İçeriğe Yönlendir

Özel Okullarda Kitap Saçmalığı

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

İki çocukta aynı okula gidiyor araları 1 yaş. büyük kız 3. sınıf küçük 2. sınıfa geçince, abladan kalan kitap setini yeniden almak istemiyoruz eksik olanı satın bize dedik, olmaz dediler. ödemezseniz okulun internet üzeirnden çalışan yazılımını kullanamayacağımızı söylediler. sözleşmede eğitim ücreti yemek ve kırtasiye masrafı harici birşey yazmıyor. Okulda okuyan çocuğun öğretmeninin kullanacağı arabirimin parasını bu şekilde dayatmak nasıl bir mantık? İlk elden deneyimi olan varmı? Kitap ücreti 16000 tl bu arada! 2x olmasını bekliyorlar. Kaldı ki okul matah birşey de değil. Bilerek ve isteyerek ayakta sevilmek istemiyorum. Nasıl ve nereden zorlayabilirim bu ticari ahlaksızları?

• Beğen 2
  • Şaşkın 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

Nasıl ve nereden zorlayabilirim bu ticari ahlaksızları?

hayır hiç bir şekilde

Doğan Arşiray yazdı:

matah birşey de değil.

evet bizimki de öyle 15 çok araştırmıştım

Doğan Arşiray yazdı:

nasıl bir mantık

şaka dimi bu ))))))

Doğan Arşiray yazdı:

harici birşey yazmıyor.

evet yazmaz, eğitim sisteminde, ortalık toz duman edilecek özellere lisede üni de muhtaç kalıp bi ev parasını ortalama bir eğitim için basacaksınız da yazmıyor, herşey yazmaz, 290bininci sıra ile tıp/mühendislik eğitimi veren var, bi ev bi araba parasına.

Doğan Arşiray yazdı:

arabirimin parasını bu şekilde dayatmak nasıl bir mantık

ticari mantığı şu: eğitim parası iyi/kötü tavan rakam ile belirleniyor, total karı artırabilmek için yan ürünler kitap/giysi/yemek/servis in rakam ucu açık, bence %25 i geçmesin, nasıl ki yapı stoğu an itibarı ile kamu kaynağına dönüştürüldü ise okulların mülkü de kamulaştırılabilir eğtim için feda olsun

• Beğen 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

İki çocukta aynı okula gidiyor araları 1 yaş. büyük kız 3. sınıf küçük 2. sınıfa geçince, abladan kalan kitap setini yeniden almak istemiyoruz eksik olanı satın bize dedik, olmaz dediler. ödemezseniz okulun internet üzeirnden çalışan yazılımını kullanamayacağımızı söylediler. sözleşmede eğitim ücreti yemek ve kırtasiye masrafı harici birşey yazmıyor. Okulda okuyan çocuğun öğretmeninin kullanacağı arabirimin parasını bu şekilde dayatmak nasıl bir mantık? İlk elden deneyimi olan varmı? Kitap ücreti 16000 tl bu arada! 2x olmasını bekliyorlar. Kaldı ki okul matah birşey de değil. Bilerek ve isteyerek ayakta sevilmek istemiyorum. Nasıl ve nereden zorlayabilirim bu ticari ahlaksızları?

Kullandıkları yazılım ne sakıncası yoksa yazarmısınız ? Muhtemelen ciddi bir kar koyup size veriyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dersaneler de öyle değil mi.. 

Kitap seti satıyorlar ama, kitapları hiç kullanmıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Ben 20 lira mürekkep parası isteyince 1 ayda zor topluyorum. 2-3 kişi ısrarla getirmiyor.:)

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Maalesef ülkemizdeki en büyük rant meselelerinden birisi.

Bu sene şükürler olsun çocuklarım özelde değil.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cem Işık yazdı:

İstikamet tüketici mahkemesi. Bence de saçma. 

Bence önce MEB. Anında hakkından geliyorlar.

Ben özel okulda okudum. Ülkenin iyi sayılabilecek özel okuluydu. İngilizce kitabını bize satmaya kalktılar ki, kitabın fotokopisi satılıyor. Alırsın almazsın, babam okulu bastı. Kimi yakaladıysa silkeledi. Bir daha kimsenin gıkı çıkmadı.

Bu ülkede susanı ezerler. Net...

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

özelde olmayanın masrafı da yarı yarıya azalmıyor bile aşırı farklı değil pratikte

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Satılmak istenen yayın içeriği güncellemiş olabilir. Belki videolar karekodla falan çalışıyordur. Geçen senenin yayını çalışmıyordur. Aklıma bunun gibi şeyler geliyor. 

benim çocuklar devlet okulunda. Erkek olsalardı elektrikli araba pil tamir servisi açacaktık :) 

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Satılmak istenen yayın içeriği güncellemiş olabilir. Belki videolar karekodla falan çalışıyordur. Geçen senenin yayını çalışmıyordur. Aklıma bunun gibi şeyler geliyor. 

benim çocuklar devlet okulunda. Erkek olsalardı elektrikli araba pil tamir servisi açacaktık :) 

Dün şarjlı tornavidayı mandrene kadar sokmuş koltuğa. Deri koltuk. Çok şanslısın.

