İçeriğe Yönlendir

Gri Sigorta ve Mellce Sigorta Faaliyetine Son Verildi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

"Bilindiği üzere sigortacılık ve özel emeklilik sektörü Kurumumuzun sürekli gözetim ve denetimi altındadır. Uluslararası saygınlığa ve güçlü sermaye yapısına sahip olan sektörümüz, son dönem finansallarına göre sermaye yeterlilik seviyesinde ve özkaynak karlılığında tarihi zirvelere ulaşmıştır. Bununla birlikte; mevzuata aykırı işlemleri ve kötü yönetimleri nedeniyle Kurumumuzca bir süredir kademeli önlemler uygulanan ve verilen makul süreye rağmen durumlarını iyileştiremeyen GRI SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ ve SINIRLI SORUMLU MELLCE KARŞILIKLI SİGORTA KOOPERATİFİ’ne, sigortalılarımızın hak ve menfaatlerinin korunması ve sektörümüzün negatif yönde etkilenmemesi amacıyla tedbir uygulanması gereği hasıl olmuştur. Bu bağlamda; 5684 sayılı Sigortacılık Kanununun 20’nci maddesi uyarınca söz konusu Şirketlerin mevcut yönetim kurulu üyelerinin tamamının görevlerine son verilerek yeni yönetim kurulu üyelerinin atanmasına ve sigorta portföylerinin idaresinin Güvence Hesabına bırakılmasına karar verilmiştir. Süreçten etkilenenlerin sigortalılığının devamı ve haklarının korunması amacıyla, Türkiye Sigorta Birliği öncülüğünde telafi edici planlar oluşturulması için gerekli girişimler başlatılmıştır. Yukarıda bahsedildiği üzere söz konusu tedbirlerimiz; sektörümüzü etkilemeyecek ölçekteki mezkur şirketlerle sınırlı olup, ısrarlı kötü yönetim ve mevzuata aykırı işlemleri sona erdirmeye yöneliktir."

Duyuru bu şekilde arkadaşlar. 

Özetle, bu şirketten trafik sigortası olanların poliçeleri Güvence Hesabına devredildi. 

Trafik sigortası haricindeki poliçeler bugünden itibaren iptal edilmeye başlandı. İade sürecinin nasıl olacağı henüz bir açıklık kazanmadı. 

İşin kötüsü, trafik sigortası haricindeki poliçelerin diğer sigorta şirketlerince yeniden yapılması işi de karışık. Şu an iptal edilen poliçelerin indirimleri kullanılarak yeni poliçe yapılamıyor. Kasko, Konut, Sağlık, ferdi kaza, zorunlu koltuk ferdi kaza vb. poliçelerin hepsi iptal olmaya başladı. 

Bu konuda bir başka duyuru da şu şekilde.. 

"Değerli meslektaşlarımız, kıymetli eksperlerimiz ve sigorta şirketlerinizin değerli yöneticileri, Gri Sigorta ve sınırlı sorumlu MELLICE Sigorta Kooperatifi ile ilgili olarak 05.12.2023 sayılı TOBB tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında dün gece 12.00 itibarıyla SBM tarından bazı poliçelerin iptal işleminin başlamış olduğu bilgisi edinilmiş durumdadır. İlgili acentelerimizin gerekli poliçe kontrollerini sistemlerinden yaparak , TOBB bilgilendirmesine istinaden ; SBM sistemindeki SBM /OVM/Poliçe İşlemleri menüsünü takip ederek  “Kapalı Şirket Poliçe” başlıklı menüden poliçe ve indirim tutarlarını sorgulayarak sistemi müsait hale getirilen sigorta şirketlerinden poliçe kesebilecek durumdadır. Ancak şu an itibarı ile birçok şirketin altyapı işlemleri uygulanabilir durumda olmadığından, bu iptali yapılan poliçeler için “Riskli İşlem” olarak poliçe tanzimine müsaade etmemektedir. Önümüzdeki hafta bu konuda bu şirketlerin de aksiyon alacakları yönünde bilgilendirme SBM tarafından yapılmıştır."

Maalesef sırada başka şirketler de var. 

İşin kötüsü de şu ki, sıradaki şirketler çoğu insanı etkileyebilecek, çünkü; bazı kriterlerdeki sigortalılara sadece bazı şirketler poliçe yapıyor. Bu bazı şirketler, her geleni yapıyor. Belirli bir mesleki kriterleri yok. Risk analizleri yok, sadece yoğun olarak trafik branşında poliçe üretiyorlar. Trafik branşı da tek başına yapıldığında hepinizin malumu olduğu gibi tüm sektörde bir zarar kalemidir. 

