İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Atakan Ulusoy

Çok alakasız karşılaştırmalar görüyorum konuda.. anlamlandırmaya çalışıyorum ama olmuyor. Neyi kime ispat etmeye çalışıyorsunuz anlamış değilim. Başlıktan alakasız konular konuşuluyor. Bence yeni bir konunun açılma zamanı gelmiş.

Sent from my iPad using Tapatalk

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Çok alakasız karşılaştırmalar görüyorum konuda.. anlamlandırmaya çalışıyorum ama olmuyor. Neyi kime ispat etmeye çalışıyorsunuz anlamış değilim. Başlıktan alakasız konular konuşuluyor. Bence yeni bir konunun açılma zamanı gelmiş.

Sent from my iPad using Tapatalk

Atakan bey eleştirinize katılıyorum. Bu bölümde LPG nin tartışıldığı dolayısıyla KUGA'nın yakıt sarfiyatı ile tasarrufun nasıl sağlanacağı konusu tartışılmalıdır. Diğer model tartışmaları için başka başlık açılırsa memnuniyetle takip ederiz. Benim de benzin sarfiyatıyla ilgili aktardığım bilgiler konu dışı gözükebilir ama açıklamak istediğim KUGA için hangi durumlarda LPG nin gerekliliğidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Bizim patronda var dizel otomatik kuga lastiğine kadar yetkili serviste değişmesine rağmen arıza veriyor saçma sapan şeylerden . 

dizeli böyleyken lpg lisinin düzen tutması pek inandırıcı gelmiyor . belki 1 2 kişi verimli kullanabilir ama geneli düzen tutarmı tutuyormu bunu asla göstermez. ben olsam risk almazdım asla 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Bu düşüncenize katılmıyorum, Fordun motorları fazla yakar ama iyidir lafını çoğu kimseden duydum. Patronunuzun karşılaştığı durum bir çok marka içinde geçerli biri durum. 1.5 yıldır KUGA 1.5 Oto. Awd 4x4 kullanıyorum. Torkunun biraz düşük olmasından başka sıkıntısını görmedim. KUGA yı alınca algıda seçilik oldu ve yolda giderken KUGA nın ne kadar çok tercih edildiğini görüyorum. Ben şahsen çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
(düzenlendi)

Bu düşüncenize katılmıyorum, Fordun motorları fazla yakar ama iyidir lafını çoğu kimseden duydum. Patronunuzun karşılaştığı durum bir çok marka içinde geçerli biri durum. 1.5 yıldır KUGA 1.5 Oto. Awd 4x4 kullanıyorum. Torkunun biraz düşük olmasından başka sıkıntısını görmedim. KUGA yı alınca algıda seçilik oldu ve yolda giderken KUGA nın ne kadar çok tercih edildiğini görüyorum. Ben şahsen çok memnunum.

Ayrıca 2015 de KUGA 102.000 adet ile rekor kırmış bir model. tarihinde Hakan Atuğ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Aydın

Herkese merhaba, bende kuga değil c max  1.6 ecoboost 182 bg var ancak aynı motora sahip olduğu için forumu takip ediyorum bir süredir. En sorunsuz LPG dönüşümü  prins’in anladığım kadarıyla ancak çok km yapmadığımdan prins’in amorti süresi benim için çok uzun olur, o zamana kadar aracı kullanır mıyım, amorti edemeden satar mıyım bilemediğimden başka markaları da araştırıyorum, Yusuf bey atikerden söz etti ancak ağustos gibi denmesine rağmen yıl sonuna yetişir denmeye başlandı, anladığım kadarıyla bazı sorunlar çıkıyor ki çözmek için ekstra süreye ihtiyaç duyuyorlar, landirenzo’nun da montajı var ancak klasik sıralı sistemin yazılımla ayarlanması söz konusu, ki bu markanın kiti sorun çıkarabilir diye bir izlenim oluştu, güvenemedim, geçenlerde brc’nin   “sequent direct enjeksiyonlu LPG kiti” ni fark ettim, bu kit için firma “ SDI, direkt enjeksiyonlu araçlarda uygulanan Sequent Gaz Fazı sistemidir. Sequent sistemleri gibi enjektör ile manifolda gaz fazında yakıt gönderir. Kolay uygulanması ve LDI sisteminde daha uygun fiyatı olması kullanıcıya ilk yatırım maliyeti avantajı sağlar.”  diyor,

Brc firmasına attığım maile karşılık “İlgili motorlardan motor kodu JQDA ile JADB ve Benzin ECU kodu FOMOCO olan tiplerine SDİ2.0 (Gaz fazında çalışır)  kitimiz ile dönüşüm yapılabilmektedir. LDİ dönüşüm seçeneği bulunmamaktadır. İlgili araçlarda garantimiz LPG kitini ve kit donanımlarını kapsar.” diye cevap aldım, sizlerin fikri nedir? “Prins’ten başkası yalan mı, yoksa atiker beklemeye değer mi, ya da brc’den zarar gelmez” mi? Durum nedir size göre?

