İçeriğe Yönlendir

Focus 1 Esp Sensör Arızası C1281 Arıza Kodu

VAHİT YALÇINKAYA

Recommended Posts

Mehmet Taner Kadak
(düzenlendi)

Bu arıza ile baya uğraşmışlığım var. Bu sistem basit olarak; Direksiyon açı sensörü, Gaz kelebek sensörü ve ya-w sensöründen oluşuyor. Hepsini kontrol edende ABS modülü. 

Bendeki durum; aracın direksiyon kutusu değişirken direksiyonu bir tur kaçık bağlamış usta. Bu hata ile ilk ozman karşılaştım. Direksiyon açı sensörü hatası veriyordu. Forscanla tanıştığımda SAS verisi -360 yazıyordu buradan çözdüm hatayı. Hatta bi dönem tedaviyi yurtdışında bulmayı bile denedim ama bilen çıkmadı.

https://www.forscan.org/forum/viewtopic.php?t=17122

Direksiyon milini söküp bir tur çevirip sonra ids ile kalibrasyon yaptım ve herşey düzeldi taki yaz ayları gelene kadar. Bu seferde sıcak havalarda araç kendini tam tersi yönde gittiğini zannedip düz yolda fren yapmaya başladı. Bu da @Mustafa Tüfekçinin bahsettiği sorun. Bu problemi çözmeye nefesim yetmedi. Tanıdığım ve çözebileceğine inandığım tek insana malzemeyi teslim ettik. Şuan müşade altında. Sıcak bir havya dokunuşu bekliyor 🤪

tarihinde Mehmet Taner Kadak tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim tane tane bildiklerinizi yazmışsınız ben şimdi ilk olarak ne ile başlayayım nereye bakıyım 

Sorun Esp'nin Devre  Dışı olması ve Işığının Sürekli Yanması cihaza bağladığımızda C1281 hata kodunu vermesi yaw  Sensörü devre hatası

Abs de sorun yok arıza ışığı yanmıyor  aktif çalışıyor devreye giriyor 

IMG_20231216_170936.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Taner Kadak yazdı:

Tanıdığım ve çözebileceğine inandığım tek insana malzemeyi teslim ettik. Şuan müşade altında. Sıcak bir havya dokunuşu bekliyor 

Bende tanıdığım ve hesabımı şenlendirecek tek insandan bol bol benjaminler bekliyorum . Sadece gönder tuşuna basacak 🍆

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA
(düzenlendi)
VAHİT YALÇINKAYA yazdı:

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim tane tane bildiklerinizi yazmışsınız ben şimdi ilk olarak ne ile başlayayım nereye bakıyım 

Sorun Esp'nin Devre  Dışı olması ve Işığının Sürekli Yanması cihaza bağladığımızda C1281 hata kodunu vermesi yahu Sensörü devre hatası

Abs de sorun yok arıza ışığı yanmıyor  aktif çalışıyor devreye giriyor 

IMG_20231216_170936.jpg

tarihinde VAHİT YALÇINKAYA tarafından düzenlendi
Y
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sensörün soket ve tesaisat kontrolü ile başlardım bulunduğu itibarı ile zaman içinde sokette korozyon ve tesisatta erime olabiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
Servet Aydın yazdı:

Bende tanıdığım ve hesabımı şenlendirecek tek insandan bol bol benjaminler bekliyorum . Sadece gönder tuşuna basacak 🍆

Franklin kalmadı button versem olur mu? 🤪

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

bol bol benjaminler bekliyorum

az kaldı bir seneye domatesin rengini öğrenmek içni 1 avro verecen

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Franklin kalmadı button versem olur mu? 🤪

Nefes alsın kafi

Çağlar Bayur yazdı:

az kaldı bir seneye domatesin rengini öğrenmek içni 1 avro verecen

Bende bişey olacak sandım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

bişey olacak sandım 

günde 100 kişi soracak ama :keyifli:

lehim pasta kullanımı 5 avro, günde 1000 soru mesela ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
VAHİT YALÇINKAYA yazdı:

Sizin hatanız yok.. forum otomatik olarak düzeltiyordu onu. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

günde 100 kişi soracak ama :keyifli:

lehim pasta kullanımı 5 avro, günde 1000 soru mesela ?

