İçeriğe Yönlendir

Dijital Lpg Seviye Göstergesi (Acar-Lpg)

Mehmet Acar2

Recommended Posts

Özdemir Deniz

Evet yaa.. Lcd ekranlar falan bulmuştuk sana... Ulen ne üşengeç bir toplum olduk... Ben güneşten elektrik üreteceğim diyorum.. Tedaşda daha ucuz diyorlar :p

Evet abi doğru hatırladın :D

Biz şamandıranın ordaki sensörle uğraşmayı bırakıp içerideki düğmeye gelen veri ile işlem yapmıştık. Bu sayede araç benzinde veya lpg de diye ayrı ayrı iki durumu da LCD 'de görebiliyorduk. Yalnız bu cihazın tasarımı görsel olarak çok daha güzel 2x16 LCD'ye göre ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

nefis olmuş, yalnız, lpg tankından bilgiyi, zaten var olan mıknatıs mantığı ile çalışan şamandıradan mı alıyor? yani esas sorunşu yer burası burayı aşmak çok zor?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benimde yol bilgisayarı hoşuma gitti.Sırf anlık yakıtı görmek için ve motor sıcaklığını :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

nefis olmuş, yalnız, lpg tankından bilgiyi, zaten var olan mıknatıs mantığı ile çalışan şamandıradan mı alıyor? yani esas sorunlu yer burası burayı aşmak çok zor?

Başka çaresi yok galiba.

Lpg şamadraları malesef ender durumlarda doğru çalışır... Ben gözlemlediğim : Şamandıralar en satılan tanka göre yani mesela 32 litrelik tanka göre yapılıyor ama aynı şamandra 42, 50, 55 lik gibi depolarda kullanılıyor.. dolayısı ile ya doluyken yada boşken doğru çalışmıyor.. ortalı takılsa bile bitti dedikten çok sonra bitiyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2
(düzenlendi)

nefis olmuş, yalnız, lpg tankından bilgiyi, zaten var olan mıknatıs mantığı ile çalışan şamandıradan mı alıyor? yani esas sorunşu yer burası burayı aşmak çok zor?

LPG şamandırası ve ölçüm ilişkisi: ------------------------------------------------

tankın içerisinde sıvı haldeki lpg seviyesine göre hareket eden bir kol vardır.

bu kol tank seviyesine göre konumunu değiştirir ve kolun diğer ucunda bulunan bir mıknatısı döndürür.

tankın dışında ise bu mıknatıs harekini algılayacak mekanik bir sensör vardır.( lpg tankının üzerinde 50 kuruş çapındaki ufak ibreli gösterge)

bu minik göstergenin içinde de mıknatıslar vardır. tank seviyesi değiştikçe bu mıknatıslarda tanktaki mıknatısları takip ederek. bu göstergenin içindeki; dirençlerle oluşturulmuş mekanik komitatörü hareket ettirir. 4 ledlil pg kitinin göstergeside bu sensördeki direnç değeri değişimlerini algılayıp ledleri yakar.

-----------------------

sistem teoride bu şekilde çalışır. fakat pratikte kayıp ve sapmalar oluşur.

tank dışına takılan sensörün konumu çoğu kez tam sıfır noktasına karşılık gelmiyor.

(tankınız boşken göstergeye baktığınınzda ibrenin minimum konumumdan daha yukarıda olduğunu görebilirsiniz. bu durumda ledlerinizden kırmızı ya çok kısa bir süre yanıyordur yada son yeşilde iken gazınız bitiyordur. bunun tam terside mümkün 5-6 litre gaz alsanız bile ibre halen minimumda olabilir. bu durumdada kırmızı çok uzun süre yanıyor demektir.)

benim cihazım kendi sensöründen okuma yapar.

tank üzerindeki ibreli sensör çıkarılıp aynı yuvaya cihazın sensörü takılır.

ve sensör takıldıktan sonra konumu değiştirilebilir yapıya sahiptir.

montaj yapılırken tank boş olmalıdır. tank boşken tam sıfırlama ayarı yapılır, ve sensör o noktada sabitlenir.

