İçeriğe Yönlendir

Hgs Ve Ogs Hakkında Herşey

Can Karacaer

Recommended Posts

Sani Gerşon

Ön camınızdaki siyah puantiyeli bölüme aynanızın arkasına yapıştırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Herkese merhaba,

Forumda yeniyim mükerrer başlık olmaması için biraz aradım ama bulamadım. 1 hafta önce 2011 model Dizel Focus titanyum aldım. Araca ısınma safhasındayım. Elimde de en eski tip, babaannelerimizin sandıkları büyüklüğünde olan ogslerden var . Ön camda yapıştırma yeri var mıdır varsa neresidir. Bir de eski aracımdan sökerken tutma aparatı kırıldı onlardan bulabileceğim bildiğiniz bir yer var mıdır?

Foruma hoşgeldiniz. Ön camdaki siyah yere yapıştırın aynanın arkasına. O tutacaklardan bulmak biraz zor olmakla beraber gişelerin etrafında seyyar OGS ve KGS satan araçlar var onlarda olabiliyor. Keyifli forumlar.

Yorum bağlantısı
Erman Kızılyel

foruma hoş geldiniz. anlaşmalı olduğunuz banka ile görüşüp yenileyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

bende alalı 5-6 ay oldu ama hiç takmadım kötü duruyor diye. otobanda geçtigim zaman elimle tutuyorum hep:S

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Evren Barış Özbek
(düzenlendi)

Alıntı Linki PTT

Otoyollar ve boğaz köprülerinde kartlı geçiş sistemine alternatif olarak, anında ödeme seçeneği sunmak amacıyla, PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle geliştirilen '?Hızlı Geçiş Sistemi?(HGS), sistemin deneme çalışmalarının yürütüldüğü İzmir-Çeşme-Aydın otoyolu üzerindeki Adnan Menderes Havalimanı çıkışında bulunan Karayolları İşletmeler Başmühendisliği binasında, sistemi'nin tanıtımı amacıyla 31 Mayıs 2011 Salı günü, bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya PTT Genel Müdürü Osman Tural, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Toprak, PTT Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ümit Yeşildağ, Parasal Posta İşletme Dairesi Başkanı Cevdet Yalçınkaya, Posta ve Telgraf Dairesi Başkanı Mustafa Soran, Tanıtım ve Pazarlama Dairesi Başkanı Hüseyin Somuncuoğlu, İzmir Başmüdürü Selahattin Ekinci, davetliler ve basın mensupları katıldılar.

Yeni sistemi anlatan PTT Genel Müdürü Osman Tural, HGS'yle ilgili bir sunum yaptı. Genel Müdür, kurumun hizmet çeşitlerini genişletme çalışmaları kapsamında başladığı HGS?nin, PTT'nin 171. hizmet çeşidi olacağını söyledi.

Yeni geliştirilen sistemin mevcut OGS-KGS sistemine entegre edilememesi nedeniyle 15 milyon dolara yakın ek yatırım yapıldığını, henüz AB ülkelerinde dahi uygulanmayan '?Pasif RFID? teknolojisinin kullanılacağını açıklayan Tural, HGS'nin çalışma sisteminin OGS'ye benzediğini, ancak daha ileri bir teknoloji kullanılacağını anlattı.

Kartlı veya stikırli sistemi sinevizyon eşliğinde anlatan Genel Müdür Osman Tural, şu bilgileri verdi:

"HGS kartlarının muadili sayılabilecek OGS cihazları, yüksek maliyeti, düşük kullanım ömrü ve pazarlama güçlükleri nedeniyle yaygınlaşamamıştı. HGS kartları tüm bu eksiklikleri giderebilen modern bir sistem olacak. Etiket şeklinde cama yapıştırılabilen sabit kart seçeneklerinin yanında cüzdanda taşınabilecek kart seçenekleri kullanıcıya sunulacak. Ayrıca kartların üzerine kullanıcının tuttuğu takımın renkleri gibi özel tasarımlar da uygulanabilecek. Çok çeşitli seçeneklerde sunulacak bu kartlar 5 liradan başlamak üzere kullanıcıya sunulacak.?

Yeni uygulamayla vatandaşların 4 bin 200 PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar, büfeler, benzin istasyonları, sınır kapıları, internet, cep telefonu ve çağrı merkezi vasıtasıyla yükleme yapabileceklerini ifade eden Tural, bu sistemde etiketin pilinin olmadığını, bakım maliyeti gerektirmediğini, kredi kartı gibi kullanılacağını ve ömrünün 10 yıl olduğunu kaydetti.

