İçeriğe Yönlendir

Hatalı Olan Kim?

Kaan Karakaya

Recommended Posts

Kaan Karakaya
(düzenlendi)

Merhabalar,

Bir tanıdığım satışa çıkardığı aracıyla bugün kaza yapmış, resimlerini bana gönderdi ve kimin hatalı olduğuna dair görüşümü sordu. Duruma göre karşı tarafın trafik sigortasından veya kendi cebinden yaptırıp arabayı satmak niyetinde. Sizlerin görüşlerini merak ediyorum. Sizce hata kimde, kusur oranları ne olur?

Olay şu şekilde oluyor:

Trafik ışıklarında en son şeritte bekliyor, yeşil yanınca devam ediyor ve sağ şeritten gelen araç sola dönmeye (sola sinyal vermediğini söylüyor ancak video gibi kesin kanıt yok) çalışınca aracın arka sol kapısına çarpıyor.

3.jpg.6136114a4e481b7ea66c0fac64629817.jpg2.jpg.093c1cd8610c2a9e8576e9d93ebfbf7d.jpg1.jpg.f414fca6c2d91f916f254732c0ef2903.jpg

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hatanın çoğunluğu gri arabada gibi %100 hata vermeyebilirler

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Buralardan örnek bir kavşak tasarımı. Kim ne tarafa gitmek istiyorsa, yolda belirtilen şeritte olması gerekiyor. Bu şekilde hem kaza riski azalıyor, hem de kim haklı kim haksız belli oluyor. Çok mu zor bu şekilde yapmak?

930082005_EkranResmi2023-10-1519_44_45.png.31add7bd5bafc1ab9c3a78ba4f0357a0.png

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ş.içinde kavşaklardan 50 metre önce dönülecek olan şeride girmek zorunda. Eğer sağda kaldı ise sağdan devam edecek başka yolu yok. Marea sürücüsü hatalı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İlkay Başaran yazdı:

Ş.içinde kavşaklardan 50 metre önce dönülecek olan şeride girmek zorunda. Eğer sağda kaldı ise sağdan devam edecek başka yolu yok. Marea sürücüsü hatalı.

Şehir içi 30, Şehir dışı 150 metre. Aynı zamanda sinyal verme mesafesi. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Evren Erakçora yazdı:

Şehir içi 30, Şehir dışı 150 metre. Aynı zamanda sinyal verme mesafesi. 

Ben erken giriyorum sağlamcıyım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
İlkay Başaran yazdı:

İlkay Bey,

Düz gidecek olan aracın en soldan gitmesi kusur durumunu değiştirir mi peki? 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Kaan Karakaya yazdı:

İlkay Bey,

Mecburi yön yoksa kusurluk bir durum olmaması lazım. 

Mehmet abi daha iyi bilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Kaan Karakaya yazdı:

İlkay Bey,

Düz gidecek soldan da gidebilir. Amekalılarda left only falan yazar bizde yazmıyor :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İlkay Başaran yazdı:

Ben erken giriyorum sağlamcıyım

İzmir'de 150 m önceden sinyal verdim , yine zor yol veriyorlar. Büyük şehirlerde sıkıntılı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Evren Erakçora yazdı:

İzmir'de 150 m önceden sinyal verdim , yine zor yol veriyorlar. Büyük şehirlerde sıkıntılı. 

İzmir trafiği berbat. Sabah 7 de kilitleniyor. Sol şeritte bmw ciler çok uyuz ediyor sellektör sellektör üzerine. Akşam 23 ten sonra şahincilerle hondacılara kalıyor çevre yolu. Sellektörcülük oynuyor onlar da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Suç mareada gibi duruyor fakat şöylede bişey var araç önüne kırdı ön kapının oralardan vurdun suç onda oluyo 

Önüne kırdı arka tamponun oralardan biyerden vurdun suç sende oluyo  değişik şeylerle çıkıyorlar karşınıza yani trafiğin ne diyeceği çok belli olmuyo

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kroki doğru çizilip ifadeler doğru yazılır ve şu resim delil olarak eklenirse.. 