Gri ve Mellce'den herhangi bir poliçesi olanlar bir an önce başlarının çaresine bakmanın yollarını aramalıdır. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çoğu sigortalının bundan haberi olmayabilir gider birine çarpar sonrası vahamet, isimlerine baksan kafi kim buradan herhangi bir şekilde poliçe yaptırır ki?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

çoğu sigortalının bundan haberi olmayabilir gider birine çarpar sonrası vahamet, isimlerine baksan kafi kim buradan herhangi bir şekilde poliçe yaptırır ki?

Bazen mecbur kalınca alternatif baktığımız oluyor. Şükür ki ben hiç yaptırmamışım..

Ancak bunların acenteleri var. yüksek komisyon veriyor ve yapılamayan işleri yaptığı için acentenin işine geliyor. 

Çok fazla mağdur çıkacak ortaya. 

Çünkü tek amacı satmak olanlar, işine geleni satar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o değil de asıl karşı taraf ta mağdur olur, kaskosu yoksa, vesile ile kasko sizi bunlara karşı da korur diye spot girelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol yardımı ihtiyacı olanlar hizmet alamıyor şu an..

Acente arkadaşlarım, acil çözüm olarak yol yardımı poliçesi düzenliyorlar..

Kaskolar iptal olur olmaz da yenisini yapma yolları aranacak. 

Şu an iptal olanlar için yenisi yapılamıyor, sistem bir şekilde riskli grup görüyor ve poliçe yapmıyor. 

Fikret Özsoy yazdı:

İşler kötü gibi. Umarım domino etkisi yaratmaz.

Sadece trafik poliçesi gibi zorunlu branştaki poliçelere odaklı şirketlerin işi zor. Para kazanmaları mümkün değil hocam. 

Ben bir kaç şirket daha bekliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Nihat Palolu yazdı:

İlk defa duyuyorum bu sigorta şirketlerini. İsimleri de bir garipmiş.

Acenten sayesinde :) 

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben emmi sigortayı bilirim. Başkasını bilmem anlamam 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Nihat Palolu yazdı:

Ben emmi sigortayı bilirim. Başkasını bilmem anlamam 🙂

Bazen ben bile çaresiz kalıyorum. sektör çok zorluyor bizi. 

Yine de bu iki şirketten bu güne kadar hiç poliçe almamışım. Tecrübelerim beni yanıltmadı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

derbileri de takip et ama psikoloji önemli

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Trafik sigortaları hariç diğer poliçelerin tamamı iptal edilmiş.  

karşıdakilerin mağduriyetini düşünmüş demek sigorta birliği, yerinde bir karar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün 2 saate yakın süren bir basın açıklaması vardı. 

Özetle, Zorunlu poliçeler (trafik, zorunlu koltuk, dask vb) dışındaki tüm poliçeler iptal edilecek. kaskolar zaten iptal edildi. 

İptal edilen poliçelerin primlerinin % 50 lik kısmının iptal edileceği planlanıyor. Bu kısım henüz netlik kazanmadı. Çünkü öncelikle bekleyen hasar dosyaları ödenecek. 

Şirketin kasasındaki mevcut para, poliçelerin iptal edilince oluşacak prim iadesinin ancak 1/3 ünü ödeyecek durumda. 

İade edilecek kısmın ne zaman ödeneceği ve ne kadar ödeneceği henüz netlik kazanmadı. 

Gri sigortadan kaskosu olanlar, yeni bir kasko yaptırırsa, yeni kasko yapan şirket iptal edilen poliçedeki primin % 50 si kadar indirim yapacak. 

Matematiksek olarak açıklarsak durum şu. 

Bir kaskonuz vardı ve bu düzenleme çerçevesinde iptal edildi, 10,000 lira tarafınıza iade edilecek rakam çıktı. 

Bu 10,000 liralın 5000 lirasının nakit iade edilmesi için çaba harcanıyor. ne zaman ne kadar ödeneceği netlik kazanmadı. 

Aracınız için yeni bir kasko yaptırırsanız ve kasko tutarınız 15000 lira olursa bunun 5000 lirasını yeni sigorta şirketiniz karşılayacak. Buradaki 5000 lira yeni kaskonuzun 1/3 ü değil. iptal edilen poliçedeki iade tutarının % 50'si. 

