İçeriğe Yönlendir

Motor Temizleme -Yıkama

Mustafa Öztemiz

Recommended Posts

Hakan Arslaner
inanmam :D

:) Tamam abi yarın fotoğrafları ekleyeceğim, Hatta yarın Oktay abiye uğrayacağım o da görünce inanamayacak :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Eline sağlık. Bende eeverim motor temizliğini zevkli oluyor temizlemek. Özellikelde boya fırçaları yardımıyla el bez girmeyen alanalr çok iyi temizleniyor. Detaylı bir temizlik olmuş motor rahatlamış :p

Focus ve CMAX'lerde yoldan gelen toz kir direkt motor bloğuna giriyor. Kaput kapandıktan sonra özel bir yalıtım yok. Yetersiz bir fitil var. Orayı daha kuvvetlendirecek bir çözüm bulmak lazım. Kayınbiraderim 2006 model C4 ile geldi Almanya'da nkaputu açınca şaşırdım neredeyse toz tanesi bile yoktu. Süper bir yalıtım vardı araçta.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Teşekkürler arkadaşlar mesajlarınız için.Toz olayı için kullanılan yollar da çok etkili.Buralarda yol çalışması çok olduğu için toprak ve tozlu yollarda çok kullandım aracımı.Alt yalıtım olmadığı içinde çok toz toprak oluyor.Ne kadar doğru bilmiyorum ama forddaki bir satıcı arkadaş bunun özellikle yapılmadığını kaza anında motorun aşağıya düşerek sürücüyü sıkıştırmasının önlenmeye çalışıldığı için bu şekilde olduğunu söylemişti

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Elinize sağlık çok güzel olmuş. Bende çok severim motor temizliği yapmayı, özellikle yaptıktan sonra öncesi sonrası fotoğraflara bakmak ayrı bir güzel oluyor ;)

Yorum bağlantısı

eline saglık çok güzel olmuş, hiç bu duyguyu yaşayamadım, üç tane arabam oldu hiç motor temizlemedim, hele son arabamı görseniz, kıyısı köşesi artık halı gibi olmuşdu, ama her hafda sonu içini temizlerdim, komşular dalga geçmeye başlamışdı, döşemeleri eskittin diye. :unknw:

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Çağlar Abi fotolar geldi :D

Bir kere 3M ile temizledim, aradan 1 ay geçti ve motorda toz dahi yok.. Ispatı aşağıdaki gibidir :D

10839.jpg

10866.jpg

10887.jpg

10914.jpg

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner
Kullandığınız ürün bumu ?

Evet ürün bu ama verdiğiniz linkte çok pahalı.

Ben 400Ml + 200ml hediyeli olanı Bauhouse'dan 10TL ye aldım. WD40'ın aynısı nerdeyse ama farklılıkları var tabiki.

Evde kapı gıcırtısını kesiyor, pası anında söküyor valla aracın göğüsünde bile kullandım :D Artık toz durmaz oldu.

İlk kullanınca ışıl ışıl parlıyor ve yağlı gibi bir görüntü oluyor, sakın korkmayın kuruyunca resmen plastiğe nufüz ediyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bende aynısından var ;kampanyalı almıştımda o yüzden linki örnek olarak verdim..

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner
WD40 benzeri yağlayıcı ürünü torpidoya sıktınız öyle mi?

Torpitoya değil, aracın ön göğüs kısmına ve kapını kolları siyah gördüğüm yerlere :kihkih:

klasik beyaz yalanlar...

evde kapı gıcırtısını kesmesini anlarım da, motorda nasıl uyguladınız onu tam anlayamadım, biraz açarmısınız. ürünü motora sıkıp siliyormusunuz, yoksa önce motoru temizleyip sonra mı ürünü sıkıyorsunuz.

Önce motoru su ile yıkadım sonra kurumasının ardından bu ürünü sıktım ve bez ile kuruladım bu kadar. Detaylı bir çalışma yapmadım. En basit hali ile bu şekilde yaptım. Fotoğraflar ile sonuç ortada..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Güzel olmuş yanlız sizin dizellerde motor kapağı olduğu için girintili çıkıntılı yerler az nerdeyse plaka plaka düz :kihkih: benzinli araçlardaki temizlik biraz daha zor oluyor dar yerler çok var.Ürünü sıkıp biraz fırçalamak gerekebilir bizimkilerde

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

ellerinize saglik guzel olmus ben jant temizleyici siktiktan sonra tanzikli suyla geciyorum piril piril oluyor ama kimseye tavsiye etmem cok tehlikeli beyne su girerse bi dunya masraf

tehlikeli isleri cok severim ;)

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner
ellerinize saglik guzel olmus ben jant temizleyici siktiktan sonra tanzikli suyla geciyorum piril piril oluyor ama kimseye tavsiye etmem cok tehlikeli beyne su girerse bi dunya masraf

tehlikeli isleri cok severim :)

Yine ben sizden daha insaflıymışım ben sadece tozu gitsin diye sadece motorun plastik aksamlarına su tutuyorum ;)

Yorum bağlantısı
Engin Demirel

Ellerinize sağlık , motor tertemiz olmuş , ürünlerin fiyatları nedir acaba ?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ali Eren Alper

Arkadaşlar, aracımın yıllık bakımından sonra Sonax veya 3M'de boya koruma yaptıracam. Arayıp sorduğumda aracınıza motor koruma da yaparız dediler. Bu motor korumadan önce, motorun su gelmemesi gereken yerlerine özel bir madde sıkıyorlarmış sonra yıkıyorlarmış. En son da kurutup korumasını yapıyorlarmış. Sonax ve 3M hiçbir zararı yok biz yıllardır yapıyoruz dediler eme gene de bir sormak istedim. Acaba bu yıkamanın motora bir zararı olur mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1 hafta sonra teklemeye başlayıp bobin yanarsa, değişim yapacaklar ise sorun yok.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Profesyonel bir yerse sorun olmaz ancak diğer türlü yerlere yıkatma yaptırmayınız.Anında olmasa bile ilerleyen zamanlarda sorun çıkartır.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Dikkatli yıkanırsa birşey olmaz. Ben makina denk geldiğinde kendim yıkıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Eren Alper

Zaten ben aracımın bu tür detaylı temizliklerini belli başlı bir iki yerde yaptırıyorum. Genelde Sonax'ta yaptırıyordum, bu yıl 3M ile de konuştum. Bu ikisinden başkasına motor temizletmem. Ama bobin falan ödüyorlar mı bilmiyorum :unsure2: Ancak daha önce dediğim gibi onlar göre hiçbirşey olmaz, biz gerekli tüm önlemleri alıyoruz, zaten sürekli de yapıyoruz diyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...