İçeriğe Yönlendir

Yeni Yol Arkadaşım Tiguu 😀

Alpay Sumer

Recommended Posts

Alptuğ Özcan
Alpay Sumer yazdı:

Araca isminiz yazılacak biliuosunuzdur ❤️ 

Evet adaşım vardı sanki :wub:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mertol Kip
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Senin gibi yapamayız biz Mertol. Sen Mondeo’yu bir üst paket yapmıştın. :)  Ben uğraşamam öyle. 

Yaparsın yapmasına da paraya bakar yaw. Uğraşmak istemiyorsan yapanlar var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Rampada viteste bıraksak, El frenini hiç çekmesek mesela, kırmızıda tam gazla kalkıştan daha mı fazla yük bindirir şanzımana? Merak ettim :) 

Tam gaz kalkış balataları bitirebilir , ama viteste bırakmak (yeniden vitese takarken) bir yerleri kırar garanti.. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bundaki şanzıman dq381 mi ki acaba?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Alptuğ Özcan yazdı:

Evet adaşım vardı sanki :wub:

Evet 🥰 

Eren Gökmen yazdı:

Bundaki şanzıman dq381 mi ki acaba?

Hic bilmiyorum valla 😕 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Aracin kitapciginda veya bagajda bir yerde bir etiket olmasi lazim. Uzerinde aracin şase numarasi, motor kodu, boya kodu vs ve bir sürü opsiyon kodlari var. Bir yerde "SUL" yaziyorsa o dq381 şanzıman

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

şanzıman içinde (olmayanalr anlamaz) bambaşka parçaların görevi o iki örnekteki

P’de değil. Manuel vites. Stop ettik ve el frenini çekmedik. Hafif rampa. Vites 1’de kalmış. Ayağı debriyajdan çekiyoruz. Yük nerede? Muhtemelen kranka iletiliyordur o sıra ??

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Modlar çekti çileyi Alpay yedi çileği 😁😬

Yazıklar olsun 5 kiside begenmiş 😄 

Eren Gökmen yazdı:

Aracin kitapciginda veya bagajda bir yerde bir etiket olmasi lazim. Uzerinde aracin şase numarasi, motor kodu, boya kodu vs ve bir sürü opsiyon kodlari var. Bir yerde "SUL" yaziyorsa o dq381 şanzıman

Farkı nedir? detaylandirmaniz mümkünmü? iyi mi kötü mü ? yazwrsa sevineyimmi? 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alp Turgay

DSG işte, yeni DSG'ler iyidir hız açısından ama bu bazı modellerde ıslak VS kuru clutch olayı vardı, yani Volkswagen gene sapıtmayı yakın tarihte başarmıştı. Artı bi de kokan TFSI motorlar vardı böyle adam A3'ü yepyeni alıyordu kokuyordu gasoline falan.

Volkswagen düşündükçe nefret ettigim bi marka açıkcası ama bu jip aşırı kötü degil.

Hangi SUV size uyar derseniz bi dolu var yani 1 mil'e kullanılmış Infiniti gibi... 360 kameralı. Kötülemek gibi olmasın ama begenmiyorum ben pek VAG. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Hayırlı olsun çok sevindim güzel günlerde kullanın 🧿🧿

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Alpay Sumer yazdı:

Yazıklar olsun 5 kiside begenmiş 😄 

Farkı nedir? detaylandirmaniz mümkünmü? iyi mi kötü mü ? yazwrsa sevineyimmi? 

Aslinda merak ettigimden sormustum. Dq381 bazi iyilestirmelerle geldi.mekanik pompaya ek olarak elektrikli yag pompasi eklendi. Farkli bir yag kullaniyor. Yag degisimi 60bin km den 120bin kilometreye cekildi. Yaglama sisteminde yine iyilestirmeler var. Sanirim balatasi da daha kalin vs... Kagit uzerinde iyi gorunuyor en azindan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Koray Demir yazdı:

Hayırlı olsun çok sevindim güzel günlerde kullanın 🧿🧿

Koray Bey cok ama cok tesekkür ederim.. 

Var olun.

Eren Gökmen yazdı:

Aslinda merak ettigimden sormustum. Dq381 bazi iyilestirmelerle geldi.mekanik pompaya ek olarak elektrikli yag pompasi eklendi. Farkli bir yag kullaniyor. Yag degisimi 60bin km den 120bin kilometreye cekildi. Yaglama sisteminde yine iyilestirmeler var. Sanirim balatasi da daha kalin vs... Kagit uzerinde iyi gorunuyor en azindan. 

Birazdan araca inip bakayım. kapı köse kenar bakalım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Özden

Hayırlı olsun 🧿 

Kazasız belasız arızasız iyi günlerde kullanmanız dileğiyle

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Harun Özden yazdı:

Hayırlı olsun 🧿 

Kazasız belasız arızasız iyi günlerde kullanmanız dileğiyle

Cok teşekkür ederim.. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mehmet Göktürk yazdı:

Çok rahat edeceksiniz. Ben passattan sonra biraz sert bulmuştum.  rüzgar sesi de az daha fazlaydı. Bagajın fotosunu atabilir misiniz? Bagaj iki seviyeli arada ek tabla koymuşlar mı merak ettim. bende yok. Ben aşağı aldım tablayı.

Simdi baktım.. evet iki kademeli.. biri digerinden 3 parmak kadar daha derin yapıyor bagajın zemin seviyesini.. asagi aldım.. Genis kullanayım.

