İçeriğe Yönlendir

Dijital Lpg Seviye Göstergesi (Acar-Lpg)

Mehmet Acar2

Recommended Posts

Furkan Avcı

furkan hocam uzun kabloyu ozaman araç dışına çıkarmadan içeriden götürdünüz ön tarafa

Evet bu fikirden önce araç dışına çıkarıp tahliye borularından geri tanka dolaştırmak vardı aklımda. Ama sensörün kablosunu dış şartlardan izole etmek lazımdı. Açıkçası bu daha iyi oldu.

Kafam rahatladı en azından.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

benimde aklımdan öyle geçmişti hocam.kablonun nasıl olduğunu bilmediğim için sordum.

pekı dış şartlar için belki biraz daha geliştirilebilir mi sizce?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

benimde aklımdan öyle geçmişti hocam.kablonun nasıl olduğunu bilmediğim için sordum.

pekı dış şartlar için belki biraz daha geliştirilebilir mi sizce?

Bence kabloyu dışardan tanka ulaştırmak çok daha meşakatli olur. Ben arka koltuğun altın alıp, yan çıtaların altından ön tarafa ulaştırdım. Ön tarafta kontağa bağlı sigorta yoktu bagajda ki sigorta kutusundan gücü aldım, Mehmet hocama sordum bu sensör kablosunun içinde boşta kablo var mı? Sarı boş dedi, sarı kablodan da gücü taşıdım. Gayet güzel oldu. Kapağıda bahsettiğim gibi hallettim. 

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Dün akşam itibariyle kalibrasyonu yaptık ve artık kullanıma geçtik.

Aracı aldığımdan beri ölçtüğüm ortalama tüketim değerlerini sisteme girdikten sonra ilk 25 km'lik kullanımda tam olarak km sayacı ile Acar-LPG nin gösterdiği kalan km tutarlı bir şekilde ilerliyor. Ama daha ilk kullanımım detayları daha da yazarım.

LPG nin kaç litre kaldığını görmek çok güzel.

Mehmet ACAR'ın ellerine sağlık çok güzel iş çıkarmış ortaya  :bravo:  :bravo:  :bravo:

lpgacar2.jpg

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Furkan Avcı

Mehmet hocam, yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum, yaklaşık 4 depo kullandım, son 1 litreye kadar doğru gösteriyor.

Açıkçası LPG sisteminin kendi led göstergesinin saçmalıklarını boşuna çekmişiz. 4 led yanarken bir kerede 2 led'e düşünce insanın morali bozuluyordu :D

Litre litre takip edebilmek çok iyi ve eğlenceli, ayrıca kalan kilometreyi tahmin edebilmekte cabası. Üstelik şehir içi şehir dışı kafa karışıklığıda yok artık.

Ben ortalama tüketimleri çok iyi tutturmuşum, menzil bilgisi +/- 10-15 km ile tutuyor.

:bravo:  :bravo:  :flowers:  :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan, kalibrasyonu nasıl yapıyorsun?

Kısaca adım adım anlatırsak:

1- Deponun tamamen boşalmasını bekliyoruz.

2- Depo boşken, tankın üstünde manometre tarzında analog bir ölçüm sensörü var ve buna bağlı bir kablo oluyor genelde, bu manometreyi vidalarından söküyoruz.

3- Sonra Acar-LPG'nin dijital sensörünü buraya takıyoruz ama vidaları tam sıkmadan hafifgevşek bırakıyoruz.

4. Sistemi açıyoruz.

5. Acar-LPG'nin ekranını açıyoruz.

6. Sol tuş ile menüye geçiyoruz, sol tuşa basarak kalibrasyon satırına gelip sağ tuş ile içeriye giriyoruz.

7. Bu sırada ekranda bir değer okuyoruz.

8. Taktığımız sensörün ortası haraket edece şekilde dizayn edilmiş, SOL'a doğru çevirerek ekrandaki değeri kontrol ediyoruz. Bir noktadan sonra değerin minimum olduğu ve sonra tekrar artmaya başladığı bir yeri tespit edeceğiz.

9. Bu noktayı diyelimki 505 değerinde tespit ettik, SOL'a doğru çevirip değeri 535 (30 puan fazlası)'e yakın bir değere getirip vidaları sıkıyoruz. Bu sırada ekrandaki değerin değişmediğini kontrol edin.

