İçeriğe Yönlendir

Yabancı Plakalı Araç Gümrük İşlemi?

Çözüme git Tansu Kalafatoğlu tarafından,

Recommended Posts

Cem Işık

Azeri vatandaşı birine ait ukrayna plakalı bir araç , araç sahibinin bir türk vatandaşına yetki vermesiyle o türk tarafından Ülkemize getiriliyor 4-5 ay önce. 
şimdi araç sahibi olan azeri kişi ile aracı yetkiyle getiren Türk vatandaşının arası bozuluyor.

Biz aracı teslim aldık istanbulda, bizde araç. Ancak 6 ay içinde tekrar yurt dışına çıkması gerekiyor malum. Araç sahibi olan azeri vatandaşı , başka birine mi yetki vermelidir arabamı gümrükten çıkartabilir diyerek?  Bu hususta bilgi sahibi olan kimse var mı? 

aracı buraya getiren türk, araba buraya ben getirdiğim için bana zimmetli, benim gümrükten çıkartmam lazım vs dedi de, pek mantıklı bulmadım açıkçası.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Getiren ölürse ne olacak.  
Yada ulaşılamaz durumda olursa ? 
Bence başka bir yolu vardır.  
Gümrük işini bilenler, yada herhangi bir şekilde gümrükçüsü olanlar cevap bulacaktır buna 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kim getridi ise o çıkartır, hatta bu araba ortadan kaybolusa vay ki getirenin haline.... bence sulh ile alsın geri çıkarsın bu mevzuu kapansın

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Getiren ölürse ne olacak.  
Yada ulaşılamaz durumda olursa ? 
Bence başka bir yolu vardır.  
Gümrük işini bilenler, yada herhangi bir şekilde gümrükçüsü olanlar cevap bulacaktır buna 

ölüm belgesi ya da hasta raporuyla değişiyor. 

Böyle bir şey geçmişte yakınımızın başına gelmişti. Araç sahibi yeni kişiye yetki veriyor. Gümrükte yetki kişisi değiştiriliyor. Ama bu bahsettiğim epey eski. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

Yatçılık sektöründe olduğunuz İçin Sürekli gümrük muhafazaya gidiyorum pasaporttan pasaporta zimmet değişebiliyor olması gerek bi keresinde şahit olmuştum  baba uçakla döneceği için babanın pasaportundan annenin üzerine mi oğlunun üzerine mi ne almışlardı aracı illa getiren götürecek diye bi durum olmaması gerekli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cem Işık

Yeşilköy Gümrük müdürlüğünü aradım, aracı kim getirdiyse ona zimmetli olup, getirenin pasaportuna işleniyormuş araç. Şimdi kim geri götürmek istiyor ise getirenden götürecek olan kişinin pasaportuna devredilmesi gerekiyormuş. 

Getiren öldüyse ne olacak dedim, varisleri ilgilenecek dediler. 

Getiren tutuklansa ne olacak dedim, cezaevine noter gidecek bu işlemler için birine yetki verecek dediler. 

Her tezime bir antitez ile cevap alıp, susup oturdum ..

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Cem Işık yazdı:

Yeşilköy Gümrük müdürlüğünü aradım, aracı kim getirdiyse ona zimmetli olup, getirenin pasaportuna işleniyormuş araç. Şimdi kim geri götürmek istiyor ise getirenden götürecek olan kişinin pasaportuna devredilmesi gerekiyormuş. 

Getiren tutuklansa ne olacak dedim, cezaevine noter gidecek bu işlemler için birine yetki verecek dediler. 

Ve getiren ilgili sürede aracı çıkarmaz ise cezası ona kaçıyor 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ve getiren ilgili sürede aracı çıkarmaz ise cezası ona kaçıyor 

Mehmet Göktürk yazdı:

araç kimin?

pratikte yani.

Araç , müvekkilimin annesine ait hocam. Eski damadı aracı buraya getiren kişi. 

Müvekkilim ile aracı yetkiyle getiren kişiyi boşattım.. Araları bozuk şimdi. 

Adamdan pek hazzetmiyorlar, eski damada ceza yazdırmak için inadına aracı çıkartmazlarsa şaşırmam :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cem Işık yazdı:

Araç , müvekkilimin annesine ait hocam. Eski damadı aracı buraya getiren kişi. 

Müvekkilim ile aracı yetkiyle getiren kişiyi boşattım.. Araları bozuk şimdi. 

Adamdan pek hazzetmiyorlar, eski damada ceza yazdırmak için inadına aracı çıkartmazlarsa şaşırmam :)

ben damat olsam ihtarname çekerim anneye. yanıt alamazsam gümrüğe dilekçe veririm arabayı gaspettiler diye.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Göktürk yazdı:

ben damat olsam ihtarname çekerim anneye. yanıt alamazsam gümrüğe dilekçe veririm arabayı gaspettiler diye.

Hocam Mahkeme kararı var aslında adamın elinde, şu plakalı araç şu gün kadına teslim edilecek diye. Sonrasında teslim tutanağı da var ellerinde. Kararla cezayı iptal ettirebilir, söylediğin gibi durumda bence.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

ama ruhsat arabayı getirenin değil, malı yok k i gaspolasın, malın var ama getirenin yok durumu :rofl:

Cem Işık yazdı:

zamanında ithalat yapacağız, ilgili üründe banka ile gümrük mevzuatı çakıştı mı, banka diyor malı göreyim parayı çözeyim, üreten diyor parayı göreyim malı çözeyim, gümrük diyor paranyı göster mlaı nasıl getirecen

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

ama ruhsat arabayı getirenin değil, malı yok k i gaspolasın, malın var ama getirenin yok durumu :rofl:

Yine de onun zimmetinde pasaportta. bu şekilde ihtarname ya da cemin dediği gibi zaten mahkeme kararında varsa mesele yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

omu gümrükte anlatsak bakacaazzzzz derler , cemm motoru koltuğu farları dingili sök, tasişin kapınısa terk et :keyifli:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arabayı bana verin bu iş huzur içinde çözülsün :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...