İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Araçlarda Yangın Tüpü

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

yanarken kendi oksijenini üretiyormuş..

buradan yürünebilir aslında, yanarken bile ökolojik

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çünkü yanarken kendi oksijenini üretiyormuş..

Uzay gemisi gibi..  

o zaman dalış yaparken lion pil yakalım. Güzel nefes alırız

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kaskom varsa, arabam da yanmaya başlarsa ben arkama bakmadan kaçarım. Patlar matlar mazallah. Gerisini emmi düşünsün.

Ben şöyle biliyorum.

Araba yanarsa söndür

Ev yanarsa söndürme 😅

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kendi canını kurtarmak en önemlisi. varsa sıkmak lazım. ana batarya yangını zaten söndürülemez. diğer yangınlar açısından togg sanki daha korunaklı. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Talha Bilgi yazdı:

Yangın bombası Türkiyede de üretiliyor galiba.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Serdar Göktaş yazdı:

Okul idaresinde görev yaparken iş güvenliği bende idi. İlk iş olarak okulun yangın tuplerini değiştirmek ile başlamıştım ise. O zaman öğrendim BT labaratuvarina başka yangın tüpü konulduğunu.  Onun içindeki kimyasallar farklı imiş ve elektronik aletlere zarar vermiyormus. O yüzden elektirikli araçlarında yangın tüpü her araçta olandan farklı olmasi gerekir. 

Server odasının girişinde bir dolap var içinde bazı tüpler var.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

sucuk için mi? En son buluşmada lpg’li sucuk yedirdiler bize. Daha az yakıyormuş :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Uzunoğlu yazdı:

O çok enteresan bir gazdır. Adamı öldürür. içerideki oksijeni emer. Yıllar evel bir teknisyen arkadaş sistem odasında feci şekilde can vermişti. Yangın hemen sönmüş ama oksijensizlikten arkadaş çıkamamış kapıyı açamamış kilidi açmaya çalışmış zorlamış becerememiş vs vs. 

• Üzgün 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

kısaca elektrikli araç yanarsa kaçıyorsunuz, yapacak birşey yok, zaten ne oluyor diyene kadar yanar....

üretici pil için birşey yapmalı, şu dolap içindeki gaz neyse ondan entegre olsa, pil zaten kapalı, yanma olduğu an bu gaz salınsa pilin kutusuna, oksijeni yoketse gibi birşeyler olurmu acaba? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kısaca elektrikli araç yanarsa kaçıyorsunuz, yapacak birşey yok, zaten ne oluyor diyene kadar yanar....

üretici pil için birşey yapmalı, şu dolap içindeki gaz neyse ondan entegre olsa, pil zaten kapalı, yanma olduğu an bu gaz salınsa pilin kutusuna, oksijeni yoketse gibi birşeyler olurmu acaba? 

Bizim makinaların pilleri zırh içinde. Hava ile teması yok

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Servet Aydın yazdı:

Bizim makinaların pilleri zırh içinde. Hava ile teması yok

pilde sorun çıktı yandı diyelim, oksijen üretip gümlemiyormu?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bedenimizdeki tüm atomlar biyük patlamada oluştuğundan mı acaba bu patlama gümleme merağı

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Zırh kaplama vs fiziksel darbeler için koruyucu olma adına iyi ama şarj kontrol sistemi arıza yaparsa yada düzgün tasarlanmamışsa sonuç felaket olabilir. LFP bataryalara geçilmeli bence

IMG-20240105-WA0028.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Bedenimizdeki tüm atomlar biyük patlamada oluştuğundan mı acaba bu patlama gümleme merağı

yok Servete has bir özellik bu, kapalı kutuda havayla teması yok, içinde havada yok diyelim, pilde reaksiyon başlayınca oksijen açığa çıkıyor demişlerya, işte bu sırada Servet devreye giriyor ve KabOOoomm :D

pil işinde devrimsel birşeyler şart, yoksa böyle gitmez bu iş, hele elektrikli arabalar yaygınlaşırsa sen düşün, daha klima açınca mahallenin elektriği kesilen memleketteyiz, her binada 5 araç olsa duman olur oluruz, önce binada kavga çıkar, 3 lü priz kavgası başlar, sonra mahallle yanar sonra ülke :D

bu tüm dünya ülkelerinde geçerli, güç yok enerji kaynağı yetersiz devrimsel birşey şart....

