İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Osman Çeçen

Bir son durumda ben paylaşayım, lpg montajından sonra 15 bin km oldu, karma yakıt 11 lt, ancak son ay sadece ş. içi 15 lt yakmışım şunu belirteyim samsunda yaşıyorum ve araç soğukken rampa çıkıyorum. performans sorunu yok. sistemle ilgili 1-2 kez hata uyarısı aldım ancak lpg çalışmasında sorun olmadı ve aç-kapa yapınca düzeldi.

lpg yi samsunda 2,33 ten alıyorum ve hala oldukça ekonomik.

Ek olarak son günlerde sağ ön taraftan araca yakıt giderken(anlık tuketim ekranı sıfır yazınca ses kesiliyor) vızıltı sesi geliyor, araç ısınınca bu ses azalıyor hatta benzinde neredeyse yok denecek kadar azalıyor.kaputu açınca sesi duyamıyorum sadece aracın içinden duyuyorum. özellikle araç soğukken çok rahat duyabiliyorum, yüksek süratte ve müzik açınca duyulmuyor. Kafama takılımıyor değil, bu konu hakkında tecrubesi olan var mı? paylaşırsa sevinirim...

Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Bir son durumda ben paylaşayım, lpg montajından sonra 15 bin km oldu, karma yakıt 11 lt, ancak son ay sadece ş. içi 15 lt yakmışım şunu belirteyim samsunda yaşıyorum ve araç soğukken rampa çıkıyorum. performans sorunu yok. sistemle ilgili 1-2 kez hata uyarısı aldım ancak lpg çalışmasında sorun olmadı ve aç-kapa yapınca düzeldi.

lpg yi samsunda 2,33 ten alıyorum ve hala oldukça ekonomik.

Ek olarak son günlerde sağ ön taraftan araca yakıt giderken(anlık tuketim ekranı sıfır yazınca ses kesiliyor) vızıltı sesi geliyor, araç ısınınca bu ses azalıyor hatta benzinde neredeyse yok denecek kadar azalıyor.kaputu açınca sesi duyamıyorum sadece aracın içinden duyuyorum. özellikle araç soğukken çok rahat duyabiliyorum, yüksek süratte ve müzik açınca duyulmuyor. Kafama takılımıyor değil, bu konu hakkında tecrubesi olan var mı? paylaşırsa sevinirim...

bence o ses bagaj dan geliyor benim arac ilk çalışmada ve arac stop ettikten sonra da bir kaç saniye devam ediyor sonra araç da ses çok az devam ediyor ancak iyi bir yalıtım yaptırdım bağaj a döşemeci sandık yaptı ses için sandıgı kapladı o sorunu cözdum ama hala su soruyu soruyorum kendime değermiydi diye sonra sahibinden com a bakıyorum ben bu araba yerine ikame olarak hangi aracı almalıyım alacağım araclar ya eski kasa olacak fiyat yuzunden ya 2000 motor olacak ya da fiyatı 140 asagı olmayacak mesela sonra Nissan X T.alayım dedim dev gibi araç eniştemde var yakıtı 100 km ort 8 litre motorın yanı 8x4,5 = 36 benden cok yakıyor ayrıca 4x2 bir araç aracın göruntusu gucuyle es deger degil gecenlerde performans da anlatmıstım diğer yakın hıssettiğim honda crv dizel ancak fiyatı ikinci el 145 den asagı yok yanı bana en yakın kuga dedim yakıtda cözüldü ee artık bir iki vızıltıya ses cıkarmayayım herkese selamlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Turgay bey, yaptığınız bagaj izalasyon uygulamasını detaylı fotoğraf ile paylaşabilir misiniz? Malzeme olarak ne kullanıldı?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Turhan bey fotograf atayim tabiki ama nasil yapiliyor bilmiyorum ama isterseniz WhatsApp tan atabilirim daha kolay olur gibi geliyor.bildigim tek fotograf gonderme sekli burdan gondermeyi bulamadim.05324704860 tlf numaram ...

Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Hocam, ilginize teşekkürler ama esas olan forumdaki Kuga kullanıcı arkadaşlarında görüp durumu değerlendirmesi.

Resim yükleme konusunda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır sanırım.