--------------------------

bir diğer durumda lpg kitinin sensörü tank seviyesine göre içindeki mıknatıslar yardımı ile dönerken mekanik bir hareket gerçekleştirmek durumundadır. ve bu esnada takılma vs. durumlarla karşılaşılabilir.

ayrıca lpg sensörünün içindeki dirençlerden oluşturulmuş komitatör düzeneğinde en fazla 5 seviye ölçülebilmektedir.

yani kırmızı led dahil toplamda 5 led ile depo seviysi gösterilir. ve bu seviye aralıkları çoğu kez lineer değildir.

ilk 3 led 50 km aralıklarla sönerken sönerken diğer ledler daha uzun km aralığında sönebilmektedir.

cihazın sensörü tankın içindeki mıknatısın alan şiddetini okur. sensör tarafında mekanik bir işlem yokttur.

böylece olası mekanik kayıplar bertaraf edilmiştir.

ayrıca sensörden analog veri okunduğu için bir kademe kısıtı olmamaktadır.

tank 4 ayrı noktada kalibre edilmektedir. (yani tanktaki yakıt cihaza öğretilmektedir.)

bu işlemde

1- tank boşken

(cihazın ilgili menüsünden tankın boş olduğu onaylanır.)

2- 20 tl lik gaz alırsınız (7.5 lt yaptığını varsayalım)

(cihazın ilgili menüsünden tankta 7.5 lt yakıt olduğu girilir ve onaylanır.)

3- tekrar 25 tl lik gaz alırsınız(10 lt olduğunu varsayalım) (lpg istasyonundan çıkmadan tekrar sıraya girerek alım yaparsınız)

(cihazın ilgili menüsünden bu kez tankta 17.5 lt yakıt olduğu girilir ve onaylanır.)

4- son olarak depoyu fullersiniz

(cihazın ilgili menüsünden bu kez tankta (toplamda alınan yakıt örneğin 28 lt) yakıt olduğu girilir ve onaylanır.)

bu işlemden sonra cihaz tankın her aralığında ölçüm yapmaya başlar.

(her tank kapasitesi için hareket eden kol boyu farklı şamandıralar vardır. ve tankınıza uygun olanın takılması gerekir. eğer standart bir montaj yapmayan ve elinde hangi şamadıra varsa tankınıza onu takan bir ustaya denk gelmişseniz. deponuzda şamadıranızın ölçemediği ölü hacimler oluşur.)

bu gibi durumlarda yada tankın içindeki şamadıranın takılı kaldığı durumlarla karşılaşırsanız, cihaz bu durumdan etkilenir.

tarihinde Mehmet Acar2 tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

8724638675_50086cb828_c.jpg

Göstergeyi en uygun nereye koyabiliriz?

ön cama vantuz ile monte ediiliyor.

akşam kendi aracımdakinin resimlerini çekip yayınnlarım. nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Mehmet Bey uygulama gerçekten çok güzel maşallah emeğinize sağlık.

Mucidin dibisiniz bence.. :)

Çok yerinde bir uygulama olmuş. Takibini yapacağım lpgli aracı olanlar için faydalı bir icad.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

ön cama vantuz ile monte ediiliyor.

akşam kendi aracımdakinin resimlerini çekip yayınnlarım. nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olursunuz.

Cama vantuz ile monte edildiğinde kablo ortada mı duracak? Kablosuz olanını yapsanız :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Cama vantuz ile monte edildiğinde kablo ortada mı duracak? Kablosuz olanını yapsanız :p

:nea:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Mehmet bey mükemmel bir iş çıkartmışsınız... Ben şahsen aracımda değişiklikler yapmayı seviyorum(gösterge ledlerini falan değiştirdim misal) bu gösterge de çok ilgimi çekti. Bir resmini ve ebatlarını ekleyebilir misiniz? Aracımdaki teyp çerçevesinde bir yer ayarlayabilirsem bu göstergeyi sadece ekran gözükecek şekilde monte etmeye niyetleniyorum açıkçası...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hall sensör ile referans alma fikrini beğendim, temas yok sürtünme yok, hata yok, sapma yok

Yorum bağlantısı
Emre Acar

Ürün bence daha kompakt tarzda olup araca özel şekilde üretilse daha güzel olur. Bir de bu işi yapanların neden lpg göstergesine başka özellikler kattığını anlamıyorum. iç dış sıcaklık göstergesi vs ile gereksiz maliyet artışı oluyor. Ha bunun adı lpg göstergesi değilde detaylı yol bilgisayarı tadında bir şey olsa anlarım. Lpg kısmı opsiyon olarak eklenip çıkarılabilir böylece. Benzer tipte reno twingo -ka için yapılmış devir- hararet vs göstergeleri görmüştüm. o tip arabalar için güzel bir şey.