10. Şimdi kalibrasyon ekranında üst tarafta 0.0 yazıyor olmalı, SOL tuşa basarak alttaki düz çizginin yanıp sönecek hale getiriyoruz.

11. Sağ tuş yardımıyla bu çizgiyi > işaretine çeviriyoruz.

12. SOL tuş ile bu değeri sağ taraftaki listeye atıyoruz.

13. SOL tuşa basarak EXİT kısmına gelip SAĞ Tuş ile çıkıyoruz. 

14. Kontrol amaçlı kalibrasyon menüsüne tekrar girip demin eklediğimiz değeri sağ tarafta 0.0 535 olarak görmeliyiz

15. Bundan sonra şöyle bir kalibrasyon yapıyoruz. Benim depo yaklaşık 44-45 Litre alıyordu. 11,11 ve 22 litre olmak üzere üç dolum yapacağız (Sizinkisi 60 litre ise 15, 15 ,30 yapabilirsiniz)

16. Yaklaşık 10-11 litre LPG alıyoruz ve size kızmasınlar diye pompadan ayrılıp düz bir yere çekip stop ediyoruz, yarım kontak açıp kalibrasyon ekranına giriyoruz.

17. Artık ekranda 535 den daha büyük bir sayı görüyor olmalısınız(değilse gazı bitirip, sıfır noktasını tekrar tespit etmek lazım)

18. Kalibrasyon ekranında diyelimki sıkıyorum 590 görüyoruz, üst tarafta 0.0 yazan sayıyı SAĞ tuş yardımıyla arttırıp aldığımız Litre miktarını giriyoruz.

19. Litreyi ayarladıktan sonra SOL tuş ile çizgi kısmına gelip SAĞ tuş ile > işaretine çevirip  SOL tuş ile yandaki 0.0 535 in bir alt satırına ekliyoruz. 11 590 gibi listeye eklenmiş oluyor.

20. SOL tuş ile EXİT'a gelip çıkıyoruz.

21. Tekrar eklediğimiz değerin listede olup olmadığını kontrol etmek için kalibrasyon menüsüne geliyoruz, herşey tamam ise SOL tuş ile exit'a kadar gelip çıkıyoruz.

22. 16. adımdan 21. adıma kadar tekrarlıyoruz. Bu kez yaklaşık 22 litre ve bir değer okumuş oluyoruz.

23. Bu adımda artık depoyu fulleyip 16. adımdaki gibi son okuduğumuz değeri listeye ekliyoruz ve listede 4 ayrı seviyeyi kaydetmiş oluyoruz.

24. Teüketim menüsündende şehir içi şehir dışı tüketim değerlerini girerseniz, işlem tamamdır.

25. Keyifle kullanırsınız.

Püf noktası, ekranda iken sağ tuşa basarsanız Grafik şekli iki farklı şekilde gösterimi destekliyor.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar2

Kısaca adım adım anlatırsak:

1- Deponun tamamen boşalmasını bekliyoruz.

2- Depo boşken, tankın üstünde manometre tarzında analog bir ölçüm sensörü var ve buna bağlı bir kablo oluyor genelde, bu manometreyi vidalarından söküyoruz.

3- Sonra Acar-LPG'nin dijital sensörünü buraya takıyoruz ama vidaları tam sıkmadan hafifgevşek bırakıyoruz.

4. Sistemi açıyoruz.

5. Acar-LPG'nin ekranını açıyoruz.

6. Sol tuş ile menüye geçiyoruz, sol tuşa basarak kalibrasyon satırına gelip sağ tuş ile içeriye giriyoruz.

7. Bu sırada ekranda bir değer okuyoruz.

8. Taktığımız sensörün ortası haraket edece şekilde dizayn edilmiş, SOL'a doğru çevirerek ekrandaki değeri kontrol ediyoruz. Bir noktadan sonra değerin minimum olduğu ve sonra tekrar artmaya başladığı bir yeri tespit edeceğiz.

9. Bu noktayı diyelimki 505 değerinde tespit ettik, SOL'a doğru çevirip değeri 535 (30 puan fazlası)'e yakın bir değere getirip vidaları sıkıyoruz. Bu sırada ekrandaki değerin değişmediğini kontrol edin.

