İçeriğe Yönlendir

İlk Defa Kaza Yaptım Süreç Nasıl İşliyor?

Recommended Posts

Mehmet_Acar

Merhaba dün bi arabanın ışıklarda beklerken arkadan çarpması sonucu ilk defa kaza yaptım. Telefonla oynayarak gelirken gelip vurdu dikiz aynasından vuruşunu izledim ama önüm doluydu öne salamadım. Tutanak tuttuk, fotoğrafları çektim, sigorta poliçesini çektim, ehliyeti çektim, ruhsatı çektim. Kazayı şehir dışında yaptım. Arabayı yaşadığım yerde yaptırıcam. Şu an bagaj kapanmıyor, havuz olan yer içeri kaymış iple bağladım kapağı. Arka tampon yanlardan diş kırdı açıldı onları bantla tutturdum. Farların iç kısımları kırılmış ve tam oturmuyor dişler çıkmış kırılmış, bagaj kapağı biraz eğilmiş. Kedigözleri kırılmış düşmüş. Süreç nasıl olacak şimdi hiçbir bilgim yok. Yardımcı olur musunuz. Ne kadar süre araba sanayide kalır. Bu süreçte parça gelene kadar arabayı alabilir miyim? Neler olacak süreci baştan sona anlatacak birisi var mı acaba?

En son bu değer kaybı olayı nasıl oluyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet_Acar

Değişim ya da tamir neye göre belirleniyor arabada kasko yok 2004 model accord parça zor bulunuyor zaten süreç uzun mu olur

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun. Profilinizdeki araç bilgisini de güncellerseniz daha faydalı olacaktır.

Karşı tarafın sigortası ile görüşüp anlaşmalı servislerine çekmek zorundasınız. Sizin hiç bir söz hakkınız yok maalesef parça değişim / onarım konusunda. Kaskonuz olsaydı durum farklı olacaktı tabi.

Tüm bunlarla beraber değer kaybı için aracınızın önceden o bölgeden hiç hasar almamış olması gerekiyor. Onarım süreci tamamlandıktan sonra değer kaybına başvurabileceksiniz. Karşı tarafın sigortasına süreç sonunda değer kaybı talebi diye mail atıp talebinizi iletirseniz yardımcı olacaklardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Geçmiş olsun. Bunada şükür diyelim ki ölüm yaralanma yok. En azından aracınız kendi başına yürür halde . Çekici ile ugraşmıyorsunuz. 

Evraklarınız tamam olsun sigortacınız size yardımcı olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet_Acar

Karşı tarafın sigortası anadolu sigorta kapsamı geniştir diye düşünüyorum. Merak ettiğim şeylerden biri acaba sigorta tüm masrafları karşılar mı yoksa bu kadar eder diyip fazlası bana kalır mı?

Mustafa Erkan yazdı:

Geçmiş olsun. Bunada şükür diyelim ki ölüm yaralanma yok. En azından aracınız kendi başına yürür halde . Çekici ile ugraşmıyorsunuz. 

Evraklarınız tamam olsun sigortacınız size yardımcı olacaktır. 

Sağolun hocam

Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun. Profilinizdeki araç bilgisini de güncellerseniz daha faydalı olacaktır.

Karşı tarafın sigortası ile görüşüp anlaşmalı servislerine çekmek zorundasınız. Sizin hiç bir söz hakkınız yok maalesef parça değişim / onarım konusunda. Kaskonuz olsaydı durum farklı olacaktı tabi.

Tüm bunlarla beraber değer kaybı için aracınızın önceden o bölgeden hiç hasar almamış olması gerekiyor. Onarım süreci tamamlandıktan sonra değer kaybına başvurabileceksiniz. Karşı tarafın sigortasına süreç sonunda değer kaybı talebi diye mail atıp talebinizi iletirseniz yardımcı olacaklardır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, benim tavsiyem şu olur: yapacak olan ustanız ile anlaşın, eksper gelince nakit anlaşma yapsın, yani trafik sigortasından parça vs beklerseniz iş çok uzar, tamir maliyetini çıkartsın ve nakit para isizn ibana gelsin, siz çıkma vs parçaları nakitle satın alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet_Acar yazdı:

Karşı tarafın sigortası anadolu sigorta kapsamı geniştir diye düşünüyorum. Merak ettiğim şeylerden biri acaba sigorta tüm masrafları karşılar mı yoksa bu kadar eder diyip fazlası bana kalır mı?

