İçeriğe Yönlendir

Chevrolet Cruze Araç Çok Yakıyor

Ahmet Tan

Recommended Posts

Süleyman Can
İlkay Başaran yazdı:

Aslında ali haklı. Hipermil yapılacak araba bu işte çünkü 13 yakıyor. 

Clio ile neden hipermil yapayım ki zaten 6 yakamıyor.

Bazen diyorum 90 ile gideyim 4lt yaksın sonra bir his geliyor basınca da 5 lt yakıyor zaten devam. :kutlama:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Cruze az yakan bir araç. Benim istanbul şartlarında 45000 km yakıt ortalamam pompada 7.3 litredir.

Termstat ve lambda sensörü ne baktırın derim.  Ben lpg tavsiye etmem arabanın TAC sistemine baypas edip ölümüne sebeb oluyor. 

Screenshot_2024-01-12-00-20-39-770_de.spritmonitor.smapp_mp.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Motorun geliştirildiği 2008 yılına göre çağının ötesinde bir motordur. Yağ basıncı ile çalışan varyatörleri vardır. Yağ ısındıkca basıncın düşmesine müteakip motorun egzantrik fazı değişir. Soğuk motor tüketimi aşırı yüksek olur. Termostat oldukça önemlidir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Tan
Ali Darbaz yazdı:

Cruze az yakan bir araç. Benim istanbul şartlarında 45000 km yakıt ortalamam pompada 7.3 litredir.

Termstat ve lambda sensörü ne baktırın derim.  Ben lpg tavsiye etmem arabanın TAC sistemine baypas edip ölümüne sebeb oluyor. 

Screenshot_2024-01-12-00-20-39-770_de.spritmonitor.smapp_mp.jpg

Çok şaşırdım açıkçası, benim aracın sizinkine nazaran 2 kat fazla yakıt tüketiyor. Oksijen sensörü değişecek önümüzdeki günlerde yine buradan düzenleme geçerim. Araç termostatında arıza olup olmadığını nasıl anlarım? Hararet göstergesi gayet normal işlevini görüyor

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Murat Sahın yazdı:

Senin arabadaki motor bundan mıydı?

124 beygir olan değilse aynısı. Yalnız emin olmamakla birlikte Cruze da 109 HP olabilir benimki 115 HP. Benim manuel. Özellikle kışın şehir içi 10 litreleri geçiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Ali Darbaz yazdı:

Motorun geliştirildiği 2008 yılına göre çağının ötesinde bir motordur. Yağ basıncı ile çalışan varyatörleri vardır. Yağ ısındıkca basıncın düşmesine müteakip motorun egzantrik fazı değişir. Soğuk motor tüketimi aşırı yüksek olur. Termostat oldukça önemlidir. 

Çağinin ötesi bir motor!!!

Ali Bey yapmayin, etmeyin....

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet Tan yazdı:

Çok şaşırdım açıkçası, benim aracın sizinkine nazaran 2 kat fazla yakıt tüketiyor. Oksijen sensörü değişecek önümüzdeki günlerde yine buradan düzenleme geçerim. Araç termostatında arıza olup olmadığını nasıl anlarım? Hararet göstergesi gayet normal işlevini görüyor

Otobanda yokuş aşağı indiğinizde hararet düşüyorsa termostat arızalıdır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

şehiriçi değeri bence normal yıllarca chevrolet kullandım gruplarında filan hemen hemen aynı rakamları duydum hep. Yalnız şehiriçi ve şehirlerarası aynı yakması bana garip geldi.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Evren Erakçora yazdı:

Otomatik kullanmanın da bir tekniği var değil mi?, sahip olanlar daha iyi bilir gazdan çekip vites büyütmesine izin vererek kullanmak lazım. 

Hele bir de tork konvertörlü ise. toplam tüketilen yakıt miktarının büyük oranını sürüş stili belirler.

En çok yakma sebebi,

Örneğin, 4. vites, 60 km, hızda gidiyorsunuz ve pedala %40 (afaki bir rakam) oranında basıyorsunuz. Aynı vites, aynı hızı ve aynı güzergahı pedala %20 oranında basarak da gidebilirsiniz. 

Bir diğer büyük sebep ise, kalkış anındaki pedala basma oranı ile, aracın hızlanmasına rağmen sabit pedal basıncında tutmak.

2,5 tonluk araçta yalnızca kullanım stili ile, şehir içi 7 ya da, 12 litre yakmak mümkün.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Darbaz yazdı:

1996 model megan 1 1.6 16v k4m de var bu varyatör. Yağlı kasnak diye geçer. 

Alfa romeoda da var. Hatta sağa eğimli olacak şekilde yokuş yukarı park edersen ilk çalıştırmada crrrrrr yapar 1.6 tsparklar.

