İçeriğe Yönlendir

Falken Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Misafir

Recommended Posts

Mert Yeldan
195-50-15" i yokki...

Aynen resimdeki gibi. 205/55r16 benim ki, 230 a aldım adeti 2 si 2018 ilk hafta 2 si 2017 52. Hafta
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba değerli arkadaşlar, 

Aracıma adac testlerine güvenerek, Falken Sincera SN832 Ecorun aldım.  

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2018_Sommerreifen_Test_175_65_R14.aspx?ComponentId=313483&SourcePageId=31821

img_20180414_092945-jpg.12511img_20180414_100452-jpg.12515

Eski lastiğim Petlas Pt 535 , ondan önce ise Continental Eco Contach 5 vardı. 

Yaklaşık 10 bin km Continental, 20 bin km Petlasdan sonra, şu an 2000 km olan bu lastikler oldukca başarılı geldi. Patinaj çekme olayı ortadan kayboldu. Eski Pt535 lastiklerim soğukken özelikler kalkışlar esnasında dönüş manevralarında patinaj çekiyordu. Rampa çıkarken araç bol bol elektronik traction control devreye sokardı. Yağmurdada iyi yül tutsada , kar gördümü yolu hiç tutmuyordu. 4 mevsim lastik diye almıştım ama 3 derece altında resmen ölüydü. 

2000 km yoldan sonra yaşadıklarım ise yakıt tüketiminde 0,5 litre iyileşme, asla patinaj çekmeyen tutuş güçü, özelikle ıslak zeminde fevkalade yolu tutması. Neredeyse kuru havadaki performası veriyor desem yeridir. 

Ben lastiklerimden memnunum, ama benim ölüçlerim küçük. Bu lastikler oldukça hafif, ayrıca pt535 den daha dar ama daha çaplı bir görüntüsü var.  Fiyatıda 130 tl idi aldığımda. 

Bu lastikleri forumda saatığım ürünlerin parasıyla aldım. 

Herkese saygılar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Continental ile Falken yan yana 

img_20180414_093008-jpg.12514

Burdada Pt535 ile Continental yan yana 

20160722_191318-medium-jpg.12527

Falken ve Pt535 lastik iz genişlikleride koyam tam olsun. Önler falken arkalar Petlas. 

img_20180414_164018-large-jpg.12558img_20180414_164008-large-jpg.12559

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Harun Kocaçalışkan

Y6lZEA.jpg

3000 km / 2 aylık kullanım izlenimlerim.

Olumlu yönleri;

- Lastik çok sessiz

- Yol tutuşunda bir yamukluk görmedim gayet güzel.

- Frenlemesi iyi. Birkaç kez ani fren yaptım kayma vs. olmadı.

Olumsuz yönleri;

- Darbe sönümlemesi iyi değil. Ben 205-60-16 dan geçtiğim için de böyle gelmiş olabilir ama kasis, çukur, taş, vb. daha çok hissediyorum. 

- Yakıt tüketimini biraz artırdı. Hesaplarım doğruysa %8 ile %10 arasında artış oldu ki zaten yakıt tüketiminde E etiket değerine sahip.

Bu ne demek oluyor? Bu lastiklerle 20.000 km yol yapsak ortalama yakıtımız %8 artmış olsa 20.000 km sonunda yaklaşık 600-700 tl arasında yakıt dezavantajı anlamına geliyor. Zaten bu lastikler de üst seviye rakiplerinden toplamda 600 lira daha ucuzdu. 

Özetle A-A etiketine sahip pahalı bir lastik almak, lastiğin başına bir iş gelmediği sürece daha mantıklı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
25 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Y6lZEA.jpg

Olumlu yönleri;

- Lastik çok sessiz

Olumsuz yönleri;

- Darbe sönümlemesi iyi değil. Ben 205-60-16 dan geçtiğim için de böyle gelmiş olabilir ama kasis, çukur, taş, vb. daha çok hissediyorum. 

- Yakıt tüketimini biraz artırdı. Hesaplarım doğruysa %8 ile %10 arasında artış oldu ki zaten yakıt tüketiminde E etiket değerine sahip.

