İçeriğe Yönlendir

Yeni Kaza Yönetmeliği Hakkında

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Sinan Uzundumlu
(düzenlendi)

Çağlar abi bende uzun süre hasar servisine baktım. Ama sorduğun soru hiç aklıma gelmedi, tebrikler..

Benim şahsi kanaatim aynı tüzel kişiliğe ait iki aracın çarpışması durumunda mağdur aracın hasarı ödeneceği doğrultusunda. Sonuçta araçta bi hasar meydana gelmiş. Trafik poliçesinin yapılma amacı ne? Kusurlu olduğun durumda mağdur aracın hasarını karşılamak. E mağdur taraf ister aynı tüzel kişi olsun ister başka gerçek kişi olsun hasarın karşılanması gerekir. burada amaç Tüzel kişiliğin mağduriyetini gidermek değil, aracın hasarını karşılamak. (tabi bu karşılama kusur dağılımına göre değişecektir) Yanlışsam düzeltin..

Tabi bunların hepsi polis raporunun tutulduğu taktirde geçerlidir.

tarihinde Sinan Uzundumlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür

Aracınızda 2 adet bulundurun.1 Nisan 2008 den itibaren uygulama başlıyor. İnşallah kullanmaya gerek olmaz.

Yorum bağlantısı
Serkan Yakut

bence 1 nisandan sonra artık kötü niyettli insanlar araçlarını çarpılmış gösterip çok şeyler yaparlar yok gece duvar vurdum kaldırma çıktım çukura düştüm ne yapayım hımm hemen bir rapor yazayım kendime sonra hopp kasko yapsın aracımı kasko fiyatları çok artacak gibi geliyo bana ne dersiniz

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

1 nisanda başlayacak deniliyor ama, ben yayınlanmış bir yönetmelik v.s. bulamadım?

Yorum bağlantısı
Utku Çay

Kanun e kadar iyi niyetli gibi gözüksede, bi o kadar sömüreye açık :selo:

Cep telefonun kameralı değilse, bitane de fotoğraf makinesi :rolleyes:

Mehmet abi cep teleonu kameralı olsa bile işe yaramaz. Bir çok cep telefonu gece rezalet çeker, hatta yeterli ışık yoksa kaskaranlık çıkar. O yüzden gece olacak kazalarda yine sıkıntı olacak?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Resim zorunlu değilmiş gibi algılıyorum ben...

Mümkün olduğu durumlarda diyor..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hilmi Cavlı
.bilirmisiniz sadece Sinop ta bir aylığına trafik ışıklarını şehir içinde bir süreliğine iptal ettiler ve trafikte hissedilir bir rahatlama oldu.ben trafik ışıklarını da karşıyım.en çok 10 saniye bekler geçersiniz.

Ankarada olduğunuza göre birgün sabah 8 civarı Çetin Emeç Bulvarı üzerindeki Sokulu yada 4. Cadde trafik ışıklarının arızalı olduğu bir gün orada olursunuz illaki ve trafik ışıklarının ne kadar gerekli ve hayati bir icat olduğunu anlarsınız...

Resmen şavaş alanına dönüyor ortalık.

Ama trafik yoğunluğunun nispeten az olduğu yerlerde dediğiniz doğru olabilir...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Türk sürücülerine raylı yol yapmak lazım kenarları 8 metre tuğla duvar üstüne elektrikli tel bariyer alt tarafına hendek te timsah. Gerçi o zaman bile kuralları ihlal etmek için bir yol bulurlar. Ben güzel ülkemde tampon tampona çarpışıp sonra meşe budaklı sopasız kaza tutanaklarını doldurma becerisinde sürücü kültürü olduğuna pek inanmıyorum.

Kaynakça: Yıllardır servise gelen araçların çoğunda ! sol ön kapı kenarlarında duran uzun saplı tornavida, beyzbol sopası, düz formatlı direksiyon kilidleri görürüm.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim ortak kavşakta birine arkadan çarpmış... Suçlu..

İnmiş arabadan.. Çarptığı adamda inmiş...

Adamın yanına gitmiş, geçmiş olsun amca, varmı bişeyin, arabanı düşünme yaptırrım demiş..

Adam bakmış bakmış... bişey diyememiş... Biz şimdi kavga etmeyecekmiyiz demiş...

Ortağımda. yo amca niye kavga edelim.. Sen durdun ben farkedemedim geldim vurdum demiş..

Adam, Allah Allah kaza yapıpta kavga etmemek olurmu demiş.. :)

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
Benim ortak kavşakta birine arkadan çarpmış... Suçlu..

İnmiş arabadan.. Çarptığı adamda inmiş...

Adamın yanına gitmiş, geçmiş olsun amca, varmı bişeyin, arabanı düşünme yaptırrım demiş..

Adam bakmış bakmış... bişey diyememiş... Biz şimdi kavga etmeyecekmiyiz demiş...

Ortağımda. yo amca niye kavga edelim.. Sen durdun ben farkedemedim geldim vurdum demiş..

Adam, Allah Allah kaza yapıpta kavga etmemek olurmu demiş.. :)

Ortak derken iş ortağı mı yoksa senin genel anlamdaki ortaklardan biri mi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ortak derken iş ortağı mı yoksa senin genel anlamdaki ortaklardan biri mi :)

Oruç yaaw.. Essah ortak... :)

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Ben kaza yapsam kesin döverler, arabadan vazgeçip kendim için mahkemelerde sürünürüm heralde..