Kişi başı 10öğro alsam üfff

Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA
Emre Şimşek yazdı:

Direksiyon açısını kontrol eden sensör ile alakalı bir sorun olabilir mi?

Şu sayfadaki son mesaja bir bakın 

https://forscan.org/forum/viewtopic.php?f=6&t=18259&start=10

Yani bilemiyorum aldığımız hata ve kod yaw sensörü olarak gösteriyor direksiyon açı sensörüde hata vermişti silince düzeldi tekrar kaç sefer denedik arıza kodu vermedi her seferinde sadece yaw sensörü hata verdi C1281 kodu aldık varsa farklı bir tecrübeniz faydası olur tabikide 

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Sistem çok ilkel aslında birkaç sensör ve elektrik bağlantılarından oluşuyor fakat bununla uğraşacak usta bulma şansınız çok az. Ben esp arızasını çözmek için bir çok yere gittim fakat sonuç alamadım. Hatta gittiğim biryerde bu arabada esp yok bu tuşuda sonradan eklenmişler diye beni inandırmaya çalışanlar oldu. 

Özetle;

1. Öncelikle forscan ile araca bağlanıp direksiyon açısını kontrol edin. SAS ın doğru veri okuyabildiğinden emin olun. 
  2. Problem yoksa sağ koltuğu sökün. YAW sensörü grubunun soketlerinde 12v/5v ve şase varmı onu kontrol edin. Sokete elektrik gelmiyorsa ABS modülü arızalıdır.
  3. Buraya kadar her şey yolundaysa yine forscandan TPS sensör voltajlarını kontrol edin. Rölantideyken 0,7-0,95 arası bir voltaj üretmesi gerekiyor. Bunların dışında bir değer varsa ESP devre dışı kalabiliyor.
  4. İDS ye bağlatın ve kalibrasyon yaptırın. Bunun için İDS si olan bi ustayı, bu ayarın İDS cihazında olduğuna ikna etmeniz gerek. Burası en zor kısmı. Ayarın var olduğuna önce kendiniz inanmanız gerekiyor yoksa sanayiden ikna edilmiş bir şekilde dönebilirsiniz.

Tüm bunları denediniz ve problem çözülmediyse YAW ve lateral acceleration sensor grubuna yoğunlaşabilirsiniz. Çıkması yada sıfırını bulmak çok zor. Ben bulamamıştım.

ESP bir güvenlik donanımı olarak bakıldığın faydalı bir özellik, bu işlere vakit ayırabiliyorsanız sistemi çalışır hale getirmekte yarar var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

Sistem çok ilkel aslında birkaç sensör ve elektrik bağlantılarından oluşuyor fakat bununla uğraşacak usta bulma şansınız çok az. Ben esp arızasını çözmek için bir çok yere gittim fakat sonuç alamadım. Hatta gittiğim biryerde bu arabada esp yok bu tuşuda sonradan eklenmişler diye beni inandırmaya çalışanlar oldu. 

Özetle;

1. Öncelikle forscan ile araca bağlanıp direksiyon açısını kontrol edin. SAS ın doğru veri okuyabildiğinden emin olun. 
  2. Problem yoksa sağ koltuğu sökün. YAW sensörü grubunun soketlerinde 12v/5v ve şase varmı onu kontrol edin. Sokete elektrik gelmiyorsa ABS modülü arızalıdır.
  3. Buraya kadar her şey yolundaysa yine forscandan TPS sensör voltajlarını kontrol edin. Rölantideyken 0,7-0,95 arası bir voltaj üretmesi gerekiyor. Bunların dışında bir değer varsa ESP devre dışı kalabiliyor.
  4. İDS ye bağlatın ve kalibrasyon yaptırın. Bunun için İDS si olan bi ustayı, bu ayarın İDS cihazında olduğuna ikna etmeniz gerek. Burası en zor kısmı. Ayarın var olduğuna önce kendiniz inanmanız gerekiyor yoksa sanayiden ikna edilmiş bir şekilde dönebilirsiniz.

