İçeriğe Yönlendir

Lpg'de Buji Ve Yağ Değişimi + Buji Tırnağı

Aydın Bengü

Recommended Posts

Aydın Bengü

biliyorum benzer konular çok tartışıldı. sonuç:buji 30 bin km,yağ 15 bin km/1 yıl dır.

ama lpg firmaları ve yabancı siteler ısrarla yağın ve bujinin ömrünü uzatır diyorlar, sizce de

öyle mi?

Ve buji tırnak aralığı 0.2mm kısaltılmalı diye yazılar var. Siz böyle bişey yaptınız mı?

gerek var mı?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

buji tırnak aralıgı kapatılınca hava filitresinin patlamasının önüne geciliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ortağın focusta denemek amacıyla buji tırnak aralığını daraltmıştık ve memnun kalmamıştı tekrar eskiye dönmüştük..

Belki sırasız sistemlerde işe yarıyordur..

Ben 20 bin kilometredir standart buji ile kullanıyorum.. bir anormallik görmedim..

Yağımı 10 bin km'de değiştim.. Bujimi 45 bin kilometrede kaşıntı sebebiyler değiştirdim.. Çıkan bujilerde iyi durumdaydı..

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

anladım ama 2a mühendislik tamda bizim focus için öneriyordu 2mm daraltmayı.

yani sıralı sistemler içindi.

mehmet abi gerek yok diyorsa konu kapanmıştır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2A'da bazen ne dediğini bilmiyor..

Onlara göre Fast; miadını doldurmuş, demode, işe yaramaz bir kit..

20 bin kilometredir hiç bir sorun yaşamadım..

Ortağım Seq24 ile en az 3-4 defa gitti servise.. Şimdi yine rolanti problemi var..

Her ne kadar kısmen BRC onlardan soruluyor olsada, gerek maillerde gerek telefonlarda doyurucu ve iknaa edici cevapalar veremedikleri için ben muhatap almıyorum onları..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Göktürk

benim arkadaşım 10-30 yerine 5-30 yag koydu başka hiçbir şey yapmadı. arabanın rölantisi bozuldu. seat cordoba lpg

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

merhaba arkadaşlar

benimde arabamın yağını değiştirdikten sonra rolantisi bozuldu araba gfaz yememeye başladı lpg ci yağı değiştiren kişi ne yaptı buna dedi hatta mondeo ya 1,6 focus buji takılmıştı ben platin buji taktırmıştım onları söktürdü araba onlara uyum sağlamış dedi bana tekrar focus bujisi aldırttı. Fakat yinede fayda etmemişti sonrasında ankara da başka bir servise götürdüm arabayı rolanti valfini temizledi bujilerin orjinalini buji kablolarının orjinalini taktı ve en son benzinde rolantide bir değişme olmadığı için lpg nin rolanti ayarını arttırılması ve basıncında bir miktar arttırılması gerektiğini söyledi bunları yaptırdıktan sonra oldukça düzeldi araba bence eğer benzinde rolanti problemi yoksa bu ayarlara da bir baktır

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Gürbüz Koçoğlu

Arkadaşlar bujilerin değişiminde tırnak aralığının yanı sıra tek tırnak çift tırnak diye de mi ayrılıyor? Bende focus I 2005 collection var. Benim araca tek tırnak bujimi çift tırnak bujimi kullanılacak ? aracım benzin /LPG lidir. Yardımcı olabilecek olan var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Arkadaşlar bujilerin değişiminde tırnak aralığının yanı sıra tek tırnak çift tırnak diye de mi ayrılıyor? Bende focus I 2005 collection var. Benim araca tek tırnak bujimi çift tırnak bujimi kullanılacak ? aracım benzin /LPG lidir. Yardımcı olabilecek olan var mı acaba?

Tek tırnak buji takılacak...Tırnak aralığıyla oynamaya gerek yok.Alıp takıyorsunuz.İşte bundan :blush:

f14892db9a9cccda3eefd4e2f1c7a94d.jpg

Yorum bağlantısı
Gürbüz Koçoğlu
Tek tırnak buji takılacak...Tırnak aralığıyla oynamaya gerek yok.Alıp takıyorsunuz.İşte bundan :blush:

f14892db9a9cccda3eefd4e2f1c7a94d.jpg

Çok teşekkürler Ayhan Bey beni aydınlattığınız için.Sayenizde öğrendim...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Çok teşekkürler Ayhan Bey beni aydınlattığınız için.Sayenizde öğrendim...