Yorum bağlantısı
Osman Çeçen

bence o ses bagaj dan geliyor benim arac ilk çalışmada ve arac stop ettikten sonra da bir kaç saniye devam ediyor sonra araç da ses çok az devam ediyor ancak iyi bir yalıtım yaptırdım bağaj a döşemeci sandık yaptı ses için sandıgı kapladı o sorunu cözdum ama hala su soruyu soruyorum kendime değermiydi diye sonra sahibinden com a bakıyorum ben bu araba yerine ikame olarak hangi aracı almalıyım alacağım araclar ya eski kasa olacak fiyat yuzunden ya 2000 motor olacak ya da fiyatı 140 asagı olmayacak mesela sonra Nissan X T.alayım dedim dev gibi araç eniştemde var yakıtı 100 km ort 8 litre motorın yanı 8x4,5 = 36 benden cok yakıyor ayrıca 4x2 bir araç aracın göruntusu gucuyle es deger degil gecenlerde performans da anlatmıstım diğer yakın hıssettiğim honda crv dizel ancak fiyatı ikinci el 145 den asagı yok yanı bana en yakın kuga dedim yakıtda cözüldü ee artık bir iki vızıltıya ses cıkarmayayım herkese selamlar...

bagajdan gelen ses ayrı, zaten bagajdan gelen ses ilk çalıştırmada kısa süreli duyuyorum sonra kesiliyor. diğeri motor kısmından geliyor daha önce brc sıralı sistem kullananlar bilir şıkır şıkır lpg enjektör sesi olur aynen o na benziyor.benzinde çok azalıyor hatta sonrasında lpg ye geçtiğimde bir süre benzindeki gibi çok çok az oluyor.

Yorum bağlantısı

bagajdan gelen ses ayrı, zaten bagajdan gelen ses ilk çalıştırmada kısa süreli duyuyorum sonra kesiliyor. diğeri motor kısmından geliyor daha önce brc sıralı sistem kullananlar bilir şıkır şıkır lpg enjektör sesi olur aynen o na benziyor.benzinde çok azalıyor hatta sonrasında lpg ye geçtiğimde bir süre benzindeki gibi çok çok az oluyor.

Osman Bey aynı ses bende de var. Araçtan gelen metal ses adlı konuda paylaşmıştım. bir kaç işlem yaptırdım kesildi bir kaç gün ama sonra yeniden başladı. Soğuk havalarda ses daha çok duyuluyor ve sadece içeride. Bir kaç yerde gösterdim aracı ama hiç bir şey bulamadılar. Bulduklarını sandıkları yerleri de yaptırdık zaten ama ses yine var. Bu sistemle mi alakalı yoksa başka bir şey mi bilmiyorum. Yeni bir bilgi edinirseniz lütfen paylaşın

Yorum bağlantısı
Osman Çeçen

güçlü bey, mesela rampa iniyorsunuz ve yol bilgisayarında anlık tüketim sıfır olunca benim bahsettiğim ses tamamen kesiliyor, hafif gaza dokunayım hemen inceden bir ses  başlıyor, benzinde çok azalıyor lpg de soğukken fazla ısınıca azalıyor ama bazen soğukkende azalabiliyor. hatta benzine alıp sonra lpg ye geçince benzindeki kadar azalıyor. yakıtta çekişte herhangi bir sorun yok.

biraz daha takip edeceğim hatta bu ay önümüzdeki ay lpg bakımına götürceğim ustamada danışacağım bakalım ne diyecek.

Yorum bağlantısı
Osman Çeçen

Osman Bey aynı ses bende de var. Araçtan gelen metal ses adlı konuda paylaşmıştım. bir kaç işlem yaptırdım kesildi bir kaç gün ama sonra yeniden başladı. Soğuk havalarda ses daha çok duyuluyor ve sadece içeride. Bir kaç yerde gösterdim aracı ama hiç bir şey bulamadılar. Bulduklarını sandıkları yerleri de yaptırdık zaten ama ses yine var. Bu sistemle mi alakalı yoksa başka bir şey mi bilmiyorum. Yeni bir bilgi edinirseniz lütfen paylaşın

güçlü bey, mesela rampa iniyorsunuz ve yol bilgisayarında anlık tüketim sıfır olunca benim bahsettiğim ses tamamen kesiliyor, hafif gaza dokunayım hemen inceden bir ses  başlıyor, benzinde çok azalıyor lpg de soğukken fazla ısınıca azalıyor ama bazen soğukkende azalabiliyor. hatta benzine alıp sonra lpg ye geçince benzindeki kadar azalıyor. yakıtta çekişte herhangi bir sorun yok.

biraz daha takip edeceğim hatta bu ay önümüzdeki ay lpg bakımına götürceğim ustamada danışacağım bakalım ne diyecek.

hatta bence sesi yapan parça kırmızı ile yuvarlak içine aldığım parça ama emin değilim

X9kbbo.jpg

Yorum bağlantısı

Osman Bey merhaba,

Araç vitese geçtiği an ses başlıyor bende. Gaza dokunduğumda ise gazla birlikte hareket ediyor. Gaz verince ses de artıyor. İşin ilginç yanı bu ses sadece aracın içinden duyuluyor, motoru açıp dinlediğimde en ufak ses yok araç vitesde dahi olsa. Ben lpg ustama götürdüm baktırdım o da hiç bir şey bulamadı. Ford servisi ve özel servislere abone oldum zaten bu ses yüzünden ama bir şey çıkmadı. Umarım siz çözersiniz de bize de faydası olur

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Geçen hafta 75 bin bakımı da yapıldı. 