Geçmiş olsun. Sigorta verdiği teminat kadarını karşılar. O da şu an ne kadar bilmiyorum ama atıyorum aracınızın masrafı 100 bin sigortanın teminatı 80 bin. 80 bini karşılar. Siz 20 bini ya haczedersiniz ya da üzülerek söylüyorum soğuk su içersiniz. Kasko olsa böyle bir derdiniz olmaz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet_Acar yazdı:

tüm masrafları karşılar mı yoksa bu kadar eder diyip

Üst limit vardı, 2000binTL. Daha üstünü karşılamaz maalesef.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

üst limiti aşarsa ve karşı taraf vermek istemezse dava süreci oluyor. Benim biraderin başına geldi. Vermek istemediler sigorta ne öderse o dediler. Dava süreci oldu. Değer kaybı da ayrı dava konusu ama onu çok zorlamıyorlar karar hemen çıkıyor. Karşı tarafın üstüne birşey yoksa maalesef alma şansınız da zayıflıyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun. 
Kaskonuz olmadığı için karşı tarafın sigortasının anlaşmalı olduğu bir servis bulmalısınız. 
Anadolu sigorta olması size bir artı sağlamayacak. Belki eksi bile sağlar. 
Aracı yaptıracağınız servise elinizdeki belgeler ile gideceksiniz. 
Servis dosyayı açar. Eksper gelir. 
Onarımı mümkün olan parçalar onarılır. Olmayanın yenisi gelir. 
Aracınız kaç model bilmiyorum. 3 yaşından eski araçlar için yan sanayi parça gelir. Bu sınır galiba üç yaş olmalı. 
Trafik sigortası 200.000 liraya kadar ödeme yapar.  Artan kısım olursa kusurlu taraftan talep edersiniz. 
Yan sanayi parça farkı, değer kaybı gibi kayıplarınız için tsnıdık bir sigortacı veya referansı iyi olan bir aracıdan destek alın 

Tamircin kendi anlaştığı, acenten kendi anlaştığı aracıya yönlendirecektir. 
Güvendiğinize itibar edin. 

Yorum bağlantısı
Mehmet_Acar
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun. 
Kaskonuz olmadığı için karşı tarafın sigortasının anlaşmalı olduğu bir servis bulmalısınız. 
Anadolu sigorta olması size bir artı sağlamayacak. Belki eksi bile sağlar. 
Aracı yaptıracağınız servise elinizdeki belgeler ile gideceksiniz. 
Servis dosyayı açar. Eksper gelir. 
Onarımı mümkün olan parçalar onarılır. Olmayanın yenisi gelir. 
Aracınız kaç model bilmiyorum. 3 yaşından eski araçlar için yan sanayi parça gelir. Bu sınır galiba üç yaş olmalı. 
Trafik sigortası 200.000 liraya kadar ödeme yapar.  Artan kısım olursa kusurlu taraftan talep edersiniz. 
Yan sanayi parça farkı, değer kaybı gibi kayıplarınız için tsnıdık bir sigortacı veya referansı iyi olan bir aracıdan destek alın 

Tamircin kendi anlaştığı, acenten kendi anlaştığı aracıya yönlendirecektir. 
Güvendiğinize itibar edin. 

Araba ağır hasar kayıtlı zaten hocam bu süreci etkiler mi ve karşı tarafın anadolu sigorta olması daha kurumsal olması daha mı kötü bir şey.

200 bin gibi bir masraf tahmin etmiyorum en fazla 20 30 çıkar gibime geliyor hocam

Sani Gerşon yazdı:

Üst limit vardı, 2000binTL. Daha üstünü karşılamaz maalesef.

Bu süreçten bağımsız olarak merak ettim şu an diyelim araba ağır hasarlı oldu sigorta sadece 200 bin mi veriyor o zaman hocam?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet_Acar yazdı:

Araba ağır hasar kayıtlı zaten hocam bu süreci etkiler mi ve karşı tarafın anadolu sigorta olması daha kurumsal olması daha mı kötü bir şey.

200 bin gibi bir masraf tahmin etmiyorum en fazla 20 30 çıkar gibime geliyor hocam

Aracın ağır hasar kayıtlı olmasının bu hasarda bir etkisi olmaz.. 

200.000 limit, yasa gereği trafik sigortasının ödeyeceği maksimum tutardır. 

Anadolu sigortanın kurumsal olması ile alakalı bir durum değil. Hepsi kurumsal.. Sadece anadolu sigorta diye beklentinizi yüksek tutmayın demek istedim. O da X'lerden bir sigorta şirketi.

Mehmet_Acar yazdı:

Bu süreçten bağımsız olarak merak ettim şu an diyelim araba ağır hasarlı oldu sigorta sadece 200 bin mi veriyor o zaman hocam?

Hasar olarak da ödense, pert de olsa alacağınız maksimum rakam 200.000 liradır. Trafik sigortası daha fazla ödeme yapmaz.. 

Hasar bu bedeli aşarsa, kusurlu tarafın kasko şirketine veya varsa ihtiyari mali mesuliyet polieçsine müracaat edilmelidir.. Bunlar yoksa şahsın kendindne talep edilmelidir.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun kötü olmuş. Allah beterinden saklasın. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ağır hasarlı bir araca değer kaybı vereceklerini de sanmıyorum bu arada.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...