İçeriğe Yönlendir

Egea Radar 52075945

Uğur Kamil
Çözüme git Uğur Kamil tarafından,

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

peki bu radar arızası acil frenlemeyi tetiklermi, öyleyse büyük tehlike var demektir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tetiklemez devre dışı kalır sistem, geri vites sensörü bozulunca geri gidemiyor muyuz gibi olur, mesela ısı senösrü bozuldu, fan direkt açar mantığı

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ali Cihangiroğlu yazdı:

peki bu radar arızası acil frenlemeyi tetiklermi, öyleyse büyük tehlike var demektir.

Herhangi bir terslik hissettiginde sistemi komple devredisi birakiyor. 

Fren ampulü kestiginde bile sistem ariza isigi yakip devre disi kalan olmus. 

Dün öğleden sonra ve bugün aksama kadar yine ariza ışığı yaniyordu akşam arabayi yikadim temiz olduğu halde suanlik söndü ve sistem sorunsuz çalışıyor. Delirmemek elde değil hergun arabayimi yikasam 😂

Birdaha ariza ışığı yandimi sadece tekerlekleri ve fren sistemini yikiycam, acaba balata tozuyla alakali bir durummu diye. 

Eğer sönmezse bu seferde sadece radarin olduğu tampon kısmını yikiycam aracin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Radarı gergin bı şekilde şeffaf folyo yapıp izalasyon yapsan ?

Belki işe yarar

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Radarı gergin bı şekilde şeffaf folyo yapıp izalasyon yapsan ?

Belki işe yarar

Amac? 

Servis radar dedi geçti ama bana radar kaynakli bir sorun gibi gelmiyor. Özellikle bu arabayi yikayinca düzelmesini mantığım almiyor. 

Birdakine parca parca yikama yapinca birazdaha hangi kisimla alakali diye fikir sahibi olurum diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İzalasyon toz su hava alıp hataya düşüyor mu diye çatlak kısım diye 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hata verince ön camı yıkayın bir, her ihtimale karşı.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Selçuk Bakış yazdı:

Hata verince ön camı yıkayın bir, her ihtimale karşı.

ön camda herhangi bir sensör yokki.

Mustafa Tüfekçi yazdı:

İzalasyon toz su hava alıp hataya düşüyor mu diye çatlak kısım diye 

Dış kısmına ufak tefek su geliyor ama içerisine hiç su girmiyor, söküp parçalayıp detaylı inceledim içerisindeki parçaları.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
  • Çözüm
Uğur Kamil

Yaklaşık 5 aydır radardan kaynaklı sorun yaşıyordum ekranda sürekli arıza ışığı yanmasından ve en önemliside hız sabitleyiciyide devre dışı bırakması canımı sıkıyordu.

En kötü ihtimal komple radarı iptal ettiricektim beyinden arıza ışıklarından kurtulup( çarpışma önleyici ve adaptif cruise control çalışmıycak) ama hız sabitleme sorunsuz çalışacaktı.

Daha kötüsü ne olabilir dedim ve radarı söküp parçaladım :)
Fark ettimki söket kısmının olduğu yer aşırı sallanıyor. Ölçü aletile kontrol edince orda bir temazsısslık olduğunu fark ettim. Plastiğin içinde kaldığı için komple kırdım o parcayı içerisinden geçen sokete giden pin baglantılarını tek tek ayırdım.

Çok ince ve bir birlerine yakın olduğu için müzik sistemi tamiri yapan arkadaşa götürdüm onda bu tarz küçük alanları rahatça lehim yapabilceği cihaz vardı. 7 tane sokete giden pinleri tek rek birbirine lehimledi ölçü aleti ile kontrol edince hepsinin sorunsuz soketten radarın içerisine bağlantı sorunu kalmadığını görünce tekrar topladım radarı ve soketi kırdığım kısmınıda güzelce plastik kaynat ettim ve araca monte ettim.

Artık hiçbir arıza ışığı yanmadı ve bütün özellikler sorunsuz çalışıyor. 1 haftadır kullanıyorum bir sorun yok şimdilik.

IMG_20231109_162021.jpg.ec27d624ff618e9fca9ba11bc5eb18f6.jpg

IMG_20231109_162305.jpg.0e12e5f6f2444d0a572d7f520472d00e.jpg

IMG_20231109_162320.jpg.6f222e35469e843d6f3973cfb5abe8c1.jpg

IMG_20240306_195652.jpg.c445fa58ca3aa994709d251c93ce99c9.jpg

IMG_20240306_195655.jpg.17e00a42001c1afb93ba3985bf6269ac.jpg

IMG_20240311_104837.jpg.682c80293ed3a974513f33bce2687a9a.jpg

• Beğen 9
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kendi işini kendin hallet, en sevdiğim :)  

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Uğur Kamil yazdı:

Yaklaşık 5 aydır radardan kaynaklı sorun yaşıyordum ekranda sürekli arıza ışığı yanmasından ve en önemliside hız sabitleyiciyide devre dışı bırakması canımı sıkıyordu.

En kötü ihtimal komple radarı iptal ettiricektim beyinden arıza ışıklarından kurtulup( çarpışma önleyici ve adaptif cruise control çalışmıycak) ama hız sabitleme sorunsuz çalışacaktı.

Daha kötüsü ne olabilir dedim ve radarı söküp parçaladım :)
Fark ettimki söket kısmının olduğu yer aşırı sallanıyor. Ölçü aletile kontrol edince orda bir temazsısslık olduğunu fark ettim. Plastiğin içinde kaldığı için komple kırdım o parcayı içerisinden geçen sokete giden pin baglantılarını tek tek ayırdım.

