İçeriğe Yönlendir

Motor Temizleme -Yıkama

Mustafa Öztemiz

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Zaten bizim aracın motoru sanki yerde yuvarlanıyor. Aracın dışı daha az kirleniyordur herhalde.

Ford neden aracın altına harika davlumbazlardan yapmazsında sağını solunu her yerini açık bırakırsın.

Ben o kadar yağmurda gittim hiç çamur olmadı, sende nası oluyor, azıcık olurdu onuda akünün altına gelen kısımda, davlumbazdaki aralığa eski bir kaucuk paspası kesip koyarak kapattım

, motor kaputunun ön kısmına da malzemeden çalan Ford yüzünden duşakabin camlarının arasına konan şeffaf lastik contadan taktım, böylece yağmurda kaputun arasından az miktarda giren suyun da önünü kesmis oldum. :)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

sanırım bu konuda forumdaki en şanslılardan biri de benim herhalde. :nazar: benim collectionun hem altında, hem üstünde motor koruma/muhafaza kapakları var. ilk aldığım haftada boya ve motor koruma yapmışlardı. ara sıra nemli bir bez sürüp kuru bezle üstünden geçiyorum, fazlasıyla yetiyor.

Şanslı abim benim.....Nazar değmesin... :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Kullandığım malzemeleri sayıyorum

1-İki paket ıslak mendil

2- bir adet kullanılmış diş fırçası

3-1 litre kadar mazot veya gaz yağı

4-Tüy bırakmayan ve evde hanım tarafından emekliye ayrılan havlu (kenarları işlemelide olabilir) :D

İlk olarak diş fırçası alınır ve gaz yağına veya mazota bandırılarak motorun her yerine tatlı tatlı masaj yapılır...

aracın yanında bulunan bir yere oturulup mazot bulaşmış ellerle mazot kokulu çay içilir.. :yes:

Daha sonra parmaklarımızın yetiştiği bölgelere kadar ıslak mendil ve havlu ile temizlenir. :flowers:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ayhan Şentürk

Susuz ama köpüklü kaput altı temizliği yaptım. Ufak, yumuşak uçlu bir fırça yardımı ile tüm kirli yerleri köpükle fırçalayarak hemen ardından oluşan kirli köpüğü mikrofiber bez ile alarak temizlik yaptım.

Köpüğü ise şu şekilde yaptım. Ufak bir pet şişeye tam dolmayacak şekilde temizleyici sıvı koydum. Her köpük lazım olduğunde şişeyi çalkalayıp üzerinde oluşan köpüğü şişeyi sıkarak aldım. Sonuc olarak baktığımda 50 gr sıvı ile motor pırıl pırıl olmuş. :) Son olarak motorun iyice durulanması için temiz, hafif sulu bez ile komple motoru 2 defa geçip kurulama yaptım

35282352.jpg

swsue.jpg

pict0077copy.jpg

pict0073copy.jpg

90593075.jpg

pict0075copy.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ayhan, korkma bu yıkamadan, ben 50 defa basınçlı suyla yıkamışımdır, yıkamayı bildikten sonra bu motora, özelliklede dizele birşey olmaz, sen hobi olsun diye uğraşamışsın gördüğüm kadarıyla :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Su ile durulama olmadan temizlik yapılması, elimizi sabunlayıp su ile durulamadan havluya silmeye benzetiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kullandığım sıvıya sadece köpürecek kadar temizleyici koydum ve köpük kullanmamamın sebebide çok az deterjan kullanmış olmak. Temizleme sonrasında sulu bez ile durulama işlemi yapıp kuruladım. %90 durulanmıştır diye düşünüyorum. Zaten fırçaladıktan sonra hemen kirli köpüğü aldığımda deterjan %90 gidiyor. Saf temizyiciyi bol bol sıkıp temizlik yapsaydım ozaman evet, durulanması zor olurdu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hortumla suyu dök geç, uğraşma, birşey olmaaaaz, beynin soketini çıkarıp içine su tutmadığın sürece banamısın demez, tüm soketler zaten su geçirmez, hepsi oringli, zaten bizim motorda bozulcak pek birşey de yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kullandığım sıvıya sadece köpürecek kadar temizleyici koydum ve köpük kullanmamamın sebebide çok az deterjan kullanmış olmak. Temizleme sonrasında sulu bez ile durulama işlemi yapıp kuruladım. %90 durulanmıştır diye düşünüyorum. Zaten fırçaladıktan sonra hemen kirli köpüğü aldığımda deterjan %90 gidiyor. Saf temizyiciyi bol bol sıkıp temizlik yapsaydım ozaman evet, durulanması zor olurdu.

