İçeriğe Yönlendir

Özel Okullarda Kitap Saçmalığı

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Fatih Keskin yazdı:

Kızım devlet okulun da dün 4500tl ye kitap alacaksınız demişler asgari ücretlinin 11500tl aldığı memlekette insanlar nasıl alacak o kitapları.

İlkokulda biz de kitap alıyoruz ama 500-600 lira abi. 4500 liralık ek kaynak ne ola ki? Dersleri baştan mı yaratıyorlar. 

4500 lirayı ancak şöyle kabullenmek mümkün; paranın bir kısmı okul aile birliğine gidiyor ve okul daha iyi bir eğitim yuvasına dönüştürülüyorsa. Meb’in okula gönderdiği paralarla okullar vasat kalıyor çünkü

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Bizide 16.000 tl x2 çocuk optuler :) Karşıda çıkamıyorsunuz adamlar her yerden bağlamışlar kime gidersen git diyorlar.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Cumartesi bende kervana katıldım :) 

19.400 lira :) okul kıyafeti + kırtasiye + kitap 

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Fırat Önal yazdı:

Ben 20 lira mürekkep parası isteyince 1 ayda zor topluyorum. 2-3 kişi ısrarla getirmiyor.:)

bu aynı şey değil ama. ben eğitim ücretini, yemek ücretini ve kırtasiye ücretini sözleşmede yazan şekilde ödedim. bunların altında kitap hanesi 0 TL yazıyor sözleşmede. kıyafet 0 yazıyor. servis 0 yazıyor. yani isteğe bağlı teknik olarak. zaten kıyafetin zorlanamayacağı açık. kitap ta zorlanamaz. orada yazsaymış kitap parası şu kadar tl diye peşinen. o zaman razı olduğumuz ortaya çıkardı. müdürün açıklaması, eğitimin parçası olan stoys metodbox uygulamasının açık olmayacağı. o zaman eğitim ücreti neye yarıyor orada yazan? ben stoys diye birşeye para ödeyeceğimi bilmiyordum. deselerki hey ay müdürümüz farklı bir palyaço kıyafeti giyecek şebeklik yaparken, yalanlar söyleyip her gün velilere keyif katacak ama bu tabi ki mecburi ve bunu fiyata dahil edemeyiz hele oraya hiç yazamayız çünkü sizi ayakta sevdiğimiz ortaya çıkar. ödeyecekmiyiz?

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Oğlum Devlet okulunda, dün kitaplarının hepsini vermişler, bu kadar.....

çocuğun içinden geliyorsa en kötü okulda bile okur, çok kasmayın özel okul diye, bende orta 2 de gereksiz görüp aldım, ona vereceğim para ile gereken dersler için özel hoca ile çalıştırıyorum zaten, özel okul out özel ders in. çocuk isteyecek çalışmayı, yoksa alayı boş iş..

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Fatih Keskin yazdı:

Kızım devlet okulun da dün 4500tl ye kitap alacaksınız demişler asgari ücretlinin 11500tl aldığı memlekette insanlar nasıl alacak o kitapları.

Devlet okuluna verilen para helali hoş olsun... İstedikleri rakamın bi o kadarını daha veririm abi...

Eşimin çalıştığı okul mevcudu 1300 öğrenci 80 öğretmen... 3 katlı her katında 4 tuvalet olan dev gibi okul...

Çalışan görevli ise 1 kişi... 

Bu kişi tuvalet mi temizleyecek ? Okul kapısını mı kontrol edecek ? Hangi birine yetecek...

Okulun tek gelir kaynağı kantin kirası... 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Servis olayına ne demeli geçen yıl dönemlik 12000 TL yazdirdigim servis bu yıl peşin ödersem 28000 taksitli ödersem 36000 TL olmuş 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bizde kitap+ kıyafet 20.000 bayıldık bu senede. ( ağırlığı kitap parası) Hepi topu 1 poşet kitap .  Aldıkları yemek parasını kabaca hesap yapmıştık her öğlen iskender yese yinede para artar. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ersen Tapan yazdı:

Bizde kitap+ kıyafet 20.000 bayıldık bu senede. ( ağırlığı kitap parası) Hepi topu 1 poşet kitap .  Aldıkları yemek parasını kabaca hesap yapmıştık her öğlen iskender yese yinede para artar. 

