İçeriğe Yönlendir

Yabancı Plakalı Araçla Kazaya Karışmak

Tevfik Işık

Recommended Posts

Tevfik Işık

Dur kalk trafikte önümdeki araca dokundurdum. Yabanci plakali araci kullanan bendim. Onumdeki arac yeni alinmis mercedes c200.

İki araçta da gozle gorulen bir hasar olmamasina ragmen (çizik bile yok) karşi tarafin israri uzerine tutanak tuttuk. 

Her iki tarafin evrak eksigi yok. Benim kullandigim aracta trafik sigortasi yerine uluslararasi yesil sigorta mevcut.  

Surecin nasil isleyecegiyle ilgili bilen arkadaslardan yardim rica edecegim. 

Sureçle kastim şu

1. Gorunen maddi hasar yok

2. Uluslar arasi sigortaya sahip araclarda durum nedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kusurlu araç yeşil kart sigortalı ise, mağdur kişi tüm evraklar ve tutanaklar ile "Türkiye Motorlu Taşıt Bürüsu'na müracaat ediyor. 

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tüm evrakları alıp bir dosya açıp, bir dosya numarası verip, Poliçenin yapıldığı ülkenin motorlu taşıt bürosuna bildiriyor. 

Bilgim teoriden ibarettir. bizzat ilgilendiğim bir dosya olmadı. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kusurlu araç yeşil kart sigortalı ise, mağdur kişi tüm evraklar ve tutanaklar ile "Türkiye Motorlu Taşıt Bürüsu'na müracaat ediyor. 

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tüm evrakları alıp bir dosya açıp, bir dosya numarası verip, Poliçenin yapıldığı ülkenin motorlu taşıt bürosuna bildiriyor. 

Anladigim kadariyla ekstra bir surec gerektirecek. Kendisi bilir. Cunku ortada hasar da yok...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tevfik Işık yazdı:

Kendisi bilir. Cunku ortada hasar da yok...

Bazen ilk bakışta görülemeyebiliyor. Bazen tampon tırnakları kırılabiliyor, tampon darbe emici sünger parçalanabiliyor vs. Tutanak iyidir her durumda.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tevfik Işık yazdı:

Anladigim kadariyla ekstra bir surec gerektirecek. Kendisi bilir. Cunku ortada hasar da yok...

Sani Gerşon yazdı:

Bazen ilk bakışta görülemeyebiliyor. Bazen tampon tırnakları kırılabiliyor, tampon darbe emici sünger parçalanabiliyor vs. Tutanak iyidir her durumda.

Aynen bu sebeple tutanak tutmuştur.. Doğru yapmış.. 

Tırnak kırılır, sensörler hasar alır vs.. Bunlar denemeden sökmeden görülmez.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
(düzenlendi)

Yani ne bileyim max 2-3 km ile meydana gelen bir çarpmaya (çizik dahi yok) bu kadar duyarli olunabilmesi tuhafima gitti. O zaman trafige cikmayalim, ozel bir fanusa koyalim araclarimizi. Yanlis da dusunuyor olabilirim...

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Önlem gibi düşünün. Bir sorun yaşamazsa işleme koymayacaktır bence tutanağı.

Ama sonradan bahsedildiği gibi gözle görünmeyen bir problem çıksa sensör vs. geriye dönüşü olmayacaktı. 

Ben yadırgamadım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

İş yerimizden bir arkadaş kazaya karışmıştı yabancı plaka ile ama yaralamalı bir kaza idi 1 yıla yakın uğraştı diye hatırlıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Tevfik Işık yazdı:

Yani ne bileyim max 2-3 km ile meydana gelen bir çarpmaya (çizik dahi yok) bu kadar duyarli olunabilmesi tuhafima gitti. O zaman trafige cikmayalim, ozel bir fanusa koyalim araclarimizi. Yanlis da dusunuyor olabilirim...

Benzinlikte aracıma bir araç dokunuyor tamponda çizik yok, kedigözü tırnağı çıkmış vuran aracın şoförünün yanındaki arkadaşı abi birşey yok dedi. Xray ışığı ilemi baktın altında birşey var belki dedim abi niye böyle diyon dedi. Servise gittik tampon içindeki plastik bir takozun tırnakları kırılmış değişti. Araç yıldızlı c olunca bu iş 15~20 bin tl olur.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tevfik Işık yazdı:

çizik dahi yok

tersten giren araca selektör yaptı diye adam vurulabiliyor trafiğin gündelik akışında

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

yabancı plakalı araçla kazaya karışınca benim bildiğim polis raporu zorunlu.

Tutanağa gelince geçen sene benim octavia ya arkadan çarptılar ilk önce çizik bile yoktu ayrıldık kaza yerin den ilk geri manevra da park sensörü çalışmadı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yurt dışında karıştığımız kazalarda genelde tutanaklar polis tarafından tutuldu.

Karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve yeşil sigortasının bir parçasını aldık ( A4 kağıdı ortadan 2ye ayrılıyor ) Türkiye'de normal kaza dosyası açtık.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosundan aşağıdaki gibi bir mail ile doldurulması gereken bir form geliyor, form doldurulup gerekli belgeler ve fotoğraflar iletiliyor ve sonuç için yine mail bekleniyor. ( Karşı taraf hangi ülkedeyse oradan gelecek tabi mail :) )                                                                                                                                  daha detaylı bilgi almak isterseniz Tel  : +90(212)2175968-71  , email: tmtb@tmtb.org.tr

Değerli Sigortalımız,

KONU : Yurtdışı Kaza Bildirimi

28.07.2022 tarihinde BULGARİSTAN'da 16 XX XXX  plakalı aracınız -ÇEKİCİ- ile trafik kazasına karıştığınız hususunda Büromuza bilgi ulaşmıştır.

Uluslararası kurallar gereği yapılan bu bildirime istinaden sizin için XXXXXX1 numaralı hasar dosyası Büromuz tarafından açılmıştır.

Anılan dosya ile ilgili işlemlerin yapılabilmesi maksadıyla ekte yer alan Kaza Bildirim Formunu doldurmanız gerekmektedir.

Formda yer alan sorulara verilecek cevapların dosyanın sonuçlandırılması bakımından son derece önemli olduğunu bu vesile ile vurgular, bir daha böyle bir kaza ile karşılaşmamanızı temenni ederiz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE MOTORLU TAŞIT BÜROSU

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Tevfik Işık yazdı:

Aslında size de hak veriyorum ama karşı taraf kendince önlemini almış, doğru da yapmış.. Evine gidip park ederken park sensörünün çalışmadığını fark etse iş işten geçmiş olacak.. sigortanız kaskonuz var, sizin için hiç sorun olacak bir şey yok. Geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Fatih Keskin yazdı:

yabancı plakalı araçla kazaya karışınca benim bildiğim polis raporu zorunlu.

Tutanağa gelince geçen sene benim octavia ya arkadan çarptılar ilk önce çizik bile yoktu ayrıldık kaza yerin den ilk geri manevra da park sensörü çalışmadı 

Polisi aradi arkadas durumu izah etti. 

Polis arkadas kendi aramizda tutacagimiz tutanagin yeterli olacagini soyledi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...