Bu ne demek oluyor? Bu lastiklerle 20.000 km yol yapsak ortalama yakıtımız %8 artmış olsa 20.000 km sonunda yaklaşık 600-700 tl arasında yakıt dezavantajı anlamına geliyor. Zaten bu lastikler de üst seviye rakiplerinden toplamda 600 lira daha ucuzdu. 

Özetle A-A etiketine sahip pahalı bir lastik almak, lastiğin başına bir iş gelmediği sürece daha mantıklı.

Lastiğin ilk yılında sertleştiğini birçok yerde okumuştum. 3000 km şu an yorumlamak için erken ama sanırım lastik alındığından beri sert.

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

On 28.05.2018 at 01:15, Erkan Işık yazdı:

falken ın azeniz fk 510 serisi türkiyede nıye yok 

Falken Azenis FK510 çoğu lastik testlerinde beklenilenin üzerinde puanlar toplamış bir lastik olarak göze çarpıyor ama ne yazık ki Türkiye'de satışı yok:/ Benzer şekilde Fulda Sport Control 2'de bilinen kimi testlerde premium markalarla boy ölçüşecek skorlar elde ederken Türkiye piyasasında temin etmek na-mümkün.

On 18.06.2018 at 10:56, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Y6lZEA.jpg

Olumlu yönleri;

- Lastik çok sessiz

Olumsuz yönleri;

Türkiye pazarında yaygın olarak satılan Falken'lerse Çankırı fabrikası çıkışlı ve asıllarının kalitesine yaklaşamıyor bile... Yine de bu lastiğin uzun kullanım test ve yorumları sanal alemde çok az. Sağlıklı yorumlara ihtiyaç var; tıpkı yukarıda @Harun Çalışkan'ın yaptığı gibi...

Yorum bağlantısı
Koray Demir
10 dakika önce, Barış Göktürk yazdı:

Türkiye pazarında yaygın olarak satılan Falken'lerse Çankırı fabrikası çıkışlı ve asıllarının kalitesine yaklaşamıyor bile...

Kaldı ki üretim departmanının tamamının Japon yöneticilerden oluşmasına rağmen durum bu şekilde. Üçüncü dünya ülkeleri için üretilen lastik kalitesi reva görülüyor bazı pazarlar bakımından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray

Ben 245 65 17 olcusunde arazi araci lastikleri kullaniyorum.20bin km dir cok memnunum. Tek problem gerekenden yumusak olmalari.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özetle A-A etiketine sahip pahalı bir lastik almak, lastiğin başına bir iş gelmediği sürece daha mantıklı

Kesinlikle. Kaliteli lastik daha mantıklı
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Harun Kocaçalışkan

225 /45 / 17 ebatındaki lastiklerle şu ana kadar 10.000 km yaptım. Uzun yol, şehiriçi, köy yolu vs. 

Çok şükür ki şu ana kadar balon yapma gibi bir durum olmadı. Birkaç kez kaldırıma sürtmeme rağmen.

Kayma, patinaja düşme gibi bir şeyle karşılaşmadım. Sadece geçtiğimiz bayramda otoyol yerine eski ankara asfaltından izmit'e kadar gitmeye karar verince bozuk bir noktada biraz da benim hızlı gitmemden ötürü viraj içerisinde tümseğe denk gelince esp devreye girdi. Burada lastiği bir suçu var mıydı bilmiyorum.

Birkaç kez can sıkıntısına deneme amaçlı kuru yol üzerindeki sulardan hızlıca geçtim. "aquaplaning" gibi bir şey olmadı.

Çok aşırı yağmur yağan ve otobanda bile ortalama 70-80 km ile gidilebilen bir yağmurda herhangi bir yamuk yapmadı. Direksiyon hissi gayet iyiydi.

Ancak yakıt ve konfor ile ilgili daha önceki düşüncelerim geçerlidir. Fazla yakıyor. Darbeleri iyi sönümlemiyor. Ancak hala sessiz. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Bundan önceki arabama Falken ZE serisi almıştım ( 215/ 55/ 16 ) 15 bin km yol yapmıştım ve çok memnun kaldım. Şimdi aracım 308 e bugün yine Falken aldım     ( 225 /45 /17 )yeni çıkan Ziex serisi.

