İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Ahmet Taşkın

Çağlar Abi boşta açıyorum 3-5 sn sonra vitese atıyorm aracı 1-2 sn sonra viteste tak yapıyor devreye giriyor birdaha yapmıyor sistemde herhangi bir sorun yok klima gayet iyi çalışıyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kompresör olsa,klima açıkken her devreye girip çıktığında sesi yapması gerekir. Vites ile alakası da olmamalı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

şimdi şöyle Çağlar Abi vitese takınca hemen girmiyor normal araba akarken tak diye giriyor hissediliyor zaten girdiği tabi bu bikaç saniyelik bişey belki diğer araçlar da böyledir bilmiyorum açıkçası

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
herkese merhaba klima gazının kaçmış olması ve uzun süre dolum yapılmaması nedeniyle kompresör zarar görürmü çalışmadığından dolayı bu konuda bilgisi olan varmı ?

Komp zarar görmez fakat yağında asitlenme meydana gelmiş olabilir.Yağının değişmesi gerekebilir.

Yorum bağlantısı
3-5 ay çalışmamış olması yağın bozulmasına neden olurmu birde yağı biz değiştirebiliyormuyuz yoksa özel akipman alet gerektiren bir işlemmidir ?

Levent bey bu komp ne tip olduğunu bilmediğim için birşey diyemiyceğim biz genelde büyük tip (chiller gibi cihazlar) için yağını değiştiriyoruz çünkü sistem hava alırsa uzun süre yağını asitleştiriyor buda bastığınız gazın normalden daha erken bozulmasına sebep oluyor.Bu arada gaz kaçmışşsa gaz şarjı yapıp geri gelmeyin mutlaka bi yerden kaçtıki yani kaçak var tekrar gaz basarsanız kaçıcaktır.Birde gaz yokken mümkünse komp asla çalıştırmayınız.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Gaz basan makineler otomatik olarak yağınıda yeniliyor ; servise yada klimacıya gittiğinizde onlar hallederler..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
ucuza gaz basanlarda yağı değiştiriyormu acaba bunu araştırmak lazım birde benim fan ilk 3 kademede çalışmıyor sadece 4 te çalışıyor araştırmama göre rezistans bozukluğundan bunun klimayla bir ilgisi yoktur değilmi ?

Makine ile gaz basıyorlarsa ; yağıda değiştirme özelliği vardır..

Rezistansın klimayla ilgisi yoktur diye düşünüyorum.. :)

Yorum bağlantısı
Makine ile gaz basıyorlarsa ; yağıda değiştirme özelliği vardır..

Rezistansın klimayla ilgisi yoktur diye düşünüyorum.. :good1:

Ersen bey makina ile hem gazı ve hem yağı aynı ansa basılan klima görmedim arabalarda böyle bir özellik varsa bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersen bey makina ile hem gazı ve hem yağı aynı ansa basılan klima görmedim arabalarda böyle bir özellik varsa bilmiyorum.

Servislerdeki öyle hatta ; bir serviste türkçeydi ekranda usta ayarlarken ; dikkat etmiştim yağ miktarını seçmişti ve makina çalışırken sırayla ekranda yağ dolumu yapılıyor ; gaz basılıyor ibareleri vardı .. Eğer aynı yağdan bahsediyosak tabi :good1:

Yorum bağlantısı
Servislerdeki öyle hatta ; bir serviste türkçeydi ekranda usta ayarlarken ; dikkat etmiştim yağ miktarını seçmişti ve makina çalışırken sırayla ekranda yağ dolumu yapılıyor ; gaz basılıyor ibareleri vardı .. Eğer aynı yağdan bahsediyosak tabi :D

Abi iyimiş o zaman o:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
herkese merhaba klima gazının kaçmış olması ve uzun süre dolum yapılmaması nedeniyle kompresör zarar görürmü çalışmadığından dolayı bu konuda bilgisi olan varmı ?

Otomobilde, klimada gaz yoksa, siz içerden AC düğmesine bassanız bile, kompresör devreye girmez, klima gazı basma makinelerinin artık hepsinde (eski makineler çoktan bozulmuştur artık), önce vakum testi yapar, sorun varsa gaz basmaz, ondan sonra gereken miktarda gaz + yağı klima sistemine basar (%70-80) otomatik olarak yapar bu işlemi.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
gerçektende o düğmeye bastığımda ışık yanıyor ancak o kompresör sesi duyulmuyor ve motor çalışması değişmiyor ancak fanı açmadan da çalışmasada klima düğmesinde ki ışık yanmıyor bunuda bir yanlışlık olarak algılıyor sanırım hani üfelemeden çalışsam ne yazar ki durumu :blush:

Fanı açmassanız çalışmıyor doğru ; mesela Opel de klima tuşuna basınca fan otomatik olarak klimayla birlikte 1. kademede çalışmaya başlıyor..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Çağlar Orhan

Merhaba Arkadaşlar,

2006 model Fiesta Tcdi aracım bulunmakta klima kullanım sonrasında klimayı kapattğımda klimadan "foşşşş" :nazar: diye ses geliyor neden olabilir... Daha önce başına gelen varmıdır. Klima gazı 2 ay önce basıldı...

