İçeriğe Yönlendir

Lpg'de Buji Ve Yağ Değişimi + Buji Tırnağı

Aydın Bengü

Recommended Posts

Semih İzgi
(düzenlendi)

Mehmet Abi benim F1 içinde tavsiye edermisin bu bujilerden? Mahmut abi gayet mutlu bujileriyle :)

Mustafa'da baya kararsız kalmış, kullandımı acaba bu bujilerden :)

Düzenleme: dalgınlık. :(

tarihinde Semih ?zgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yok müdür bizim focuslara yaramaz bunlar. 2.0 ların tırmak aralığı ile bizimki arasında dağlar kadar fark var. heleki benzinde vs de sürünce arada bence sorun bile yaratır diye almadım. onun yerine 15 binde bir orjinal buji tak çekişinde iyi olur tüketiminde.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Harun Sayın

0 242 236 574 Lpg bujilerinden bende taktırdım.

http://www.otomobilyedekparcalari.com/inde...t&pid=12955

bu siteden aldım, kargo dahil 68 lira tuttu. 10 lirada buji değiştirmeye verdim.

çıkan buji motocraft marka idi ve hiç bir sorun görünmüyordu

belki psikolojiktir ama çok azda olsa sanki vites değişimi sonrası düşük devirde biraz daha hızlanma arttı gibi geldi bana.

yakıt konusunda bişey diyemeyeceğim daha 60-70 km gittim.

taktırdığım usta oldukça iyi bir buji olduğunu söyledi üzerinden çıkan bujiye göre. çift platinli olduğunu söyledi.

gerektiği kadar akım falan verdiğini (yanlış hatırlamıyorsam) söyledi. ama pek bişey anlamadın dediğinden.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Harun Sayın
(düzenlendi)

araç dururken kalkışlarda titreme oluyordu, hafta sonu ustama gittim,

bujileri söktü, bujilerden biri seramik kısımları çatlamış, değişmesi gerekiyor dedi.

çatlayan bujinin resmini çektim az sonra ekliyeceğim.

çekişte düşüklük ve kalkışlarda ve vites değişimlerinde fazla beklediğim zaman yada boştan vitese geçerken titreme şikayetiyle gitmiştim.

yakıttada artış vardı. ford parça satıcısından 50 liraya motocraft platin buji taktık, boş bujiyi ilk taktığım zamankinden dahada iyi oldu gibi geldi araç.

tarihinde Harun Sayın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben bosch kullanıyorum... memnunum... Normalde kışın motorcrafta geçerdim ama uzun yolum çok oluyor, bu sebeple bosch'a devam..

bujileri söktü, bujilerden biri seramik kısımları çatlamış, değişmesi gerekiyor dedi.

Genelde takan usta çatlatıyor bunları...

Yorum bağlantısı
Harun Sayın

biyere çarpıpta çatlamaya benzemiyor ama.

sadece bir tanesinde vardı çatlaklık, diğerleri sağlam.

metal uçlarında hiç bir sıkıntı yok. biraz is olmuş okadar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Crv ye bosch Iridium platinium buji taktık, 4 adeti 65 TL (bosch un sitesinden araştırıp), lpg için hazır 0.7mm tırnak ile çıktı kutudan, fevkaledenin fevkinde. Satan bayi bunlar biraz pahalı dedi, ben de diesel motorumn olsa enjektörler kaç para dedim, gülüştük.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Benim araç 2009 üretimi, 29bin km de , hiç bujiler değişmedi, bu bakımda bujiler değişmeli mi?

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Benim araç 2009 üretimi, 29bin km de , hiç bujiler değişmedi, bu bakımda bujiler değişmeli mi?

Benim bujiler de ilk kez 30000 bakımda değiştirmişti yetkili servis.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

konu bayatlamış, LPg bujisi kullananlardan yorumlarını bekliyoruz :flowers:

Sorun yok... Memnunum..

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Focus 1 aracımda kullandım, performans açısından bosch bujiler çok iyi ama benim bobin kısa sürede gitti.Alacak arkadaşlara önerim bu bujiyi alırlarsa yeniden lpg kalibrasyonu yaptırsınlar.Ben motocraftlara döndüm yeniden.Anlaşılan mondeolar lpg bujisini seviyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

ben netten ısmarladım, 30 bin km ömür biçiyorlar bunlara doğru mu?

Ben 40 bin km kadar kullandım, çıkanların fotoğraflarını da burada bir konuda vermiştim.

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

konuyu başlatan da benmişim zaten :)

ama o focusumu çok kulanamadan satmıştım.

bakalım bu nasıl olacak, taktık platin bujileri, soğuk motordaki tepkisini gözleyecez ...

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

buji 30.000 km, buji kablosunun belli bir km'sini hatırlamıyorum, lakin en az 80-100 bin gider bence.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mahmut Şahin

geçenlerde prinsin servislere verdiği eğitim kitapçığını okuma fırsatım oldu. kitabın giriş bölümlerinde lpg ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilirken bir kısımda tam olarak kelimesi kelimesine hatırlamıyorum fakat;

"lpg benzine göre oktan sayısı daha yüksek bir yakıt olmakla birlikte kıvılcım ile ateşlenmeye karşı benzine nazaran %10-15 civarında daha dirençlidir. bu sebeple prins olarak müşterilerimize daha bu oranlarda daha kuvvetli bir ateşleme sağlayacak buji tavsiye ediyoruz."

şeklinde bir ifade yer alıyordu. lpg li motorlar için üretilmiş olan ve buji aralığı biraz daha dar olan bujiler ile lpg de kullanımın daha düzgün olması arasındaki bağlantı sanırım prinsin eğitim kitapçığındaki bu bilgi ile örtüşüyor. bu sebeple lpg için tasarlanmış bujileri mantıklı ve makul bulduğumu belirterek en kısa sürede bujilerimi arabama uygun bosch lpg bujisi ile değiştirmek istiyorum. yada bir babayiğit bana 4 buji hediye ederse de hediyesini seve seve kabul ederim. :tongue:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Oktan zaten benzinin yanmaya karşı direncini ifade eder. Yani motor çalışırken sıkıştırma esnasında benzinin kendiliğinden alev almasını engeller. Bu nedenledir ki atmosferik ve sıradan sıkıştırma oranlı (1/9,5-1/10 gibi) bir motorda yüksek oktanlı benzin kullanmak gereksizdir, 93 oktanlı benzin bile vuruntuya sebep olmadan gayet güzel şekilde yanar.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
önder deli

Bujinin tam adı nedir Mahmut Bey...

Mehmet Bey bu bujiyi kullanmaya devam ediyor musunuz?

yakın zamanda bakım yapacağım. yağı da costrol magnatec 5w30 düşünüyorum. ve de bu bujileri.

tavsiyeniz ne olur? teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Bey bu bujiyi kullanmaya devam ediyor musunuz?

yakın zamanda bakım yapacağım. yağı da costrol magnatec 5w30 düşünüyorum. ve de bu bujileri.

tavsiyeniz ne olur? 

Çok uzun süredir sadece ısıtma bujisi kullanıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...