İçeriğe Yönlendir

Motordan Dumanlar Çıkıyor

Fatih Eroglu

Recommended Posts

Fatih Eroglu

Araç 1.4 tdci,  120 bin km de, motor sesinde gariplik var, yoksa normal mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Buhar bu. Koku mazot ise geri dönüş hattı kaçırıyor olabilir. Egzos kokusu ise boru vs deliktir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

külbütor kapağında yağ kaçağı varsa eğzoza damlayıp yanıyor gibi geldi bana. gelen koku nasıldı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Coşku Mert yazdı:

külbütor kapağında yağ kaçağı varsa eğzoza damlayıp yanıyor gibi geldi bana. gelen koku nasıldı?

Motor sesi normal mi , 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
Fatih Eroglu yazdı:

Motor sesi normal mi , 

enjektor pullari kacirma yapiyor gibi bi ses var. hatta cikan dumanin ana sebebi de olabilir. simdi aklima geldi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Cuf cuf tarikatına dönmüş bakır pullar gitmiş sanırım enjektörlerin. Hava filtre kutusu sökülüp enjektörler de ve geri dönüş oringlerinde kaçak varmı bakılacak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yağ kapağını açıp bakın çalışırken. oradan aşırı gelmiyor ise üzülecek durum yok. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Enjektor pullari bence. Kapagi acip enjektor diplerine bakin bi...

Geri dönüs de olabilir

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

yağ kapağını açıp bakın çalışırken. oradan aşırı gelmiyor ise üzülecek durum yok. 

Açtım abi oradan da dumanlar geliyor 

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Eren Gökmen yazdı:

Enjektor pullari bence. Kapagi acip enjektor diplerine bakin bi...

Geri dönüs de olabilir

Özel serviste ki ustanın bi tanesi ısrarla  motor yatak sarması var pistonlardan diyor, sökelim rektefiye yapalım diyor, duman enjektörler den değil mi dedim, onlardan bağımsız, o ayrı diyor, yarın yetkili servise göstereceğim, video da yatak sesi var mı sizce

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Fatih Eroglu yazdı:

Özel serviste ki ustanın bi tanesi ısrarla  motor yatak sarması var pistonlardan diyor, sökelim rektefiye yapalım diyor, duman enjektörler den değil mi dedim, onlardan bağımsız, o ayrı diyor, yarın yetkili servise göstereceğim, video da yatak sesi var mı sizce

Sesi cok fazla kestiremiyorum videodan. Kulaklikda yok malesef. Baska seylerde olabilir tabi ki ama önce kolaydan baslanir ki tdci motorlarda en cok gorulen problemlerden biridir bu. O plastik kapak acilinca durum gorunur. Kacak varsa contalar degisir. Durum duzelmezse baska seylere bakilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yatak sarması ile piston iki ayrı yer. Bence iş almak istiyor. Çok üflüyor mu bakmak lazım az üflüyorsa daha uzun seneler kullanılır. yanlış yağ konması kaynaklı olabilir. 

Videodan ses anlaşılmaz. kulağınızı uzun bir demir çubuk vasıtası ile motora dayayın dinleyin. ayrı ayrı yerlere gösterin. bütçe uygunsa yapılabilir ama değilse biraz daha idare edebilir yağ sıkıntısı yok ise bence. 

PCV de tıkalı olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yatak yorgan değil enjektör pulu da değil. Puldan olsa ritmik duman çıkar ve cuf cuf ses gelir bariz şekilde

Büyük operlo ile dünledim enjektör kaçırma sesi var. Enjektör vidaları sıkılığı kontrolü yapın. Üst plastik kapağı sök. Ortaya çıkar. Bir kaç dakikalık işlem var

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

yatak sarması ile piston iki ayrı yer. Bence iş almak istiyor. Çok üflüyor mu bakmak lazım az üflüyorsa daha uzun seneler kullanılır. yanlış yağ konması kaynaklı olabilir. 

Videodan ses anlaşılmaz. kulağınızı uzun bir demir çubuk vasıtası ile motora dayayın dinleyin. ayrı ayrı yerlere gösterin. bütçe uygunsa yapılabilir ama değilse biraz daha idare edebilir yağ sıkıntısı yok ise bence. 

PCV de tıkalı olabilir. 

Abi aracı çalıştırdım, yağ kapağını çevirip üzerine koydum, kapağı itmiyor üzerinde duruyor,  fakat Duman fazla çıkıyor, 

Servet Aydın yazdı:

Yatak yorgan değil enjektör pulu da değil. Puldan olsa ritmik duman çıkar ve cuf cuf ses gelir bariz şekilde

Büyük operlo ile dünledim enjektör kaçırma sesi var. Enjektör vidaları sıkılığı kontrolü yapın. Üst plastik kapağı sök. Ortaya çıkar. Bir kaç dakikalık işlem var

İnşallah abi,  yalnız araç içi sesi de arttı, bununla bağlantılı mı acaba.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

PCV de tıkalı olabilir. 

