İçeriğe Yönlendir

Egea Radar 52075945

Uğur Kamil
Çözüme git Uğur Kamil tarafından,

Recommended Posts

Uğur Kamil

Aracı ilk aldığım zamanlar bazen anlık bazende kısa süre arıza ışığı yakıyordu sistem.
Geçen hafta gece aniden yola atlayan kediye çarptım sağ taraftan(radarın olduğu kısım) daha sonra uzun süreli arıza ışığı yanmaya başladı sistem bazende 2-3 gün sorunsuz çalışıyordu. Son birkaç gündür hiç düzelmedi.

Sadece çarpışma önleyici ve adaptif cruise control devre dışı kalsa çok sorun değilde normal cruise control de devre dışı kalıyor.

Servis radar'da sorun var diyor. Radarın fiyatı serviste 40bin civarlarında maalesef.

çıkma veya  0 bulabileceğim güvenilir bir yer bilen varmı?

Bu sitede var ama hiç bilmediğim bir site nekadar güvenilir.
https://www.cevreotomotiv.com/urun/radar-sensoru-beyni-fiat-egea-2823?gclid=CjwKCAjw-KipBhBtEiwAWjgwrMmNR9dsnMtWANYkzAeuVfC-880KHKimo0LtdWBPaBbEx6Jsj8f-sBoC5c8QAvD_BwE

radar-sensoru-beyni-fiat-egea-8131.jpeg?revision=1697143329

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Hep demişimdir ne kadar özellik o kadar sıkıntı o yüzden eski arabaları seviyorum bir tane elektronik parça 40 bin paraya bak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yuh fiyata bak. Sanırsın arabanın üstüne takılan atış tespit radarı.. Park sensörü nden hallice bişey oysaki. 

images (1).jpeg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İlanda radar sensör beyni diyor. Sensör ile beyin aynı mı cihaz mı?

bence darbe almadıktan sonra bozulacak parça değil. Çıkması illaki vardır. 

gerçi piyasada egea full paket çok yok

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Servisteki eleman dört bini kırk bin olarak görmüş olmasın. Bu kadar fiyat farkı olmaz kanımca.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Firma Ankara'da. Sitenin güvenilirliğini bilmem, eğer parçanın doğru olduğuna eminseniz Ankara'da ikamet eden arkadaşlardan birine rica edin, alıp size kargolasın? (O kişi ben olamam, adres bana çok uzak :) )

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Hazır bozuk diye bugün parçayı söktüm dağıttım(resim çekmeyi unuttum) :)
içerisinde üzerinde devreler olan 2 farklı plakadan oluşuyor. 2 plaka birbirine 8-9 tane pinle geçmeli olarak bağlı. Gözle görünür bir sorun yoktu hiç bir parçada. 
Söketinin radara takıldığı kısımda ufak bir çatlak vardı radar kısmında belki esneyince temas etmiyor olabilir diye orayı tamir ettim. Topladım taktım yerine yine arıza ışığı devam ediyordu. 1-2 km gittim tekrar çalıştırdığımda arıza ışığı sönmüştü.
20-30 km kullandım sistemi sorunsuz çalışıyor(2-3 kerede stop ettim aracı) bakalım ne kadarda çalışacak.

Bakalım ne zaman tekrar arıza ışığı yakacak

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlanda radar sensör beyni diyor. Sensör ile beyin aynı mı cihaz mı?

bence darbe almadıktan sonra bozulacak parça değil. Çıkması illaki vardır. 

gerçi piyasada egea full paket çok yok

Parçayı söktüğümde 2 farklı devre vardı ıçinde o nedenle ikisi bir arada olabilir. Kasası metal bir devre ön kısımda diğeri arka kısımda. 

Çıkmasına çok güvenilecek bir parça değil, ufak darbeyle veya kar birikintisine çarpıp çok sorun yaşayan var internette.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Modül farklı bir yere taşınamaz mı acaba?

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Benzer olay arkadaşın superb de oldu. Kodlama ve adaptasyon ile çözülmüştü, 1000 liraya hallolmuştu.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Fırat Önal yazdı:

Bir carpma veya temasta cruise veya adaptif cruise devre disi kalsin diye bilerek yapilmis olabilir. Veya gıcıkligina da yapilmis olabilir bilemedim :D

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ramazan Turan yazdı:

Benzer olay arkadaşın superb de oldu. Kodlama ve adaptasyon ile çözülmüştü, 1000 liraya hallolmuştu.

Servis bir ayakta çatlak var dedi. Ayar hatayi bile silemedi. 

Ben bi soketin orta ufak catlak  gordum ve tamir ettim. Dun bugün sorunsuz calisiyor bakalim. 

Fırat Önal yazdı:

Cok zor, tekrar kalibrasyon ayari yapilmasi lazim düzgün çalışıp yerinde tepkiler verebilmesi icin. 