IMG_20240423_122712.jpg

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Cem Işık yazdı:

pedal commander’ı takınca fişek olur bu :)

Abi simdi taktım.. Kontrolsüz güc :exc1:

Kudurdu araba.. Zaten 150 bg e alısmaya calisırken buda yaktı yıktı ortalığı 🔥🔥 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alp Turgay

Throttle kontrolcüleri araca ekstra güç katmaz zaten biliyorsunuzdur ama bilmeyen vardır diye diyeyim, bende aldım bi aralar bi gençlik zevkiyle ama hiç takmadım, XLR'dı Racechip'in.

Tek yaptıgı gaz ayarına girmek, ve gerçekten throttle %20'de iken %40 vermek bazen tehlikeli olabiliyor. Bu insana kaza yaptırabilecek bi alet amatör şöför ise aracı yeniyse vs.

Bu arada sitedeki kız yaşlanmış biraz seneler geçtikce. :)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Alp Turgay yazdı:

Throttle kontrolcüleri araca ekstra güç katmaz zaten biliyorsunuzdur ama bilmeyen vardır diye diyeyim, bende aldım bi aralar bi gençlik zevkiyle ama hiç takmadım, XLR'dı Racechip'in.

Tek yaptıgı gaz ayarına girmek, ve gerçekten throttle %20'de iken %40 vermek bazen tehlikeli olabiliyor. Bu insana kaza yaptırabilecek bi alet amatör şöför ise aracı yeniyse vs.

Bu arada sitedeki kız yaşlanmış biraz seneler geçtikce. :)

Misal , Gaza 4 birim basınca alınan tepkinin aynısını 2 birimdeyken yasatması. olay tamamen Basit anlatımla bu.. Hicbir araca en ufak sekilde hicbir güc katmadigını da  biliyorum. Mevcut ne ise istersen bundan ust uste 2 tane tak yine aynıdır. 

Basit bir Potansiyometre mantigı, basit bir düzenek.. Ziyadesiyle bilgim var aslında. 

Benim anlatmak istedigim Pedalın hissiyatına kattiğı keyifti, bizimkisi de gençlik hevesi iste.. Bilgilendirmeniz icin de ayrıca tesekkür ederim.. keyifli forumlar 👋 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ufak tefek isleri vardı.. Araca inmiskende Silikon sprey yardımıyla Kemerler elden geçirildi.. 

Kamera kablosunu döşedim.. Direkt cama yapıstırmıyorum araya en ufagindan tlf icin kırılmaz cam dedikleri stickerlardan koyuyorum. Buhar vs oldugunda camdan ayrilmaması adına.. Aracin tüm aydinlatmaları led ama Bagaj aydınlatması halojendi. Oda ledlendi. Karşı tarafına da aydınlatmanın esit olması ve daha düzgün olması adına yine led yapılacak. Arka cama kamera eklenecek.. Aractaki tek kusur Pandizotun asıldıgı pimin birinin kırık olması.. biraz ugrastım ama elimde nazik calisabilecegim aparat olmadigından kıyamadım tırnakla da trimi sökemedim. sökebilsem biseyler uyduracaktım.. ama olmadı oraya birinden 3d yazıcıyla yada şü mantar pano ignelerinden bisey ayarlayacağım.. Arkasından desteklemem lazım.. yoksa ilk yükte çıkacak gibi..

Plakalıklar kırıktı servis zorla plakalık verdi taktırmadım. simdilik onları taktım.. İlk firsatta silikon yardımıyla plakalıksız olacaklar..

Motor zaten temizdi.

Uzerinden bi kat tozunu aldim sadece..

IMG_20240423_183319.jpg 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Eren Gökmen yazdı:

Kapı esiklerine, bagaja, bagaj altı yerlere her yere baktım.. Herhangi bir etiket yada plaka baskı biseyi bulamadım nerde olaki acaba? sadece kapıda lastik basınç etiketi var..

IMG_20240423_141625.jpg

Yorum bağlantısı
Alp Turgay

Çok pahalılaşmış throttle body response controller'lar abartılıp Bluetooth gibi opsiyonlar eklendikce. Zaten pahalıydı ülkemizde Mustang'ci bayanın $330 dedigi şey kim bilir kaç TL'ye gelir yani bi de bu var.

Ne kadar deger? Zaten VW modern araç elektronik ayarları var bi yıgın S modunda rev match dogru düzgün yapıyor VW motor blogu. Mesela bakarsanız bu jipin hız degerlerine, emin olun daha büyük motorlu araçlara kıyasla çok düşük devirde max torka erer. Turboluların avantajı bu hep. Automobile Catalog'daki verilerde gösteriyor hep.

Bazı Amerika'lı yarışcı elemanlar bu aleti hiç sevmezler fiyatı dolayısıyla at bi tune bunun yerine derler... mesela. Tabi tepkiyi arttırıyorsunuz ama daha çok 05 Mustang miş turbo lag'e sahip eski Audi'miş öyle arabalarda işe yarar. Gidipte Maserati'ye takılmaz bu. :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Alpay Sumer yazdı:

Kapı esiklerine, bagaja, bagaj altı yerlere her yere baktım.. Herhangi bir etiket yada plaka baskı biseyi bulamadım nerde olaki acaba? sadece kapıda lastik basınç etiketi var..

IMG_20240423_141625.jpg

Bende ki arabanin kullanim kilavuzunda ve bagajdaki straforun ic tarafinda. Bazilarinda bagaj altinda metale yapisik oluyormus. Bazisinda da servis kitapciginda

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Servis kitapcigına bakmadım.. gider onda cıkar kesin..Merak ettikya Kolqy olmaz 😂 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Hayırlı olsun,Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bayide test etmiştik bunu, iç mekan çok geniş ve ferahtı, bagajı da çok geniş. Test arabası 2.0 tdi idi çok sessizdi dizel olmasına rağmen. 1500 devirde falan vites yükseltiyor yüksek torka güvenip.

• Beğenme 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...