İçeriğe Yönlendir

Motor Temizleme -Yıkama

Mustafa Öztemiz

Recommended Posts

Vesile ile, boyasız sac parçasının yarısına wd-40 sıkın, tuzlu suya koyun, 2 gün sonra kontrol edin, wd-40 korozyonu engeller.

pas sökücü özelligi olan sıvının korozyonu engellememesi zaten mümkün degil bence.

biraz önce wd40 ateş denemesi yaptım.pc power supply sacının üzerine sıktım iyice ve çakmagı ateşledim bekledim 1 dakkaya kadar ateş almadı.belli dereceden sonra yanıyorsa bilemem.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
Baban yıkarken distribitörü kapatıyordur

+1

Ya da marşa basmadan söküp kuruluyordur. Ne kuş serisi ne de Broadwayin motor yıkandıktan sonra ilk marşta çalıştığını görmedim. Bir keresinde inat edince egzos patlattım bu yüzden.

Yorum bağlantısı
Babam yıkamazdı ki, yıkattırırdı.

yıkayan ya amcamdan korkuyodu işini iyi yapıyordu yada cidden iyi bir yıkamacıki işini temiz yapıyormuş.hadi bunada kulp bul. :D:D amcam eski topraktır herkese yıkatmaz bence.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
yıkayan ya amcamdan korkuyodu işini iyi yapıyordu yada cidden iyi bir yıkamacıki işini temiz yapıyormuş.hadi bunada kulp bul. :):rofl: amcam eski topraktır herkese yıkatmaz bence.

Heheh, sağolsun hiç ilgilenmez arabasıyla :) Far ayarını bile ben zorla yaptırıyorum.

Ama yıkamacıların hep en iyisini seçer, temiz sever bindiği arabayı.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Forumda bu kadar pasaklı olduğunu bilmiyordum ;)

Motor yıkatılmasa bile temizlenmelidir, temizlik imandan gelir ;)

Konuya renk katayım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İç temizlik daha önemlidir.. ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motor yıkatılmasa bile temizlenmelidir, temizlik imandan gelir ;)

Konuya renk katayım...

Arabayı bıraktım abi senin firmanın önüne, anahtar sağ tekerin üstünde, motor sana emanet :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tertemiz olmalı motor, bir kere psikolojikmidir yada bioenerjimizni etkiliyor bilmem, temiz araba daha iyi çalışıyor gidişi bile farklı oluyor ;) ayrıca bakım esnasında servisin tutumuda farklı oluyor, tertemiz motorla uğraşırken insan ister istemez daha özenli davranıyor, bu sebeble motor herzaman temiz olmalıdır, bir kez adam gibi yıkatın ve motor koruma spreyi sıkın (wurth motor cilası gibi) sonrasında silmek yada hafiten hortumla su sıkıp tozunu akıtmak yeter, yıllarca temiz kalır motor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
İç temizlik daha önemlidir.. :terle:

İçini zaten temiz tutuyom, durmadan yağ ekliyorum temiz yağ sirküle ediyorum daha napıcam :)

Arabayı bıraktım abi senin firmanın önüne, anahtar sağ tekerin üstünde, motor sana emanet :pufpuf:

Bi de 50'lik bırak anahtarın altına. :moil:

1- 2160x720 Yuh :kihkih:

2- Sanırım en son Mart/2004'te yıkanmış :hahahoho:

3- Senin arabanın o kadar pislenmesi doğal. Yağ tüketimi nereye gidiyor :D

Bizde her şey belgeli :) Daha sonra da temizlettim ama yıkama zaten yapmıyolar pejolara bozuluyomuş :)

Yorum bağlantısı

bende çok kararsızım, benden önceki sahibi (ilk sahibi) zararlı diye hiç yıkatmamış, e bende yıkatmadım, silmedim, temizlemedim, görseniz korkarsınız, şu motor temizleme sipreylerinden alıp kullanıyım diyorum ama bi tarafdanda tırsıyorum arıza çıkarır diye .

Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu

Bende spreyle temizlemeyi düşündüm,sonra başıma iş alırım diye vazgeçtim.

Yorum bağlantısı
bende çok kararsızım, benden önceki sahibi (ilk sahibi) zararlı diye hiç yıkatmamış, e bende yıkatmadım, silmedim, temizlemedim, görseniz korkarsınız, şu motor temizleme sipreylerinden alıp kullanıyım diyorum ama bi tarafdanda tırsıyorum arıza çıkarır diye .

elimin girdigi yerlere kadar wd40 ile temizledim.3 ay oldu heralde,halada fena degil.motor temizleme ürünleri sorun çıkartmaz.duymadım hiç.sadece markalı olsun yeterli bence.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

arkadaşalr bu kadar korkmayın motor yıkamaktan samara, vega, cmax ve fiorino dizel, bunlar kendi araçlarımdı ve hep hemde sık sık motorlarını yıkadım. en sorun çıkaracak samara idi (çünkü karbüratörlü idi ) onda bile yaşamadım bana ait olmayan megan 1, hyundai getz bunları d yıkadım tek sorun yaşatan megan oldu ama onlarda sadece sorun yaşatsın die dizayn da bulunmuşlar çünkü buji bobinleri alenen ortada idi oysa rusun vegası bile korumalı idi.

