İçeriğe Yönlendir

Motordan Dumanlar Çıkıyor

Fatih Eroglu

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

piston diyen var, 

kombi ustası değil dimi.... oraya nasıl gelmiş

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

kombi ustası değil dimi.... oraya nasıl gelmiş

Lifte kaldırınca alttan ses geliyor dedi pistonlar dan dedi, ben de hayırlı işler dedim.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sestir gelebilir, lifte alıp alta girince yatak sesi duyulur en fazla

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu

171377755290959939909999507439.jpg.96d0ba284aa5bd14931aa4594d91f301.jpg

Fatih Eroglu yazdı:

171377755290959939909999507439.jpg.96d0ba284aa5bd14931aa4594d91f301.jpg

Bunlar araca yapılanlar çoğu  ustaların dediği parçalar, krank kasnağı, şanzıman takozu gibi 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Fatih Eroglu yazdı:

Bakımlarını yaptırdım yağ, filtreler, ilk defa fmy yağ 5.30 kullandım etkisi varmı, yok mu bilmiyorum 

Geçmiş olsun, ben pek anlamam bu işlerden ama 50 30 ince bir yağ diye biliyorum, (araba da eski malum) ondan da oluyor olabilir bak, ince gelince yakıyordur, kalın bir yağ ile değiştirirsen çözüm olabilir. Gerçi forumdaki arkadaşların ya gözünden kaçtı bu yazdığın, ya da hiç alakası yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

sestir gelebilir, lifte alıp alta girince yatak sesi duyulur en fazla

Peki abi enjektör tamam, kaçırma var pullar değişecek,  peki enjektör kacirmasının motora ne gibi zararı olur,  bayram da uzun yol yaptım, 1000 km , yağ eksiltme, çekiş problemi, duman atma yok, sadece motor sesi içeriye çok geliyor, ve hırıltılı çalışıyor 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

enjektör kacirmasının motora ne gibi zararı olur, 

beygir düşer olması gerekenden fazla yakar içeri koku alır, özelikle duran trafikte, zarar olarak başka bir yere zarar vermez, göze buruna cebe zarar verir

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

beygir düşer olması gerekenden fazla yakar içeri koku alır, özelikle duran trafikte, zarar olarak başka bir yere zarar vermez, göze buruna cebe zarar verir

Abi sadece  içeri hafif koku, göz de yanma oldu bende diğerleri yoktu. Birde şunu farkettim  motor sesi değişiklik gösterdi, bazen benzinli gibi sessiz, bazen de traktör gibi motor kucaktaymıs gibi oldu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pullar bir değişsin sonuca bakılır bunların hepsini yapar onlar, lakin otokoöta enjektörleri kırmadan sökebilirler ise tabiiki

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

pullar bir değişsin sonuca bakılır bunların hepsini yapar onlar, lakin otokoöta enjektörleri kırmadan sökebilirler ise tabiiki

Çağlar Bayur yazdı:

Abi arıza kaydını tutan kişi de aynı soruyu sordu, enjektörler sıkıntı çıkarmasın, kaynama yapmıştır dedi, usta bu  araçlar da sıkıntı olmaz dedi.

Fatih Eroglu yazdı:

Abi arıza kaydını tutan kişi de aynı soruyu sordu, enjektörler sıkıntı çıkarmasın, kaynama yapmıştır dedi, usta bu  araçlar da sıkıntı olmaz dedi.

Fatih Eroglu yazdı:

Yağ pompasin da kaçak varmış, tamiri oluyor mu abi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

usta bu  araçlar da sıkıntı olmaz dedi.

genelde bu motorlarda riski az o doğru sadece orantısız güç kullanılmasın kafi, sökeriz parça yoksa bagajda teslim ederiz cümlesine kıl oldum , ben de öderken cebimden çıkmazsa çıktığı kadarı ile öderim diyeyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

genelde bu motorlarda riski az o doğru sadece orantısız güç kullanılmasın kafi, sökeriz parça yoksa bagajda teslim ederiz cümlesine kıl oldum , ben de öderken cebimden çıkmazsa çıktığı kadarı ile öderim diyeyim

Öyle dediler abi,  silindir kapak sökülecek dedi, parça yoksa eski parçaları biz geri toplamiyoruz dedi, çekici ile devam dedi, peki abi  bu silindir kapak sökülmeden arıza tespiti yapılamıyor mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

bu silindir kapak sökülmeden arıza tespiti yapılamıyor mu?

başımız ağrımış dr a gidiyoruz, mr çekilir mi çekilir %0.1 hastaya ama

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

başımız ağrımış dr a gidiyoruz, mr çekilir mi çekilir %0.1 hastaya ama

Anladım abi isterlerse yaparlar diyorsun 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

