İçeriğe Yönlendir

Direkten Döndük. İki Bölüm Birden

Mehmet Dagdeviren

Recommended Posts

Mehmet Dagdeviren

Herkese Merhaba

Geçen Hafta Beykoz'dan eve dönerken Sıkışık trafikte saolsun bi araç sahibinin uyarısıyla aracı sağa çektiğimde,aracın altından sular aktığını gördüm,neyseki araç hararet yapmadı.

Çekici çağırdım ve Doğru Maslak sanayiye götürdüm aracı,Usta radyatör hortumunun patladığını söyledi.Değişim yapıldı ve aracı şuan sıkıntısız kullanıyorum.Yanlız bende şöyle bi korku oluştu,Sanki bu araçla uzun yol yapamıycam kesin bişey çıkartacak gibi düşünüyorum.Sorum şu ki Ford ka uzun yolda kullanılırmı?

Bir diğer sorum Ford ka'nın çok hortum patlattığı söylentileri var bu doğrumudur?

Screenshot_1-01.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun öncelikle.

22 yaşındaki bir aracın hortumlarının patlaması kadar doğal bir şey yok. Sizin yerinizde olsam, hepsini değiştirirdim.

Uzun yola gidilir. Ben gittim, hiç bir sıkıntı yaşamadım. Yeterki araç düzgün bakımlı olsun. Unutmayın ki, üstündeki motor anadol'da kullanılmış bir motor ve sokaklarımızda hala anadol'lar var.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.. 

Uzun yola girmek için belirli bir yaşın üstündeki araçlarda her parçadan emin olmak gerekir.. Bu da bütçe gerektirir.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

patlayacağı tek hortum vardı o da patlamış geçmiş olsun, ka lar susuz yağzıs bile gider, motor şişer stop eder, eski döküm avantajı, sonra sıvılar konur yola devam eder.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun öncelikle.

22 yaşındaki bir aracın hortumlarının patlaması kadar doğal bir şey yok. Sizin yerinizde olsam, hepsini değiştirirdim.

Uzun yola gidilir. Ben gittim, hiç bir sıkıntı yaşamadım. Yeterki araç düzgün bakımlı olsun. Unutmayın ki, üstündeki motor anadol'da kullanılmış bir motor ve sokaklarımızda hala anadol'lar var.

Teşekkür ederim.

Sanırım aracı şuan ben topluyorum.İhale bana kaldı yani :)

Bu aralar baya masraf yaptım çünkü araca.

Yaza tatile gitmeden ustaya götürüp ondan sonra yola çıkıyım diyorum.

Bende 2,5 yaşında ufaklıkta olunca yolda kalınca ekstra daha stresli geçiyor çünkü.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun.. 

Uzun yola girmek için belirli bir yaşın üstündeki araçlarda her parçadan emin olmak gerekir.. Bu da bütçe gerektirir.. 

Teşekkür Ederim Abi

Mehmet Abi emin ol bu ara baya bi harcattı bana.Toplamaya da devam edicem gibi.

Ama her ne olursa olsun çok seviyorum :)

Çağlar Bayur yazdı:

patlayacağı tek hortum vardı o da patlamış geçmiş olsun, ka lar susuz yağzıs bile gider, motor şişer stop eder, eski döküm avantajı, sonra sıvılar konur yola devam eder.

Teşekkür Ederim Abi

Dediğin gibi enteresan bi motor yapısı var.Siz üstadlar daha iyi bilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzin su ve lpg hortumlarını değiştirmek gerekir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1999 mondeo ile 2 kere hortum patlattım. Birinde yoldan geldim, aracı park ettim, birden su boşaldı. Diğerinde yolda giderken su ikazı yandı (evet 1999 mondeoda soğutma suyu ikazı vardı), sağa çektim. İki bidon su ile bir kaç km ilerideki sanayiye gittim. 

Sonrasında araçtaki değişecek tüm hortumları değiştirmiştim. Bir daha da benzer sorun yaşamadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Mahmut Yıldız yazdı:

(evet 1999 mondeoda soğutma suyu ikazı vardı)

Olması çok iyiymiş,Keşke benim araçtada olsaydı.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Benzin su ve lpg hortumlarını değiştirmek gerekir. 

Abi tatil öncesi hepsine baktırıcam.

Yolda kalmak istemiyorum.Hele ki uzun yolda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bende megane varken uzun yolda değilde, işten eve dönerken aynı hortumu patlatmıştım. Uzun yola çıkmadan önce ustaya götürüp bakım yaptırırsanız bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama olacağın önüne geçilmez tabii :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Cihat Küçükay yazdı:

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bende megane varken uzun yolda değilde, işten eve dönerken aynı hortumu patlatmıştım. Uzun yola çıkmadan önce ustaya götürüp bakım yaptırırsanız bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama olacağın önüne geçilmez tabii :fiuw:

Çok teşekkür ederim.