Yorum bağlantısı
Kadir ER

Sayin YUSUF USTACİĞİM

Herkese merhaba, bende kuga değil c max  1.6 ecoboost 182 bg var ancak aynı motora sahip olduğu için forumu takip ediyorum bir süredir. En sorunsuz LPG dönüşümü  prins’in anladığım kadarıyla ancak çok km yapmadığımdan prins’in amorti süresi benim için çok uzun olur, o zamana kadar aracı kullanır mıyım, amorti edemeden satar mıyım bilemediğimden başka markaları da araştırıyorum, Yusuf bey atikerden söz etti ancak ağustos gibi denmesine rağmen yıl sonuna yetişir denmeye başlandı, anladığım kadarıyla bazı sorunlar çıkıyor ki çözmek için ekstra süreye ihtiyaç duyuyorlar, landirenzo’nun da montajı var ancak klasik sıralı sistemin yazılımla ayarlanması söz konusu, ki bu markanın kiti sorun çıkarabilir diye bir izlenim oluştu, güvenemedim, geçenlerde brc’nin   “sequent direct enjeksiyonlu LPG kiti” ni fark ettim, bu kit için firma “ SDI, direkt enjeksiyonlu araçlarda uygulanan Sequent Gaz Fazı sistemidir. Sequent sistemleri gibi enjektör ile manifolda gaz fazında yakıt gönderir. Kolay uygulanması ve LDI sisteminde daha uygun fiyatı olması kullanıcıya ilk yatırım maliyeti avantajı sağlar.”  diyor,

Brc firmasına attığım maile karşılık “İlgili motorlardan motor kodu JQDA ile JADB ve Benzin ECU kodu FOMOCO olan tiplerine SDİ2.0 (Gaz fazında çalışır)  kitimiz ile dönüşüm yapılabilmektedir. LDİ dönüşüm seçeneği bulunmamaktadır. İlgili araçlarda garantimiz LPG kitini ve kit donanımlarını kapsar.” diye cevap aldım, sizlerin fikri nedir? “Prins’ten başkası yalan mı, yoksa atiker beklemeye değer mi, ya da brc’den zarar gelmez” mi? Durum nedir size göre?

Engin aydin bey in sorusuna bende katiliyorum uzman gözüyle sizinde fikirlerinizi almak isteriz Cemal  betde bu konuda yorumlarini bilmek isteriz

Yorum bağlantısı
Osman Çeçen

6 ay önce bende benzer araştırmaları yapıyordum.sağlosun cemal bey ve yusuf beyin önerileri ile sıvı sistem taktırdım. yıllardır sıralı sistem kullanan biri olarak sıvı sistemin performans olarak çok farklı olduğunu söyleyeblirim. ek olarak çalışma mantığı olarak ileride olabilecek sorunlarlar ilgili sıvı sistemin avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı
(düzenlendi)

Degerli buyuklerim ve arkadaslarim ozellikle sorumu Direct Liquimax kullanan arkadaslara ve yusuf bey e sormak istiyorum.Ben kendi kuga aracimla uzun yillar gecirmeye karar verdim acikcasi yeni gelecek kuga ile beklentilerim olmayacak gibi en onemlisi 4×4 olmayacak kis sartlarinin yogun gectigi bir sehirde benim olmazsa olmaz kriterim yani ben suv tarzi bir araca binecegim ve arac onden yada arkadan itis olacak bunu kabul etmiyorum .Gelelim soruma hemen hemen tum verileri okudum bu arac lpg de sehir ici ne yakyor sehirler arasi ne yakiyor elbette cevap veren arkadaslar yanlis anlasilmasin ben 10,4 ortalamayi dusuremedim ve sehirler arasi ortalamam 8.5 altina.dusmedi acikcasi bu sisteme bu parayi vereyim mi bu soruyu cozemedim deger mi ve bagaj goruntusu kafama takiliyor ayrica prins istediginiz tank takilir diyor o zaman neden tank daha guzel durmuyor.Son olarak Yusuf bey gecmis olsun biliyorum yogun devam ediyorsun ancak bana cozum bulman gerek bu sohbeti seninle yapacak kadar samimi hissediyorum kardesim.Allah razi olsun burdaki herkesten degerli insanlardan ben Van da yasiyorum.daha once belirtmistim, prins i takmak icin nasil geleyim.izmir e bana cozum lazim burada ki prins bayi montaj yaparim.diyor ama aama ben deki soru isaretleri bu adamlar isin icinden.cikamaz dedirtiyor.ve fiyatlar su an sizde ne kadar tum masraflar dahil bilirsem iyi olur .Acil cevap tesekkur ederim .Selamlar,sevgiler...

