İçeriğe Yönlendir

Kredi Kartımdan Harcama Yapılmış

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Cem Işık

Çok benzer bir olayı 1999 senesinde yaşadık. Annemim kartı alışveriş yaptığı bir yerde kopyalanmış ve akabinde internet üzerinden Amerika’da bir internet sitesinden 300 usd gibi bir alışveriş yapılmış. Annem internete girmeyi bile bilmezdi o zamanlar. Bankaya bilgi verdik araştıralım dediler . 1 hafta 10 gün içinde harcamanın size ait olmadığı anlaşıldığından itirazı kabul ediyoruz dediler. Sonra harcama yapılan yere mail yolladım, sizden şu kartımla ürün sipariş etmiştim, hala gelmedi, hangi adrese kime teslim ettiniz dedim, malatya’da bir internet kafeye teslim edildiğini, teslim alanın adıyla beraber bildirdiler. Ben de bilgileri şikayet ettiğimiz savcıya bildirdim. 3 sene 9 ay gibi ceza aldı sanıklar. Annemin alışveriş yaptığı yerde garson pos makinesi altına koyduğu sigara paketi kadar bi aletle kartı kopyalamış meğer. 

• Beğen 5
  • Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

QR ile NFC kullanıyorum genelde ödemelerde. Kartlarımın hepsi internet ve mail order a kapalı. Sanal alışverişerin hepsi sanal kartta ama gel gör ki sadece riski minimize edebiliyorsunuz bu işlemler ile. Telefonun hacklenmeyeceği muamma. Sırf bu sebeplerden kart kullanmayan arkadaşım var. :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Erdem Dertsiz yazdı:

QR ile NFC kullanıyorum genelde ödemelerde. Kartlarımın hepsi internet ve mail order a kapalı. Sanal alışverişerin hepsi sanal kartta ama gel gör ki sadece riski minimize edebiliyorsunuz bu işlemler ile. Telefonun hacklenmeyeceği muamma. Sırf bu sebeplerden kart kullanmayan arkadaşım var. :) 

nfc olayında sadece telefona izin verip kartın kendisinin kullanımında temassızı kapatabiliyormuyuz acaba?

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Sanal  kart kullanımı riskleri minimize eder. Diğer kartlarınız mutlak internet ve yurtdışına kapalı olsun. Temassız da riskler var ama cüzi. Örneğin Marmaray da yanlışlıkla ulaşım kartı yerine kredi kartını dokundurdum 30 tl gitti.

@Cem Işık senin anını hatırladım. Metroya kredi kartınla geçmeye çalışırken güvenlikçi "he, he para her kapıyı açmaz " demişti. Şimdi açıyor.:biggrin:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Haşmet Güngör yazdı:

Sanal  kart kullanımı riskleri minimize eder. Diğer kartlarınız mutlak internet ve yurtdışına kapalı olsun. Temassız da riskler var ama cüzi. Örneğin Marmaray da yanlışlıkla ulaşım kartı yerine kredi kartını dokundurdum 30 tl gitti.

@Cem Işık senin anını hatırladım. Metroya kredi kartınla geçmeye çalışırken güvenlikçi "he, he para her kapıyı açmaz " demişti. Şimdi açıyor.:biggrin:

Dedem, hangi güvenlikçiymiş o kendini bilmez, benim dedemle dalga geçmiş, söyle hemen kamikaze dalışı yapayım üstüne.. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Facebook taki harcamalar genelde reklam alma şeklinde oluyor. Bir videoya linkliyorlar. Siz adama reklam yapmış oluyorsunuz. Dolandırıcı yurtdışında olduğundan yakalanma ihtimali çok düşük. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Patlatılan veri tabanlarını görünce gözlerim yuvasından çıkmıştı.... 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

nfc olayında sadece telefona izin verip kartın kendisinin kullanımında temassızı kapatabiliyormuyuz acaba?

temazsız kartımı telefonun nfc sine tanımlamıştım. banka kartı yenileyince kartta temazsız oldu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

temazsız kartımı telefonun nfc sine tanımlamıştım. banka kartı yenileyince kartta temazsız oldu.

ben sadece telefonda olsun kartınki çalışmasın istiyorum, oluyormu acaba?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ben sadece telefonda olsun kartınki çalışmasın istiyorum, oluyormu acaba?

Kartı evde bırak Abi. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Kartı evde bırak Abi. :)

iyi fikir bir ara yaptımda, pos ta sorun yaşadım, bazen telefondan sorun çıkarıyordu,  yada dur hele, kart için korumalı kılıf takayım  hah çözdüm işi :D

yada beş para vermeden direk banka uygulamasından aç kapa yapayım...

51joyNAF9rL._AC_SX522_.jpghttps://www.amazon.com.tr/kartları-RFID-koruyucu-blokajı-hırsızlığına/dp/B0BJVG71D5

61u5Aaw-lGL._AC_SX522_.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben bir keresinde bir kömürcüden mail order ödeme yapmıştım.. ertesi gün peş peşe sms ler gelmeye başlamıştı.. 

tabi itiraz ettim iade yapıldı.. 