Bi dönemde telefonda "neden radyo var", "telefon aramak içindir,Ne için kamera koyuyorlar" mantığıda da güdülmekteydi. Fakat kimse telefonların bu tarz eklemelerin önüne geçemedi.

Bence bırakında nekadar eklenecek şey varsa eklensin, Kompleks olması daha çok işlevli yapıyor.

1pc, 1video kamera, 1fotoğraf makinesi, 1telefon almak yerine, akıllı telefon almayı yeğlerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

öncelik işlevini en iyi şekilde yaptıktan sonra evet üreticiler yenilik adına eklentiler yapmak zorunda. ama bir telefon eğer en iyi çekim gücünü sağlamıyorsa radiosu kamerası olması onu işlevsel kılmaz.

ama emeği taktir etmek lazım :) daha iyisi de olacaktır ilerde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

cihazın dış kabı çıkarıldıktan sonraki ölçüleri ve ekrandaki bilgilerin açıklamaları

my37h.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

çok güzel bir çalışma yapmışınız hocam.iç ve dış ortam sıcaklığını nasıl ölçüyor.bu ürünü forum için satımını yapacakmısınız.montajını herkesin yapabileceği bir şey mi?

forum için bir ücret düşünüyormusunuz?

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

evet merak edilen konu bizde kullanabilecekmiyiz bu cihazı .

fiyatı nedir nasıldır göremedim bilgi verirseniz irtibata geçebiliriz

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

evet merak edilen konu bizde kullanabilecekmiyiz bu cihazı .

fiyatı nedir nasıldır göremedim bilgi verirseniz irtibata geçebiliriz

ilk sayfada bununla ilgili bir açıklaması var zaten ...

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

ilk sayfada bununla ilgili bir açıklaması var zaten ...

fiyatını mail yoluyla söyleyecekmiş ustamız doğrumu acaba yoksa bakabileceğimiz bi link varmı ?

başka bişey göremedim .

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mehmet bey,

Daha yüksek çözünürlüklü bi LCD olamaz mı?

Bi de KA'larda, Fiesta'larda yuvarlak kalorifer ızgaralraı mevcut. Oraya sığıyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2
(düzenlendi)

@Serkan : montaj aşamasında ben telefon desteği veriyorum.

montajda yapılması gereken işlem ve ayarları telefonda anlatıyorum.Henüz bir kullanım ve montaj kılavuzu hazırlayamadım, önümüzdeki günlerde montaj ipuclarını anlatan yazılı ve görsel bir kılavuz hazırlayacağım.

ısı ölçümleri için cihazın 2 adet ısı sensörü vardır (2.5 metre kablolu sensörler) .

bu sensörler arac içi ve dışında uygun noktalara yerleştirilip ısılar ölçülür.

@Aydın: bu konu başlığını satış işlemleri için kullanmıyoruz. bana twiputer@hotmail.com adresinden ulaşırsanız. fiyat ve satınalma yöntemi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

@Sani: bu cihaz için tercih ettiğim lcd 1.8" 128x160 pixel renkli tft display dir. bu cihaz lcd ekranlı ürünlerim arasında en düşük fiyatlı ürünüm. fiyat /maliyet unsurunu dikkate aldığımda en uygun lcd bu. cihazın dış kabı söküldükten sonra resimdeki ölçülerde ve görünümde olur. bu şekilde araç içinde alternatif lokasyonlara montaj yapmak kullanıcının beceri ve tercihine kalmış bir durumdur.

tarihinde Mehmet Acar2 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Acar

Sayın ACAR2 1 ben oluyorum heralde :)

Ürünlerinizi şirket kurarak, satmayı düşünüyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Sayın ACAR2 1 ben oluyorum heralde :)

Ürünlerinizi şirket kurarak, satmayı düşünüyor musunuz?

Emre bey merhaba,

yakın gelecekte bir firmam olacak, bunun içinde adımlar atıyorum.

üye olurken klavye hatası yapmışım Acar2 olmuş :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...