İçeriğe Yönlendir

1.4 Egea İçin Yağ Soğutucusu

Ali Darbaz

Recommended Posts

Koray Demir
Uğur Kamil yazdı:

İşyerinin yanındaki taksiciye sormuştum 5w40 çok yağ denedim en son bir marka demişti bana aklımda değil o yağla sorunu çözüştü 150bin km civarıydı aracı 80 binden sonra aynı yağı kullanıyordu eksiltme sorunu yoktu. 

Fiatçılar sorunu çözmek amaçlı Motul 5w40 kullanıyor. 

Yorum bağlantısı
Serhat Işık
Koray Demir yazdı:

Fiatçılar sorunu çözmek amaçlı Motul 5w40 kullanıyor. 

ben bir kez kullandım motul da yaramadı.

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Lpg olmayınca daha az yakıyormuş.

Yorum bağlantısı
Mertol Kip

Yağ yakması sizi neden rahatsız ediyor bu kadar? Kat ı tıkamıyorsa sallamaya gerke yok bence. Çok merak eden kapağı açtırıp süpaplardaki kurumlaşmayı falan kontrol edebilir de gerek var mı yani gerçekten?

Not: Üstten egzantrikli her motor yağ yakar. lt/10K km normal. Zaten yağ bakım intervali de üç aşağı beş yukarı 10bin kmlerde olmalı "bence". 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serhat Işık yazdı:

ben bir kez kullandım motul da yaramadı.

satlık mı

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mertol Kip yazdı:

Yağ yakması sizi neden rahatsız ediyor bu kadar? Kat ı tıkamıyorsa sallamaya gerke yok bence. Çok merak eden kapağı açtırıp süpaplardaki kurumlaşmayı falan kontrol edebilir de gerek var mı yani gerçekten?

Not: Üstten egzantrikli her motor yağ yakar. lt/10K km normal. Zaten yağ bakım intervali de üç aşağı beş yukarı 10bin kmlerde olmalı "bence". 

Her benzinli araç bu kadar yağ eksiltir denilemiyor. Miktar fazla ve tolere edilebilir değil. Her 4 bin km de 1 litre eksiltiyor mesela.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Koray Demir yazdı:

Her benzinli araç bu kadar yağ eksiltir denilemiyor. Miktar fazla ve tolere edilebilir değil. Her 4 bin km de 1 litre eksiltiyor mesela.

İyi tarafından bakmak lazım. Bayat yağ olmuyor karterde

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

İyi tarafından bakmak lazım. Bayat yağ olmuyor karterde

hep derdim, 3 5 binde bir şırıngayla çekip tazesini ilave edek diye, toplum henüz hazır değil dediler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Çağlar Bayur yazdı:

hep derdim, 3 5 binde bir şırıngayla çekip tazesini ilave edek diye, toplum henüz hazır değil dediler

Sen getir ben hallederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

Deniz motorunda yapardık biz abi. 30 35 saatte yarım litre kadar çeker tazesini koyardık. Normal saatinde yine değişirdik. Malum deniz motorları hep yokuş çıkar, genelde de tamgazdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Deniz motorunda yapardık biz abi. 30 35 saatte yarım litre kadar çeker tazesini koyardık. Normal saatinde yine değişirdik. Malum deniz motorları hep yokuş çıkar, genelde de tamgazdır.

deniz affetmez... boğazda küreğe kaldıydım la.. adrenalin ile tanıştık

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
Çağlar Bayur yazdı:

satlık mı

kullanmaya devam abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şu Nurburingde gezen Mişha adlı yutuber arabaların yağ hararetlerini ekrana yansıtarak video çekiyor. bir sürü video izledim hemen hemen hepsi motor suyu sıcaklığı ile aynı civarda geziyor.  Yağ soğutucu yerine daha erken açılan bir termostat taksa bu kadar uğraşmazdı. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yapılan yağ soğutucusu hava soğutmalı, su soğutması yok yani sistemin, kaynama derecesi yüksek bir yağ ile sorun yağ ise cozum olmalı eğer ki sorun yağ hararetiydiyse

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yapılan yağ soğutucusu hava soğutmalı, su soğutması yok yani sistemin, kaynama derecesi yüksek bir yağ ile sorun yağ ise cozum olmalı eğer ki sorun yağ hararetiydiyse

Motorun kendisi bir eşanjör görevi alabilir. blok soğuk tutulursa yağda soğuk kalabilir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Motorun hararet sorunu yok ki düşük termostat verimi düşürür bu sefer de

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Facebook grubunda egea ile ilgili güzel bir paylaşım var. aynı şirkete ait iki egea 1.4 kıyaslanmış. LPG ve LPGsiz olan arasındaki yağ yakma sonuçları

445569495_10233969311993966_3766885494505146609_n.jpg

445705586_10233969311153945_8500018739085414571_n.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aynı şirket neden birini lpg li kullanmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Fotoğraflara bakınca yağ çubuklarında farklılık var gibi. Alt taraftaki düz kısım lpgsiz olduğu yazılanda daha kısa sanki. 

Sorun lpg ile alakalı gibi olmuş biraz ancak lpgsiz araçlarda da çok şikayet var gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mertol Kip

Şu LPG kuru yakıt tatavası da bitemedi birtürlü.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...