İçeriğe Yönlendir

APP Plaka Kullanımı

Sani Gerşon

Recommended Posts

Erhan Doruk
Çağatay Özsoy yazdı:

Ama isteseniz herhangi birinin plakasını da sipariş edip aracınıza takabilirsiniz, bu tamamen sizin vicdanınıza kalmış, yanılıyor muyum?  Geçen sene haberlere çıkmıştı sanırım adam üst üste üç plaka mı monte etmiş, yoksa harflerin arasına birşeymi ne koymuşmu ne öyle bir haber vardı, park cezası kesilirken fark edilmişti sanki. Kaybolduysa resmi kanaldan temin edilmesi gerekir diye düşünüyorum, nasıl herhangi bir kişinin kimliğini bastırıp üzerimizde taşımıyorsak arabanında plakası resmi olmalı. 

Sani Gerşon yazdı:

Paylaşın dilerseniz kontrol edelim.

Buradaki amaç para kazanmaktan ziyade sanırım terör olayları, hırsızlık vs önüne geçmek olmalı.

Plaka kaybında karakola giderek durum bildirilmeli ve kayıp belgesi ile odadan yeniden plaka basılmalı. İlk kayıpta aynı plaka verilirken yanlışım yoksa ikinci plaka kaybında plaka değişikliğine gitmek şart. Şimdi birileri sizin orjinal plakayı bulup suç işlese, vay halinize...

Paylaştığım yönetmelikte görsel var Erdem. Fontundan, harf arası açıklıklara kadar her şey anlatılmış.

Cemiyetlerin font farklılığı gerçekten bir sorun. Kesinlikle katılıyorum.

Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Keşke bürokrasi daha hızlı olsa ve internetten bu kadar kolay temin edilmese. Bu iş suistimale çok açık.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

üç harfli plakaların ortası hariç o ve ı harfleri yok plakalarda ama kural tanımazlığın tepesindeki güruhun keyfi olsun diye ''61 of'' diye plaka serisi var. neresinden tutsak elimizde kalıyor.

üstteki civic'in plakası 7 karakterli, bu adam bu plakaya ne yaparsa yapsın karakterler birbirine girmiyor ama 34 ABB 881'i app ile bastırınca 34ABB881 şeklinde bir kaos çıkıyor ortaya. bazı yerlerde normal baskılar incecik, uzaktan okunmuyor falan, bir standart gerek.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Umut Taşlı yazdı:

üç harfli plakaların ortası hariç o ve ı harfleri yok plakalarda ama kural tanımazlığın tepesindeki güruhun keyfi olsun diye ''61 of'' diye plaka serisi var. neresinden tutsak elimizde kalıyor.

üstteki civic'in plakası 7 karakterli, bu adam bu plakaya ne yaparsa yapsın karakterler birbirine girmiyor ama 34 ABB 881'i app ile bastırınca 34ABB881 şeklinde bir kaos çıkıyor ortaya. bazı yerlerde normal baskılar incecik, uzaktan okunmuyor falan, bir standart gerek.

Almanya da 7 karaktere kadar app gibi kalin font kullaniliyor. Tum plaka basim ofislerinde font standart. 8 karakter olunca Turkiye deki gibi ince fonta geciliyor. Okunabilir olsun diye. Ve yine tum fontlar standart. Sadece siyah baski yerine karbon fiber deseni yapilabiliyor. İsin garip tarafi kimse farkli font yapma pesinde degil. 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Yahu anlaşılacak gibi değil. Koca devlet bir plaka basma işini düzene koyamadı senelerdir aynı muhabbet. Bu kadar aciz miyiz biz Allah aşkına? 

Yaparsın sertifikalı, lisanslı plaka basım aletleri. Hepsi standart basım yapar. Verirsin bunları ruhsat ile beraber yetkili plaka basım yerlerine. Her plaka aynı olur. 

Bu nedir kardeşim yok font, yok boşluk, yok punto arkadaş. 

Hayır anlamadığım bakıyorum abd plakalarına adam palmiye resmi bile koymuş plakaya. Demek ki oluyor böyle de. Hayır nedir tek tip plaka fantezisi. Salın arkadaş milleti başka dert mi yok çözmek için uğraşın. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Emrah Altun yazdı:

abd plakalarına

ön plakanın bile zorunlu olmadığı eyaletler var var da var.... bizim  4 ün üstü açık kalmış ama :rofl: benim ki de üstü açık ve resmi basım plaka 1 in altı çizgisiz ama oradan yırtarım

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Emrah Altun yazdı:

Yahu anlaşılacak gibi değil. Koca devlet bir plaka basma işini düzene koyamadı senelerdir aynı muhabbet. Bu kadar aciz miyiz biz Allah aşkına? 