Rica ederim.Bilgi paylaşıldıkça güzel :blush:

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Focus 1.6 normal bujilerin tırnak aralığı 1.3 mm, 2.0 olanların platin bujiler 1 mm dir,ben kullanmıştım ve çok memnundum,istenirse platin buji alınıp takılabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eyüp Döngel

Orjinal bujisini taktırın ve buji tırnak aralığı ile oynatmayın bobini yakarsınız.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yazın aracımın bakımını Oto Deva'da yaparken bosch marka lpg bujisi taktık. Bujiyi ben almıştım, tırnak aralığı 0,7 mm. Çıkan bujiler bir yıllık (15000 km) focus bujisiydi. 0,7 mm bujiden sonra hem tüketim düştü*, hem de özellikle alt devirlerdeki çekiş arttı. 8000 km oldu bir sorun yok. bence denenebilir.

*kayıtlar yanımda yok. evden bakınca onu da yazarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yazın aracımın bakımını Oto Deva'da yaparken bosch marka lpg bujisi taktık. Bujiyi ben almıştım, tırnak aralığı 0,7 mm. Çıkan bujiler bir yıllık (15000 km) focus bujisiydi. 0,7 mm bujiden sonra hem tüketim düştü*, hem de özellikle alt devirlerdeki çekiş arttı. 8000 km oldu bir sorun yok. bence denenebilir.

*kayıtlar yanımda yok. evden bakınca onu da yazarım.

Bu bilgiyi teyit ederseniz faydalı olacaktır...

Bekliyorum cevabınızı..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tüketim kayıtlarım evde. Akşam yazabilirim ama buji değişiminden sonra ki çekiş farkını Erdal Usta'ya sorabilirsiniz. En az %14+1

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

bosch marka bujiydi. www.oto-parca.net 'ten aldım. 4 adet 48-50 lira gibiydi. kodunun sonu 574 ile bitiyordu ama şimdi hatırlamıyorum. faturası duruyor, akşam ona da bakarım. ayrıca siteye telefonla ulaşınca aracına uygun kodu söylüyorlar.

ayrıca sitede araca uygun parçayı da bulabiliyorsunuz.

benim aldığım sanırım buydu:

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242236574,PR-67.html

fiyatı ben alıken de 5 avroydu. bi ara 5,5 yaptılar galiba ama hala 5 avro.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Size zahmet.. Faturaya bakında alayım bu bujiden..

FoMoCo içime sinmiyor benim...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Zahmeti önemli değil, keşke yanımda olsa hemen söylerim. Ama akşam yedi buçuk, sekiz gibi bakar yazarım.

Çekiş farkını Erdan Usta'ya sordunuz mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Son olarak bujiye ümit bağladın he :D

Zaten çok memnunum da.. Bu bujiyle uçarmı ki diye merak ediyorum :D

Zahmeti önemli değil, keşke yanımda olsa hemen söylerim. Ama akşam yedi buçuk, sekiz gibi bakar yazarım.

Çekiş farkını Erdan Usta'ya sordunuz mu?

Erdal ile görüşüyordum...

Derki; Abi araba güzel oldu. seninki gibi çekiyor :D

Ama; aynı anda kablo falan da değiştik..

Mahmut Bey çok memnun ama, bunu direk olarak bujiye bağlayamam ben diyor..

Başka bakımlar da yapıldı diyor...

Önemli olan Mahmut Bey'in yorumudur, kullanan o diyor..

Siz bakın da alayım bu bujiden..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Mehmet Bey, bence değişti ama içinde "bence" olunca farkedebiliyor. En iyi cevabı tüketim verecek.

Bakımda yapılanlar:

-Önceki sene focus bujisi takılmıştı, bahsi geçen buji takıldı.

-Buji kablosu orjinali ile değişti. Üzerindeki 1 senelik yan sanayi kablolarda sorun yoktu.

-Tam sentetik yağ değişimi yapıldı.

-Filtreler değişti.

Bunlardan daha önemlisi, Hakan Bey'in dediği gibi okuyunca uçacaksa ben de isterim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Bey, bence değişti ama içinde "bence" olunca farkedebiliyor. En iyi cevabı tüketim verecek.

Bakımda yapılanlar:

-Önceki sene focus bujisi takılmıştı, bahsi geçen buji takıldı.

-Buji kablosu orjinali ile değişti. Üzerindeki 1 senelik yan sanayi kablolarda sorun yoktu.

-Tam sentetik yağ değişimi yapıldı.

-Filtreler değişti.

Bunların hepside performansa doğru dan etki yapan unsurlar.. Heleki buji kablosu..

Ben sağlam buji kablolarını söküp yenilerini taktığımda kalkarken patinaj yaptırıyordum..

Turbo takılmış gibi fark vardı resmen...

Bunlardan daha önemlisi, Hakan Bey'in dediği gibi okuyunca uçacaksa ben de isterim.

İyi okurum..

Buluşalım yakında :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Evet. O yüzden bagajında sürekli buji kablosu ile gezer :p

Gezerim tabi.. Dizelde turbo, benzinlide buji kablosu...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...