Belki bir buçuk yiyor çocuk? Bence bi çapraz sorguya alalım :crazy:

• Teşekkür 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
İlkay Başaran yazdı:

Belki bir buçuk yiyor çocuk? Bence bi çapraz sorguya alalım :crazy:

Dubleden aşşağı ağzını açmaz . :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erkut Uysal yazdı:

Devlet okuluna verilen para helali hoş olsun... İstedikleri rakamın bi o kadarını daha veririm abi...

İşte hata daha buradan başlıyor.

Erkut Uysal yazdı:

Eşimin çalıştığı okul mevcudu 1300 öğrenci 80 öğretmen... 3 katlı her katında 4 tuvalet olan dev gibi okul...

Bu kişi tuvalet mi temizleyecek ? Okul kapısını mı kontrol edecek ? Hangi birine yetecek...

Okulun tek gelir kaynağı kantin kirası... 

Devlet okulu ticarethane değildir. Eksik personel varsa, personel alacak.

Daha bunu eleştiremiyorsak, ne yapsak boş zaten.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

İşte hata daha buradan başlıyor.

Devlet okulu ticarethane değildir. Eksik personel varsa, personel alacak.

Daha bunu eleştiremiyorsak, ne yapsak boş zaten.

bizim adresimize uygun olan devlet okulu o çevrenin en başarılı ve talep edilen okulu. ne yazıkki kalabalık ve görevli sayısı yetersiz. müdür her velinin gönüllü katkısının gerektiğini bu olmaz ise temizlik malzemesine bile para yetmediğini söylemişti kaldı ki ekonomi bu derece kötü değildi 3 sene önce. daha iyi semtlerdeki okulların ekonomik durumu daha kötüymüş, öyle demişti. ödenek yetersizmiş.

Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Servis olayına ne demeli geçen yıl dönemlik 12000 TL yazdirdigim servis bu yıl peşin ödersem 28000 taksitli ödersem 36000 TL olmuş 

ikinci bir araba varsa persoekl istisdam edilebilir bu takstili paraya! komşunun çocuklarını da bedavaya taşır o derece.

geçengün bir arakdaşıma dert yanıyrodum işte yabancı dil dersi almamız lazım, iki çocuk hanım ben vs. neden filoloji mezunu işe almıyorsun o halde dedi! çok mantıklı değlimi?

neyse. ne olacak bu kitap işleri? ödeyip sonra mı uğraşmalı? çünkü dava olsa, kısa sürmeyecek ve çocuk eksik kalacak.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Doğan Arşiray yazdı:

bizim adresimize uygun olan devlet okulu o çevrenin en başarılı ve talep edilen okulu. ne yazıkki kalabalık ve görevli sayısı yetersiz. müdür her velinin gönüllü katkısının gerektiğini bu olmaz ise temizlik malzemesine bile para yetmediğini söylemişti kaldı ki ekonomi bu derece kötü değildi 3 sene önce. daha iyi semtlerdeki okulların ekonomik durumu daha kötüymüş, öyle demişti. ödenek yetersizmiş.

ikinci bir araba varsa persoekl istisdam edilebilir bu takstili paraya! komşunun çocuklarını da bedavaya taşır o derece.

geçengün bir arakdaşıma dert yanıyrodum işte yabancı dil dersi almamız lazım, iki çocuk hanım ben vs. neden filoloji mezunu işe almıyorsun o halde dedi! çok mantıklı değlimi?

neyse. ne olacak bu kitap işleri? ödeyip sonra mı uğraşmalı? çünkü dava olsa, kısa sürmeyecek ve çocuk eksik kalacak.

