İçeriğe Yönlendir

Gelire Göre Trafik Cezası

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Furkan Avcı yazdı:

Yani? 

Haber bu güne ait, muhabbeti görünce paylaşayım farkındalık olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Haber bu güne ait, muhabbeti görünce paylaşayım farkındalık olsun. 

Hiç mantıklı değil. Benim gördüğüm, trafik kurallarını en çok tofaşlar çiğniyor. En az cezayı gene onlar yiyecek. Saçma...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Eşitlik ilkesine aykırı bir durum bu. Hangi araç ya da statüde okursa olsun, radar cezası da , kırmızı ışıkta geçme cezası da kim ihlal ediyorsa aynıdır. Aracın durumuna ya da modeline göre tarife uygulamak saçmalık. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Birisi yorum yazmış cezası 6 ay hapis olan trafik cezasına zengin olan 2 yıl mı yatacak? :)

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Eşitlik ilkesine aykırı bir durum bu. Hangi araç ya da statüde okursa olsun, radar cezası da , kırmızı ışıkta geçme cezası da kim ihlal ediyorsa aynıdır. Aracın durumuna ya da modeline göre tarife uygulamak saçmalık. 

Avrupa'da olduğu söylenirdi hep, gelire göre olması bence mantıksız değil. Range Rover kullanan adama bin lira ceza çok düşük mesela.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Evren hocam, bu durumda düşük modelli araç kullanan biri nasıl olsa az ödüyorum diye daha çok ihlal yapmaz mı? Ya da bunu bir avantaj olarak görmez mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Evren hocam, bu durumda düşük modelli araç kullanan biri nasıl olsa az ödüyorum diye daha çok ihlal yapmaz mı? Ya da bunu bir avantaj olarak görmez mi?

Araca değil de kişinin gelirine bakılabilir. Avrupa'da bazı ülkelerde böyle diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Yalnız hocam babadan zengin, 2 3 bin tl ceza yiyince acı duymayan insanlar var. Aşağidaki şahsın cezamı öderim drifte devam ederim kafası var. Yılda 1 milyon tl kazanyor ise , üçüncü yakalanmasında 50 bin ceza kesilsin mesela . 

https://www.sondakika.com/haber/haber-turkiye-nin-konustugu-o-driftci-tahliye-oldu-11408105/

H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Evren Erakçora yazdı:

Araca değil de kişinin gelirine bakılabilir. Avrupa'da bazı ülkelerde böyle diye biliyorum.

İskandinav ülkelernin birinde, bir avukat sürat cezası yemişti. Bu avukat yıllık geliri 1,2 milyon dolar olmasından dolayı , kesilen ceza yıllık gelirinin %10 şeklinde yapılmıştı. Tüm zamanların en büyük sürat cezası diye haber olmuştu. 

Birde bu varmış 

https://www.ntv.com.tr/dunya/finlandiyada-hiz-sinirini-asan-surucuye-2-7-milyon-lira-ceza,D2pRcGgA30iYpeWNLm9hMw#

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Az ödeme değil. Zaten standart cezayı alacak. Sadece zengin olan daha fazla ödeyecek.

Zengin çocukları "nasıl olsa öderim" deyip bile bile kural ihlalleri yapiyor, trafikte drift atıyor. Bir sürü örneği var.

Avrupada bazı yerlerde de gelire gore ceza uygulaması var, ki bana göre de olması gereken bu.

Benim yıllık gelirim 150 bin tl, hızlı gidince 600 tl ödeyeceğim, adamin yillik geliri 2 Milyon, o da 600 tl ödeyecek. Adam yavaş gitmez ki!!! Zamanı satın aliyorum der yine gider.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

türkiye’de en zenginler kâğıt üstünde en fakirlerdir. O yüzden gelire bakılarak yapılması zor. Milletin geliri düzgün tayin edilecekse yapılsın. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Yenişak'ın iddiası. Bence uygulabilir bir tarafı yok. Vergiyi bile kazandan almıyorsun kaldı ki ceza...

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

türkiye’de en zenginler kâğıt üstünde en fakirlerdir. O yüzden gelire bakılarak yapılması zor. Milletin geliri düzgün tayin edilecekse yapılsın. 

Ahmet Ekici yazdı:

Yenişak'ın iddiası. Bence uygulabilir bir tarafı yok. Vergiyi bile kazandan almıyorsun kaldı ki ceza...

Sözüm ona ! Elit Kesimin gerçek gelir durumunu kimse bilemez...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Katılıyorum size. öncelikle  herkes gelirini doğru beyan etmeli ki bu bizde imkansız.

Adam gerçekte benden zengin ama yine benden az ceza ödeyecek. 

Bu durumda çok da uygulanabilir bir sistem değil bizim ülkemizde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Gelir beyanıyla zor.  Araç değerine göre yüzdesel oranlama yapılırsa belki olur.  Hatta şahıs-şirket üzerinde en pahalı araç hangisi ise tüm araçların cezası o araç değeri üzerinden yapılabilir :P

Ama her kusurda değil. Örnek; hız sınırını aşma  %2 olabilir.  Araç 1 milyonsa 20 bin TL verecek vatandaş.  Emniyet şeridini kullanana %10 gibi 

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Maddi olarak değil de ehliyet iptalleri , araç trafikten men cezaları daha caydırıcı olabilir diye düşünüyorum. mesela kırmızı da geçtin, ehliyete ilk seferde 6 ay ikinci seferde 2 sene ve kademeli olarak daha uzun süreler ceza uygulanabilir. yada emniyet şeridi ihlali yapan aracı 1 sene trafikten men edecekler. bu halde olursa cezalar , kimse cesaret edemez diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mümkün değil, gündemi oyalamak için garibanlar biraz sevinsin tarzı düşünülmüş bir haber. 

Yeni duyuruya göre fakirler cennete zenginlerden 500 yıl önce girecekmiş. 

Çağlar Bayur yazdı:

omotofilller ucuzlayacmış yazlık berberi bile öyle dedi

Berbere mi gittin sen :unsure2:

Murat Azalma yazdı:

Maddi olarak değil de ehliyet iptalleri , araç trafikten men cezaları daha caydırıcı olabilir diye düşünüyorum. mesela kırmızı da geçtin, ehliyete ilk seferde 6 ay ikinci seferde 2 sene ve kademeli olarak daha uzun süreler ceza uygulanabilir. yada emniyet şeridi ihlali yapan aracı 1 sene trafikten men edecekler. bu halde olursa cezalar , kimse cesaret edemez diye düşünüyorum.

Cezalar artsın.. herkese artsın. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ersen Tapan yazdı:

Borsa için yorum yaptımı ?

yapmaz mı acaip tüyo verdi seneye maldivlerde ev alırım

Mehmet Ozyurek yazdı:

Berbere mi gittin sen

kasabın yanı, ayak üstü sohbet ettik

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...