Tüm bunları denediniz ve problem çözülmediyse YAW ve lateral acceleration sensor grubuna yoğunlaşabilirsiniz. Çıkması yada sıfırını bulmak çok zor. Ben bulamamıştım.

ESP bir güvenlik donanımı olarak bakıldığın faydalı bir özellik, bu işlere vakit ayırabiliyorsanız sistemi çalışır hale getirmekte yarar var.

Çok teşekkür ederim öncelikle dediğiniz gibi bunlarla uğraşacak usta bulmak lazım iyi kötü kendim tesisati kablolarını falan kontrol ederek başlıycam bu tps dediğiniz sensör boğaz kelebeği sensörü dimi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
VAHİT YALÇINKAYA yazdı:

Çok teşekkür ederim öncelikle dediğiniz gibi bunlarla uğraşacak usta bulmak lazım iyi kötü kendim tesisati kablolarını falan kontrol ederek başlıycam bu tps dediğiniz sensör boğaz kelebeği sensörü dimi?

Evet. obd programlarında TPS diye geçer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sizin kod için

Focus C1281 Lateral Accelerometer Circuit Failure

demişler bazı sitelerde yani

98AG-3C190-AA parça da hata olabilir 

530eb584449789b0cc4500e4701c

Genelde takım şeklinde o sensör grubu.

Bendeki siyah olan yaw sensörü arızası var. Servet abi tespiti yaptı. Parça yada kart üzerindeki devreyi bulursam sorunu çözücem.

Olur da set bulursaniz siyah yaw sensörüne talip olabilirim uygun fiyatlı olursa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sizin kod için

Focus C1281 Lateral Accelerometer Circuit Failure

demişler bazı sitelerde yani

98AG-3C190-AA parça da hata olabilir 

530eb584449789b0cc4500e4701c

Genelde takım şeklinde o sensör grubu.

Bendeki siyah olan yaw sensörü arızası var. Servet abi tespiti yaptı. Parça yada kart üzerindeki devreyi bulursam sorunu çözücem.

Olur da set bulursaniz siyah yaw sensörüne talip olabilirim uygun fiyatlı olursa

Aynen doğru diyorsun yanal ivme sensörü hatası yazıyor arıza kodunda tabi yaw sensörü olma ihtimalide yüksek ben bir bakıcam Ankara'dayım zaten ostim yıldız sanayiye bulursam yazarım size sizde bulursanız bana yazın lütfen 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yaw sensörü emin olmamakla beraber Mercedeslerin sensoru ile aynı diye tahmin ediyoruz. Çıkması bol ama pahalı 

https://shbd.io/s/S0bLoGPo

A0025422318 ve versiyonları var parçanın üretici aynı ate

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yaw sensörü emin olmamakla beraber Mercedeslerin sensoru ile aynı diye tahmin ediyoruz. Çıkması bol ama pahalı 

Parça aynısı gibi soketi vida yerleri  ama uyum sağlar mı işte garantisi yok bir kaç versiyonu var bide

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
VAHİT YALÇINKAYA
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Parça aynısı gibi soketi vida yerleri  ama uyum sağlar mı işte garantisi yok bir kaç versiyonu var bide

Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

Özetle;

Tekrardan merhaba Esp sensörünü söktüm soketlerini sprey temizleyicilerle temizledim tesisatını kablolarını kontrol ettim herhangi bir problem yok geri taktım Abs Beyninin Soketini Çıkardım onuda temizledim taktım Esp Işığı Söndü

Bu seferde Abs ışığı yanmaya başladı Abs devre dışı kaldı cihaza bağlatamadım birkaç sert fren yaptım ama nafile lambası sönmüyor sürekli yanıyor sizce Abs beynimi arızalıdır  konuya anlam veremedim uğraşacak ustada bulamadım kimse dinlemiyor bile boşver diyen çok oldu 😀

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
VAHİT YALÇINKAYA yazdı:

herhangi bir problem yok geri taktım

henüz abs soketini sökmeden önce bu aşamada esp lambası hala yanıyor muydu baktınız mı? cevaba göre yazacağım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...