tabii yıkama işleminde hortum ,nce su sıkıcı ile hızla geçiriyorum motro üzerinden ve aksamladan kirini akıtsın diye tabii öyle foşur foşur suyu tutmuyorum ve motor aşırı sıcak degilken tabii bu arada motoru da çalıştırıyorum ve dinliyoum su tutma işlemi bitince WD 40 veya o ayarda bir sprey sıkıp fazlasını bez ile silip alıyorum. bunu servisden ögrendim tabii. bu şekilde 2*3 ay idare ediyor bundan sonra işe sadece WD 40 ile devam ediyorum. böyle yapmak zorunda hissediyorum kendimi çünkü ar<ziye gidiyrum motorun kirli olmasından nefret ediyorum

tüm işlemler bitince yıkamadan sonra aracı boşta çalışır ve kaputu açık tutuyorum ki buhar ile terleme yapmasın diye bunun yapmassanız işte ozaman sıkıntı olur buhar kapalı kaputun altında bi çok yere sirayet edebiliyor benden tavsiye dikkatlice azsu ile eloktronik aksamın direkt üstüne gelmeden motrlarınızı yıkayın temiz temiz gezersiniz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

wd-40 yıkamadan önce tüm soketlere sıkılırsa iyi de, yıkama sonrası sıkılırsa, sonra üstüne toz yapışır kalır. Vesile ile yıkama öncesi yağ sökücü vasfı olan temizleme spreyi sıkılınca, şanzıman-motor metal aksamına atılmış tuz koruma katmanı da çözülüyor, asıl olan yıkama sonrası tekrar koruyucu sprey kullanmak.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

birini bulsak ucretini versek adam akıllı dogru malzemelerle temizlese hepberaber oraya gitsek ... ne guzel olurdu ... :good1:

ben johnson bebe ıslak mendiliyle temizliyorum arada bir idare eder durumda.. ama söz konusu arabanın iç ve dış temizliğiyse ... o konuda biraz normal değilim ... 2 haftada bir iç dış temizlettiyorum ... haftadada duruma göre en az 2 kere su falan tutturuyorum kimi zaman 4-5 bile oluyor bu rakam ... ayda birde cilalıyorum oh mis :D

Yorum bağlantısı
Sezai Özcan

arkasım bey bu işi yapıyorum buji ve beyne su kacmasın yeter posetle kapat olur

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cengiz Ozan
Aileme ait Focus Benzinli (2009 model) ve bana ait Fiesta Benzinli (2010 model) aracımız var. Motor temizliği yaparken basınçlı suyla motor kapağı altında kalan yerlerin hepsi temizlenebilir mi? Fiesta'yı servise götürüp boya koruma ve detaylı temizlik yaptırdığımda uygulamayı yapan arkadaş bana genel amaçlı sıvı temizleyici verdi ve "bunu motor bölümünün tamamına sprey şeklinde sıkıp basınçlı suyla temizlik yapabileceğimi, herhangi bir elektrik aksama vs zarar vermeyeceğini, çünkü araçta LPG olmadığı için Ford'ların beyin, elektrik askamları kapalı ortamda olduğundan sudan zarar görmeyeceğini belirtti." Araca bu şekilde uygulama yapıp getirdiğini söyledi ve motor bölümüne baktığımda ilk anahtar teslimi aldığım andan daha temiz ve parlaktı. Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum. Ne yapmam lazım, yıkamak uygun mudur, değil midir? Uygunsa ne şekilde yıkamalıyım? İlginize şimddien teşekkürler.

benim eskortun motoru pis görünüyor ama maşallah sabah buz gibi havada daha 2. kez marşa basmadım varsın kirli görünsün kaputun altında zaten.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serkan Dönmez

Merhaba.motoru kendim yıkamayı düşünüyorum, bana yardımcı olacak biri varmı? kendim yıkamak istiyorum.bilmediğim püf nokta varmı diye paylaşmak istedim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çok basit ve temel püf noktası: yıkamayın/yıkatmayın, marketlerden Arexons gibi tanıdık marka motor temizleyici fısfıs+eldiven+eski atlet benzeri bezler ile üstten silin.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

bence bir daha düşünün :lol2: yıkamak yerine sprey ürünler var onlar tercih edilmeli ve bezle silinmeli. :good1:

Yorum bağlantısı
Serkan Dönmez
Çok basit ve temel püf noktası: yıkamayın/yıkatmayın, marketlerden Arexons gibi tanıdık marka motor temizleyici fısfıs+eldiven+eski atlet benzeri bezler ile üstten silin.

On fısfıslar ne kadar silinsede motorda çok ince bir tabaka şeklinde mutlaka kalıyor,sonrada 2001 Ghia'nın altından bırakın kiri tozu köpek bile girer motora.

Yani demek istediğim bende o dediğiniz fısfısla atlet kullandım bir patika yol sonrası motor toz yuvası,yapıştı beter oldu

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu şekilde her yere ulaşmak zor.

Hem motor temizleyici spreyi sıkıp hemde güçlü bir kompresörle hava tutarak pırıl pırıl yapabilirsiniz. El görmesi zor bölgelerde temizlenir. Silmeyede gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...