İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Soğutma Sistemi ve Hararet Sorunları

Necat Ertan

Recommended Posts

Caner Dönmez

Havasını almayı gittiğim serviste denedi defalarca ama herhalde beceremediler. Kozyatağı Doğan Oto (Yetkili Ford Servisi) hortum kiti uygulaması diye birşey olmadığını (Diğer servislerle konuyu tartışmışlar) söyledi. Önümüzdeki hafta Ataşehire açılan Otokoç servisine gitmeyi düşünüyorum. İnşallah onlar problemi hortum kiti ya da başka bir şekilde çözer

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Ya yalan ya yanlış söylemişler yok böyle bir beyin olayı..

Focuslarda üst kapak harareti sorunu vardır.. Servisim diyen servislerde ne yapması gerektiğini bilir.. Maksimum 200 lira gibi bir paran gider..

Adam gibi bir servisle görüşün..

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Eğer soğutma sistemi (termostat, devir daim pompası arızaları, radyatörün su kaçırması vb.) ya da üst kapak harareti ile ilgili değilse, ECU yazılım güncellenmesi ile halledilebiliyor bu aksaklık. Ama tabi öncelikle söylediğim elemanların kontrol edilmesi lazım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hiç bir servis, böyle bir arıza için daha hiç beyin değişmemiştir..

Bu arızanın sebebi belli çözümü bellidir..

Hararet müşürü üst kapaktaki harareti yüksek algılamaktadır..

Bu bir araç hatasıdır, bunun hakkında teknik servis bülteni vardır..

Termostat değişmektedir, ek bir bağlantı yapılmaktadır..

Beyinde değiştirseniz bu sorun çözülmeyecektir..

Yorum bağlantısı
Levent Eksen
(düzenlendi)

Allah adamı 'usta' diye geçinen adamların gazabından korusun... :nea:

tarihinde Levent Eksen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

sen yine şükret sana beyin demişler, benim de aynı sorunum vardı biraz farklıydı ama seninkine yinede yakın yarım motor değişti hemde 72.000 km de.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abdurrahman Salman

sabah kreşe getirdiğim kızımla sohbete daldık göstergeye baktığımda ibre kırmızının ortasındaydı hemen sağa çektim biraz bekledim zaten 500 metre kalmıştı otoparka kadar gittim .fanın çalışmadığını farkettim klimayı açıp arabayı 2 dakika çalıştırınca ısı normale indi sonra fan soketinin tam oturmadığını farkettim onu takınca fan çalışmaya başladı . motor daha sesli ve sarsıntılı çalışıyor gibi geldi sonra düzeldi yada ben öyle hissettim .motor yağı normal görünüyordu.motor zarar görmüşmüdür gördüyse nasıl anlarız. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

fanın çalışmadığını ve ibrenin kırmızıya geldiğini arabadaki anormallikle mi farkettiniz? Yoksa sadece gözünüze mi geldi?

biraz görmüştür elbet ama birkaç gün içinde yeni bir problem yaşamazsanız çok önemli değil derim ben kendi hesabıma. bir de egzozdan beyaz duman sürekli çıkıyorsa sorun var demektir.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

açıkçası hiçbir anormallik farketmedim çocukla muhabbete iyi dalmışız normalde sürekli kontrol ederim. egsoza bakmadım yarın bakarım .biraz önce yarım saatten fazla çalıştırdım fanı açıyor vede devirdaim yaptığınıda gördüm.yalnız ilk kez fanı açtığında ibre tam ortadaydı sonra n harfine kadar düştü daha sonra 4-5 defa daha fanı açtı n harfinden hiç yukarı çıkmadı .

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

yaşar usta hazır burdayken bir soru daha sorayım müsadenle . biraz önce çalışırken soğutma suyunun kapağını açtım birazda su ekledim uzun süre çalışmasına ,fan açılıp kapanmasına ve su devirdaim yapmasına rağmen hiç genleşme olmadı suyun üst girişten kaba aktığını gördüm ama kap içersinde bir hareket yok gibiydi devirdaim az falan olabilirmi acaba şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

problemin kaynagını fan soketi olarak bulmuşsunuz zaten ama ordan olmadıgını düşünüyorsanız. devirdaim, termostat olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Caner Dönmez

Foruma girmekte sorun yaşayan bir arkadaşımız şöyle demiş, teşekkür ederiz ==>

Merhaba Caner Bey,

Hararet göstergesindeki oynama sorunu benim de başıma geldi. Trigeri ve devridaymı değiştirdiğim bir bakım da motor suyunu da (antifirizi)değiştirmiştim. Problem de bundan kaynaklanıyor zaten. Antifirizinizi biraz seyreltin hiçbir sorun kalmıyor. Foruma cevap ekleyemedim, hata veriyor, benim yerime siz eklermisiniz.

Bu sorunun Fan, müşir, termostat vs. ile hiçbir alakası yok. Ford servisine götürdüğümde fanın çalışmdığını 690 YTL'ye değiştirleceğini söylemişlerdi, Motor suyunun bir kısmını boşaltıp yerine su koydum (antifirizi seyrelttim) hiçbir sorun kalmadı, Test modunda baktığımda hararet 102 dereceyi geçmiyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Nihat Sarpasan

yedek parçadan sakın ha sakın ect sensörü dıye isteme yanlıs parca verırler mertol bey

dedığim dedık yıne tekrarlıyorum anlatmak istedığim dedıgın gıbı ama parça adı zamanlama sensörü dıe gecıyor yedek parça fıyat tablosunda istersen anteplı rauf ustama sor bi .nihattan sevgıler .

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal

Asıl adı CHT(cylinder head temperature) sensör yani silindir kapağı sıcaklık sensörü.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Bunun sebebi hakkında herhangi bir çaba harcandımı ?

Evet ise

Neler yapıldı.. ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş 9 sayfayı okudunuz mu.. sizinkiyle örtüşen bir durum var mı ?

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Havalar ısındı bizde mi antifrizi seyreltsek, ne yapsak?

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş
Hararet göstergesindeki oynama sorunu benim de başıma geldi. Trigeri ve devridaymı değiştirdiğim bir bakım da motor suyunu da (antifirizi)değiştirmiştim. Problem de bundan kaynaklanıyor zaten. Antifirizinizi biraz seyreltin hiçbir sorun kalmıyor. Foruma cevap ekleyemedim, hata veriyor, benim yerime siz eklermisiniz.

Bu sorunun Fan, müşir, termostat vs. ile hiçbir alakası yok. Ford servisine götürdüğümde fanın çalışmdığını 690 YTL'ye değiştirleceğini söylemişlerdi, Motor suyunun bir kısmını boşaltıp yerine su koydum (antifirizi seyrelttim) hiçbir sorun kalmadı, Test modunda baktığımda hararet 102 dereceyi geçmiyor.

Antifriz kışın donmayı önlediğine göre yazın az da olsa sıcaklığın yükselmesine neden olur herhal(Tahmin sadece :) )

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Antifirizle hiç bir alakası olamaz, bu tamamen tesadüf. Antifriz yazında faydalı bence yoğunluğu ile oynamayın.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Havalar ısındı bizde mi antifrizi seyreltsek, ne yapsak?

senin araçtada varmı bu problem

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...