İçeriğe Yönlendir

Sağ Arka Park ve Gündüz Led Lamba Sorunu

Ali ÖZCAN
Çözüme git Mehmet Ozyurek tarafından,

Recommended Posts

Ali ÖZCAN

İyi akşamlar arkadaşlar, Ford Mondeo Mk4 1.6 tdci aracımın sağ arka park ve Ön Gündüz Led lambasının yapmadığını fark ettim, sigortalarına baktım bulamadım, bu lambalar yanmayınca sağ arka sis lambası da yanmıyor.Bugün Van da oto Elektrik-Elektronikçiye gittim,durumu anlattım, tamponu söküp led e bakacağım diyor kardeşim led için tamponu sökmeye gerek yok, alttaki plastik tablanın yanından led lere erişimin dedim, o zaman bilgisayara bağladı, bir şey göremedi, arka park lambası için bagaja bakacaktı,bu seferde bagaj açılmadı, içeriden bagaj açık uyarısı veriyor ama bagaj açılmıyor,bagajında butonuna basınca sağlam olan sol arka park lambası göz kırpıyor, başına gelen var mı. Nasıl düzeltebilirim bu arızaları.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bagaj kapağına giden kablo da bir kopukluk olmuş içten kırılmış gibi, o bölümdeki tesisata bakmalı biraz kesmeli biçmeli olacak

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen bagaj kapağına giden kablolar kopuk ve kısa devre.. 

Çağlar'ın dediği yer açılacak ve bakılacak.. 

Parklar fordların bazı modellerinde çaprazdı.. Yani sağ arka ile sol ön paralel olmalı. 

Sigortasına bakın ikisi de yanmıyorsa sorun ampullerde değildir. 

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Çağlar Bayur yazdı:

bagaj kapağına giden kablo da bir kopukluk olmuş içten kırılmış gibi, o bölümdeki tesisata bakmalı biraz kesmeli biçmeli olacak

Çağlar hocam bu olay 3. Kez başıma geldi,ilkinde bagaj açık kaldı,usta bilgisayara bağlayıp 6 adet siyah kablo demesini birer birer bağladı. Daha sonra bagaj kilitli kaldı,içeriden bagaja girip kilit vidaları söküp zor güç bagajında açtım,siyah kablonun 2 tanesine dokununca çalıştı.şimdi de kaliteli kablo aldım hepsini işaretleyip tek tek değiştireceğim.sormak istediğim bir konu da bagaj kapağını kolayca nasıl açarım. Teşekkür ederim Çağlar hocam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

en iyisi ehil bir oto kilitçiye gitmek 2 dak da hasar vermeden açarlar ne yaptığını da söylemez bu tür işlerde

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Çağlar Bayur yazdı:

en iyisi ehil bir oto kilitçiye gitmek 2 dak da hasar vermeden açarlar ne yaptığını da söylemez bu tür işlerde

Van dayım Çağlar hocam, ehil usta bulmak imkansıza yakın.usta dediğimiz adam ön tamponu sökmeye kalktı,ne yapacağımı,şaşırmış durumdayım. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Parklar fordların bazı modellerinde çaprazdı.. Yani sağ arka ile sol ön paralel olmalı. 

Benim araçta sağ ön-arka.  Sol ön-arka şeklinde, çünkü sağ ön ve sağ arka yanmıyor, acaba bagaj körüğündeki kablo demetiyle alakası olabilir mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali ÖZCAN yazdı:

Benim araçta sağ ön-arka.  Sol ön-arka şeklinde, çünkü sağ ön ve sağ arka yanmıyor, acaba bagaj körüğündeki kablo demetiyle alakası olabilir mi

Bagajda sinyal var mı ? 

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bagajda sinyal var mı ? 

Sinyal lambası sağ arka çamurluk üzerinde, bagaj kapağı ve sağ çamurluk üzerinde de park lambası var.