Takma dahil 1600 tl ye geldi.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Hyundaimde falkrn vardı . Lastiği kestiler evin önünde gittim goodyer aldım arabanın dünyası değişmişti

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mahmut Yıldız

Şu sıralar 215/60 r17 falken bakıyorum sitelerden. Burdaki bayiyi de aradım. Satılan bütün falkenler (914 ecorun ve 310 ecorun) lastikler 2018 üretimi. Neden 2019 gelmiyor acep, üretimde aksama falan mı var?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Şu sıralar 215/60 r17 falken bakıyorum sitelerden. Burdaki bayiyi de aradım. Satılan bütün falkenler (914 ecorun ve 310 ecorun) lastikler 2018 üretimi. Neden 2019 gelmiyor acep, üretimde aksama falan mı var?

Alan yok.. Alabilen yok. Elinde 2018 olduğuna göre satışı düşük demektir. 

Herkes eski lastiğini takıyor veya çıkma alıyor.. Piyasadaki çıkma lastiklerin tarihleri 2010-2011 

Ben de evdeki eski michelin'leri taktım. 5 mm izi varmış.. Tarihi eski diye takmıyordum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arkadaş 2005 Passat a almış, yorumlarını yazarım buraya, bu ölçülerde en uygun fiyat bu lastikteymiş

FALKEN 215/55 R16 ZIEX ZE310 ECORUN (2019)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

eski C5 te kullanmıştım Falken, 

30 bin km gibi neredeyse bitti, çok kısa ömürlü gibi gelmişti bana...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Ölçü nedir Emmi?

Ölçümüz aynı seninle.. 215/60R17 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
7 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Arkadaş 2005 Passat a almış, yorumlarını yazarım buraya, bu ölçülerde en uygun fiyat bu lastikteymiş

FALKEN 215/55 R16 ZIEX ZE310 ECORUN (2019)

Evet, bu ölçüde 2019 var. Az satan ölçülerde 2018'den kalanları satıyorlar demek ki.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Superb'mde Falken 225/45 R17 94W XL Ziex ZE914 Ecorun tam bu modelden var. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
20 dakika önce, Hakan Tarım yazdı:

Superb'mde Falken 225/45 R17 94W XL Ziex ZE914 Ecorun tam bu modelden var. 

Ne zamandır kullanıyorsunuz ve zaman geçtikte lastikte sertleşme gibi problem oldu mu?

Biraz araştırdım,  914 modeli önce 914 ecorun oluyor, sonra 310 ecorun çıkıyor. 

914 ecorun kullanıcıları 914 gibi değil diyorlar, belli ki bu yüzden 310 ecorun çıkmış.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZE914.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZIEX-ZE914-EcoRun.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZIEX-ZE310-EcoRun.htm

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Geçen yaz başı almıştım. Bir kaç sakat durum geldi başıma, araç iyi topladı. O bana yeter de artar bile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

Bir ay kadar önce ben de önlere aldım Falken Ze310 modelinden. Şimdilik memnunum, etiket değerleri fazlasıyla tatmin edici. 205 55 16'da Islak: A, Tüketim: C, Ses:67dB. 2019 üretimi tanesi 300 TL. Arkalarda emektar Yokohama'lar önde Falken'ler var. Tümsek geçişlerinde falan ön arka farkı hissetmiyorum. Dün bir virajda biraz zorladım arkadan kaydı hafif önler iyi. Sessizliğiyle fark yaratıyor. Şimdilik olumsuz bir durum yok ama zaten bence lastiğin kalite kriteri, bir kaç yıl içinde ilk zamanki performanstan minimum kayıp vermesi. Mesela eski aracımda 3 yıl Alman üretimi goodyear EGP kullandım her mevsim geçişinde bariz tutunma kaybı vardı. Logar kapağından geçtim balon yaptı falan çizdim üstünü Yokohamaya geçtim. Performansını koruma açısından başarılı ancak gürültülü bir lastikti. Ya continental ya Michelin alacaktım, fiyatı ve etiket değerleri uygun geldi Falken aldım. Önümüzdeki yıllarda göreceğiz kalitesini... 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...