Çok ince ve bir birlerine yakın olduğu için müzik sistemi tamiri yapan arkadaşa götürdüm onda bu tarz küçük alanları rahatça lehim yapabilceği cihaz vardı. 7 tane sokete giden pinleri tek rek birbirine lehimledi ölçü aleti ile kontrol edince hepsinin sorunsuz soketten radarın içerisine bağlantı sorunu kalmadığını görünce tekrar topladım radarı ve soketi kırdığım kısmınıda güzelce plastik kaynat ettim ve araca monte ettim.

Artık hiçbir arıza ışığı yanmadı ve bütün özellikler sorunsuz çalışıyor. 1 haftadır kullanıyorum bir sorun yok şimdilik.

IMG_20231109_162021.jpg.ec27d624ff618e9fca9ba11bc5eb18f6.jpg

IMG_20231109_162305.jpg.0e12e5f6f2444d0a572d7f520472d00e.jpg

IMG_20231109_162320.jpg.6f222e35469e843d6f3973cfb5abe8c1.jpg

IMG_20240306_195652.jpg.c445fa58ca3aa994709d251c93ce99c9.jpg

IMG_20240306_195655.jpg.17e00a42001c1afb93ba3985bf6269ac.jpg

IMG_20240311_104837.jpg.682c80293ed3a974513f33bce2687a9a.jpg

Elinize Sağlık en güzeli kendi işini kendin yapacaksın.

Nostalji 🙂 Analog ölçü Aleti...

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Kendi işini kendin hallet, en sevdiğim :)  

İmkanlar kısıtlı olunca ve parçada aşırı pahali olunca mecbur 😀

Aytac Sakal yazdı:

Elinize Sağlık en güzeli kendi işini kendin yapacaksın.

Nostalji 🙂 Analog ölçü Aleti...

Okul yillarindan kalan ölçü aleti. 

Resimde plastigin icinden gecen ayaklar soketle birleşen noktadan hasar almıştı. O kisim cok ince disardan darbe alinca kolay hasar aliyor. 

Dıştan bakinca insanin aklina hic oyle bir şey olacağı akla gelmez.

IMG_20240317_132252.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Benimde vardı Meslek Lisesinden kalma.Direnç kademesinde koruma yoktu Gerilim ölçersen arızalaniyordu şimdi Fluke kullanıyoruz 🙂.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uğur Kamil yazdı:

Fark ettimki söket kısmının olduğu yer aşırı sallanıyor.

anlatımdan çıkarttığım, parçada tasarım hatası mı ? yani biraz daha etki mukavemetli bir şey olması lazımdı

Uğur Kamil yazdı:

Okul yillarindan kalan ölçü aleti. 

bu tip ölçüm cihazlarında korumda yoktu ? hala yanmadı ise büyük başarı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Çağlar Bayur yazdı:

anlatımdan çıkarttığım, parçada tasarım hatası mı ? yani biraz daha etki mukavemetli bir şey olması lazımdı

Hem konumu bence yanlış hemde uretim hatasi olabilir. 

Soketi asa doğru monte edilmiş ve yere yakin sisin yaninda. 

Kaldirima surtup veya kar birikintisine vurup çok sorun yasayan var. 

Bende kediye vurunca sorun yasamistim. Tampon biraz esneyince direk soket kismina ve radara temas ediyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Sırf soket arızası yüzünden binlerce lira masraf ya da olan özellikleri kullanamamak kötü olurdu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

videosu yutupta birçok kişiye yardımcı olabilir fotolardan bir derleme ile , shorts bile olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Çağlar Bayur yazdı:

videosu yutupta birçok kişiye yardımcı olabilir fotolardan bir derleme ile , shorts bile olur

Çalışacak diye umit edmedim diye her asamayi detayli cekmedim. 

Elimdeki resimlerle bir video hazirlamayi denerim fotoshopla destekleyip. 

Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun.

Sırf soket arızası yüzünden binlerce lira masraf ya da olan özellikleri kullanamamak kötü olurdu.

Servise kontrol ettirdigimde radarin ayaklari kirik komple değişmesi lazim dedi.

Internetten araştırınca sorun yaşayan cok var ama çözüm üretene hic denk gelmedim. Ya komple değiştiriyorlar yada bu şekilde kullanmaya devam ediyorlar. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Uğur Kamil yazdı:

Çalışacak diye umit edmedim diye her asamayi detayli cekmedim. 

Elimdeki resimlerle bir video hazirlamayi denerim fotoshopla destekleyip. 

Servise kontrol ettirdigimde radarin ayaklari kirik komple değişmesi lazim dedi.

Internetten araştırınca sorun yaşayan cok var ama çözüm üretene hic denk gelmedim. Ya komple değiştiriyorlar yada bu şekilde kullanmaya devam ediyorlar. 

Yeri değiştirilebiliyor mu 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Metin Uzunoğlu yazdı:

Yeri değiştirilebiliyor mu 

Yeri degistikten sonra kalibrasyon yapilmasi gerekir ve farkli konumda neyi baz alip ayarlanir fikrim yok. Frene mudale eden bir sistem, hem araci durduran hemde öndeki aracla takip mesafesini korumak icin fren yapiyor onun riskine girilmez. 

Farkli markalar tamponun ortasinda veya logunun içinde konumlandiriyor artik radari. 

Resimdede göründüğü gibi soket altta tampona cok yakin duruyor. 

Screenshot_20240317_175657_com.android.chrome_edit_1844545449045107.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu bölüme böyle bir parça konması baştan hata, en bol taş kaldırım hasarı alan bölüm

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bu bölüme böyle bir parça konması baştan hata, en bol taş kaldırım hasarı alan bölüm

İtalyanlar böyle tasarım hatası yapmazdı. Donanım ekleyince nereye koyacaklarını şaşırmışlar :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...