Uzun yola çıkmadan komple bi bakım yaptırıcam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Dagdeviren yazdı:

enteresan bi motor yapısı var.

yılda 2 defa subap ayarı harici tam gazla gidilecek, baist ve etkili

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yılda 2 defa subap ayarı harici tam gazla gidilecek, baist ve etkili

Lpg li hondalarada yılda bir kere subap atarı yapıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Yaza tatile gitmeden ustaya götürüp ondan sonra yola çıkıyım diyorum.

Mutlaka tüm soğutma sistemini elden geçirin. Hortumlar iyi kötü demeden kelepçeleri ile beraber değişsin. Devirdaim, radyatör ve kalorifer peteği de değişirse ömürlük kullanırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Lpg li hondalarada yılda bir kere subap atarı yapıyorlar. 

yaparlar o lpg li olmasın da değil ama zaten yapılabilir olduğu için.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Sani Gerşon yazdı:

Mutlaka tüm soğutma sistemini elden geçirin. Hortumlar iyi kötü demeden kelepçeleri ile beraber değişsin. Devirdaim, radyatör ve kalorifer peteği de değişirse ömürlük kullanırsınız.

Sani Abi 

Burdan hararete yatkın bir araba olduğunumu anlayayım?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Sani Abi 

Eski araçta hortumların çürüyeceğini söylüyor. Benim mondeoda ilk hortum patladığında alttaki hortumu takmak için üstteki hortumu elimizle itince o da kelepçe yerinden kopmuştu. 20+ yıllık araçta hortumlar çürüyecektir. Değişimi buna göre yapın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Sani Abi 

Mahmut Yıldız yazdı:

Eski araçta hortumların çürüyeceğini söylüyor. Benim mondeoda ilk hortum patladığında alttaki hortumu takmak için üstteki hortumu elimizle itince o da kelepçe yerinden kopmuştu. 20+ yıllık araçta hortumlar çürüyecektir. Değişimi buna göre yapın. 

Çok güzel söylemiş Mahmut bey. Bir araç hararete ne kadar yatkınsa, KA da o kadar yatkın. Ne eksik ne fazla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Radyatör dolmuştur hortum şişirip patlatmistir. Araç özelinde değil yaşın getirdigi cilveler 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

2008 Fiesta aracım geçen gün durduk yere fan açtı, hararete baktım bir şey yok, açtım kaputu baktım genleşme kabında su yok, hadi buyur :) 

Suyu koyana kadar 90'ı biraz geçti hararet, neyse ki kaynatmadı suyu, hemen 90'a indi.

Radyatör delinmiş, Mahle marka aldım, değiştirttim. Lpg regülatörünü ve bütün hortumlarını da değiştirdim, suyu komple temizletip, yeni antifrizli su eklettim, şu an iyi.

Yaş itibariyle normal böyle arızalar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun. Yaptığınız bakımlar ve değişimler iyi olmuş. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

Herkese tekrar merhabalar

Dün burda bi konu açmıştım ki bu sabahta araç direksiyon yağı boşalttı.

Sabah işe geldim.Aracı park ettiğimde yerde yağ damlaları gördüm ilk etapta motor yağı sandım.Ama direksiyon yağıymış.Usta bu şekilde gelirsen pompa bozulur dedi.Neyse artık çekicilerle arkadaş olduk.Aradım çekiciyi ve arabayı sanayiye gönderdim.Son zamanlarda artık üst üste gelmeye başladı.Bu aracı ne kadar sevsemde sanırım satıp yeni bi araç almanın vakti geldi diyede düşünmüyo değilim artık.Bu arada araba temiz ve diri bi araba ama işte bu hortumlar borular vs. hep yolda bırakıyor.Ve çekici çağırmak zorunda kalıyorum,bunlar hep cebide zorluyor tabi.Bundan önce twingom vardı bir kere sadece aküm bittiği için yolda kaldım.Onun haricinde bi kere üzmedi ki oda normal zaten.Twingoyla bodrum çanakkale her yere gittim.Ama bu araca güvenemiyorum malesef :(

911c6c21-f995-4d79-b29e-21fd6e5d1e75.jpg

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Çözümü basit ancak, çözüm bulunmaz ise dert açacak işler. Bazen sevmek yetmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bu arada conta testi/kontrolü yaptırın mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
(düzenlendi)
Tamer Topaç yazdı:

Bu arada conta testi/kontrolü yaptırın mutlaka.

Tamam Abi onada bi baktırayım.

tarihinde Mehmet Dagdeviren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Geçmiş olsun 2 diyelim biz de. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...