tarihinde Turgay YARALI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Sistemi takalı 5.000 km'yi devirdim. Yazın sıcaklıklarla ilgili dolum problemleri yaşamıştım ve o artık çözüldü. Havaların soğumasıyla dolumda sorun yaşamıyorum.

Sistemi takdırdığım için ekonomik anlamda memnunum. Aracı alalı tam bir sene oldu ve zaman içerisinde 26.000 km yol yapmışım.Maddi anlamda çok rahatladım. Ortalama yakıtım 25 kr. 20 kuruşa indiği zamanlar da oluyor 30 kuruşa çıktığı zamanlarda kullanıma ve yol şartlarına  bağlı olarak.

Bazı sıkıntılar var yalnız. Mesela benzin kullanıyor. Ustaya sordum; 5000 km de bir depo benzin gitmesi normaldir dedi. Açıklamaları beni tatmin etmedi sanırım şu şartlarda yapacak başka bir şey yok. Son bir kaç gündür titreme yapıyor rölantide. O konu için de yakıtın kalitesiz olduğunu kesinlikle Opet'ten gaz almamamı söyledi. Son bir kaç depoyu opet ile doldurmuştum. İŞ yerim avm'de olduğu için kapalı otoparka giriş sorundu. Bagaja döşemecide uyduruk birşeyler yaptırdım ve o sorunu şimdilik çözdüm. Daha sonra daha iyi bir şey yaptırmayı düşünüyorum.

Çekişte ve yürürde herhangi bir güç kaybı yaşamadım. Tüpü kaskoya da işlettim.

Şimdilik aklıma gelen noktalar bunlar.

Ayrıca araçtan çok memnunum. Sınıfında  Alınabilecek en iyi araç. Beni rahatsız eden tek husus, yol sesini çok fazla içeri alması. Yalıtım konusunda biraz zayıf

Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı
(düzenlendi)

Sayin Guclu SIMSEK cevabiniz cok.samimi ve gercek.Lpg sistem haric ki ben hala taktirmadim tum yorumlariniza katiliyorum.Yalitim iceri gelen ufleme sesi ozellikle 120km hizdan sonra sanki bir yerlerde kacak var da ses geliyor ben.de ustaya soyledim.verdigi cevap bu arac icin normal bu.ses dedi neyse cevaplariniz ve prins lpg sistemi icin yorumlariniz tatmin.edici tesekkur ederim.ancak.yusuf bey ve diger arkadaslara burda soru olusmus cunku benzin yakmamasi gerekiyor hemde hic soylenen bu yine belirsizlik olustu titreme falan da yapmamali burda yusuf bey e gore anlatilan sifir hata soz konusu biz bunu ariyoruz o mana da ben hala usta ariyorum . Tesekkurler...

tarihinde Turgay YARALI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali İhsan ÖLMEZ
(düzenlendi)

Arkadaşlar direksiyon milinin görünmemesi için herhangi bir kapak varmı? pedalların arkasına baktığınızda pedallar gözüküyor  :)

tarihinde Ali İhsan ÖLMEZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Sayin Guclu SIMSEK cevabiniz cok.samimi ve gercek.Lpg sistem haric ki ben hala taktirmadim tum yorumlariniza katiliyorum.Yalitim iceri gelen ufleme sesi ozellikle 120km hizdan sonra sanki bir yerlerde kacak var da ses geliyor ben.de ustaya soyledim.verdigi cevap bu arac icin normal bu.ses dedi neyse cevaplariniz ve prins lpg sistemi icin yorumlariniz tatmin.edici tesekkur ederim.ancak.yusuf bey ve diger arkadaslara burda soru olusmus cunku benzin yakmamasi gerekiyor hemde hic soylenen bu yine belirsizlik olustu titreme falan da yapmamali burda yusuf bey e gore anlatilan sifir hata soz konusu biz bunu ariyoruz o mana da ben hala usta ariyorum . Tesekkurler...

