İçeriğe Yönlendir

Ford Scorpio 2.3i Ghia 1997 otm.

Sencer Deniz

Recommended Posts

Guest Mehmet Boran Koca

Mustafa Bey sahip olduğunuz araç bir quattroporte veya F250 GTO değil neden yapamasınlar alt tarafı ford motor tek farkı 6 silindirli olması bence iyi araştırın mutlaka yaptırırsınız o taraflarda da.Biz bahsettiğiniz motoru 1994 den beri kullanıyoruz :clapping:

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür

En kötü dizayn değil de en "ugly" dizayn olarak anılır, 95 sorası scorpio.

http://www.fordscorpio.co.uk bu adreste scorpio ile ilgili herşey var, gerekirse mailgruba üye de olabilirsiniz.

Ne yazık ki bu arabadan anlayanı bulmak o kadar kolay değil, hurdalıkta yatan onca caanım scorpiodan anlaşıldığı üzere.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan

Çağlar bey, dediğiniz gibi yangına sebebiyet vermemesi büyük şans . Şu sıralar işlerimi bırakamıyorum ama en geç 1 aya kadar gelmeyi planlıyorum.

Mehmet bey, altı üstü 6 silindir diyorsunuz ama buradaki yetkili servis bile ilgilenmek istemiyor. dediğiniz, İstanbul için çok doğru ama Antalya'da olmuyor. bu motordan istanbul'da çok vardır belki ama Antalya'da %99 ihtimalle bu motor tektir. 2 yıl önce bir arıza yapmıştı ve servis bile çözememişti. arızanın ne olduğunu bilmiyorum ama Almanya'dan usta getirtmişlerdi. Adam bir hafta 5 yıldızlı otelde yedi içti bu arada arabayı tamir etti.

Benim İstanbul'a gelmekteki maksadım aracı komple bir chek-up'dan geçirtmek. aracın şu an görünürde herhangi bir problemi yok gibi ama ben yinede tüm kontrollerini yaptırıp en az 2 yıl oluşabilecek arızaların önüne geçmek istiyorum. bu tip bir chek-up'ı bu motoru ömründe hiç görmemiş kişilere yaptırmakla daha önce bu motorla ilgilenip tecrübe kazanmış kişilere yaptırmak aynı şey değil. hem İstanbul'u özledim bu da bahanesi olur :)

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Boran Koca
(düzenlendi)

harcadığınız paraya yazık o yüzden söyledim ben ama ben bineceğim seviyorum bu aracı diyorsanız ki hakeden bir araç gerçekten, birşey diyemeyeceğim. :)

birde arabam kısmında 24V yazmışsınız cosworth motora mı sahipsiniz ?

istanbula gelirseniz eğer oktaykan power tavsiye ederim bu konuda gerçekten iyiler.

tarihinde Mehmet Boran Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan
harcadığınız paraya yazık o yüzden söyledim ben ama ben bineceğim seviyorum bu aracı diyorsanız ki hakeden bir araç gerçekten, birşey diyemeyeceğim. :)

birde arabam kısmında 24V yazmışsınız cosworth motora mı sahipsiniz ?

istanbula gelirseniz eğer oktaykan power tavsiye ederim bu konuda gerçekten iyiler.

evet cosworth motor var 207 hp. zaten istanbula gelmek istememin nedeni de bu. bu motordan antalyada bir ikincisinin olma ihtimali %1, ki antalyada toplasanız 5-6 adet son kasa scorpio vardır.benim de aklımdan geçen oktaykan power. tavsiye için teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

Mustafa Bey, 2.9 v6 lar 160 ps tir. Amerika da Mercury olarak satılan bizim Scorpio dediğimiz kasadaki motordur. Cologne tipi denen bu mootr Almanya Fabrikasında üretilmiştir. 210 ps lik versiyonu 4.0 litre olandır.

Scorpio cosworth teki 2.9 versiyonu 195 ps tir. Ama sizin araç cosworth mü?

Sizin araçta VIS sistemi var mı? Var ise 210 ps tir?

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Mustafa Bey sahip olduğunuz araç bir quattroporte veya F250 GTO değil neden yapamasınlar alt tarafı ford motor tek farkı 6 silindirli olması bence iyi araştırın mutlaka yaptırırsınız o taraflarda da.Biz bahsettiğiniz motoru 1994 den beri kullanıyoruz :)

bencede

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan
Mustafa Bey, 2.9 v6 lar 160 ps tir. Amerika da Mercury olarak satılan bizim Scorpio dediğimiz kasadaki motordur. Cologne tipi denen bu mootr Almanya Fabrikasında üretilmiştir. 210 ps lik versiyonu 4.0 litre olandır.

Scorpio cosworth teki 2.9 versiyonu 195 ps tir. Ama sizin araç cosworth mü?

Sizin araçta VIS sistemi var mı? Var ise 210 ps tir?

araç cosworth motorlu, VIS sistemi hakkında ise bir bilgim yok. ruhsatta 207 hp yazıyor, 95 yılının auto katalog dergisinde 2.9i 24V için 210 hp güç ve 275 Nm tork yazıyor, 98 auto katalog dergisinde ise207 hp güç 281 Nm tork yazıyor. ayrıca az önce internetten indirdiğim kullanma kitapçığındaki teknik verilerde de 207 hp yazıyor.

bu arada VIS sistemi nedir, araçta bu sistemin olup olmadığını nasıl anlarım?