10. Şimdi kalibrasyon ekranında üst tarafta 0.0 yazıyor olmalı, SOL tuşa basarak alttaki düz çizginin yanıp sönecek hale getiriyoruz.

11. Sağ tuş yardımıyla bu çizgiyi > işaretine çeviriyoruz.

12. SOL tuş ile bu değeri sağ taraftaki listeye atıyoruz.

13. SOL tuşa basarak EXİT kısmına gelip SAĞ Tuş ile çıkıyoruz. 

14. Kontrol amaçlı kalibrasyon menüsüne tekrar girip demin eklediğimiz değeri sağ tarafta 0.0 535 olarak görmeliyiz

15. Bundan sonra şöyle bir kalibrasyon yapıyoruz. Benim depo yaklaşık 44-45 Litre alıyordu. 11,11 ve 22 litre olmak üzere üç dolum yapacağız (Sizinkisi 60 litre ise 15, 15 ,30 yapabilirsiniz)

16. Yaklaşık 10-11 litre LPG alıyoruz ve size kızmasınlar diye pompadan ayrılıp düz bir yere çekip stop ediyoruz, yarım kontak açıp kalibrasyon ekranına giriyoruz.

17. Artık ekranda 535 den daha büyük bir sayı görüyor olmalısınız(değilse gazı bitirip, sıfır noktasını tekrar tespit etmek lazım)

18. Kalibrasyon ekranında diyelimki sıkıyorum 590 görüyoruz, üst tarafta 0.0 yazan sayıyı SAĞ tuş yardımıyla arttırıp aldığımız Litre miktarını giriyoruz.

19. Litreyi ayarladıktan sonra SOL tuş ile çizgi kısmına gelip SAĞ tuş ile > işaretine çevirip  SOL tuş ile yandaki 0.0 535 in bir alt satırına ekliyoruz. 11 590 gibi listeye eklenmiş oluyor.

20. SOL tuş ile EXİT'a gelip çıkıyoruz.

21. Tekrar eklediğimiz değerin listede olup olmadığını kontrol etmek için kalibrasyon menüsüne geliyoruz, herşey tamam ise SOL tuş ile exit'a kadar gelip çıkıyoruz.

22. 16. adımdan 21. adıma kadar tekrarlıyoruz. Bu kez yaklaşık 22 litre ve bir değer okumuş oluyoruz.

23. Bu adımda artık depoyu fulleyip 16. adımdaki gibi son okuduğumuz değeri listeye ekliyoruz ve listede 4 ayrı seviyeyi kaydetmiş oluyoruz.

24. Teüketim menüsündende şehir içi şehir dışı tüketim değerlerini girerseniz, işlem tamamdır.

25. Keyifle kullanırsınız.

Püf noktası, ekranda iken sağ tuşa basarsanız Grafik şekli iki farklı şekilde gösterimi destekliyor.

Furkan memnuniyetin benide çok sevindirdi, tekrar güle güle kullan.

bu arada 1 haftadır cihazın kullanım kılavuzunu yazıyorum. Sen üşenmeden bir çırpıda kalibrasyon adımlarını yazıp açıklayama çalışmıssın, Teşekkür ederim, sağolasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Güzel bir iş çıkmış ortaya.Fiyatta cazip görünüyor. Ellerinize sağlık..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan memnuniyetin benide çok sevindirdi, tekrar güle güle kullan.

bu arada 1 haftadır cihazın kullanım kılavuzunu yazıyorum. Sen üşenmeden bir çırpıda kalibrasyon adımlarını yazıp açıklayama çalışmıssın, Teşekkür ederim, sağolasın.

Ne demek Mehmet hocam, elimden geldiğince anlatmaya çalıştım atladığım bir şey varsa düzeltebiliriz.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Avcı

link sanki ölmüş bilginize

Ben indirdim şu anda.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Furkan Avcı

Eskişehir'den alan olursa montajında seve seve yardımcı olurum ;)

Yaklaşık 2-3 ay oldu, LPG'yi litre litre takip etmek ve yaklaşık ne kadar km gidileceğini bilmek çok iyi, tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

2 adet isteyeceğim ben, nasıl ve nerden alacağım?

Çağlar abi mesaj kutun dolu olmasa sana Mehmet ACAR abinin telefonunu göndereceğim ama....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

2 adet isteyeceğim ben, nasıl ve nerden alacağım?

Abi bana da isteyelim,3 olsun..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...