Rica ederim Turgay Bey.

Burda önemli olan aslında sistem kadar ustanın da mahareti. İyi bir usta bulmak lazım

Yorum bağlantısı
Rahmi Ozçiftçi

Arkadaşlar benzinde hiç eksilme olmuyor.Benim çeyrek depo benzinim 2-3 ay bekliyor hiç eksilme olmuyor.Benzinde fazla beklemekten dolayı kalite bozuluyor deniyor.Odepoyu kullanıp tekrar benzin alıyorum.sanırım sistemde bir sıkıntı var.

Yorum bağlantısı
Misafir

Arkadaşlar benzinde hiç eksilme olmuyor.Benim çeyrek depo benzinim 2-3 ay bekliyor hiç eksilme olmuyor.Benzinde fazla beklemekten dolayı kalite bozuluyor deniyor.Odepoyu kullanıp tekrar benzin alıyorum.sanırım sistemde bir sıkıntı var.

Ustaya göre zaman zaman sistem bazı durumlarda gazı sıvı halde çekemeyebilir ve bu durumda da benzin devreye girer diyor.

Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Aslında ben karar verdim tek sorunum usta , hele son zamlardan sonra iyice canımı sıkmaya başladı yakıt benzin almış basını gidiyor  hatta dizel araçları olanlar bile yakıttan şikayet ediyor etmeye başladılar. Acilen LPG ye geçmeliyim ama sorun VAN yani bu ilde montaj ve tek bir usta oda daha önce bu araçtan bir kaç tane montaj yaptım diyor zaten montaj sema halında Prins tarafından gönderiliyor diyor farklı montaj yapamayız  gibi güvence veriyor ben montaj ı yapayım sonra parasını öde diyor yani bakalım sanırsam bir iki haftaya montaj yaptıracağım gibi hayırlısı herkese selam...

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Prins distribütötü İpragaz'ı arayarak sorunumu iletmiştim. Bugün Yunus bey aradı İpragaz mühendisi. Kesinlikle hiç bir şekilde benzin sarfiyatı yapmaması gerekiyor dedi. Ustanın yanından beni arayın uzaktan bağlantı ile araca bir bakalım dedi. Aracı cihaza bağladık ve uzaktan müdahaleyle araca yeni bir program yüklendi. Usta da ağız değiştirdi :) Kesinlikle olmaz benzin sarfiyatı olmaz diyor :) Yunus Bey Benzin sarfiyatının olup olmadığını  2-3 gün izlemem gerektiğini, sarfiyat devam ederse bir başka program yükleneceği söylendi.

Araçtan gelen ses içinse Cuma günü aracı ustaya bırakacağım. Yunus Bey kontrol için motorun arkasındaki bağlantı yerlerinin gevşeyip gevşemediğini kontrol etmemizi önerdi.

tarihinde Güçlü Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Merhaba Arkadaşlar.

Konuyu açalı 2 yılı geçti. Bu arada aracım 70 bin km ye geldi. Yaz aylarında 5 ay yazlıkta kalıyorum ve oradan işe gidip geliyorum. Sadece işe gidiş geliş için her gün 150 km yol yapıyorum. Bu nedenle de oldukça fazla km yaptım.

Sistemi taktırdığımda aracım 2200 km deydi. Sistem bana göre mükemmel çalışıyor. Bu güne kadar ne arıza lambası yandı ne de herhangi bir sorun oluştu. Aracın bakımlarını da Otokoç İzmir Şb. de yaptırdım. Bakımlar sırasında herhangi bir arıza kaydına da rastlanmadı. Yakıt sarfiyatı bu güne kadar değişiklik göstermedi 12-14 lt arası LPG tüketimim var. Ekonomik kullanmak için herhangi bir çabam da yok.

Bu kapasitede bir aracı dizelden daha ekonomik olarak kullandım ve kullanmaya da devam edeceğim. Gerçi makyajlı kasa da cazip geliyor ;) . Aracı değiştirecek olursam yeni aldığım araca da bu sistemi mutlaka taktırırım.

LPG sisteminin haricinde araçta da hiç bir problem yaşamadım. Arıza yapan veya sorun çıkaran bir parça da olmadı. Plastik aksam ve trim sesi de yok. Bence oldukça sağlam bir araç.