PTT Genel Müdürü, 40-50 lira gibi fiyatlarla satılan OGS cihazlarının ise 3 yıllık bir ömre sahip olduğunu, pil değişimi ve bakım gerektirdiğini söyledi.

Sistemin İzmir-Aydın-Çeşme otoyolunda yapılan denemelerde başarı sağlandığını kaydeden Osman Tural, "Ekim ayından itibaren HGS kartları, tüm Türkiye'deki otoyollar ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde kullanılmaya başlanacak. Bunu İzmir Çeşme'den başlatacağız.?dedi.

Tural, yeni bir uygulamayla tek karta 5 farklı kullanıcı plakasının da yüklenebileceğini, bunun da toplu kullanımlar için avantaj getireceğini söyledi. Kullanıcının kartındaki paranın azalması halinde kendisine cep telefonu mesajı veya mail yoluyla uyarıda bulunulacağını ifade eden Genel Müdür Tural, yüklemenin kimlik numarası ve plaka numarasıyla yapılabileceğini ifade etti. Sistemin OGS ve KGS sistemiyle birlikte çalışacağını, ancak ayrı bir işleme sistemine sahip olacağını söyleyen Tural, ilk etapta özellikle KGS kartı sahiplerinin HGS'ye geçmesini beklediklerini kaydetti.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan da yaptığı açıklamada; manuel ödeme sisteminin kaldırılması sonrası Kartlı Geçiş Sistemi'nde bir yığılma olduğunu, Otomatik Geçiş Sistemi'nin (OGS) yaygınlaştırılmasında ise problemler yaşandığını söyledi.

Halen OGS sisteminde 2 milyon 800 bin, KGS'de ise 8 milyona yakın kullanıcının bulunduğunu, KGS'nin neden olduğu beklemelerin yoğun trafiğin bulunduğu bölgelerde sıkışıklığa neden olduğunu anlatan Turhan, bu durumun belli bölgelerde karbon emisyonunun da yükselmesine yol açtığına dikkati çekti.

PTT ile yapılan protokol kapsamında geliştirme çalışmaları devam eden yeni bir sistem olan HGS'nin ise düşük maliyetle alınabildiğini ve pratik bir kullanıma sahip olacağını açıklayan Turhan, HGS'nin özellikle KGS'nin alternatifi olacağını, yakın dönemde KGS'deki kullanıcı sayısının HGS'ye geçmesini beklediklerini söyledi.

Toplantı sonrası PTT Genel Müdürü Osman Tural ile Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, HGS etiketli arabayla otoyol gişesinden deneme geçişi yaptı.

tarihinde Evren Bar?? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Halen OGS sisteminde 2 milyon 800 bin kullanıcının bulunduğu ve bankaların da buna sisteme yaptıkları yatırımları düşünecek olursak, OGS nin kaldırılması gibi bir durum söz konusu olmaz sanıyorum.

Ayrıca OGS 'de HGS den farklı bir sistem değil ki; gişelerde beklemeye neden olmuyor.!!!

Hgs nin en büyük avantajı ; kullanım ömrünün uzun olması olucak. :lol2:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Piyasa mala doymuşsa, benzer ürünü yeniden lanse et derler, elektronik açıdan nedir bilemem ama zaten ogs var? hgs ile gişeden 150km/h ile geçeceksek alalım :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Pazartesi günü memlekete gitmem gerekti..Akıncılar gişelerden sorunsuz geçtim, Yeniçağ gişelerden çıkarken yine okumadı...Kaçak geçiş 143,50 lira gibi bir ceza çıktı ekrana..Biran durup İlker abinin tekniği uygulayacaktım ama O' nun kadar çevik olamayacağımı düşünüp vazgeçtim...:) Akşam tekrar aynı gişeden giriş yaptım, herhalde anlamışlardır, kaçak geçiş sorgulamada ceza görünmüyor...

abi senin ogs neden okumuyor? yeninde problem olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

1 kere başıma geldi mahmutbey gişelerinden 120 ile geçtim okumadı çıkışta 5,50 kesmişti bundan 3 sene önce nişanlım niye bu kadar fazla aldı dedi dedim herhalde gişe bozuktu ondan :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
abi senin ogs neden okumuyor? yeninde problem olabilir mi?