Aracınız için yeni bir şirketten kasko yaptırmazsanız, bu ikinci % 50 lik kısmın iadesi ile ilgili bir öngörü yok. mevcut mali verilere göre iadesi de mümkün görünmüyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

nakit iade olmaz ve olmamalı, yeni kaskoyu yapınca indirim alabilir, piyasada kabul gören 150 lik kaskoyu 50 ye yaptırırken iyiydi ama... sivrihisarlı nasrettin hoca ne demiş : kazan öldü

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

nakit iade olmaz ve olmamalı, yeni kaskoyu yapınca indirim alabilir, piyasada kabul gören 150 lik kaskoyu 50 ye yaptırırken iyiydi ama... sivrihisarlı nasrettin hoca ne demiş : kazan öldü

İçindekilerle birlikte öldü.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

İyi de abi müşterilerin hepsi senin bilincinde değil ki?

Malum kişilerin dersanesine gidip madur olan insanlar yok mu? Ya da bankasına para yatıran? Herkes mit müsteşarı mı kaldı ki onun en son haberi olmuş o da ayrı konu.

Yani ucuz diye oradan kasko yaptıran adama suçlusun demek de nasrettin hocalık. Hırsızın hiç mi suçu yok hikayesi gibi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şimdi özetle, 5 bine bunlardan kasko yaptıran ve 6 ayı dolmuş vatandaşın, başka bir firmadan kasko yaptırmak istediğinde cebinden kaç para daha çıkacak. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

müşterilerin hepsi senin bilincinde değil ki?

100 tl ye 5 lt motul var iban atıyorum :wub:

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

cebinden kaç para daha çıkacak. 

15

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

100 tl ye 5 lt motul var iban atıyorum :wub:

15

1000 liraya beton vereyim sana. En iyi yerinden. Eser miktarda çimento var içinde. 8 katlı apartman yaparsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

1000 liraya beton vereyim sana. En iyi yerinden. Eser miktarda çimento var içinde. 8 katlı apartman yaparsın.

rakamına bağlı, gelesene aşşadaki kafeye bağlayalım işi :coffee:

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

rakamına bağlı, gelesene aşşadaki kafeye bağlayalım işi :coffee:

Demek istediğim bilmeyen adama sen yağı yedirirsin bende betonu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Demek istediğim bilmeyen adama sen yağı yedirirsin bende betonu.

yiyen az merak etme, sadece biz çok enayi iken onlar çok akıllı idi

vesile ile beton işi aklımda çok iyi proceler var :seytan:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şimdi özetle, 5 bine bunlardan kasko yaptıran ve 6 ayı dolmuş vatandaşın, başka bir firmadan kasko yaptırmak istediğinde cebinden kaç para daha çıkacak. 

Muhtemelen 20-25 bin. 
Onlar 5 e yaptıysa piyasa 15 falandır. 
Bunların şu an indirimleri pasif. İadeleri gelmedi.
Bana bir mağdur işi geldi.  
Yarın çalışacağım. Neler olacağını göreceğim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

İyi de abi müşterilerin hepsi senin bilincinde değil ki?

Malum kişilerin dersanesine gidip madur olan insanlar yok mu? Ya da bankasına para yatıran? Herkes mit müsteşarı mı kaldı ki onun en son haberi olmuş o da ayrı konu.

Yani ucuz diye oradan kasko yaptıran adama suçlusun demek de nasrettin hocalık. Hırsızın hiç mi suçu yok hikayesi gibi.

Burada işi bilmeyen sigortalı mağdur durumda. 
Acenteler şirketini az çok bilir.  Göre göre poliçe kesmeye devam ettiler. 
Ben pazara gidince bakıyorum. Portakal ortalama 20 lira ise 10 liraya satandan almıyorum. Ya don vurmuştur. Ya tadı yoktur. 
Yine bir ürün alırken 10 fiyat almışsam en pahalı ve en ucuzları elerim. 
Kalanları toplar sayıya böler ortalama fiyatı bulur. Bu fiyata yakın güven veren satıcıdan malı alırım. 

Bu işte, aynı poliçeyi daha ucuza aldım. Yok. 
Aynı şeyi almış olman mümkün değil. 
Aynı olan şey ancak kağıt üstündedir. 

Geçen yıl, bir hasar için marta gün verip ödeyemeyip hazirana erteleyen. Haziranda ödeyemeyip eylüle erteleyen şirket biliyorum ben. 
Aynı olan sadece kağıtta yazanlardır. 

Seçici olmak lazım. Servetinizi emanet ediyorsunuz. 
Ortalama gelire sahip bir kişinin bir ev ve bir arabası varsa. Bunu 20-30 yılda kazanmıştır.  Ömrümüzde kaç tane var bu yıllardan. Tekrar kazanabilir miyiz o varlıklarımızı. 
Piyasanın 40 bin liraya yaptığı poliçeyi 7-8 bin liraya yapmışlar.  Mantık dışı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...