İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Araçlarda Yangın Tüpü

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Murat Sürmeli

Bu sabah bir araç alev almış ve diğer insanlardan aldığı yangın tüpleri de bitince beni de durdurdu yangın tüpü istemek için.

Elektrikli araçların yanında gelen söndürücü 2kg standart yangın söndürücü (TOGG için bu şekilde) ile normal bir araçta bile etkili söndürme beklemek hayal zaten. Bizim tüp de hafif söndürdü, sonra büyük tip bir söndürücü geldi de araç alevlenmekten kurtuldu.

Vesile ile yeni bir yangın tüpü almam gerekiyor. Baktığım kadarıyla li-ion batarya kaynaklı bir alevlenmede yapacak çok da bir şey yok gibi. O sebeple araç içinde veya düşük gerilim aküsünde ve devrelerinde olan alevlenmeyi söndürmek, ana batarya grubuna alevlerin ulaşmasını önlemek asıl amaç gibi. 2kg tüpler de genel olarak çok bir işe yaramıyor. 

Li-ion söndürücüler de mevcut piyasada ama rakamları dehşet pahalı ve bir işe yarayacağını da sanmıyorum (AVD, aerosol temelli vs).

Genel bilgi olması açısından diğer kullanıcılara da referans olabilmesi için tavsiyelerinizi almak isterim.

Kabin içi veya düşük gerilim olası alevlenmelerinde kullanmak adına özel bir kimyasal seçimi yapılmalı mı ve tüp boyutu sizce ne olmalı?

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Üstad elektrikli araç değil ama Fransa'da teyzem aracına üzerinde Fire Ball yazan bir top şeklinde malzeme koymuş firma, bu malzeme istersen yangın yerine atılıyor yada durduğu noktada , yangın alevinin değmesiyle otomatik patlayarak yangına müdahale ediyormuş sanırım içinde toz gibi bişey vardı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

duman görünce ilk 5 saniyede durulacak en güvenli yerde durup bir 50 mt koaşarak kaçmak en iyi tedbir olacaktır, tercihen kaymaması için ön veya arka çaprazı bir duvara yaslayarak

bi kaç kez yangın söndürdüm araba dahil, tekerlekli bol kg lı bir kaç adet olmadan sönmezler standart arablaar, lion pil falan kendi oksijenini yarattığı için kuma gömsek te sönmez

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çok spesifik bir soru bence. bileni azdır.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Panolara sıkılan co2 içerikli olanlardan almak lazım. Başka seçenek yok. Bi de top almak lazım. Arşivlere koyulan cinsten

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Talha Bilgi yazdı:

Üstad elektrikli araç değil ama Fransa'da teyzem aracına üzerinde Fire Ball yazan bir top şeklinde malzeme koymuş firma, bu malzeme istersen yangın yerine atılıyor yada durduğu noktada , yangın alevinin değmesiyle otomatik patlayarak yangına müdahale ediyormuş sanırım içinde toz gibi bişey vardı. 

Yangın bombası dedikleri bu olsa gerek 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yangın bombasını itfaiye için getirmiştik bir ara ithalatçı olarak, çekmeceye çok para istemişlerdi anlaşamamıştık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Okul idaresinde görev yaparken iş güvenliği bende idi. İlk iş olarak okulun yangın tuplerini değiştirmek ile başlamıştım ise. O zaman öğrendim BT labaratuvarina başka yangın tüpü konulduğunu.  Onun içindeki kimyasallar farklı imiş ve elektronik aletlere zarar vermiyormus. O yüzden elektirikli araçlarında yangın tüpü her araçta olandan farklı olmasi gerekir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yangın bombasını itfaiye için getirmiştik bir ara ithalatçı olarak, çekmeceye çok para istemişlerdi anlaşamamıştık

Evet pahalı. Ama araba daha pahalı

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kaskom varsa, arabam da yanmaya başlarsa ben arkama bakmadan kaçarım. Patlar matlar mazallah. Gerisini emmi düşünsün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet pahalı. Ama araba daha pahalı

ürün ucuz, çekmece pahalı, ayakkabıları bile zor aldık kapı önünden numuneleri de can güvenliğimiz için bıraktık

Serdar Göktaş yazdı:

O zaman öğrendim BT labaratuvarina başka yangın tüpü konulduğunu. 

sektör o halde ki, eski tükkanda yan komşu tüp doldurma işi yapıyordu, orada çıkan yangını biz söndürdük, adam içeride yanacaktı.... her alev aynı değildir her kaynağı da aynı kimyasal söndürmez. petrol rafinelerinde battaniye vardır mesela, basit ama etkilidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya

ilginç başlık, takipteyim

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Çağlar Bayur yazdı:

ürün ucuz, çekmece pahalı, ayakkabıları bile zor aldık kapı önünden numuneleri de can güvenliğimiz için bıraktık

sektör o halde ki, eski tükkanda yan komşu tüp doldurma işi yapıyordu, orada çıkan yangını biz söndürdük, adam içeride yanacaktı.... her alev aynı değildir her kaynağı da aynı kimyasal söndürmez. petrol rafinelerinde battaniye vardır mesela, basit ama etkilidir

Ciddi bir sektör olduğunu da gördüm tüp doldurma işinin. Sultanbeyli de bir çok binanın altında tüp dolum işi yapiliyordu. Dışarıdan baksan hiç bir şey anlaşılmayan ama içine girdiğin zaman başka bir dünyanın olduğu bir çok işletme gezmistim o zaman. Sektör olarak ciddi getirisi olması lazım. Her iki senede bir yenilemek gerekiyor tüpleri çünkü 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kaskom varsa, arabam da yanmaya başlarsa ben arkama bakmadan kaçarım. Patlar matlar mazallah. Gerisini emmi düşünsün.

Kasko arıza kaynaklı olan yangınları ödemez yalnız ;) 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Hmmm yangın başka niye çıkacak yav :S

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Sani Gerşon yazdı:

Olay çıkartırım. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hmmm yangın başka niye çıkacak yav :S

Kaza yaparsınız, benzinli araç alev alır, o zaman ödenebilir.

Volkan patlaması olur, araç yanar, yine ödenebilir.

Ya da bi yer yanar, yangın sizin araca sıçrar, yine ödenebilir.

Gencay Bengli yazdı:

Olay çıkartırım. :)

@Mehmet Ozyurek daha güzel açıklayacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yangında kesin kural yoktur.. Her olay kendi içinde değerlendirilir. 

Kısaca Bakım yapılması gereken bir yer kaynaklı ise ve bakım kusuru varsa, iş biraz karışır.. 

Bakımsız bir yerden dolayı yangın çıkmışsa itfaiye de bunu tespit eder raporlarsa ödenir.. 

Örnek elektrikli araç pilden yanmaya başlarsa ödenir.. Mondeo kalorifer motorundan yanmaya başlarsa ödenir. Yada bir kaza sonucu araç yanmaya başlarsa hasar ödenir.. gibi.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yangında kesin kural yoktur.. Her olay kendi içinde değerlendirilir. 

Kısaca Bakım yapılması gereken bir yer kaynaklı ise ve bakım kusuru varsa, iş biraz karışır.. 

Bakımsız bir yerden dolayı yangın çıkmışsa itfaiye de bunu tespit eder raporlarsa ödenir.. 

Örnek elektrikli araç pilden yanmaya başlarsa ödenir.. Mondeo kalorifer motorundan yanmaya başlarsa ödenir. Yada bir kaza sonucu araç yanmaya başlarsa hasar ödenir.. gibi.. 

Araç yanıyor diyelim, kendimizi de kurtardık , kenardan izleyecek miyiz, söndürecek miyiz abi? Önemli soru bu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

Araç yanıyor diyelim, kendimizi de kurtardık , kenardan izleyecek miyiz, söndürecek miyiz abi? Önemli soru bu :)

Özelden yazıyorum..  

• Mutlu 5
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

telefonu aç, kamera video kısmına gel, eveyttt arrrrkadaşlar diye başla video çekmeye

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Emin Önal

videolu delil varsa kesin öder :D

Çağlar Bayur yazdı:

eveyttt arrrrkadaşlar 

Kanalıma hojgeldiniz demezsen olmaz ;)

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Li on sönmez yanmaya başlarsa

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çünkü yanarken kendi oksijenini üretiyormuş..

Uzay gemisi gibi..  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...