Montaj için iyi usta kötü usta meselesi konusunda bir şey diyemiyorum. Usta montaj klavuzuna göre dikkatli ve eksiksiz montaj yaparsa sorun yaşanmaz diye düşünüyorum.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Güçlü bey sizdeki ses sorunu ve benzin tüketimi devam edecek mi merakla bekliyorum umarım sorunlar cozulmustur.Ve Cemal bey de teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere yeni öğrendiğim bilgiler Ford dizel yeni geliyor ve Ekim son günlerinde gelecek tabii merak ediyorum ve bu gün aracıyla önümde giden dizel Nissan Xtreeal yanlış yazmış olabilirim yokuş ama ciddi yokuş çıkarken yol istedim saga geçti ısrar edince hızlanmaya başladı girdikçe hızlandı aslında yanlış örnek olmak istemem ve sevmem bu tarz dalasmalari ama sanki bana yol vermemek için sağ da 150 ile çıkıyor ben de sollama amaçlı bastım kökledim gazı yani 165 ile ki tepe çıkıyorum solladım inanın adam tek ben 2kişi ağırlık farkı da var yanından geçtim ve bana ve arabaya baktı. Yani bu araç çok güçlü LPG bu durumu değiştirmez umarım tabii surat yapmayı sevmem ancak adama kızdım ben sollamaya çıkınca aklına geldi herhalde gaza basmak neyse ozetle bu durum değişmez umarım.Cemal bey gibi ben de uzun süre bu aracı kullanmak ve km yapmak isterim umarım şartlar buna izin verir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgay Yaralı

Güçlü bey sizdeki ses sorunu ve benzin tüketimi devam edecek mi merakla bekliyorum umarım sorunlar cozulmustur.Ve Cemal bey de teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere yeni öğrendiğim bilgiler Ford dizel yeni geliyor ve Ekim son günlerinde gelecek tabii merak ediyorum ve bu gün aracıyla önümde giden dizel Nissan Xtreeal yanlış yazmış olabilirim yokuş ama ciddi yokuş çıkarken yol istedim saga geçti ısrar edince hızlanmaya başladı girdikçe hızlandı aslında yanlış örnek olmak istemem ve sevmem bu tarz dalasmalari ama sanki bana yol vermemek için sağ da 150 ile çıkıyor ben de sollama amaçlı bastım kökledim gazı yani 165 ile ki tepe çıkıyorum solladım inanın adam tek ben 2kişi ağırlık farkı da var yanından geçtim ve bana ve arabaya baktı. Yani bu araç çok güçlü LPG bu durumu değiştirmez umarım tabii surat yapmayı sevmem ancak adama kızdım ben sollamaya çıkınca aklına geldi herhalde gaza basmak neyse ozetle bu durum değişmez umarım.Cemal bey gibi ben de uzun süre bu aracı kullanmak ve km yapmak isterim umarım şartlar buna izin verir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Yarın aracı ustaya bırakacağım. Bu arada ses konusunda yerli ve yabancı sitelerde araştırmalar yaptım. Yabancı kullanıcılar egzostan geldiğini söylüyorlar sesin. Bugün benim normal usta uğradı yanıma ona da bahsettim. O ısrarla tüpten geldiğini iddia ediyor. Bakalım yarın netleşir inşallah.

Rampada hızlanma konusuna gelince,içiniz rahat olsun. En ufak bir güç kaybı hissetmezsiniz. benim bu araçta en sevdiğim rampada sollamak :) Ankara Elmadağ rampalarında Kuga'dan daha iyi tırmanan araç görmedim. Bu sistemle iki kez çıktım o rampadan ve hiç sorun yaşamadım

Yorum bağlantısı
Oğuz Varhan

Herkese merhaba bende 1.0 E.B. I3 100 HP OTOMATİK VİTES araç var

Aracımı çok seviyorum evet benzinli hastasıyım dizel sevmiyorum, evet araç yakıt tüketimi performansına göre dizellere taş çıkartacak cinsten ama maalesef ülkemizde benzin durmaksızın zamlanıyor. İleride prins DLM 1.0 aracıma taktırmayı düşünsem sizce tavsiye eder misiniz yoksa benzinin tadından vaz geçmeyim mi

Fiyatları ne kadar oldu en son 6000 civarıydı birde DLM 2.0 çıkmış bu ürün Türkiye de var mı ?

http://www.prinsautogas.com/en/products/directliquimax_system/directliquimax_system.html

http://www.prinsautogaz.pl/2015/03/ford/

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...