerit Kararsızlığı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

ben soruyu yanlış sormuşum :) düzelttim

sağda 70 kamyon

ortada 100 otomobil

sol boş

bizde arkalarında ortadan 120 gidiyoruz. 

ortada 100’le gideni geçmek için solu boş görüp sola geçiyoruz. Ama 180’le arkadan gelen kısa sürede dibimizde bitiyor. 

180’le gelen kişiyi aynada göremeyebiliriz. Sola geçince kısa sürede dibimize geliyor ama

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Solu boş görüp sollamaya çıkabiliyorsak geçerim. Gerisini 180 le gelen düşünsün. Sınırsız hız olan bir yolumuz yok.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Hiç umruma takmam hız sınırları dahilinde giderim ,ona yol vereceğim diye hız sınırlarınıda geçmem kimse kusura bakmasın.Daha yeni radar yedik .Milletin zevki bölünmesin diye ceza yiyemem :) Radarın nerde ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmuyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

180 le gittiği düşünülen arabanın önüne 120 ile geçilmemeli. Daha makul seviyede ise arkadaki gelene kadar sollama bitmiş olur, sıkıntı yaşanmaz. Sollarken gaza biraz fazla basmayı genel olarak öğrensek iyi olacak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Almanya'da otobanlarin hiz sinirinin olmadigi kisimlarinda cok basimiza geliyor. Bazen sollayan arac, bazen arkadan gelen oluyorum. Normalde sol seritte cok yüksek hizlarda gidiyorsam, benim de sollamayi tamamlayip orta seride gecmem gerekiyor. Ama bazen orta seritteki onlarca araci aralarina girmeden sollamak gerekiyor. O nedenle soldan hizla devam ediyorum. Ancak oyle bolgelerde, o araclardan biri aniden onundeki sollamaya karar verebilir ve sola cikabilir diye cok dikkatli ve frene basmaya hazir gidiyorum. Gözüm hep orta seritte sola sinyal var mi diye o tarafta oluyor. Neyse ki burada sinyalsiz bir anda cikma olayi yok denecek kadar az.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

Sollama yaparken hızlı gelen varsa sollamıyorum hızını kesmemek için. 180  gidenle baş edilmez. Azrailin kucacağına zaten çoktan oturmuş. 

Kurallar işlendiği sürece 180 le gelen umurumda değildir. Beklesin sollayan aracı. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bmwler, civicler, sciroccolar ticari megan4 ler bunlardan başka solda salak salak adamı geren pek denk gelmedi bana. Yani bu saydıklarım yüzde 90 a yakını oluşturuyor. Adamın sözünü geçirebildiği, kendini kanıtlayabildiği (kendince) başka yer yok. Yaslıyor gazı erkek oluyor. Çocukluğu boyunca evde insan hesabına alınıp ne fikri sorulmuştur ne kıymet görmüştür. Bence arabayı sakin kullanırsa gerek çocukluğundaki, gerek evliliğindeki ezikliğin belli olacağını zannediyor bilinçaltı. Nerden mi biliyorum? Bi arkadaşım öyle :crazy: 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Mesafeye dikkat ederek sollama yaptığında sıkıntı olmaz ,  ama yinede sollama yapar iken kontrollü kaybetmeyecek en yüksek sürate çıkmak daha mantıklı gibi geliyor bana

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben soruyu yanlış sormuşum :) düzelttim

sağda 70 kamyon

ortada 100 otomobil

sol boş

bizde arkalarında ortadan 120 gidiyoruz. 

ortada 100’le gideni geçmek için solu boş görüp sola geçiyoruz. Ama 180’le arkadan gelen kısa sürede dibimizde bitiyor. 

180’le gelen kişiyi aynada göremeyebiliriz. Sola geçince kısa sürede dibimize geliyor ama

Benzer senaryo, ehliyetim yok, yaş 17 filan, babam pürdikkat beni izliyor, geç öndekini dedi, sola geçtim arkamdan fişek gibi bir şey geliyor, korktum tabi, babam bas korkma dedi, ben bastım 170-180 arası bir şeye çıkmıştım galiba hayatımda ilk defa. O an çok korktum ama sonradan dedim ki demek çok da zor bir şey değilmiş hızlı gitmek. O günden sonra hiç bir şey eskisi gibi olmadı. :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sollama yapmadan evvel aynayı 1 kereden fazla kontrol ederim. Gelen yoksa zaten sorun yok, gelen var ve uzaktaysa aynaya bakar, 2 saniye sonra tekrar bakarım hızı hakkında fikir sahibi olurum neticesinde sollamaya ya da beklemeya karar veririm.