08 de bu teknolojiye geçmiş olmaları çağın ötesinde değil de gerisinde yapar o motoru ama uzay teknolojisi değil bence daha önce geçmiştir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Chevy,Avrupa piyasası için Daewoo nün GM ye attığı en büyük kazık yada Amerikalarin Avrupa'ya attığı uzak doğu kazığı. Yani öyle bı kazık ki kimin kime attığını bile bulamıyoruz :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Chevy,Avrupa piyasası için Daewoo nün GM ye attığı en büyük kazık yada Amerikalarin Avrupa'ya attığı uzak doğu kazığı. Yani öyle bı kazık ki kimin kime attığını bile bulamıyoruz :)

İlk parti, depolarda kalan tüm araçların yalnızca amblemleri değiştirilerek pazarlanmıştı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Babam ve ben cruze her bindiğimizde olağan üstü değişimi fark ediyoruz. İş bu sebeble değiştirmeyede kıyamadığımız için 5 nci senemize giriyoruz. Çünkü aynı saadeti verecek araba bu paraya yok. 600 bin km dolduran modeller var. Bizimkisi daha genç sadece 170 bin km de

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Mustafa Karahan yazdı:

2010 model otomatik cruze kullanıyorum. Şehir içi yaklaşık 100 km de 11-12 lt lpg yakıyor aracım. Uzun yolda da 8-9 lt ye düşüyor. Eskiden 1 lt daha az yakıyordu ama lpg enjektörleri yüzünden ayarı biraz yükselttik. Enjektör değiştireceğim o zaman yine aynı değerlere gelir diye düşünüyorum. 

Ama sizin aracınız da benzin sarfiyatı da fazla. Ben şehir dışı 6-7 lt benzin anca yakıyorum. Oksijen sensörü bozuk mu yoksa lpg karışım hatası var mı? 

Bir de benim aracımda pecochip yazılım var sizde var mı? 

Benim de 1.6 otomatik 2011 model focus hb aracım var. LPG tüketimimiz aynı şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Ali Darbaz yazdı:

Babam ve ben cruze her bindiğimizde olağan üstü değişimi fark ediyoruz. İş bu sebeble değiştirmeyede kıyamadığımız için 5 nci senemize giriyoruz. Çünkü aynı saadeti verecek araba bu paraya yok. 600 bin km dolduran modeller var. Bizimkisi daha genç sadece 170 bin km de

Olağan üstü degişim mi?:shok:

Clio, egea, i10... Kullandiginiz araclari goz onune alirsak evet degişimi fark etmeniz normal cunku aralarinda sinif farki var. Ama olağan ustu degisim, çağinin otesi bir motor gibi ifadeler bence kullandiginiz arac yelpazesinin aşiri kisitli oldugundan kaynakli.....

Bence bu yorumlari yapmayin. Gercekten gulunc oluyor...

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Murat Gedik yazdı:

Benim de 1.6 otomatik 2011 model focus hb aracım var. LPG tüketimimiz aynı şekilde.

Çevremde bir kaç chevrolet daha vardı tüketim benzer. Sizde de böyleyse demek ki olması gereken bu 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Ahmet Tan yazdı:

Aracın sıvı bakımlarını aldığımda yaptırdım yeni, hava filtresi de değişti. Araç otomatik bir araç şanzımanın bir sorun yok. Araç oksijen sensörü hatası veriyor, Yenisini sipariş ettim son çare onu deneyeceğim. Ama artık o da işe yaramayacak gibime geliyor bu kadar şeyden sonra

benim oksijen sensörü 6 ayda bir ortalama arıza veriyor obd cihazı ile siliyorum  yakıt tüketimine hiç bir etkisi olmadı henüz 2 sendir arızalı şekilde biniyorum birinci oksijen sensörü ama .

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Barış Özarslan yazdı:

benim oksijen sensörü 6 ayda bir ortalama arıza veriyor obd cihazı ile siliyorum  yakıt tüketimine hiç bir etkisi olmadı henüz 2 sendir arızalı şekilde biniyorum birinci oksijen sensörü ama .

Sensör 1 mi sensör 2 mi  😊 gerçi 6 ayda bir arıza ışığı yakıyorsa yakıt ya da hava değişimi kaynaklı olabilir 

Yorum bağlantısı
Görkem Küçükyılmaz

Cruze'un çağın ötesinde bir otomobil olduğunu da duyduk :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Görkem Küçükyılmaz yazdı:

belçikalılar arasında popüler

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Bence çağinin çok gerisinde demek istemiştir Ali bey. Ama yok yahu. Okuyorum, okuyorum, tekrar okuyorum çaginin çok otesi diyor:shok:....

Gozden kacirdigimiz bir nokta var kesin, insallah vardir çunku cruze a binince olagan ustu bir degisim hissediyoruz diyor....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

"Çağın" derken, ortaçağındır o.

Dıştan yanmalılardan içten yanmalılara falan geçerken de olabilir :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tork konvertörlü tam otomatik bir araç ile 

Ali Darbaz'ın kullandığı manuel aracı karşılaştırmayın. 

En az 3-4 litre fark eder.  

Oksijen sönsörlerini değiştirin.. 

Kısa mesafe kullanıyorsanız zaten tüketiminiz normale yakın. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

1.25 fiestami ile 3 ayri ewde otururken de kullandim. Ev-iş arasi ilk evde 6.5 lt yakarken, 2nci de 8, 3uncu evde ise 9-9.5 lt yakmaya başladım. Hatta sürüşümü son evde otururken yumusatmama ragmen tuketim bu noktada kalmisti. Ne degisti peki. Yolum kisaldi ve yolun bayir kisminin gidilen kmdeki orani artti. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tork konvertörlü tam otomatik bir araç ile 

Ali Darbaz'ın kullandığı manuel aracı karşılaştırmayın. 

En az 3-4 litre fark eder.  

Oksijen sönsörlerini değiştirin.. 

Kısa mesafe kullanıyorsanız zaten tüketiminiz normale yakın. 

Sıcak motor faktörü de var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...