Sorun yok araç hala ilk günkü gibi ;)

Ekonomiyle falan uğraşmaya da gerek yok. 13-14  litre LPG tüketimim var. Kesinlikle de ekonomik kullanmaya çalışmıyorum.

Agresif sürüş tarzım da yok. Normal ve kurallara uygun araç kullanıyorum. Otobanda zaman zaman hız da yapıyorum elbette. O zaman yakıt tüketimi 15 litrelere yaklaşıyor.

Araçla ilgili kıyaslamaları yaparken  güç - şanzıman ve çekiş özelliklerini de karşılaştırın. 

Ekonomik araç tercihi olanlar için bu araç uygun değil elbette. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gokhan Arslan

Cemal bey merhaba;

Sanırım bu forumda en yüksek km si olan sizsiniz. Size bir sorum olacaktı, bugüne kadar hiç şanzıman yağını değiştirdiniz mi? Ford kuga lara 45 bin bakımda şanzıman yağı değişimi önermeye başlamış fiyatı da 850 tl. Bana biraz erken gibi geldi bilgisi olan gören duyan  var mıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Cemal bey merhaba;

Sanırım bu forumda en yüksek km si olan sizsiniz. Size bir sorum olacaktı, bugüne kadar hiç şanzıman yağını değiştirdiniz mi? Ford kuga lara 45 bin bakımda şanzıman yağı değişimi önermeye başlamış fiyatı da 850 tl. Bana biraz erken gibi geldi bilgisi olan gören duyan  var mıdır acaba?

Merhaba Gökhan Bey,

45 bin bakımda servise ben de sordum. Tork konvertörlü şanzımanlarda değişim olmayacağı cevabını aldım. PS çift kavramalı şanzımanlarda değişim varmış. İleriki bakımlarda ne olur henüz ben de bilmiyorum.

Yorum bağlantısı

BU ford servisleri kafasına göre uygulama yapıyor benim anladığım. Ben 52 binde değiştim şanzıman yağını servisin isteğini üzerine

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Haldex sitem yağ değişimi sordunuz mu?

Yurtdışı forumlarda da değişim konusunda net bir bilgi yok. Bazıları 100-150 bin milde değişim yapmış.

Haldex ise sadece seviye kontrolundan bahsediyor ve şanzıman yağı için ömür boyu diyor. Volvo servisleri de haldex kullanılan araçlarda değişim olmayacağını söylüyor.

Ford servis periyodlarında da bu şanzımanlar için değişimden söz edilmiyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Haldex sitem yağ değişimi sordunuz mu?

Haldex kaç bilgin varmı, ona göre değişim periyodu çıkar zaten
Yorum bağlantısı
Gokhan Arslan

Haldex 4 2013 öncesi modellerde yani 1. kasa kuga larda var. 2013 sonra 2.kasalarda ford un kendi geliştirdiği çoklu plakalı kavrama (multi plate clutch) dediği bir sistem var. Yağ değişimi hakkında belirli bir süre yok.

Alttaki listede bakım aralıkları ve yapılması gerekenler yazıyor.45 bakımda şanzıman yağ değişimi yazıyor sanırım bu power shift li kuga 1 ler için.

http://www.ford.com.tr/...438148793&blobkey=id

Yorum bağlantısı
Ali İhsan ÖLMEZ
(düzenlendi)

Siirt Üniversitesi Yerleşkesinde lojmanlarda kalıyorum. ben aracımı (Kuga 1.6 182 hb Prins sıvı sistem)) İşe gidiş geliş 3 km yerleşke içinde ve şehre gitmek içinde gidiş geliş 25 km kullanıyorum şehre gidişte sürekli rampa çıkıyorum (13 km) bu şekilde aylık 750 km yapıyorum. kış lastikleri takılı 16-17 litre arası lpg tüketimi var. Arkadaşlar bu değerler sizce normalmi? yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

tarihinde Ali İhsan ÖLMEZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali İhsan ÖLMEZ

O mesafeye rampa da varsa herşey normal

13 km rampa , dönüşte 13 km 0 litre yakıt.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

ben rampa inmeden ya da çıkmadan sadece Malatya şehir içinde kış lastikleri ile 15-15,5 lt yakıyorum. Dediğiniz şartlarda  16-17 litre bence normal.  Yazın uzun dönemde 12lt yakıyordum.

tarihinde Güçlü Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...