Yağ eksiltme, duman atma, çekiş düşüklüğü, şu eksiltme yok abi.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Servet Aydın yazdı:

Abi birde motor sesi rölanti de  iyi olması gerektiği gibi, yalnız gaza dokununca hırıltılı çalışıyor,  kaçıncı fiteste olursa olsun değişmiyor, seyir halinde gazdan ayağımı çekince ses bariz azalıyor,

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fatih Eroglu yazdı:

Abi birde motor sesi rölanti de  iyi olması gerektiği gibi, yalnız gaza dokununca hırıltılı çalışıyor,  kaçıncı fiteste olursa olsun değişmiyor, seyir halinde gazdan ayağımı çekince ses bariz azalıyor,

Gaza basınca sesin değişmesi normal. Zaman içinde ses değişmeleri de kısmen normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

Gaza basınca sesin değişmesi normal. Zaman içinde ses değişmeleri de kısmen normal.

Bakımlarını yaptırdım yağ, filtreler, ilk defa fmy yağ 5.30 kullandım etkisi varmı, yok mu bilmiyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Motor altında plastik koruma varsa o egzos borularına değip eriyebiliyor bizzat başıma geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Turgay

OBD okuyucu, iyisinden, Ford'a uyumlu. Bakınız OBD Link CX Amazon'dan, olmadı Anytool A30/A30M. Ve rejenaritif + full scan. Bi direksiyonel A30 daha bile iyi gider OBD Link CX'den.

Kıro kıro adamlara götürmenizi önermem sanayi misali, malum adam gas görmesi ile motoru rektifiye edelim demiş. Ne bu çocuk oyuncagı mı rektifiye ne demek? Anlamı nedir ne oldugunu bilmediginiz sorun için full motor sökülmesi? Alt tarafı bi gaz çıkıyor motor blogundan, ufak bi sorunda olabilir tıkanmış daha ciddi bi şeyde.

Saglam bi OBD okuyucu gösteriyor bu tarz sorunların kaynagını modern araçlarda, tahmin 1960'larda kaldı yok aga EGR'dir yok manifold bilmem ne. Ya ELM232 alın gene OBD okuyucu, ya da servise götürün Launch tarzı bi şeye baglayıp baksından ne hatalar veriyor araba.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Alp Turgay yazdı:

OBD okuyucu, iyisinden, Ford'a uyumlu. Bakınız OBD Link CX Amazon'dan, olmadı Anytool A30/A30M. Ve rejenaritif + full scan. Bi direksiyonel A30 daha bile iyi gider OBD Link CX'den.

Kıro kıro adamlara götürmenizi önermem sanayi misali, malum adam gas görmesi ile motoru rektifiye edelim demiş. Ne bu çocuk oyuncagı mı rektifiye ne demek? Anlamı nedir ne oldugunu bilmediginiz sorun için full motor sökülmesi? Alt tarafı bi gaz çıkıyor motor blogundan, ufak bi sorunda olabilir tıkanmış daha ciddi bi şeyde.

Saglam bi OBD okuyucu gösteriyor bu tarz sorunların kaynagını modern araçlarda, tahmin 1960'larda kaldı yok aga EGR'dir yok manifold bilmem ne. Ya ELM232 alın gene OBD okuyucu, ya da servise götürün Launch tarzı bi şeye baglayıp baksından ne hatalar veriyor araba.

Şimdi yetkili servise bıraktım aracı, şikayet nedir dediler, motordan dumanlar çıkıyor, motor hırıltılı çalışıyor, ve içeriye çok ses geliyor dedim,  sonra  baş ustalarına birinin selamı ile gittim, usta geldi bakalım dedi, aracı çalıştırdım,  hemen enjektör kaçırması var pullar değişecek dedi, yağ pompası da kaçırıyor dedi,  motor hırıltılı çalışıyor dedim, tamam bakalım dedi gerekirse silindir kapak sökülecek, ne çıkacak bakacağız dedi, yalnız sizin araçların parçaları olmayabilir, o durumda biz geri toplamiyoruz aracı çekici ile götürürsünüz dedi,  ben de arıza tespitlerini yapın haber verin dedim , bu hafta içinde haber verecekler, yalnız benim anlamadığım motoru söktükten sonrası parçası yoksa toplamamak kısmını anlayadim, yetkili servis otokoc.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

yetkili servis otokoc.

Fatih Eroglu yazdı:

yalnız sizin araçların parçaları olmayabilir, o durumda biz geri toplamiyoruz aracı çekici ile götürürsünüz dedi,

bunu yazılı olarak isteyin alabilirseniz sıfır bir araba hibesi ile davadan vazgeçebilirz :mangal:

sizn 2004 model aracı otokoç a mı bıraktınız?

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

bunu yazılı olarak isteyin alabilirseniz sıfır bir araba hibesi ile davadan vazgeçebilirz :mangal:

Ne yapıyım abi Samsun sanayi de adam akıllı bir usta bulamadım, 3, 4 ustaya gösterdim hepsi farklı şeyler söylüyor, piston diyen var,  şanzıman yağı değişecek diyen var, hiç bir şey yok diyen var,  hepsi ayrı telden çalıyor,  abi araç 2011 , daha 120 binde

Çağlar Bayur yazdı:

Arıza tespiti için götürdüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar abi Samsun sanayi de iyi bir usta yokmu tanıdık, veya formda ki arkadaşlar soylesede götürsek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...