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Yüksek ihtimal sorununuz bagaj kapağının ordaki kablo demetinde çünkü ben de mk4 Mondeo kullanan biri olarak benzer sorunu yaşadım hem de tam da tatile çıkmaya 1-2 gün kala.Bagaj kapağı açılmadı, gündüz ledleri tek kademe yanmaya başladı yani o kablolar gündüz ledlerini falan da etkilio.Maalesef bagaj kapağı içten koltuklar yatırılıp kapağın iç döşemesi sökülerek kilidi karşılığından kurtararak açılacak, İstanbul'da ben öyle açtırmıştım.Maalesef Mondeo'da bazı arabalarda bulunan içerden manuel açma için bir tetik falan yok,biraz zahmetli bir iş sizi bekliyor.Yalnız sorun kablolardaysa kesinlikle sadece bağlatıp geçmeyin, lehim yaptırın, benimkini öyle yapmışlardı,2 senedir sorun yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Emrah Korkmazz yazdı:

Yüksek ihtimal sorununuz bagaj kapağının ordaki kablo demetinde çünkü ben de mk4 Mondeo kullanan biri olarak benzer sorunu yaşadım hem de tam da tatile çıkmaya 1-2 gün kala.Bagaj kapağı açılmadı, gündüz ledleri tek kademe yanmaya başladı yani o kablolar gündüz ledlerini falan da etkilio.Maalesef bagaj kapağı içten koltuklar yatırılıp kapağın iç döşemesi sökülerek kilidi karşılığından kurtararak açılacak, İstanbul'da ben öyle açtırmıştım.Maalesef Mondeo'da bazı arabalarda bulunan içerden manuel açma için bir tetik falan yok,biraz zahmetli bir iş sizi bekliyor.Yalnız sorun kablolardaysa kesinlikle sadece bağlatıp geçmeyin, lehim yaptırın, benimkini öyle yapmışlardı,2 senedir sorun yaşamadım.

Sağolun Emrah hocam,teşekkür ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Ali ÖZCAN yazdı:

Sağolun Emrah hocam,teşekkür ederim 

Bugün bagaj körüğündeki kabloların hepsini yumuşak kaliteli kablo ile değiştirdim, sağ arka park ve gündüz led lamba kısa bir süre yandı ve söndü,fişleri,kabloları vs kurcaladım yanmadı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali ÖZCAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

Paralel değil hocam,sağ ön-arka, sol ön-arka şeklinde.bağajın sol tarafındaki kablo demetinin tamamını yeniledim,benim araçta sağ yanmıyor,ama bir kaç kez yandı söndü.sağ tarafın lamba takımını sol tarafa taktım çalıştı demekki led lerde bir sorun yok,ayrıca bu park ve Ön led lerin sigortasını bulamadım,kitapçıkta bu lambaların sigortası yok.siz sigortaların yerini biliyormusunuz.

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bagajda sinyal var mı ? 

Sinyal derken lambalardan bahsediyorsanız,arka çamurluk üzerinde.

Şöyle Mehmet ağabey, iç taraflarda, yani bagaj kapağında; üst tarafta park lambası, alt tarafta ise arka sis,fren ve geri vites lambası, çamurlukta ise üst tarafta park lambasının devamı ve sinyal lambaları var. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigortasız olmaz vardır bir yerde. 
Bazen yanıp bazen sönüyorsa zaten sigortadan olmaz. 
Ledler orijinal mi ? 

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sigortasız olmaz vardır bir yerde. 
Bazen yanıp bazen sönüyorsa zaten sigortadan olmaz. 
Ledler orijinal mi ? 

Mehmet hocam, sigortasız olmazda, ama sigortayı bulamadım, Led ler orijinal 

Bugün usta gibi birine yönlendirdiler,Van ın en iyi ustasıyım. Yalandan araç kontrol kalemiyle baktı, sol taraftan paralel kablo çekti, lambalar çok kısa süre yanıyor,sonra sönüyor,korumaya alıyor dedi, ayrıca GEM modülü arızalıymış

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali ÖZCAN yazdı:

Mehmet hocam, sigortasız olmazda, ama sigortayı bulamadım, Led ler orijinal 

Bugün usta gibi birine yönlendirdiler,Van ın en iyi ustasıyım. Yalandan araç kontrol kalemiyle baktı, sol taraftan paralel kablo çekti, lambalar çok kısa süre yanıyor,sonra sönüyor,korumaya alıyor dedi, ayrıca GEM modülü arızalıymış

Paralel bağlayınca iki taraf da mı söndü 

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

Paralel bağlayınca iki taraf da mı söndü 

Evet abi her ikisi de söndü,kabloyu çekince sol yanmaya devam etti

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali ÖZCAN yazdı:

Evet abi her ikisi de söndü,kabloyu çekince sol yanmaya devam etti

Sağı solun hattına tek başına bağlayıp denediniz mi 

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sağı solun hattına tek başına bağlayıp denediniz mi 

Mehmet ağabey, sağlam olan sol taraf,sağ tarafa elektrik gelmiyor,elektrik gelen sol taraftan paralel olarak sağ tarafın + ucuna verdi, 3-5 saniye yanıyor,sonra smnüyor, + ucu tekrar çıkartıp takınca yine aynısı gibi oluyor.

