İçeriğe Yönlendir

1.4 Egea İçin Yağ Soğutucusu

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

3000 kmdeki egeası yağ eksiltip basınç uyarısı verince yağ soğutucusu tasarlayıp takan adam... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Takip ediyorum kanalı. Bence tam olmamış, şöyle ki kullandığı hortumlar çok kalın. Daha ince çapta sıcaklık dayanımı daha iyi hortum kullanmalıydı bence. Onun dışında mantıklı. Ama henüz uzun kullanım sonucunda yağ eksiltme ne duruma geldi onu test edemedi. 

Yorum bağlantısı
Mertol Kip
Ali Darbaz yazdı:

3000 kmdeki egeası yağ eksiltip basınç uyarısı verince yağ soğutucusu tasarlayıp takan adam... 

Bu adamı ben de seyrettim daha önce de yağ soğutucusu ile yağ eksiltmeyi hala bağdaştıramadım. Yağ buhar olacak kadar ısınıp eksilmiyordur diye düşünüyorum, muhtemelen süpaplardan yanma odasına falan sızıyordur. Süpap guidelarına falan bakmak lazım o motorların, yağ soğutucusu ile ne kadar iş görür bilemedim.

Hatırladığım kadarı ile o motorların yağ eksiltme sorunu kronik. Yanlış hatırlamıyorsam aynı motorun 140 hp turbolusu opellerde kullanılmıştı ve onlar da yağ eksiltiyordu. Kapak tasarımı ile ilgili bir sorunu var muhtemelen.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Eksilttikçe eklesin ne olacak ki bagajda 1 litre yağ bulundursun. 1000 km de 1 litre eksiltmiyordur nasılsa. Bence bazı şeyleri fazla büyütüyoruz. Bu arada tipik italyan sesi var motorda. Cünyır italyan. KAputu açıp sevesim gelmişti, büyüyünce motor mu olacan sen diye. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

yağ eksiltme sorunu 5w30 yerine 5w40 a geçilerek çözüldü

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mertol Kip
İlkay Başaran yazdı:

Eksilttikçe eklesin ne olacak ki bagajda 1 litre yağ bulundursun. 1000 km de 1 litre eksiltmiyordur nasılsa. Bence bazı şeyleri fazla büyütüyoruz. Bu arada tipik italyan sesi var motorda. Cünyır italyan. KAputu açıp sevesim gelmişti, büyüyünce motor mu olacan sen diye. 

MÖ 1500 senesinde bende tipo 1.4S vardı. O da hem 2500 Vectra kadar benzin tüketip üstüne bir de yağ eksiltirdi rahmetli. Ama sene 94-95 falandır herhalde. :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bende Egea hayalet ekran yaptım... DIY

IMG_20240514_104153.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mertol Kip yazdı:

MÖ 1500 senesinde bende tipo 1.4S vardı. O da hem 2500 Vectra kadar benzin tüketip üstüne bir de yağ eksiltirdi rahmetli. Ama sene 94-95 falandır herhalde. :)

Bende de skoda favorit vardı. Km de 10 litre lpg, 0,01 litre yağ yakardı. 2 kuruşluk da su eksiltirdi :) Eksozdan da sisleme yapar sivrisinek öldürürdüm.

km de demişim 100 km de olacak 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Egea pişmanlık resmen , normal binek olarak ( taksi ler hariç ) kullanıp da memnun olan birisini duymadım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Öngür yazdı:

Egea pişmanlık resmen , normal binek olarak ( taksi ler hariç ) kullanıp da memnun olan birisini duymadım :) 

ben memnunum. Hatta ailece Egea Cross satın alım planlarımızda mevcut

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

satınalımda yapılacak olan indirim güzel ise olur

Yorum bağlantısı
Mertol Kip
(düzenlendi)
Murat Öngür yazdı:

Bence o kadar değil. Parasının karşılığı. O sınıfta 1000 liraya sıfır benzinli, 1350 liraya dizel otomatik ya da 1500 liraya hibrid otomatik başka araba yok. Alternatifi Duster olabilir belki, e o da zaten Egea dan daha kaliteli değil. Ne kadaaa pağa o kadaa fiki fiki.

tarihinde Mertol Kip tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Öngür yazdı:

Yakın arkadaşlarımda var. Şirkette de kullanıyoruz. Bence parasına göre oldukça güzel araba.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Öngür yazdı:

Multijetleri iyidir iyi.

2017 Egeamı hala ararım :)

Ali Darbaz yazdı:

sw alın cross yaramaz size.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Ali Darbaz yazdı:

Ege hb dizel kullandı yeğenim , biraz seri kullanıyor savrulma ve içeri rüzgar sesinden bıktı 12000 km de sattı , 1.4 kullanan iki kişi araba yokuş aşağı bile 160 ı çok zor gördü diye şikayet ediyordu birisi, diğeri de yokuş çıkarken devamlı bayılıyor diyordu sonrada araç conta yaktı daha 50 bin km olmamış araba :) iç konsol göğüs ve trim parçaları sert ve aşırı ses yapıyor .