Sol şeritten hızlı gidiyorsam ve ilerde solda araç varsa, uzaktan 1 kere selektör yaparım, çekilirse geçerim. Çekilmeyenler ya da aynaya bakmayanlar oluyor, sıkıştırmam yavaşlarım.

İlkay Başaran yazdı:

Bmwler, civicler, sciroccolar ticari megan4 ler bunlardan başka solda salak salak adamı geren pek denk gelmedi bana. Yani bu saydıklarım yüzde 90 a yakını oluşturuyor. Adamın sözünü geçirebildiği, kendini kanıtlayabildiği (kendince) başka yer yok. Yaslıyor gazı erkek oluyor. Çocukluğu boyunca evde insan hesabına alınıp ne fikri sorulmuştur ne kıymet görmüştür. Bence arabayı sakin kullanırsa gerek çocukluğundaki, gerek evliliğindeki ezikliğin belli olacağını zannediyor bilinçaltı. Nerden mi biliyorum? Bi arkadaşım öyle :crazy: 

Bi daa sana sırrımı falan anlatmucam!

:onder2:

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Önder Özcan yazdı:

Bi daa sana sırrımı falan anlatmucam!

:onder2:

Servet abi de öyle ki :seytan:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hamit inan yazdı:

Şehir içi üç şeritli yolda gidiyorum. Orta şeritten sol şerit için sinyal verdim çıktım. Yolcu minibüsü 100 metre mesafeden selektör korna ile geldi 50 cm bırakıp selektör kornaya devam etti. Birden dipledim gazı mesafe 2 m olunca köküne kadar  fren yaptım önünde. Arkada kızıl kıyamet koptu 😁😁😁😁😁😁😁

olan senin arabana olur. yazık bu ekonomide. youtube da birsürü haklı olup sonradan boşuna zarara uğrayan insanların brake check videoları var. etraf embesil bir sürü insan dolu, uğraşmaya, zihinsel enerjini oraya harcamaya değmeyecek kadar "değersiz" insanlar var trafikte.

Selim Bilgin yazdı:

Benzer senaryo, ehliyetim yok, yaş 17 filan, babam pürdikkat beni izliyor, geç öndekini dedi, sola geçtim arkamdan fişek gibi bir şey geliyor, korktum tabi, babam bas korkma dedi, ben bastım 170-180 arası bir şeye çıkmıştım galiba hayatımda ilk defa. O an çok korktum ama sonradan dedim ki demek çok da zor bir şey değilmiş hızlı gitmek. O günden sonra hiç bir şey eskisi gibi olmadı. :D 

ondan sonra audiyi verip sıfır egea alayımmı diye başlaık açıyorsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Doğan Arşiray yazdı:

ondan sonra audiyi verip sıfır egea alayımmı diye başlaık açıyorsun.

Kim, ben mi açmışım? Ne içirdiniz bana hatırlamıyorum. :nargile:

Önder Özcan yazdı:

Sollama yapmadan evvel aynayı 1 kereden fazla kontrol ederim. Gelen yoksa zaten sorun yok, gelen var ve uzaktaysa aynaya bakar, 2 saniye sonra tekrar bakarım hızı hakkında fikir sahibi olurum neticesinde sollamaya ya da beklemeya karar veririm.

Bu ölçüm ve muhakeme yeteneğine toplumun %98'i filan sahip değil maalesef.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Batuhan çelik yazdı:

niye o hızı yaptığına bakmak gerekir. acelesi olabilir, hastası olabilir bilemeyiz.

Velev ki acelesi var, 180 ile giderken biri sıkıştırdı, kaybetti hakimiyeti, geldi size çarptı. Sonra? 

Ambulans, itfaiye ve polisin acelesi olur. Sivil vatandaşın acelesi benim için bağlayıcı değil. Daha yeni, bayramda aile yok oldu alakasız birilerinin hataları yüzünden. Kimsenin öyle bir hakkı yok. Hastası varsa ambulans çağıracak. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

3 şeritli özel otoyolumuz var. 

-en sağda 70’le giden tır

-ortada tırı geçen ve 100 ile giden otomobil

-sol boş

bizde bunların arkasında orta şeritten 120 ile gidiyoruz.

