İçeriğe Yönlendir

1.4, 1.6, 1.8L Hacimli Araçların LPG Tüketimleri

Sami Aktaş

Recommended Posts

Sami Aktaş

Forumda LPG kullanan arkadaşlar çoğaldı.Sonunda tüketim değerlerini karşılaştırılabilecek ve ortalama belirleyebilecek sayıya geldik galiba.Son günlerde ölçtüğünüz tüketim değerlerini yazabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Ben yazmamışım yahu. :)

Son ölçümde 54ytl ile 350km gibi bir değer çıkmıştı.(LPG fiyatı 1,42YTL/lt)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

LPG litresi 1,44..

Hesap kitap yapmıyorum Sami Hoca.. Ne yakarsa yaksın umrumda değil.. :)

Şaka bir yana, Uzun yolda 7-7,5 litre yakıyorum.. Şehir içi karışık benim.. % 40 benzin yakıyorum.. hesap tutturmam zor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzinde uzun yolda 6 litre falan yakıyordum..

Bilgisayarın ekranında deniyorum.. LPG'den benzine geçer geçmez anlık tüketim % 20 düşüyor..

Yani benzinden % 20 fazla LPG yakıyorum..

Yorum bağlantısı
Ali Türkmen

Benim 99 ambiante benzin ile şehir içi ve şehirdışı karışık ortalama 7.3 lt ile (20ytl benzin) 80 km yapıyor.Normalmi sizce standartlarına göre?

Yorum bağlantısı
Özgür Karasüleymanoğlu

uzun yolda 130-140 ortalama süratle 8.5 lt lpg yaktım.Ankara şehir içi 10-11 lt lpg +1-2 lt benzin yakıyorum.(100 kmde)lpg yaklaşık benzine göre %20 fazla yakıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mithat Abi sakın elletme ayarı ile falan.. kurcalandıkça düzeni kaçıyor bunların..

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz
(düzenlendi)

lpg ünitesi lovato.araç ford focus 1.6 ghia 2000. şehir içi 13,3 Ykrş şehir dışı 10,5 Ykrş.(şehir dışı sürat limiti yok)

tarihinde Mustafa Y?lmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Şimdi lpg ile benzin arasındaki fark sizin tüketim değerlerinize göre ortalama 100 km de 9 ytl oluyor,yılda 10000 km yol yapıldığını farz edersek aradaki fark yılda 900 ytl,yani lpg taktırırsak 2 yılda 1800 ytl fark ediyor buda lpd dönüşüm ücretine denk geliyor,o zaman 2 sene sonra kar'a geçmeye başlıyoruz demektir.Bunun ne kadar ekonomik olduğuda ayrı bir tartışma konusu artık hesabını siz yapın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şimdi lpg ile benzin arasındaki fark sizin tüketim değerlerinize göre ortalama 100 km de 9 ytl oluyor,yılda 10000 km yol yapıldığını farz edersek aradaki fark yılda 900 ytl,yani lpg taktırırsak 2 yılda 1800 ytl fark ediyor buda lpd dönüşüm ücretine denk geliyor,o zaman 2 sene sonra kar'a geçmeye başlıyoruz demektir.Bunun ne kadar ekonomik olduğuda ayrı bir tartışma konusu artık hesabını siz yapın.

Ben taktıralı, 1 yıl olmak üzere..

2 yıl önce taktırmış olsaydım, şimdiye amorti etmiştim.. Çok geç kalmışım çook.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz

aracını her gün kullananlar için (bneim gibi) kar'a geçmesi o kadar uzun sürmez.8-10 ay gibi bir zaman.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

brc kit var benim araçta, en son 18 ykr civarı lpg yakıyordu, benzin tüketimini kayıt altına almadım. şimdi katalitik konvertörü çıkarttım, eski ustam 1.6 bujisi takmış onları değiştirdim, son durumu henüz hesaplamadım. makul bir düşme bekliyorum ama düşmesede olur. eskiden 35-40ykr arası bir benzin tüketimi vardı(yüksek devir, şehir içi), bu durumda 8000 kmde amorti edecek yatırımım kendini.

20000 km den önce amorti edeceğini sanmıyorum http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif
Yorum bağlantısı
Özgür Yıldız

tansel ben hesaplamıştım lpgyi taktırmadan önce, 13500km gibi bi rakam çıkmıştı.

taktıralı 6ay ancak oldu. şuana kadar 10000km yaptım. Yani yaz olmadan artıya geçerim bende http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Ayrıca, eskisi gibi gideceğim yere ne kadar yakar, ayda kaçytl yakıta veriyorum yada uzun yolda gözüm yol bilgisayarında olmuyor.

Bence bunlar daha önemli

Yorum bağlantısı
Hasan Şahin

benim araçtaki kit ultragaz

2 yıl oldu dönüşüm yaptıralı ve 20000 km.yol yaptım.1600 ytl vermiştim o zaman.

Şehir içi 15 kuruş,şehirler arası 110 kuruş yakıyor.Samsunda lpg (1,48 ytl)

gayet memnunum.Herkese tavsiye ederim.

Fakat dizel alabilirsem daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz

Yok yahu. Kimse taktırmasın. Patlıyo bunlar. Benimki hergün en az 2 kere patlıyo. (Dün gaz aldım 13,6 ykr- 250 küsur km ve 36 küsur ytl)

aman hocam birde kızlayda patlarsa halin duman olur:)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yılmaz

Ben bir de ocak çıkışı aldım depodan. Uzun yolda çay, melemen vs. güzel oluyor.

muhabetsin yav. :) iyi fikir aslında denemek lazım :)

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Bugün Ankara da 2001 model doğan marka ticari oto gaz kaçağı yüzünden patladı,şu an içerisinde bulunanlar hastahanede tedavi altında :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önceki günde Ankara'da benzinli bir araç patladı..

İçindekiler de bir daha bayram ve yılbaşı göremeyeceği bir yerde..

Geçen yıllarda da Konya yolunda bir otobüs içinde 46 kişi ile birlikte yanmıştı ve dizeldi..

Ya bırakın şu Flash Tv tarzı haberleri.. O Doğanın tüpünün nerde nasıl hangi şartlarda takıldığı hepimizce malum..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hilmi Cavlı

brc kit var benim araçta, en son 18 ykr civarı lpg yakıyordu, benzin tüketimini kayıt altına almadım. şimdi katalitik konvertörü çıkarttım, eski ustam 1.6 bujisi takmış onları değiştirdim, son durumu henüz hesaplamadım. makul bir düşme bekliyorum ama düşmesede olur. eskiden 35-40ykr arası bir benzin tüketimi vardı(yüksek devir, şehir içi), bu durumda 8000 kmde amorti edecek yatırımım kendini.

Selamlar...

Katalitik Konventörü nerede ve kaça çıkarttınız?

Bende çıkartmayı düşünüyorum ama arıza lambası yanar diyorlar, siz bu sorunu nasıl hallettiniz?

Paylaşırsan çok sevinirim...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gürbüz Gülnar

abilerim ablalarım bende mayıs 2007 gibi tüp taktırmayı düşünüyorum Lovato tavsiye ediyorlar sırlı sizin görüşlerinizide alabilirsem daha objektif karar verebilirim

sayıglar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...