Anladım abi isterlerse yaparlar diyorsun 

sanayi jargonu vardır, komple motor yapılacak arabayı bile gün içinde biter abiye ikna edip servise almak gibi, eski araba ile bizi uğraştırma, sıfır arabaya yağ değişip yollayıp aynı maaşı almak varken ne uğraşalım bununla söylemi vardır. tercümesi o yani. zamanın da eski modeller için ayrı bölüm oluşturmuştum, oldukça iyi işler yapmıştı o bölüm, sonra diğer bayiler bizi şikayet etti, boncuk dağıtmıyoruz gel bak dedik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

sanayi jargonu vardır, komple motor yapılacak arabayı bile gün içinde biter abiye ikna edip servise almak gibi, eski araba ile bizi uğraştırma, sıfır arabaya yağ değişip yollayıp aynı maaşı almak varken ne uğraşalım bununla söylemi vardır. tercümesi o yani. zamanın da eski modeller için ayrı bölüm oluşturmuştum, oldukça iyi işler yapmıştı o bölüm, sonra diğer bayiler bizi şikayet etti, boncuk dağıtmıyoruz gel bak dedik.

Abi benim  yetkili servise götürmem deki amaç araçda ne gibi sorunlar var,  tespitini yapsınlar yeter , kendilerine de söyledim arıza tespiti olduktan sonra haber verin, yapılacaklara o zaman karar veririz dedim, benim anlamadığım konu tamam elektrik sistemine obd cihazı ile bakıyorlar, peki mekanik sisteme gözle, kulakla mı, deneme yanılmayla oluyor bu işler, başka yolu yok mu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

peki mekanik sisteme gözle, kulakla mı, deneme yanılmayla oluyor bu işler, başka yolu yok mu.

çoğu zaman yok , benzinli de daha kolay tabii

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Turgay
Fatih Eroglu yazdı:

benim anlamadığım konu tamam elektrik sistemine obd cihazı ile bakıyorlar, peki mekanik sisteme gözle, kulakla mı, deneme yanılmayla oluyor bu işler, başka yolu yok mu.

OBD aracın beyin testidir, eger bir yıgın farklı tabiri caiziyle dangalaga götürüp her birinden farklı bi şey duyuyorsanız bu işte zaten bi Smokey and the Bandit'lik vardır.

Valla bizimkinde çogu sorunu servisten önce ben çakaloz ettigim gibi, servisin reverse engineer edip sildiklerini de görüyorum... yakında 3 kardeş olucaklar, OBD Link gelicek onu da Torque ile telefondan performans verilerine erişmek için kullanacagım. Belki 4 yaparım babasından Launch OBD full tablet giderim çok ileride hayalimdeki bi garaja sahip olup supercharge'lı T-bird tarzı hayal arabası 400 metre yarışı için good stuff kurulumu olursa. :) Çocuklugumun Amerikan hayali, gerçekçi olmak gerekirse stella'dır t-bird. :D 

Neyse velhasıl şimdi Ford OBD'de bi sistem var sadece Ford'a yönelik, ona uygun tool alırsanız deşifre olabilir bu olay. Mesela BMW'ler için bu "Bimmercode" diye geçer. Serviste Borusan bu veriyolunu kullanır.

ELM232 kopyaları var Carly gibi yazılımlar ile çalışan. Yok abi ben bi plastik parçasına 12k gömmem derseniz 250 TL'ye Amazon'dan denemelik edinebilirsiniz... ardından telefondan BT baglayıp Carista tarzı degişik yazılımlar kurarak yolu kazarsınız.

IMG20240422195436.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Enjektör pulu kaçağını tespit edemeyen bir sürücüye ki olağandır bilmiyor oluşu, en son tavsiye edilecek kodlama arızaları vs yap demektir

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Azad Mirzade yazdı:

Geçmiş olsun, ben pek anlamam bu işlerden ama 50 30 ince bir yağ diye biliyorum, (araba da eski malum) ondan da oluyor olabilir bak, ince gelince yakıyordur, kalın bir yağ ile değiştirirsen çözüm olabilir. Gerçi forumdaki arkadaşların ya gözünden kaçtı bu yazdığın, ya da hiç alakası yok.

120 binde araba. yağ yakmıyor zaten. anlatılanlar yağ yakması değil. Üst kapak contası değişmiş muhtemelen ordan geliyordu. 

Çağlar Bayur yazdı:

doktorlar apandisit amelyatına bile girerken hasta yaşlı ise "yaşama şansı yüzde 15" diyorlar akrabalara. Sonra bi seviniyon bi seviniyon. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben her ameliyat olduğumda hastane imamına bilgi veriyorlar anlayamadım niye

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Servet Aydın yazdı:

Ben her ameliyat olduğumda hastane imamına bilgi veriyorlar anlayamadım niye

Abi gecmis olsun,  habire nereden ameliyat oluyosun 🙄 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Alpay Sumer yazdı:

Abi gecmis olsun,  habire nereden ameliyat oluyosun 🙄 

elektrikli çiti bile kendinde deneyen birine sorulur mu beyle sorular

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Servet Aydın yazdı:

elektrikli çiti bile kendinde deneyen birine sorulur mu beyle sorular

Citi denemeni biliyorum.. Hayvan beyle gelir diyerekten 😂 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...