Yaparsın sertifikalı, lisanslı plaka basım aletleri. Hepsi standart basım yapar. Verirsin bunları ruhsat ile beraber yetkili plaka basım yerlerine. Her plaka aynı olur. 

Bu nedir kardeşim yok font, yok boşluk, yok punto arkadaş. 

Hayır anlamadığım bakıyorum abd plakalarına adam palmiye resmi bile koymuş plakaya. Demek ki oluyor böyle de. Hayır nedir tek tip plaka fantezisi. Salın arkadaş milleti başka dert mi yok çözmek için uğraşın. 

Çağlar Bayur yazdı:

ön plakanın bile zorunlu olmadığı eyaletler var var da var.... bizim  4 ün üstü açık kalmış ama :rofl: benim ki de üstü açık ve resmi basım plaka 1 in altı çizgisiz ama oradan yırtarım

Güvenlik ve polis yetkileri ile alakalı bir durum.  Abd de polis durdurunca uygunsuz harekette hemen vuruyorlar,  Türkiyede polisi darbediyorlar. Milletin ahlakı insancıl olsa haklı olabilirsiniz ama suç ve suçlu cennetiyiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

ortalık sakinleşene kadar app'leri bagaja koyayım bari, yüce devletimiz farklı yerlerden kaynak bulur ise gündemden düşer diye tahmin ediyorum.:crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Erdem Doğan yazdı:

Almanya da 7 karaktere kadar app gibi kalin font kullaniliyor. Tum plaka basim ofislerinde font standart. 8 karakter olunca Turkiye deki gibi ince fonta geciliyor. Okunabilir olsun diye. Ve yine tum fontlar standart. Sadece siyah baski yerine karbon fiber deseni yapilabiliyor. İsin garip tarafi kimse farkli font yapma pesinde degil. 

bizde incenin de incesi var işte bazı yerlerde, onlar evlere şenlik oluyor, sulu boya gibi. standart falan bize gelmez, türküz abi :nargile:

şu an plakası alttaki gibi olan adamın, üsttekini yaptırmasında bir sakınca yok bence, hatta daha okunaklı ama 8. karakter işi bozuyor tabi. 

images?q=tbn:ANd9GcQ6nFQfVfEG0huOj0B7D3q

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
(düzenlendi)
Umut Taşlı yazdı:

bizde incenin de incesi var işte bazı yerlerde,

Ben aldığımda öyleydi.

Yq3mVa.jpg.e632ac19219d86236be1ff060a6bb7b4.jpg

tarihinde Emin Önal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Neresinden tutsam elimde kalır. 

Söyleyeyim de, sonraki sefere monotype corsiva kullansınlar.

1013119468_34BVN749.jpg.d75a4e4555fe0caf757486ad026cc671.jpg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Benimki de app. Ama orjinal plakam çok daha kötü önden bi motora tıklatmıştım yamuk ve çizik. Bence de 7 hanelerde bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama 8 hane olsa okuması zorlaşabilir ona bir şey diyemiyorum

IMG_MI6_20231015_121635.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Görkem Karakaş yazdı:

Ama orjinal plakam çok daha kötü önden bi motora tıklatmıştım yamuk ve çizik.

Prosedür belli aslında. Emniyete gidilip yazı alınacak, sonrasında odadan yeni plaka basılacak.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Benim plakada şöyle bir sorun var. Hemen hemen her otopark çıkışında görevli plakamı soruyor ve plakanın okunamadığını söylüyor. Yol, köprü çıkışlarında durum nedir bilmiyorum. Bir şeyler ödüyorum ama, baktığım da yok.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bu konuyu gördükten sonra yaya gezerken plakalara dikkat etmeye başladım, genel olarak bizim cemiyetin bastığı plakalar doğru görünüyor, 34 plakalar neredeyse hepsine yakını hatalı. Bazı App plakalar o kadar belli ki, hiç anlamayan vatandaş bile plakada bir yanlış olduğunu anlar.

Buda geçmişten bir plaka örneğim

Screenshot_20240125_142714.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Tamer Topaç yazdı:

Neresinden tutsam elimde kalır. 

Söyleyeyim de, sonraki sefere monotype corsiva kullansınlar.

1013119468_34BVN749.jpg.d75a4e4555fe0caf757486ad026cc671.jpg

CEmiyet plakalarında da bir standart yok aslında. Var görülüyor ama yok. Bazı yerlerde harfler büyük bazı yerlerde küçük.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Paylaştığım yönetmelikte görsel var Erdem. Fontundan, harf arası açıklıklara kadar her şey anlatılmış.

Cemiyetlerin font farklılığı gerçekten bir sorun. Kesinlikle katılıyorum.

Yönetmelik çok uyduruk Sani.

Harf ve rakamları bunları kullanacaksın diye göstermiş, font ifade etmemiş. Ölçüsünü vermemiş, plakadaki ölçüye bak içine sığdır demiş ama olmaz öyle.