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Ali Darbaz yazdı:

İnstada görmüştüm şu an linki açamıyorum ama temiz iş çıkaran bi elaman uğraşıyor bakalım gerçekten çözüm olacak mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mertol Kip yazdı:

Bence o kadar değil. Parasının karşılığı. O sınıfta 1000 liraya sıfır benzinli, 1350 liraya dizel otomatik ya da 1500 liraya hibrid otomatik başka araba yok. Alternatifi Duster olabilir belki, e o da zaten Egea dan daha kaliteli değil. Ne kadaaa pağa o kadaa fiki fiki.

Olay ne ara oralara geldi yaa sıkıntı orda 390 bine 1.4 urban aldık 2022 Aralık 

Bencede parasına göre güzel arabaydı da şuan pahalı oldu,

1.4 fire yerine 1.4 t jet de olsaydı 50 lira 100 lira farkla daha da biniciye giderdi. Genelde filo kiralama vs aldı peynir ekmek gibi şimdi de satıyorlar adetli adetli hiç bir yatırım onun kadar karlı olmadı son iki senede

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mertol Kip yazdı:

yeğenimde şirket aracı olarak doblo ve duster var şehirler arası kullanıyor doblo dusterdan çok rahat ve konforlu diyor. egea nın daha iyi olacağı kanaatindeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mertol Kip yazdı:

ooo ses var görüntü yok formülü. :) bilirim.

Ali Darbaz yazdı:

Bende Egea hayalet ekran yaptım... DIY

IMG_20240514_104153.jpg

orada unutursan hayalet olması bir kaç saati alır herhalde.

Murat Öngür yazdı:

çok ucuz olması gereken bir arabayı dünya paraya satıyorlar.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Gülmez yazdı:

yağ eksiltme sorunu 5w30 yerine 5w40 a geçilerek çözüldü

Şirkette 5w40 kullanıyoruz, yine de eksiltiyor. 

Murat Öngür yazdı:

Ege hb dizel kullandı yeğenim , biraz seri kullanıyor savrulma ve içeri rüzgar sesinden bıktı 12000 km de sattı , 1.4 kullanan iki kişi araba yokuş aşağı bile 160 ı çok zor gördü diye şikayet ediyordu birisi, diğeri de yokuş çıkarken devamlı bayılıyor diyordu sonrada araç conta yaktı daha 50 bin km olmamış araba :) iç konsol göğüs ve trim parçaları sert ve aşırı ses yapıyor .

Benim egea 185 bin km'de. Savulma ile ilgili şikayetim vardı, lastikleri değiştirdim, çözüldü. Hatta ramazan bayramında Korkuteli Elmalı Kaş yolunda baya sert gittiğim halde tedirgin etmedi virajlarda. 185 bn km'de hiç trim ses yok içinde. 4,5-5 litre arası ortalama yakıt ile gezdiriyor. 2010 focus tdci almaya çalışıp param ona yetmediği için bunu almıştım. Bu 2019 hatasız boyasız. Ne kadar ekmek o kadar köfte yani :) Şu an 600 bin falan ediyor aşağı yukarı sarı siteye göre. O paraya başka alternatif yok ki aile otomobili olabilecek. 

1.4 motor konusuna girmeyeceğim, şirketteki araç ile bir yere gitmem gerekirse arabayı şoföre kullandırıyorum. Performansı o kadar kötü. 

Murat Öngür yazdı:

1.4 şirkette var, patron pişman onay verdiğine. Ama 1.3 mtj candır. Bu tamamen ekonomi meselesi. Fiyat olarak alternatifi yok.  Parası kadar araba yani. Arkadaşın 2011 polo daha konforlu mesela, ama fiyatlar aynı benim 2019 egea ile. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kanalın sahibi de söylüyor, sebep bu olmayabilir, sadece deneme yapıyorum diye.

Bana sorarsanız yağ eksiltme tamamen iç mekanikle alakalı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Öngür yazdı:

Saatte 80 kilometre hızı geçiyor ise benim için sıkıntı yok Her araba benim için güzeldir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Egeanın sedan ve sw kasasını seviyorum. Bilmiyorum çekiyor beni. Sorentoyu satıp Egea alalım dedim eşime. Yükseğe alıştık bırakamıyoruz :D .

Full paketine biniyorsanız değmeyin keyfine. 

Beklenti meselesi. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Doğan Arşiray yazdı:

ooo ses var görüntü yok formülü. :) bilirim.

orada unutursan hayalet olması bir kaç saati alır herhalde.

çok ucuz olması gereken bir arabayı dünya paraya satıyorlar.

Ona bakarsanız ülkemizdeki hiç bir otomobil satıldığı paraları etmez . Malum vergilerden uçuyor fiyatları

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...