Son zamanlarda çoğu araca logo icine koyular orasi daha mantikli yere yakin olunca darbe alma riski daha cok

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Uğur Kamil
Doğan Arşiray yazdı:

egeadaki radar da nedir??

Öndeki araç aniden yavaşlar veya kontrolsüz bir araç önünüze çıkarsa önce sesli uyarı veriyor ve ardından fren yapıyor, tam durduramıyor ama.

Adaptif cruise control açıkken öndeki araçla mesafeyı ayarlıyor ve 34-40 km kadar yavaşlayıp tekrar kendiliğinden hızlanıyor(en sevdim özellik) ben genelde hız sabitlemeyi kullanan biriyim sürekli önüme daha yavaş giden biri denk geldimi fren yapmaya uyuz olurdum.

12 gün üzerine tekrar hata verdi sistem, 8-9 km mesafe gittim sonra tekrar çalıştırdığımda hata vermedi. Hata verdiği anda birkaçkez stop edip tekrar çalıştırdım belki anlık bir hatadır diye ama düzelmemişti.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Otomatik fren yaptıracak bir arıza ise riskli

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Uğur Kamil yazdı:

Öndeki araç aniden yavaşlar veya kontrolsüz bir araç önünüze çıkarsa önce sesli uyarı veriyor ve ardından fren yapıyor, tam durduramıyor ama.

Adaptif cruise control açıkken öndeki araçla mesafeyı ayarlıyor ve 34-40 km kadar yavaşlayıp tekrar kendiliğinden hızlanıyor(en sevdim özellik) ben genelde hız sabitlemeyi kullanan biriyim sürekli önüme daha yavaş giden biri denk geldimi fren yapmaya uyuz olurdum.

12 gün üzerine tekrar hata verdi sistem, 8-9 km mesafe gittim sonra tekrar çalıştırdığımda hata vermedi. Hata verdiği anda birkaçkez stop edip tekrar çalıştırdım belki anlık bir hatadır diye ama düzelmemişti.

şok içindeyim. bildiğin üst seviye donanım bu. umarım arıza giderilir.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Otomatik fren yaptıracak bir arıza ise riskli

Gereksiz fren yapmiyor. Sistem komple devre dışı kaliyor.

Doğan Arşiray yazdı:

şok içindeyim. bildiğin üst seviye donanım bu. umarım arıza giderilir.

Diyelimki sensor arizali, bugun degissem 5 dk sonra ordan darbe almiycaginin garantisi yok cok sacma bi nokyada. 

O nedenle degistirmeyi dusunmuyorum. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Kafam iyice karıştı mantik yürütemiyorum 😀

2 3 kere denk geldi belki tesadüf dedim ama her seferindede ayni olunca tesadüf degildir illaki. 

3 4 gundur radar uyarisi veriyordu arabayi yikayinca yine hata düzeldi bazen 2 3 saat sonra tekrar hataya düşüyor bazen 1 2 gun sonra. 

Kirle alakali degil, o zaman radar kör uyarisi veriyor ve simtem arizali uyarisi vermiyo ayrica radarin onu gayette temiz durumda oluyo. 

İlginç bir durum bakalim sonunda sorun ne cikacak. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

radar kör uyarısı demek acaba bir sensör obje algılıyor mu demek

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Çağlar Bayur yazdı:

radar kör uyarısı demek acaba bir sensör obje algılıyor mu demek

Yok çağlar abi radarın önüne aşırı çamur, yaprak kar vs gibi birşeyler olursa radar kör uyarısı veriyor. Öndeki cisimle mesafeyi algılamayacak durumda olunca.
Bugüne kadar 1 kere denk geldi bana o uyarı ondada yağmurlu havada biraz çamurlu yolda gidiyordum.

Benim sorunum sistem komple hata veriyor, bazen hız sabitleyici ve hız limitörü çalışıyor sadece adaptif cruise control çalışmıyor sadece bazende(genelde) 3'de devre dışı kalıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uğur Kamil yazdı:

yola atlayan kediye çarptım sağ taraftan(radarın olduğu kısım) daha sonra uzun süreli arıza ışığı yanmaya başladı s

kedidendir o taraftaki sensör arızalı o zaman, ben olsam ellemezdim bu paralara yazık, yeri de kötü

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Çağlar Bayur yazdı:

kedidendir o taraftaki sensör arızalı o zaman, ben olsam ellemezdim bu paralara yazık, yeri de kötü

Arizali olsa sürekli çalışmaz diye düşünüyorum. Ozelliklede araci yikadigimda çalışmayı daha ilginç. Parcanin olduğu kisima su gitmiyor gibi birsey. 

Çalıştığı zamanlar sorunsuz ve 0 hatayla islevini yerine getiriyor arizali olsa hiç çalışmaz diye düşünüyordum. 

Sorunu çözemezsem ve sürekli ariza ışığı yakarsa o zaman beyinden kapattirmayi düşünüyorum hicyokmus gibi algilayinca enazindan hizsabitleyici sorunsuz calisir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...