İçeriğe Yönlendir

Cam Fıskiyelerinin Az Su Atması

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Merhaba.

Birkaç gündür aracımın ön cam suyu az geliyor.

Depoda su bitmiştir dedim, doldurdum ama aynı.

Kaput altından hortumu çıkarıp üfledim, hava çıkışı oluyor. Ancak terse olmuyor.

Su hortumundan üfleme yaparsam su deposuna gitmiyor ama çekersem su ağzıma geliyorm

Sanırım tek yön çalışıyor. Hortumdan hava basmayı düşündüm ama tek yön ise zorlamış olurum, motoru bozabilirim diye cekindim.

Acaba su deposundaki suyu tamamen çeksem içini nasıl temizlerim?

Sorun hangi noktada sizce?

Oraya odaklanayım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Deponun altındaki süzgeç dolmuştur büyük ihtimalle 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Öner Kurukuz yazdı:

Kaput altından hortumu çıkarıp üfledim, hava çıkışı oluyor. Ancak terse olmuyor.

normal su geri gitmez, fıskiyeleri sökerek baktınız mı duruma?

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Nuzullar kireçten dolayı tıkanmış olabilir toplu iğne ile biraz karıştırmak gerekebilir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

toplu igne belki fazla gelebilir.. Belki ince bisiklet fren halati tek telle deneyebilirsiniz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Fıskiyeleri yerinden sökebiliyorsanız bir bardağa az kireç sökücü dökerek içinde biraz bekletin kireçleme yaparak incecik su yolunu tıkamış olabilir. Bir de depo içinde çıkış noktasında süzgeç olur orası zamanla balçığımsı bir madde ile kaplanarak su çıkışını kesiyor sökmek zor değilse depoyu yerinden çıkarabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Olcay Çiçek

deponun çıkış tarafında zamanla tıkanma olabiliyor depoyu kontrol edin temizletince düzelecektir 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Depoyu daha önce sökmedim. Yarın ön tekeri ve davlumbazı söküp bi bakayım. Depoyu bi incelemem lazım.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Arka cam fıskiyesi var mı? Ordaki suyu çekiyor olabilirsiniz bazı focuslarda tek motorda iki su çıkışı oluyor ön arka. Hava basın bişe olmaz bence süzgeç kirlidir. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Ömer Sarıgül yazdı:

Arka cam fıskiyesi var mı? Ordaki suyu çekiyor olabilirsiniz bazı focuslarda tek motorda iki su çıkışı oluyor ön arka. Hava basın bişe olmaz bence süzgeç kirlidir. 

Aracım sedan. Arkada silecek yok.

Muhtemelen arkadaşların dediği gibi depo dibindeki süzgeç sıkıntılı.

Bugün fırsat olursa bi kontrol edeceğim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Adnan Çakır yazdı:

Nuzullar kireçten dolayı tıkanmış olabilir toplu iğne ile biraz karıştırmak gerekebilir.

+1 (Başıma çok geldi.)

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Benim once az atmaya basladi. Sonra ise tamamen kesmisti. Bizde boyle yola basladik. Hatta nuzullar tıkandı diye soktuk ama saglam çıktılar. Pompa değişimi ile sonlandırdık. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Nozullarda bir sorun olduğunu sanmıyorum. Toplu iğne rahatça hareket ediyor. Bugün tekeri ve davlumbazı söktüm. Depoyu cikarmak için tamponu da sökmek gerekince vazgeçtim. Motorla bağlantısını çıkarıp bir hortumla üfledim, depo içindeki suyu sorunsuzca üflüyor..

Ne olduğunu çözemedim. Acaba depoya lavabo aç veya porçöz tarzı sıvı döksem içeriyi ve hortumları temizler mi yoksa zarar mı verir?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Öner Kurukuz yazdı:

Acaba depoya lavabo aç veya porçöz tarzı sıvı döksem içeriyi ve hortumları temizler mi yoksa zarar mı verir?

Muhtemelen pompa ile hepten vedalaşırsınız.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Kireçlenme olmuştur. Fiesta aracımda hortumu fiskiyeden çıkarıp suyu basında beyazlar içinde çıkmıştı. Sonra iğne ile fiskiye deliklerini açmıştım.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ben olsam biraz limontuzunu suda çözüp silecek suyuna eklerim. 1-2 saat bekletip biraz çalıştırıp sonra boşaltıp (alttan motoru çıkarınca boşalır) temiz su doldurup bir denerdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Su deposunun kapağında filtre yok.

Dibinde filtre dediniz ama depoda bir filtre göremedim.

Depo şu resimdeki gibi.

x16_11480316071l5.jpg

x16_1148031607eix.jpg

Tıkalı olduğunu düşündüğünüz filtre nersinde bu deponun?

Tekrar bi sökmeyi denerim. Belki tampon yerine sağ farı çıkardığımda ikinci vidaya ulaşabilirim. 

Nozulları söküp porçözlü suda bekletsem bir sorun yaratır mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Öner Kurukuz yazdı:

Tıkalı olduğunu düşündüğünüz filtre nersinde bu deponun?

Videodaki nissan örnektir, her araçta aynı yerdedir:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bunları yaşamamak için ben hep şişe suyu yada arıtma suyu kullanıyorum. Hiç sorun yaşamadım bugüne kadar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
Ersen Tapan yazdı:

Bunları yaşamamak için ben hep şişe suyu yada arıtma suyu kullanıyorum. Hiç sorun yaşamadım bugüne kadar. 

Aynen, hiç çeşme suyu kullanmadım hiç bir aracımda.

Ayrıca asla kimyasal da kullanmadım würth dışında.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Geçmiş olsun. Ucuzluk marketlerden antfrizli su alıyorum. Eksi bir dereceye kadar iş yapıyor. Belki birkaç derece daha aşağısı. Ama şu toplu iğne ile nozul ayarlama işine gıcık oluyorum bunun bir ilmi var mıdır? Varsa çok sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Sani Gerşon yazdı:

Aynen, hiç çeşme suyu kullanmadım hiç bir aracımda.

Ayrıca asla kimyasal da kullanmadım würth dışında.

+ Olarak ben yaz kış shell in yeşil dört mevsim cam suyunu kullanıyorum. Yazın çok daha seyreltik tabi 🙂 

Tortulaşma vs yapmıyor, özellikle uzun süre bitiremeyenler için önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Clio'nun sol taraftan ve arkadan az su geliyor. Müsait bir zaman bulunca nozuldan motora kadar kontrol edeceğim. Ama zaman bulmam lazım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Yeter yazdı:

Ucuzluk marketlerden antfrizli su alıyorum

Mehmet Yeter yazdı:

bunun bir ilmi var mıdır?

Cevabınız sorunuzun içinde :) Kalwax'ın ürünlerine bakınmanızı öneririm. Ucuzluk marketindekiler boyalı su topu topu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Geçen hafta Dacia lodgyde başımıza geldi nuzullardan hava bastık düzeldi asitli içerikler pompaya zarar verir 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...