Marea % 100 hatalı sonucu çıkar.. 

Sinyal verip vermemesi önemli değil. Sola döneceksen önceden sol şeride gireceksin.. 

Sol şeritte ise sola dönebilir veya ileri gidebilirsin.. Ancak orta şeritten sağa veya sola yön değiştiremezsin.. 

1.jpg

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kroki doğru çizilip ifadeler doğru yazılır ve şu resim delil olarak eklenirse.. 

Tutanakta kaza krokisi aşağıdaki gibi çizilmiş.

1998462717_WhatsAppGrsel2023-10-15saat19_20.10_87f2521a.jpg.dde272812a22faae5d95b4906284852d.jpg

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Kaan Karakaya yazdı:

Merhabalar,

Bir tanıdığım satışa çıkardığı aracıyla bugün kaza yapmış, resimlerini bana gönderdi ve kimin hatalı olduğuna dair görüşümü sordu. Duruma göre karşı tarafın trafik sigortasından veya kendi cebinden yaptırıp arabayı satmak niyetinde. Sizlerin görüşlerini merak ediyorum. Sizce hata kimde, kusur oranları ne olur?

Olay şu şekilde oluyor:

Trafik ışıklarında en son şeritte bekliyor, yeşil yanınca devam ediyor ve sağ şeritten gelen araç sola dönmeye (sola sinyal vermediğini söylüyor ancak video gibi kesin kanıt yok) çalışınca aracın arka sol kapısına çarpıyor.

3.jpg.6136114a4e481b7ea66c0fac64629817.jpg2.jpg.093c1cd8610c2a9e8576e9d93ebfbf7d.jpg1.jpg.f414fca6c2d91f916f254732c0ef2903.jpg

Hemşerim öncelikle geçmiş olsun. Kroki doğru çizildiyse Marea hatalı.Fordun önüne kırmış görünüyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

İzmir trafiği berbat. Sabah 7 de kilitleniyor. Sol şeritte bmw ciler çok uyuz ediyor sellektör sellektör üzerine. Akşam 23 ten sonra şahincilerle hondacılara kalıyor çevre yolu. Sellektörcülük oynuyor onlar da.

sabah 7’de istanbul’da trafikli yol olmaz. 100m’de 2 araba sayınca trafik demiyonuz di mi :) 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sabah 7’de istanbul’da trafikli yol olmaz. 100m’de 2 araba sayınca trafik demiyonuz di mi :) 

Yok. 15 km yi 2 saatte gidince diyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

İzmirde düzgün. yol yada Şerit bulabilirsen gidersin çok sık kullanılan Altınyolda Yeşilderede yoldaki çukurun yıllarca kaldığını bilirim artık herkes ezberlemişti  oraya gelmeden hafif sola açardık arabayı akşam 17 45 çıkışı trafik nedeni ile sinirlerim alt üst oluyor...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

15 değilmiydi o? 50 metre şehri dışı olmalı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Doğan Arşiray yazdı:

30 ve 150m

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

Bakmak lazım bende karıştırıyorum. Biraz erken geçiyorum hatta demekki.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

70km/h ile giden 1 saniyede 20 mt ye yakın yol alır, 50 mt 2.2 saniyede

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kaan Karakaya yazdı:

Tutanakta kaza krokisi aşağıdaki gibi çizilmiş.

1998462717_WhatsAppGrsel2023-10-15saat19_20.10_87f2521a.jpg.dde272812a22faae5d95b4906284852d.jpg

Kroki uygun. ifadeleri okuyamıyorum. 

Bence marea kusurlu sonucu çıkar. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

70km/h ile giden 1 saniyede 20 mt ye yakın yol alır, 50 mt 2.2 saniyede

sehir içi 50 km hız sınır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...