İçeriğe Yönlendir

Evde Araç Şarj İstasyonu

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

Dolayısı ile ucuza gitmenin yolu küçük araç almaktır. 

Bugün itibarı ile EVDEN şarj ederseniz 2.22TL kWh ücreti mevcuttur. Bu sanırım önümüzdeki dönemde değişecektir. çok harcayanları tokatlamaya başlayacaklardır. 

Bugün itibarı ile 100KM de evden doldurursanız  2.22*20= 44,4 TL ve kilometrede 0.44 kuruş etmektedir.  (TOGG sınıfı bir araç)

240 kWh ye kadar mesken 1.48

240 kWh den sonra 2.22 liradır

Acilen 1000 kWh sonrasının 5 liraya felan çıkması gerekmektedir. 

bunu benzin,dizel  ve LPG için aynı küçük hayali araba üzerinde hesaplarmısınız?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

O da size ev ödevi.. lpg 1.5 lira benzin dizel 3 lira

eee hibrit?

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

elektrik kesilince zamanlayıcı saati için içinde pil var mı bunun açıklmada göremedim onu arıyordum

Emin değilim ama olması lazım. Güç dalgalanmasında yada tamamen kesilmesinde yine ayar var diye biliyorum gecikme ayarlanıyordu. Gelince unutmaz isem denerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

bunu benzin,dizel  ve LPG için aynı küçük hayali araba üzerinde hesaplarmısınız?

ilk yatırım maliyeti ile hesap edersek lpg candır

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

ilk yatırım maliyeti ile hesap edersek lpg candır

Lpg de son yatırım maliyeti de olabiliyor ama

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mehmet Göktürk yazdı:

En doğrusu (ki ben alırsam onu yaparım) normal bir topraklı sıva üstü piriz çekip bunu ufak bir minik panoya bağlamak ya da üstünü naylon torbayla kapamak. Akabinde 3.7kW adaptör kablosu ile geceleri şarja bırakmak. Bitti. 3.7 için hiçbir sorun çıkmaz. şarj istasyonu felan takmak siteyi işkillendirir zaten bence gereksiz.

Maliyet 1000 lira.

wallbox diye şu an tokatlıyorlar. İçi boş panoya önüne bi LCD koyup 25 bin çakıyorlar. Çektirin monofaze topraklı antigron kablolu prizi. Bitti gitti.

tehlike de yaratmaz. ayrıca başkaları da gerekirse kullanır elektrik süpürgesi bilmemne ne bileyim. Siteye biraz destek.

WALLBOX   49.95

image.png.cc6bc8916e12288f76334e1f1abfd1e4.png

Hocam Togg aldık diyelim 3,7 Kw. Adaptör kablosu ile Şarj ederken cihazın Nominal akım ve güç değeri ne olur ona göre tesisat hesabı yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aytac Sakal yazdı:

Hocam Togg aldık diyelim 3,7 Kw. Adaptör kablosu ile Şarj ederken cihazın Nominal akım ve güç değeri ne olur ona göre tesisat hesabı yapabiliriz.

evden 16a akım çeker. Ev kabloları buna dayanır. Eskide 2,2kw elektrik süpürgeleri vardı. Bir şey olmazdı

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

evden 16a akım çeker. Ev kabloları buna dayanır. Eskide 2,2kw elektrik süpürgeleri vardı. Bir şey olmazdı

3,7 olsada sorun olmaz sadece limitte olur 2,5 mm kabloda yeterli olur.Bizim ev tesisatı 3X25 Amper ben tam kapasite kullanım limitini merak ettim artık dönüşüm başladı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Aytac Sakal yazdı:

Düzgün bi tesisatta sorun çıkmaz. Fişler prizler kaliteli olsun uzatma olscaksa kalın olsun yeter.

Aytac Sakal yazdı:

3,7 olsada sorun olmaz sadece limitte olur 2,5 mm kabloda yeterli olur.Bizim ev tesisatı 3X25 Amper ben tam kapasite kullanım limitini merak ettim artık dönüşüm başladı.

O çalışmaz. Evin kurulungücü 12kW kanunen.

Aytac Sakal yazdı:

3700/220=16 amper

Ev tesisatı limiti zaten ondan öyle..3.7

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Lpg de son yatırım maliyeti de olabiliyor ama

her km de cepte kalan ve fulle deyip beşyüz kağıda çıkmanın verdiği haz paha biçilmez, psikoloji de önemli

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Eskide 2,2kw elektrik süpürgeleri vardı. Bir şey olmazdı

50 daire 10 saat hep birlikte ev mi süpürürdü, einstein gibisin, formüle zaman girince tatile çıkıon

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

3700/220=16 amper

Evet Hocam bende böyle hesaplanmıştım.

Klasik P/U=I

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

her km de cepte kalan ve fulle deyip beşyüz kağıda çıkmanın verdiği haz paha biçilmez, psikoloji de önemli

50 daire 10 saat hep birlikte ev mi süpürürdü, einstein gibisin, formüle zaman girince tatile çıkıon

Herkes pazar günü yıkanırdı. Bişe olmazdı :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Herkes pazar günü yıkanırdı. Bişe olmazdı :) 

torbalı hoovver vardı sonra iflas etti galiba

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

torbalı hoovver vardı sonra iflas etti galiba

bazen bi titreme veriyordu ama soğuktan mı elektrikten mi anlamazdık :) 

images?q=tbn:ANd9GcS57KdZFX9tAmZxSw267my

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bazen bi titreme veriyordu ama soğuktan mı elektrikten mi anlamazdık :) 

ihlas motor....  5kw.  milleti duman etti. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Öğrenciyken bunun 7000 watt olanı vardı evde. Ben bunun altına girip yıkanmam deyip termosifon yakıyordum kömürlü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Selçuk Keleş

Trifaze Schneider 11 Kw ev tipi şarj istasyonu. Uzun menzil Togg için kullanılacak. 

Eksisi, özel yazılımı olmaması.
1.5 saatte 18 kwh doldurdu. %20 oluyor yaklaşık.
Trifaze gündüz tarifesine göre 55 liralık elektrik harcadı.   (1 Kwh 3 lira)

Yanlış hesaplamadıysam yaklaşık 25 depo sonra kendini amorti edecek.

IMG-20240324-WA0012.jpg

IMG_20240325_112440.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...