• Mutlu 10
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Özel okullar ülkemizde herşey dahil oteller gibi  çalışıyor. Size çok şey vaat eder gözünüzü boyar ama içine girdiğinizde tam bir hayal kırıklığıdır. Yemek parası adı altında 20-30 bin gibi rakamlar ister ancak bunun üçte birini yemek şirketine verir. Kırtasiye parası dediğinin içinde kaynak kitaplar ve ingilizce seti vardır ..20-30 binler havada uçar. Yayınevine verdiği en fazla 7-8 bindir.Eğitim ücreti 70-150 bin gibi ucu açık rakamlar ister.Bunun içinde elektrik su doğalgaz ve öğretmen ücretleri vardır. Kışın kaloriferi yakmaz yazın klimayı açmaz. Öğretmeni asgari ücrete çalıştırır.Haziranda çıkarır eylülde geri alır..

Siz hiç çevrenizde özel okul öğrencisi olupta ingilizceyi halletmiş bir çocuk ya da genç gördünüzmü ?..Bu yazdıklarım Türkiye deki zincir okulların anayasası gibi. 80 bine öğrenci alıyoruz diye reklam yapar gidersiniz kayda kümilatif rakam 150 bini bulur.

• Beğen 8
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eldeki mal bu, devlet okulunda sinif 45 kisi. hijyen sifir. 900 kisi okul, her katta 4 wc. her katta bir gorevli. alternatif olamadi.

mesele, sozlesmede kitap almazsak yazilimin kullanilamayacagina dair birsey olmamasi. 

yazilimin ismi, methodbox stoys. 

simdi odeyip sonra, sene sonunda tuketici mahkemesine gidebilirim diye dusunuyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

eldeki mal bu, devlet okulunda sinif 45 kisi. hijyen sifir. 900 kisi okul, her katta 4 wc. her katta bir gorevli. alternatif olamadi.

mesele, sozlesmede kitap almazsak yazilimin kullanilamayacagina dair birsey olmamasi. 

yazilimin ismi, methodbox stoys. 

simdi odeyip sonra, sene sonunda tuketici mahkemesine gidebilirim diye dusunuyorum. 

İzole ortamda hayatın zorlu şartlarına hazırlık olur mu? Sadece öğretim yeterli midir? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Bizde de durum aynı, kızım ve oğlum özel okulda burslu okuyor, eğitim için düşük rakamlar ödüyorum ikisine. Ancak kitap paraları eğitim ücretini solladı. Her iki okula toplamda 40 bin TL’ye yakın para verdim. :(

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

En iyisi çocuk sahibi olmamak

çoktan sahip olmuş olanlar için durum bu :)

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Evren Erakçora yazdı:

20bin öptüler bizi de.

Kitap parası.

kitapsızlar...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Mankal yazdı:

Siz hiç çevrenizde özel okul öğrencisi olupta ingilizceyi halletmiş bir çocuk ya da genç gördünüzmü ?

Burada hak yedirmem :) Bugün İngilizce konuşuyorsam, o özel okul sayesinde.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Doğan Arşiray yazdı:

Eve servis çağırdık. Garantili ürüne servis tamir ücreti istedi. Acildi işimiz, ödedik, sonrasında mahkemeye verdik. Mahkemeden gelen yanıt "bilerek ödediniz, kabul ettiniz. ödemeseydiniz" oldu. Ödemeden nasıl kanıtlayacaktık, orasıda ayrı.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Bi mükellefim 2023 şubat ayinda 80 bin TL ye çocuğunu anaokuluna yazdiriyor, Agustos sonunda, herseye zam geldi diyip 30 bin TL daha istiyorlar, anaokuluna giden çocuğa 10.500 TL ye kitap parası istiyorlar, okul kıyafeti 1500 TL...

Servis e vermediler kendileri götürüp getirecekmiş, herhalde odabir 30-40 bin TL gibi bi şey tutar ( rakamları bilmiyorum )

Ya bunlarin hepsi tamamda, daha ekmeğe mama diyen çocuğa, sen kitaptan ne okutacaksın ne yaptıracaksın...

Eğer bir şeyleri yanlış biliyorsam samimi söylüyorum cahilliğimi yüzüme vurun... Anaokuluna giden çocuğa ingilizce kitap almanın mantığını bana anlatın... Aydinlanayım biliyim yani...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

10 sene boyunca ingilizceyi kitaptan öğretmek yerine o paraları biriktirip çocuğu 1 sene yurt dışında dil kursuna göndermek daha mantıklı değil mi? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Kızım devlet okulun da dün 4500tl ye kitap alacaksınız demişler asgari ücretlinin 11500tl aldığı memlekette insanlar nasıl alacak o kitapları.

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...