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Ta?k?n
(düzenlendi)

klima kompresörü hararet yapmıştır. :nazar: şaka şaka bilmiyorum. fooşşş sesi havalandırma kanallarından mı yoksa klima bağlantı borularından mı

tarihinde Mustafa Ta?k?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mesut Özger
klima acıpta buz cözdüren ilk defa duydum. hadi normal üflemeyi acıp ılık hava üflese neyse. soğukla cüzüyor..:)

Bende senin gibi düşünüyordum ama ben edirnedeyim sürekli sabahları kış ayı boyunca buzlanıyo klimayı çalıştırıyorum 3-4 dk da camlar hazır istersen deneyin

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Dış sıcaklık 30 derece...

Kısa süre dereceyi ızgaraya tuttum... Bir ara 3 dereceyi de gördü..

fotoraf0034x.jpg

Yorum bağlantısı
Erhan Güleç

Merhaba Arkadaşlar

Klima ile ilgili bir sorunum var arabayı aldıgımda eski sahibi gazı yok demişti daha sonra gazını bastırdım kaçak kontrolü vs.. bakımları yapıldı ama yinede içime sinmedi güzel sogutmadı üflesini iyi ama sogutmuyor kış geldi geçti bu sene yaz geldi sorun yine aynı sogutmuyor üstelik bu sefer gögüsdeki bulunan ortadaki birisi ılık birisi biraz soguk üflüyor deli olacam G.antep bu işi iyi yapan bir adam bulamadım acaba farklı bir sorunmu var mantıklı bir cavap alamadım 2010 yılının ekim ayında yine birisi baktı buna gaz fazla basılmış sen kullan düzelir dedi ama düzelen hiç birşey yok klima devreye çok girip çıkıyor bana göre ona bile normal dediler konu hakkında bilgisi olan varmı acaba ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Polen fitresi temizmi ona bakın ; gaz miktarını kaputun içinde yazana göre ayarlatın ..

Ama bence sorun üfleme kanallarında çünkü birinden ılık birinden soğuk üflüyorsa sıcak soğuk ayırıcılarında sorun olabilir..

Bide aklıma geldi sıcak soğuk ayarını yaptığınız düğmeyi sıcak konumdayken soğuk konuma hızlı bir şekilde çevirin bazen takılabiliyor.. :lol2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Alırken "abi gazı bitik, yoksa klima çalışıyor" diyenlerden çok korkuyorum. Asla öyle olmuyor çünkü...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Alırken "abi gazı bitik, yoksa klima çalışıyor" diyenlerden çok korkuyorum. Asla öyle olmuyor çünkü...

+1

Korkmakta lazım ; 50 tl lik gaz için, klimasızmı kullanılıyor yani araç ..

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bence hiç girmeyin o işe bir taunus 3,5-4 binlira ediyor. Bir arkadaşımın clasic bir amerikanı var çok sıkıntılı oldu klima işi hem de sonuca ulaşamadık... Boşuna masraf bence

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
eski araçlarda ki klimalar la şimdikilerin bir farkı var mı? dedemin bir tane ford taunus aracı var uzun süredir klima çalışmıyor (3 yıl ) araçda 1 senedir yatıyor kısmetse seneye aracı motorunu rektefiye yaptırıp uzun yola çıkıcam klimada ne gibi sorunlar beni bekliyor ?bi yerden eski gazların piyasada olmadığını duydum bu arada araç 22yaşında:)

Klima işi yapan biryere hiç çalıştırmadan götürün ; gazını yağını yenilesinler ; sorunsuz çalışır bence.. ( eğer araç yatmaya başlamadan önce sorunsuz çalışıyorsa)

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Benim aracın soğutma fanı klimayı açtığımda direk 2. kademeden başlıyor (yada ben 1. kademeyi duymuyorum)ve kısa aralıklar ile durarak tekrar 2. kademede çalışıyor.Ama klimayı kapattığımda 2-3 dk kadar daha çalışıyor ya fan , 2. kademeden tekrar 1. kademeye düşüp sonra tamamen duruyor. Bu normalmi acaba.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Benim aracın soğutma fanı klimayı açtığımda direk 2. kademeden başlıyor (yada ben 1. kademeyi duymuyorum)ve kısa aralıklar ile durarak tekrar 2. kademede çalışıyor.Ama klimayı kapattığımda 2-3 dk kadar daha çalışıyor ya fan , 2. kademeden tekrar 1. kademeye düşüp sonra tamamen duruyor. Bu normalmi acaba.

Normaldir, hararet ibresi yükselmedikçe. Taunus gibi eski klima sistemindeki gazlardan artık bulunmuyor. R132 basılacak mecburen. Aynı kurşunlu benzinin artık olmadığı gibi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...