çok soru soruyorum galiba :)

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Boran Koca
(düzenlendi)

Çağlar Bey yanlışınız var sizin dediğiniz 195 ps 'lik motor 91-94 yılları arasındaydı o motorun kodu :BOA'dır.

Mustafa Bey haklı galiba kullandığı motorun kodu BOB ve 94 - 98 yılları arasında üretildi 207 ps lik motoru da var.

ayrıca 2.9 V6 scorpioların 160 ps olanları yok 145 ve 150 ps olarak değişiyor.

Gerçekten özel bir motora sahipsiniz Mustafa Bey şimdi hak veriyorum size.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Motorunuzun ve aracın resmini görmeyi çok isterim. Motorunuz aşağıdaki resimdeki gibi mi? Aracınıı 4 çeker mi?

VIS sistemi, kısaca, kapanan emme supabından bir sonra açılacak emme supabının önüne yaptığı hava basıncının emme de kullanılması sistemidir. Yani fiziksel bir olay olan subap kapanması ile oluşacak geri basıncı sıradaki emme supabının önüne yönledirecek hava klapeleri ile emme anında atmosfer basıncından biraz daha fazla basınç sağlanmasıdır. Mondeo da bulunan 2.5 lt V6 motorda bu sistem mevcuttur. 174 Ps olan gücü VIS arızalı ise 140 Ps e düşmektedir.

29efias0.jpg

2.9 motorun US de 140-150- Avrupada 160 ps versiyonları vardı doğrudur. Aslında 2.8 karbüratörlü Granada motoru ile temelde aynıdır (135PS) enjektörlüsü 150 Ps gibiydi ama 8 subaplı idi. Cosworth tarafından hazırlanan versiyonu 195Ps ve VIS sistemi bulunan versiyonu 210 Ps ti. VIS in açılımının türkçesi değişken uzunluklu emme sistemi gibi tercüme edilebilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan
(düzenlendi)

evet özel bir motor Mehmet bey, bana hak vermenize sevindim.

Çağlar bey, resimdeki motor ile alakası yok. Mehmet beyin verdiği linkte en alttan ikinci resim benim aracın motorunun resmi. bugün resmini çekip koymaya çalışırım.

tarihinde Mustafa Yazkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cosworth motorlu Scorpio ya sahip olup, resmini koymamanın cezası, forumda 100 kırbaç olmalı yahu.

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Boran Koca

deri döşeme ise aracınız deri döşemelerinize ve motora hani ileride satmak falan icap ederse haberim olsun :)

ancak sadece motor ve deri döşeme :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan
Cosworth motorlu Scorpio ya sahip olup, resmini koymamanın cezası, forumda 100 kırbaç olmalı yahu.

bu resimler kırbaç cezamı kaldırırmı ve azaltırmı :D

diğer resimi sanayide kamyon liftinde altı yıkanırken çekmiştim, nede olsa kamyon gibi araç :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan

Bu motordan Türkiye'de kaç tane vardır acaba, merak ettim! Sanırım olanlar da İstanbul ve Ankara'dadır.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Yalnız birşey farkettim;bu aracın arka süspansiyonları bağımsız değil galiba..

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan
Yalnız birşey farkettim;bu aracın arka süspansiyonları bağımsız değil galiba..

98 yılının autokatalog dergisindeki testine baktım ve orada 4 tekerleğin bağımsız süspansiyona sahip olduğu yazıyordu.

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Boran Koca
(düzenlendi)

bağımsız..

türkiyede 195 ps lik var ancak 207 ps lik cosworth motor ben şahsen duymadım bu ilk oldu.Ah bu kasada olmayacaktı bu motor eski kasada olacaktı :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan
bağımsız..

türkiyede 195 ps lik var ancak 207 ps lik cosworth motor ben şahsen duymadım bu ilk oldu.Ah bu kasada olmayacaktı bu motor eski kasada olacaktı :D

195 hp'lik cosworth motorlu 93 model scorpio da kullandım yine aynı kişinindi ama 3-4 yıl önce tarih oldu (pert). o da çok keyif veriyordu, üstelik onların arka koltuk da elektrikliydi. niye 93 modelde arka koltuklar elektrikli olupda 96 modelinde olmazki ford bunu hep yapıyor :D

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Boran Koca

benim aracında(87 model) arka koltukları elektrikli , donanım farklılıkları.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İstanbul da 2.9 bu kasada hiç görmedim. Eski kasada 2.9 görmüştüm ama cosworth değildi. 4 çeker mi yoksa? Kırbaç cezasını kaldıralım bari :D

Bu araçta kesin VIS sistemi vardır ve klapesi kapalı vs kaldıysa çekiş düşüklüğünü açıklar. Bence arabam bölümünde güzel fotoları ile yeni başlığı hak ediyor bu araç.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan
(düzenlendi)

VIS sisteminden tam emin değilim ama İstanbul'a gelmek nasip olursa orada anlaşılır heralde. Bu arada yeni fotoları çekeyim de o zaman açayım yeni konuyu. bu fotolar ile (özellikle kamyon liftinin üzerindeki foto ile) yeni konu açılmaz :D

tarihinde Mustafa Yazkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...