önümüze 100’le giden otomobil geldi. Sola baktık, boş ve sola geçtik. Hızımız 135’e çıktı. Ortadaki otomobili geçiyoruz. O sıra arkamızdan 180’le giden başka otomobil aniden belirdi. Frene basmak durumunda kaldı

yorumlarınız nedir 

Beni ilgilendirmez. Ben sinyalimi veririm, ayna kontrolümü yaparım, çıkar sollamamı yaparım. Aynaya bir kaç saniye bakarım ama, hızını kestiremediğim araç geliyorsa ve sollamaya çıkmam onu zor durumda bırakacaksa ben beklerim. Yoksa Ben sollamaya çıktığım anda aramızda 100 metre mesafe olan aracın kaçla geldiği beni ilgilendirmiyor. Bekleyecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Velev ki acelesi var, 180 ile giderken biri sıkıştırdı, kaybetti hakimiyeti, geldi size çarptı. Sonra? 

Ambulans, itfaiye ve polisin acelesi olur. Sivil vatandaşın acelesi benim için bağlayıcı değil. Daha yeni, bayramda aile yok oldu alakasız birilerinin hataları yüzünden. Kimsenin öyle bir hakkı yok. Hastası varsa ambulans çağıracak. 

ya onuda arkadaki 240’la gelen sıkıştırıyorsa :) 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Otoyolda değil duble yolda başıma geldi. Aynaya baktım kimse yok , bir kaç kmde kimse görünmüyordu. 270 ile falan geldiği tahmin ettiğim 730 bmw korna çaldı arkamdan. Ben mi hatalıyım şimdi.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ya onuda arkadaki 240’la gelen sıkıştırıyorsa :) 

İşte bu da benim problemim değil. O sol şerit kimsenin babasının malı değil neticede. Kanun ve yönetmelik 180 km/h altında sollama yapılmaz sol şerit kullanılmaz demiyor. Gerisi tırt. Son zamanlarda birileri sol şeritler babalarının malıymış gibi davranıyor, bu kimsenin hakkı değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Önümde araç varsa arkayı aynadan keserim Soldan gelenin hızını hesaplar gerekirse beklerim müsait olunca önümdeki aracı geçer ve tekrar orta şeride dönerim hızı sevmediğim için Solu işgal etmem.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Sahın yazdı:

İşte bu da benim problemim değil. O sol şerit kimsenin babasının malı değil neticede. Kanun ve yönetmelik 180 km/h altında sollama yapılmaz sol şerit kullanılmaz demiyor. Gerisi tırt. Son zamanlarda birileri sol şeritler babalarının malıymış gibi davranıyor, bu kimsenin hakkı değil. 

e tabi baba gibi parayı ödeyince... algı da öyle oluyor çiğ dimağlarda.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Doğan Arşiray yazdı:

e tabi baba gibi parayı ödeyince... algı da öyle oluyor çiğ dimağlarda.

730 bmw almış 120 ile mi gitsin di mi. Helal parayla almıştır kesin.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

730 bmw almış 120 ile mi gitsin di mi. Helal parayla almıştır kesin.

Doğan hocam bilir, geçen protokol yolunda peşime lambo takıldı. Yol müsait olana kadar 10 km kadar arkada kaldı, çekilmedim. Lambosu olunca da yol onun olmuyor.

Bizim insanımız bu konularda garip. Dün markette kasiyere para ödüyor adam. Cebinden bir tomar para çıkarttı, bir tane bir tane atıyor kasiyerin önüne. Bu hizmet sektöründe çalışanlar çok sabırlı sanırım. Ben o paraları alır kendi parasıyla döverdim adamı. 3 kuruş para verip alışveriş yapınca marketin de sahibi o oluyor kasiyerin de. Hoş bu yüzyılda cebinde bir tomar parayla dolaşana ne denir o da ayrı konu da neyse :) 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

helal parasını bilemeyiz, ama paraya alışkın olmayan adam birden çok paraya sahip olmasın. çünkü kuralların fakirler için olduğu yanılsamasına kapılıyor bazıları. en güzel örneği hep trafikte.

Murat Sahın yazdı:

Doğan hocam bilir, geçen protokol yolunda peşime lambo takıldı.

yok ben o saatte orada değildim başkası aynından almış demekki.

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Pozantı rampasında kaptırmış gidiyorum hızım 140 

Üçüncü şeride çıkan, 65 ile diğer tırları sollamaya çalışan tır kadar sinir olduğum başka bir şey yok.. 

Fren fren fren düş 65'e sellektör sellektör yolu boşalt, tekrar hızlan, 1 kilometre ilerde bir tane daha.. 

Tırcı kamyoncu arkadaşlar.. en azından rampalarda üçüncü şeride çıkmayın, zaten otoyollarda üçüncü şerit size yasak..   

• Beğen 6
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bir ilave yapayım, çoğu zaman sollama yapmadan önce aynaya bakmakla yetinmem, kafamı çevirip omuz üstünden solu kontrol ederim. Kör noktada kalan araç olmasın diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...