şuan gezegene en az zarar veren araba tipi benzinli motorlardır, gerisi hikaye, elektrikliside hibirtide dolaylı yoldan daha beter zarar verir, sonra dizel gelir en masumu benzinli araba yada tabanvay :)

Not: bu gezegene zarardan başka faydası olmayan tek canlı türüde İnsandır, göya akıllı varlıklarız....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

şuan gezegene en az zarar veren araba tipi benzinli motorlardır,

Evet evet en zararlısı benzin. Zararlarını biraz azaltalım diye dpf adblue, bilmem ne ekipmanı ürete ürete arabaları bozdular :) 

dizel arabanın arkasında gitmekten nefret ediyorum. Üretimden yollardan kaldırsalar da rahatlasak

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

@Tansu Kalafatoğluuğraşma değiştiremezsin biz yaşlanmaya başlayanlar inatçı oluyoruz @Ali Cihangiroğlunun dediği doğru en temiz benzin ondan temizi hybrid en kirli dizel lpg araca göre değişir.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

şuan gezegene en az zarar veren araba tipi benzinli motorlardır, gerisi hikaye, elektrikliside hibirtide dolaylı yoldan daha beter zarar verir, sonra dizel gelir en masumu benzinli araba yada tabanvay

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet evet en zararlısı benzin. Zararlarını biraz azaltalım diye dpf adblue, bilmem ne ekipmanı ürete ürete arabaları bozdular :) 

dizel arabanın arkasında gitmekten nefret ediyorum.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

dizel arabanın arkasında gitmekten nefret ediyorum. Üretimden yollardan kaldırsalar da rahatlasak

Bakımlı olanlsrda sıkıntı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hocam sıfır gıcır egea’nın egzozu bile çok fena. Tadını beğenmiyorum. Belki fordunki daha lezzetlidir :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

boşa çabalama, haklıyım ve sende bunu biliyorsun :D

Metin Uzunoğlu yazdı:

@Tansu Kalafatoğluuğraşma değiştiremezsin biz yaşlanmaya başlayanlar inatçı oluyoruz @Ali Cihangiroğlunun dediği doğru en temiz benzin ondan temizi hybrid en kirli dizel lpg araca göre değişir.

yanlış, en temiz benzinli araç, sıralama şöyle:

en temiz benzinli, sonra dizel bitti, gerisi dolaylı yoldan en kirletenler, tam elektrik en kirlisi, ondan biraz daha iyisi ara geçiş aracı olan hibritler, her ikiside dizelden bile kötü :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

dpf adblue yıllardır dediğim gibi dolaylı olarak misliyle zarar veren ultra gereksiz sistemlerdir, birde egr denen bir saçmalık varkı motorun canına okur dolaylı zararı katlar...

bu sistemler doğayı koruyoruz ayağına göz boyayan aslında güzel para kazanma sistemleridir, sarf malzemesi adblue ilede kar eder adamlar....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Benim elektrikli araçlarda gördüğüm şu, almak istiyordum evet, halada istiyorum, enzından yaygınlaşana dek, zaten o zaman kullanamaz olacağız çoktan satmış olacağım, neyse bu işin gidişati iyi değil,  elektrikli araç olacaksa bu pil teknolojisiyle asla olmaz sürdürülemez, pil için kaynak yetersiz, piller ilkel,  hiç planda olmayan birşeyler çıkmadıkça olmayacak bu iş, bu durumda ilk darbeyi elektrikliler yiyecek, sonra kibritler, özüne dönecekler, tam benzinli yüksek verimli aşırı beslemeli motorlara, dediğim gibi yeni birşeyler çıkmazsa kısa süre sonra içten yanmalılara dönülecek gibi gözüküyor, bakmayın 2035 de 50 de bırakıyoruz üretimi diyenlere, göreceğiz neler olacak...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

pilde sorun çıktı yandı diyelim, oksijen üretip gümlemiyormu?

Alevin kaçacağı yer yok.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O araba ile dizelin arkasından gitmek senin kaderin. Atmosferik dizel denk gelirse ezersin ama. 96 model citroen saxo 1.5d mesela

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arkadan gitmekte ne var ki daha güvenli?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...