Sanal kart kullanın.. 

Ben her kartımın sanalını oluşturdum, gerektiğinde gerektiği kadar limit açıyorum. asıl kartlarım hep kapalı.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben bir keresinde bir kömürcüden mail order ödeme yapmıştım.. ertesi gün peş peşe sms ler gelmeye başlamıştı.. 

Sanal kart kullanın.. 

Ben her kartımın sanalını oluşturdum, gerektiğinde gerektiği kadar limit açıyorum. asıl kartlarım hep kapalı.. 

bende aynını yapıyorum bilirsin zaten :D  nfc olayı ise biraz sakat, bunu çözmek lazım, telefonda kolay kapatıyorsunj nfc yi iş bitiyot, kart zor, onuda banka uygulmasından aç kapa yapacağım sanırım...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

Siz düşersiniz demiyorum. Kart kayıtlıdır, çocuklar tıklar vs vs

kayınvalide?

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Aydın Sert yazdı:

Dün bir habere denk geldim.

Elemanın boynunda bir çanta var, içerisinde büyük ihtimal ileri teknoloji bir cihaz.

o hadisede anlamadığım, temassız ödeme de 750 tl limiti var onu nasıl aşmış?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

kayınvalide?

Can dır 
dır/s/q

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Geçmiş olsun. Büyük ihtimalle öderler. Tabii ki önce incelemeleri gerekir.

RFID olayı basit aslında. Bunun için içinde alimyum folyo olan cüzdanlar var.

Ya da para büyüklüğünde bir karton kesin. Bir kaç kat aliminyum folyo dolayın. Para gözüne koyun.

Yorum bağlantısı
Halit Demir
Halit Demir yazdı:

Benim isbankasinda kk da olmustu  onceden. Karti kapattigim halde yurtdisi alisveris devam etmisti nasil oluyorsa 1 gun fln. Dikkat edin ekstreye. Once odedim borcu. 2 ay sonra hepsini iade etti banka. 

Simdi hatirladim. Benim kredi kartinjn yurtdisi harcamasi hep kapali olur hic isim olmaz. Adamlar kart ayarlarindan yurtdisi alisverise acip harcamislar . Nasil sizdilarsa banka sistemine

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sanal kart kullanın.. 

iyi de mesela garanti online islemlere kapatinca otomatik fatura talimatlari da iptal olacak diyor, kartin limiti de yuksek, napcaz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erdem Doğan yazdı:

iyi de mesela garanti online islemlere kapatinca otomatik fatura talimatlari da iptal olacak diyor, kartin limiti de yuksek, napcaz?

Karttan otomatik ödeme vermiyorum hiç.. ha bir ay eksik ha bir ay fazla. hesapta bağlı hepsi.. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Karttan otomatik ödeme vermiyorum hiç.. ha bir ay eksik ha bir ay fazla. hesapta bağlı hepsi.. 

Kartta takip etmesi kolay oluyor aslinda, yoksa baska bi özelligi yok, hatta ekstra komisyon var. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kamuya açıklanmaz bilemeyiz ama bu işler banka içinden desteksiz olmaz

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Bugün bankaya gittim. Harcama İtiraz Formu diye bi form doldurttular. "Kesin iade olacak" demediler. "İncelenecek, 2 ay sürer, büyük ,ihtimal iade olur, siz bu sürede harcanan tutarı ödememezlik yapmayın" dediler. Bankadan çıkınca savcılığa suç duyurusunda da bulundum. Bakalım, 2 ay bekleyeceğiz. Sanırım devlet bankası/özel banka farkı burada da kendini gösteriyor. 2-3 gün içinde iade alanlar özel banka olsa gerek :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Çalışkan yazdı:

Bugün bankaya gittim. Harcama İtiraz Formu diye bi form doldurttular. "Kesin iade olacak" demediler. "İncelenecek, 2 ay sürer, büyük ,ihtimal iade olur, siz bu sürede harcanan tutarı ödememezlik yapmayın" dediler. Bankadan çıkınca savcılığa suç duyurusunda da bulundum. Bakalım, 2 ay bekleyeceğiz. Sanırım devlet bankası/özel banka farkı burada da kendini gösteriyor. 2-3 gün içinde iade alanlar özel banka olsa gerek :) 

Öyle derler de.. senin iaden de gecikmez.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Erdem Doğan yazdı:

Yapı kredi, bütün ödemelerim talimatta. İki kredi kartım da online alış verişe kapalı. Emmiye bile sanal kart gönderiyorum. Limitini tam söylediği kadar yapıyorum. Ne olur olmaz, gider mercedese kasko falan keser, sonra evin yolunu bulamayız. :D

Garanti niye gıcıklık yapıyor ki. O zaman talimati iptal olsun. Sonra tekrar talimat verince yine online alış verişe aç diyor mu? Bu arada limit de yüksekmiş, kötü niyetli kişiler okumaz inşallah. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...