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Mehmet Bey Anlaşmalı trafik diye de bir şey var bilirsiniz herhalde, bu çıkacak olan kanuna benziyor; nereden biliyorsun derseniz maalesef öğrendik.

Annem ocak ayı başlarında bir kaza yaptı, daha doğrusu kazaya karıştı desem en doğrusu.

Farkında değil sola bir dönüş var yoldan direkt otoyola bağlanan bizimki geniş alıyor virajı dönerken bu arada en sağ şeritte, bir Hyundai Tuscon Cdri bir jeep(!) ise sağdan sollamak istemiş bizimkinin döneceğini nereden bilsin bizim unonun sinyal kırılmış onunda arka kapı sacının alt tarafında hafif bir ezik var, tabi o yaştaki kadın annelik iç güdüsüyle çocuğun halinden bir de yaşadığı olaydan etkilenip ben sinyal vermedim suçluyum diyerek üstlenmiş suçu, bir kaportacıya gitmişler adam 180ytl tutar demiş o da çıkartmış 150 vermiş konuyu kapatmış aklınca ne fotoğraf ne telefon no ne polis hatta bana da haber vermiyor, delikanlımızında (Tudev de okuyor) o gün sınavı var, geç kalacak. Olay kapanıyor :).

Lakin delikanlı dayısının arabasını kullanıyormuş servise gidiyorlar 450 tutar deyince başlıyor annemi aramaya hatta o yaştaki kadını tehdit etmeye yok efendim iki tane araba gönderirim kafana silahı dayatır 1000 ytl senet imzalatırım filan (iş sarpasardı).

Şimdi hadi bakalım çöz oğlum deyip bana yönlendiriliyor ama benim tehditlerden haberim yok. Beni de aradı ve tehdit etmeye kalktı bende azarladım. Bana Deniz astsubay okulu öğrencisi olduğunu filan söylemişti.

Tamam kısa kesiyorum ama çok uzun...:)

Tekrar aynı yere gidelim tutanak tutturalım dedi, tamam dedim, gittik araç yerinden kalkmıyor depo içi boyalı imiş bunların ne olacak dedim siz ödeyin dedi. Bu arayı geçiyorum sigortacım sağolsun anlaşmalı trafikle tamamen suçlu bizmişiz gibi yazdık imzaladık onlarda araçlarını yaptırdı.

150 ytl ne oldu derseniz; aynen söylediklerini yazıyorum.

Ben delikanlıyım yarın sabah 9 da hesabınızda olacak:))

Birkaç defa aramama rağmen (önemli olan 150ytl değil tahmin edersiniz) Delikanlı (!) ve muhterem dayısı gariban adamlar ne yapsınlar ödeyemediler.

Yani böyle bir uygulama da var bilginiz olsun dedim.

Delikanlıya ne mi oldu hiçbirşey. Gerçek bir delikanlı olarak hayatını sürdürüyor.

İnsanlar ne zaman ne şartlarda kalşılaşır bilinmez ama bunun için de insan kredisini harcamaz diyerek peşini bıraktım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun Cemil Bey.. O jeep'ler kolayına alınmıyor.. 150 150 birikecek işte... :)

(Dürüst olup, adam olup özel uçağı bile olanları tenzih ederim... Dert servet düşmanlığı değil)

Olay yerini terk halinde karakola gidip, kaza yaptım diyorsunuz ve ifade veriyorsunuz...

Polis görgü ve tespit tutanağı düzenleyip ifade alıyor..

İfade de bir taraf suçu üstlenirse.. Trafik sigortası bu ifade tutanağına istinaden hasarı ödüyor..

Benzer bir olay benim de başıma gelmişti..

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Sağolun Mehmet Bey,

Gerçekten baya bir sinir harbi oldu benim için, eee artık çoluk çocuk sahibiyiz sınırına varana kadar soğukkanlılığımızı korumak zorundayız

Bu arada polis tutanağı filan yok sadece karşılıklı iki beyanla yaptık bu işi, bende ilk defa karşılaştım böyle birşeyle

Yorum bağlantısı
İbrahim Özdoğan

Polis çağırınca gelecekse bence problem yok, ha bu işi polisler kendilerine gelir kapısı halinede getirebilirler oda ayrı tabiki

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Bugün bu yeni kaza yönetmeliği hakkında basın açıklaması yapılacak galiba...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir geçiş süreci veya bir pilot bölge uygulaması olması gerekirdi, kanatindeyim...

İrsaliye kesmekten aciz bir çok sürücü var trafikte... Bu iki irsaliye kesmekten aciz sürücü karşı karşıya gelirse nolacak ?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bence de...Kaza raporunu tarafsız birinin tutması lazım. kaza yapan iki taraf da kendince haklı olduğunu söyleyerek, sürekli kendine yontacaktır. Haklı haksız duruma düşebilir. Zor iş vesselam.

Yorum bağlantısı
Sinan Duran

Bu yönetmelik yerleşinceye kadar arabayı trafiğe sokmamak lazım :) mümkün olursa polis çağırmak en uygunu gibi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mehmet yeni yasaya göre bu kaza örneği gibi hasarlarda kendi kendimize A4 formu yazmamız yeterli mi? Tek arabalı hasar ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...