Olabilir, geçiş yaparken ön göğüs üzerine koyuyorum..Sonra torpidoya..Yapıştırmadım yani..:D Arka yüzünü tutarsam cama doğru çalışmayabiliyor, çift taraflı bant tarafı çalışıyor..Öğrendim şimdi sorun olmayacak inşallah...

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Anlamadığım bir şey var. KGS'yi iyi kötü SHELL'den dolduruyorduk. Şimdi avrupada kaldık mı fellik fellik PTT'mi arayacağız. Gecesi var acili var. İstanbulda oturmayanları neden düşünmüyorlar bu insanlar.

Hem neden PTT?

PTT bugüne kadar her işten alnının akıyla çıkabilmiş mi?

Ben bunun altında bir şeyler ararım arkadaş.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Anlamadığım bir şey var. KGS'yi iyi kötü SHELL'den dolduruyorduk. Şimdi avrupada kaldık mı fellik fellik PTT'mi arayacağız. Gecesi var acili var. İstanbulda oturmayanları neden düşünmüyorlar bu insanlar.

Hem neden PTT?

PTT bugüne kadar her işten alnının akıyla çıkabilmiş mi?

Ben bunun altında bir şeyler ararım arkadaş.

Yeni uygulamayla vatandaşların 4 bin 200 PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar, büfeler, benzin istasyonları, sınır kapıları, internet, cep telefonu ve çağrı merkezi vasıtasıyla yükleme yapabileceklerini ifade eden Tural, bu sistemde etiketin pilinin olmadığını, bakım maliyeti gerektirmediğini, kredi kartı gibi kullanılacağını ve ömrünün 10 yıl olduğunu kaydetti.
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Olabilir, geçiş yaparken ön göğüs üzerine koyuyorum..Sonra torpidoya..Yapıştırmadım yani..:D Arka yüzünü tutarsam cama doğru çalışmayabiliyor, çift taraflı bant tarafı çalışıyor..Öğrendim şimdi sorun olmayacak inşallah...

Abi senin arabada dikiz aynasının arkasındaki siyah benekli yerin içine denk gelecek şekilde ve yapışma aparatı cama gelecek şekilde tut ogs yi her seferinde tanır.. ön camlarda koruyucu var sanırım onun harici okursa tesadüf okur :D

benim clioa camın alt ortasında böyle daha açık renkli dikdörtgen bir boşluk var ben onu fark etmeden dikiz aynasının arkasına takmıştım okumuyordu meğerse o boşluk yeriymiş..

karayollarının sitesinde her aracın yeri yazıyor, linkide bu

okumadan geçsende problem değil manuel düşüyor ama sanırım 3.den sonra ceza geliyor dikkat et :)

1 kere başıma geldi mahmutbey gişelerinden 120 ile geçtim okumadı çıkışta 5,50 kesmişti bundan 3 sene önce nişanlım niye bu kadar fazla aldı dedi dedim herhalde gişe bozuktu ondan :D

dikkat etmek lazım,ogsden hızlı geçişte hız cezası kesilebiliyor.. arkadaşıma geldi fotoğraflı :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yüksel Çamcı

2001 focus aracım var, OGS cihazını aracın neresine takacağım. Açıklamalarda 2006 ve sonrası diye gösterilmiş bizimki hakkında bilgi alamadım yanlış yere takmayayım, bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Yüksel Çamcı
Aynanın oradaki puantiyeli kısma yapıştırabilirsiniz.

2001 modeller için aynı değilmi

birde ogs cihazındaki kalan miktarı nasıl sorgulayabiliriz

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Bende aracı aldığımda ogs vardı söktüm. Çöpe mi atayım; ne yapayım bunu? Bir önceki sahibi kapattırdığını söylemişti.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Bende aracı aldığımda ogs vardı söktüm. Çöpe mi atayım; ne yapayım bunu? Bir önceki sahibi kapattırdığını söylemişti.

Açtırıp kullanmayı deneyin bence,30 veya 40 dolar gibi bi fiyatı var onun:)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Aynanın oradaki puantiyeli kısma yapıştırabilirsiniz.

Puantiyeni sevsinler senin :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

ben de ogs olmadığı gibi kgs kartım puantiyeli Güneşte kalmaktan şişmiş evde bir ogs var eski arabadan kalma onu kendime nasıl alabilirim ki?

bide bizim güneşten puantiyeli kabarmış kart babamın hesabına bağlı ben sürekli kullanıyorum limiti varmıdır acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...