Dün akşam 8 de her şeyi iyice sıfırlasın diye aracın akü kutusunu söktüm,bugün de sigorta tablosunu korozyon,pas,kir vs varsa diye  tamamen söküp tiner ve balata spreyi ile temizleyip, tamamen kuruduktan sonra takacağım 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Paralel bağlayınca hepsi sönüyorsa sağ tarafta lambada bir sıkıntı var demektir. Onu bağlayınca solu da söndürüyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Emre Şimşek yazdı:

Paralel bağlayınca hepsi sönüyorsa sağ tarafta lambada bir sıkıntı var demektir. Onu bağlayınca solu da söndürüyor 

Merhaba Emre bey, Mehmet hocama her ikiside sönüyor dedim ama,siz söyleyince tam emin olamadım, bu sefer ben paralel bağlayıp deneyeceğim ve buradan paylaşacağım,Sağ lamba takımını yerinden söküp sol tarafın fişini takınca gayet güzel yanıyor,sorum sağ tarafa + elektrik gelmemesi,bütün kabloları avo metre ile ölçüm,kablolar sağlam

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mehmet Ozyurek
Ali ÖZCAN yazdı:

Mehmet ağabey, sağlam olan sol taraf,sağ tarafa elektrik gelmiyor,elektrik gelen sol taraftan paralel olarak sağ tarafın + ucuna verdi, 3-5 saniye yanıyor,sonra smnüyor, + ucu tekrar çıkartıp takınca yine aynısı gibi oluyor.

Dün akşam 8 de her şeyi iyice sıfırlasın diye aracın akü kutusunu söktüm,bugün de sigorta tablosunu korozyon,pas,kir vs varsa diye  tamamen söküp tiner ve balata spreyi ile temizleyip, tamamen kuruduktan sonra takacağım 

İki stobu aynı hatta bağlayınca akım fazla çekiyor diye gem modülü kapatabilir. 

Sağ stop bozuk az akım çekiyorsa yine bozuk diye akımı kesebilir. 
Sol stobu sağa sağ stobu sola bağlanıp denenirse sorunun stopta olduğu veya olmadığı netleşir. 
Bence akımı bir sebeple kesiyor bu araç. 
Bu sebeple sigorta yada sigorta kutusu arızası değil bu. Öyle olsa anlık yanmaz. Veya kısa süre yanıp sönmez. 

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN

Dün akşam akü kutubunu çıkarmıştır, bugünde sigorta tablosunu tamamen söktüm,sigortaların ayakları kararmış,ınları zımparaladım,hem jakları hem soketleri balata spreyi ile temizledim,akşama kadar kurumasını bekledim,akşam sigortaları ve aküyü taktım, arızalı dediğimiz sağ arka park lambası  çok kısa bir süre yanıp söndü,bir daha yanmadı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali ÖZCAN yazdı:

Dün akşam akü kutubunu çıkarmıştır, bugünde sigorta tablosunu tamamen söktüm,sigortaların ayakları kararmış,ınları zımparaladım,hem jakları hem soketleri balata spreyi ile temizledim,akşama kadar kurumasını bekledim,akşam sigortaları ve aküyü taktım, arızalı dediğimiz sağ arka park lambası  çok kısa bir süre yanıp söndü,bir daha yanmadı.

Akımı kesiyor. Sağ stop bozuk. 
Başka yeri kurcalamaya gerek yok. 
Sol stobu sağa tak. Soketi uyuyorsa tabi. 
Kontağı kapatıp aç. Solun sağda sağlıklı çalıştığını göreceksin. 

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

İki stobu aynı hatta bağlayınca akım fazla çekiyor diye gem modülü kapatabilir. 

Sağ stop bozuk az akım çekiyorsa yine bozuk diye akımı kesebilir. 
Sol stobu sağa sağ stobu sola bağlanıp denenirse sorunun stopta olduğu veya olmadığı netleşir. 
Bence akımı bir sebeple kesiyor bu araç. 
Bu sebeple sigorta yada sigorta kutusu arızası değil bu. Öyle olsa anlık yanmaz. Veya kısa süre yanıp sönmez. 

Şimdi göreve geldim Mehmet ağabey, yarın dediğin gibi bağlayıp bi deneyim, şimdi, siz GEM modülü,sigorta tablosunda arıza yok kesin diyorsunuz.

Gem modülü dedikleri bu sigorta,jakların takılı olduğu,alt tarafında da elektronik devre olan parça değilmi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...