Hukuki bir girişimde bulunulacak ise ödeyip, akabinde girişimde bulunarak iadesini talep etmek gerekir tabi.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Servis konusunda hukuki bir işlem söz konusu olur mu ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Maraşlıoğlu yazdı:

geçen yıl dönemlik 12000 TL yazdirdigim servis bu yıl peşin ödersem 28000

mazot 13 tl den 40 a çıkınca orantılı artmış minibüs ve şoför giderleri de keza misli oran ile arttı

Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Servis konusunda hukuki bir işlem söz konusu olur mu ?

hangi suça karşılık_

Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

mazot 13 tl den 40 a çıkınca orantılı artmış minibüs ve şoför giderleri de keza misli oran ile arttı

hangi suça karşılık_

Mazot 25 TL iken anlaşılmıştı geçen yıl astronomik rakamlar yemek için erken kayıt yaptırdım Allah'tan 15 ödedim şimdi ödesem 28 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kasım 2022 de 25 tl imiş, sonra mayıs 2023 e kadar kademeli 18 tl ye inmiş , şimdi 37 den nereye gideceğini tahmin ettikleri için servis fiyatı orantısal olarak normal , yemek kaydında şubatta ara zamn almışlardı geçen sene, 2024 şubatta da alacak larmı?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

2 yaşındaki kızın kreş ücreti aylık 9500, yıllık kırtasiye masrafı altında aldıkları para 7500 tl. 2 yaşındaki çocuk 1 yılda bu kadar kırtasiye harcayamaz . herkes bir düzen tutturmuş.

Hep yarın daha kötü olacak diye bugünden öpelim derdindeler.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben iki çocuğumu ilkokul için özelde okuttum. Daha sonra imkanlar elvermediği için devlete geçtiler. İngilizceleri ana dil gibi konuşuyorlar. Cambridge sistemi ile öğrendiler. Ek dil olarak Almanca öğrenmeye başladık. Yani dil öğrenmeyi temelden iyi alırlarsa daha sonra aynı şekilde devam ediyor.

Kitap ücretlerine gelince, özelde iken bizde de yüklü miktarda alınıyordu. Ama biz kitap setlerinin yanında ücretsiz! okulistik üyeliği alıyorduk. Devletin gönderdiği kitaplar kullanılmıyordu neredeyse, devlet müfredatına uygun başka kitaplar kullanıyorduk. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Başböyük
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

10 sene boyunca ingilizceyi kitaptan öğretmek yerine o paraları biriktirip çocuğu 1 sene yurt dışında dil kursuna göndermek daha mantıklı değil mi? 

O paralar hiçbir zaman birikmiyor işte. Bu şuna benzer. Sigara içmeyen adama sigaraya verdiğin parayı biriktir araba alırsın 10 yılda demek gibi. Ama o sigara parası içiyormuş gibi birikmez hiçbir zaman. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Önder Başböyük yazdı:

O paralar hiçbir zaman birikmiyor işte. Bu şuna benzer. Sigara içmeyen adama sigaraya verdiğin parayı biriktir araba alırsın 10 yılda demek gibi. Ama o sigara parası içiyormuş gibi birikmez hiçbir zaman. 

yani ayrıca birikmiyor ama ailenin birikimi var. Çocuklarımız bizim. Birikimlerin bir kısmı onların demek istiyorum. Dil dile sürtmeyince dil öğrenmek gerçekten zor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Erkut Uysal yazdı:

Memleketim 6 bin nüfuslu bir ilçe. Merkezde yaşayan 1000 i geçemez.  Merkez camiinde 8 imam kadrolu..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
Sani Gerşon yazdı:

Bence önce MEB. Anında hakkından geliyorlar.

Ben özel okulda okudum. Ülkenin iyi sayılabilecek özel okuluydu. İngilizce kitabını bize satmaya kalktılar ki, kitabın fotokopisi satılıyor. Alırsın almazsın, babam okulu bastı. Kimi yakaladıysa silkeledi. Bir daha kimsenin gıkı çıkmadı.

Bu ülkede susanı ezerler. Net...

Şu eski bakanın özel okul sahibi olduğu bakanlıktan bahsediyoruz değil mi? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çekmeköy belediyesi ile okul anlaşmış. Defterinden kitabına kadar neredeyse tüm kırtasiyeyi vermiş tüm öğrencilere. 

Bu arada okulumuz Avrupa Birliği tarafından fonlanan bir ilk okul. Sadece 4 ncü sınıfa kadar eğitim veriyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...