O yüzden plakalar tek tip olamıyor.

Almanlar her harf ve rakamı özel çalışmışlar. Bizimki gibi cetveli alıp kafasına göre çizmemiş.

q7446vl.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Yönetmelik çok uyduruk Sani.

Harf ve rakamları bunları kullanacaksın diye göstermiş, font ifade etmemiş. Ölçüsünü vermemiş, plakadaki ölçüye bak içine sığdır demiş ama olmaz öyle.

O yüzden plakalar tek tip olamıyor.

Almanlar her harf ve rakamı özel çalışmışlar. Bizimki gibi cetveli alıp kafasına göre çizmemiş.

q7446vl.jpeg

Abi Almanya'da font belirtilmiş mi? Çünkü paylaştığın görsel bizim yönetmelikte de mevcut.

Ölçüler de belirtilmiş, her şey mevcut yönetmelikte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Abi Almanya'da font belirtilmiş mi? Çünkü paylaştığın görsel bizim yönetmelikte de mevcut.

Bizim yönetmelikteki görsel hangisi, ben göremedim? Sadece kutucuklar var, font ismi veya görseli yok. Bu yüzden her cemiyetin kendi fontu var. Alman plakasi görselde belirtilmis, farkli bir font yok piyasada. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Sen ve ben kalıpçı olsak. İkimize de bu yönetmeliği verseler ikimizin çıkardığı kalıp aynı olur mu?

EK:12’de ölçü var mı? Yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Bizde plaka takılı diye plaket veriyorlar. Kask takana masaj salonu, montu olana 5 lt benzin 😂

IMG_9223.jpeg

IMG_0528.jpeg

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Sen ve ben kalıpçı olsak. İkimize de bu yönetmeliği verseler ikimizin çıkardığı kalıp aynı olur mu?

EK:12’de ölçü var mı? Yok.

Abi Ek-12den itibaren tüm ölçüler paylaşılmış. 

3) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Harf ve rakam gruplarının plaka üzerindeki yerleri ile genişlik, yükseklik, çizgi kalınlığı ve aralıklarına ait ölçüler; 12, 12/A, 12/A-1, 12/B, 12/B-1, 12/C, 12/C-1, 12/G, 12/G-1, 12/H, 12/H-1, 12/J, 12/J-1, 12/N, 12/N-1, 12/N-2, 12/P, 12/P-1, 12/P-2, 12/R, 12/R-1, 12/R-2, 12/S, 12/S-1, 12/S-2, 12/T, 12/U, 12/V eklerdeki şekillerde gösterilmiştir

b2p0nvc.png

mm'sine kadar her türlü detay verilmiş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Abi Ek-12den itibaren tüm ölçüler paylaşılmış. 

3) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Harf ve rakam gruplarının plaka üzerindeki yerleri ile genişlik, yükseklik, çizgi kalınlığı ve aralıklarına ait ölçüler; 12, 12/A, 12/A-1, 12/B, 12/B-1, 12/C, 12/C-1, 12/G, 12/G-1, 12/H, 12/H-1, 12/J, 12/J-1, 12/N, 12/N-1, 12/N-2, 12/P, 12/P-1, 12/P-2, 12/R, 12/R-1, 12/R-2, 12/S, 12/S-1, 12/S-2, 12/T, 12/U, 12/V eklerdeki şekillerde gösterilmiştir

b2p0nvc.png

mm'sine kadar her türlü detay verilmiş.

Sani harf ve rakam ölçüleri yok. Fontların aynı olması için resimdeki gibi teknik resim olması lazım. Bu arada harf gurubunda '' I '' harfi nerede? yemek yemeye mi gitmiş :)

1m3lsmn.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Sani harf ve rakam ölçüleri yok. Fontların aynı olması için resimdeki gibi teknik resim olması lazım. Bu arada harf gurubunda '' I '' harfi nerede? yemek yemeye mi gitmiş :)

I sanırım 1 ile karıştırılıyor diye kullanılmıyor.

Harflerin maksimum genişliği ve genel görünümü var ama dediğin gib tek tek ayrıntı belirtilmemiş. APP'den ceza yesek, yasa açığını buldun işte :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

I sanırım 1 ile karıştırılıyor diye kullanılmıyor.

Harflerin maksimum genişliği ve genel görünümü var ama dediğin gib tek tek ayrıntı belirtilmemiş. APP'den ceza yesek, yasa açığını buldun işte :) 

Kullanılıyor, bak benim arabanın arkasına park etmiş :D

np2pufs.JPG

• Beğen 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

G1T diye plaka adlandımrası olmayacağına göre kim ! i karıştırıyor ise nöroloji servisine başvuraiblir, randevu bulursa

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...