Kimyasal kalıntısı olursa daha erken kirlenip yapışkan kirler oluşuyor onun için yıkamayı tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sani Gerşon

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum, yanlış yere açtıysam özür dilerim.Aracımın muayenesi bitti motorda yağ kaçakları var ve şanzımanda aynı şekilde bu yağlardan nasıl arındırmalıyım aracı motor yıkatmak iyi değil diyorlar kimisi beyinin olduğu yere su tutmayız olur biter diyor, zarar vericek bir işlem yapmak istemiyorum.Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum, yanlış yere açtıysam özür dilerim.Aracımın muayenesi bitti motorda yağ kaçakları var ve şanzımanda aynı şekilde bu yağlardan nasıl arındırmalıyım aracı motor yıkatmak iyi değil diyorlar kimisi beyinin olduğu yere su tutmayız olur biter diyor, zarar vericek bir işlem yapmak istemiyorum.Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Yağ olan yerleri balata spreyi ile diğer yerleri ıslak mendil ile temizlemenizi tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

arexonu sık, biraz bekle ve sil, istersen normal su hortumuylada durulayabilirsin, birşey olmaz, koruma falan gerekmez.

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Hortumla suyu dök geç, uğraşma, birşey olmaaaaz, beynin soketini çıkarıp içine su tutmadığın sürece banamısın demez, tüm soketler zaten su geçirmez, hepsi oringli, zaten bizim motorda bozulcak pek birşey de yok :)

Sanırım sizin başınıza gelmedi ve şanslısınız ama tavsiye etmemeniz lazım. 

Bende sizin gibi düşünüyordum, önceden motorları hep tanzikli su ile yıkardık birşey olmazdı...amannn derdim.

En sonra focusumun enjektörlerinin içine su alıp, enjektörün birisi paslanıncaya kadar. Motoru bence hiç yıkamamak lazım. Aracın kaputunun içinde kim görüyor ki? Varsın kirli kalsın :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Eren Boztepe

Bugün aracımın park lambasını takmak için kaputu açtığım da motorun hiç de temiz olmadığını farkettim ve temizlemek için minik bir araştırma yaptım.Sonax ile motor yıkama uygulamasını yapmayı düşünüyorum ancak çevredeki insanlar kararsız.Sizden rıcam dizel araç yıkatanımız varmı?Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Yıkanmasına yıkanır elbette. Ancak işi bilen birine yaptırın. Elektrik aksamına ve aracın beynine su kaçarsa hoş olmayan masraflar çıkar.

Çok fazla yağ ve çamur kalıntısı da yoksa hiç elletmeyin. Yine toz toprak olacak.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Aku ve sigorta kutusunu poste ile sar, ozel yag cozucu sık, 10 dk bekle, basincsiz su ile yika. 

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beyin solt altta tampon içinde koruma kabı vardır onun dışında sorun çıkaracak elektronik yok tabii yıkayan da biraz ehil olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Eski aracımda elektrik aksamı kapatmadan yıkadıkları için motor arıza ışığı yandı ve aracın tüm sistemi çöktü...Çok gereksiz bir şey bence motor yıkama..Size artısı yok ama eksisi elektronik donanıma zarar verebilmesi..Kaputun içinin tozlu olmasının bence hiçbir zararı yok..Elinize hafif nemli bir bez alın ve silin..Naçizane tavsiyem..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

ben yıkatmıştım bazı bolumlerini kapatarak bi sorun çıkmadı çok şükr..

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

''Korkulu rüya görmektense uyanık kalmak iyidir'' derler. Bende yıkamayıp nemli bezle silenlerdenim. 

Yorum bağlantısı

Çalışıyorsa kurcalamayın demişler :) Ancak tabi kaput açıldığında her yerin toz çamur olması da içinize sinmiyor olabilir, motor temizlik ürünleri var plastik aksamı parlak gösterip toz vs tutmuyor bez ile silip ardından onu uygulayın görünen yerlere yeterli gelir bence 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

beyin solt altta tampon içinde koruma kabı vardır onun dışında sorun çıkaracak elektronik yok tabii yıkayan da biraz ehil olacak

Abi bende sağ altta tamponun içinde hatırlıyorum suyun içine atsan su geçirmez gibi görünüyordu ki selde kalan aracımda beyne hiç bişey olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Recep Güney

Iki senedir kutahya meguaris de yikatiyorun hicbir problem olmadi. Baya ugrasiyorlar ama. 20 tl ye yikattim enson yaklasik 10 gun once. 1500 km yol yaptim motor hala dun yikanmis gibi temiz;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...