İçeriğe Yönlendir

Nasıl yıkamalı?

Ahmet Türkmen

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Ben sürekli sünger ile yıkıyordum geçenlerde fırçaylada denedim.Değişen bişey olmuyor.Süngerde fırçada kaliteli ise aynı kapıya çıkıyor.Ayrıca araç şampuanı sadece süngerde olur diyede bişey yok.Fırça ilede gayet güzel oluyor.Ancak en doğru olanı aracı önce ıslatmak daha sonra köpüklü su ile yıkamak.Zaten güneşsiz bir ortamda yıkanması gerektiğini söylemeye bile lüzum yok.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Ben de focusumu bir süre süngerle yıkadım - yıkattım. Birgün herifin teki kaportaya kocaman bir yıldız yapınca herşeyin boş olduğunu anladım :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ben de focusumu bir süre süngerle yıkadım - yıkattım. Birgün herifin teki kaportaya kocaman bir yıldız yapınca herşeyin boş olduğunu anladım :)

;) Doğru diyosunuz..

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
amma özeniyorsunuz ha kendimize o kadar bakmıyoruz valla nedir bu araba aşkı yav

Ama ben kendim de süngerle yıkanırım :)

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

aracımın eski olmasına rağmen kendim yıkarım;narin narin....

boyasının solmaması için de ince beyaz kumaştan brandası var.brandayı arabayı temizledikten sonra hep aynı yönde, tavan üzerinde gezdirmeden örtüyorum.yan taraflarınıda arabanın altındaki kriko deliklerinden çengelliyorum.

Yorum bağlantısı
Kilcal cizikler olusturduguna dair bir rivayet var.

Kesinlikle doğru sıfır megane almıştı komşumuz vakti zamanında fırça ile yıkıyordu devamlı belli bi zaman sonra güneş altında yuvarlak şeklinde kılcal çizikler dolmuştu özellikle güneş vurduğunda çok belli oluyordu. Kesinlikle fırça deydirmem ben aracıma ne olursa olsun varsın ben biraz daha yorulayım çizilmesinden iyidir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Ben fırçayla yıkayamıyorum. 2 defa yıkadım, ikisindede sonra tekrar yıkamak zorunda kaldım. Fırça temizlemiyorki. Yüzeydeki pislik gene kalıyor. Arayı kurularken resmen çamur akıyor. Sünger ise yüzeye oturduğu için tek bir defada heryerini geçiyorum ve tertemiz oluyor. Fırçanın kılları seyrek ve tam oturmuyor. Her yere girmiyor, ciziyor, matlaştırıyor vs vs. Fırçayla otobüs minübüs yıkanır, araba değil.

Ben resimdeki yeşil olanla yıkıyorum. İçi boş ve içine el giriyor. Yıkarken çok rahat oluyor. Yumuşak olduğu için daha iyi temizleyip cizmiyor.

pict0460s.jpg

Fırçayla yıkayanlar 1-2 defa süngerle yıkasınlar ve fırçayla yıkamanın daha zor oldunun farkına rahatca varırsınız.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Pekiçten
Eskiden beri kendim otomobil yıkama da sünger ve cilalı oto şampuan kullanırdım ama yaşlandığımdan mı dır ne dir artık bu yöntemle çok yoruluyorum. :D Kolay oluyor diye geçenler de oto yıkama fırçası aldım 5 Liraya. Bu gün de markete gidip oto şampuanı alıyım dedim. Marketteki reyon görevlisi arkadaş oto şampuanı ile sünger kullanmanız lazım dedi. Oto fırçası da olsa fırça çizer dedi. Sizler ne dersiniz? Araba da lacivert oluca... Fırçayı oto şampuanı ile de kullansak çizer mi? Teşekkürler...

kesinlikle fırca sürmeyin belki hemen farkedemezsiniz ama boyada kılcal cizikler meydana geliyor süngeri tercih edin

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
kesinlikle fırca sürmeyin belki hemen farkedemezsiniz ama boyada kılcal cizikler meydana geliyor süngeri tercih edin

sevgili batman, aracınız kısmında neden batmobil yazmıyor? avatarınız sildim, lütfen kurallara uyun

Yorum bağlantısı
Guest Fevzi G

şöyle bir şey duymuştum.eskiden oto yıkamacıları beslei çamura yatırıp belli bir zaman bekliyorlarmış ki çıkartılıp araç yıkandığı zaman pamukçuk veya toz bırakmasın diye.sadece bir duyumdur

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

araçlarını kendi yıkayan ve sünger oto şampuanı ile uğrasan arkadasları tebrik ediyorum en iyi ihtimalle ayda bir yıkamacıya götürüyorum iç dış güzelce yıkatıyorum varsın kılcal çizik olsun :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Ama ben kendim de süngerle yıkanırım :)

hiç fırçayı denedin mi? belki bir şey olmaz... :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Süngerle yıkayın, fırçayla aynı sürede süngerle daha temiz yıkıyorum hem, önce arabaya su tutun fazlalıklar gitsin sonra kovadaki şampuanlı suyla güzelce yıkayın gayet basit bastırmaya gerekte yok sünger herşeyi alıyor zaten, sadece şampuan kaliteli olsun yeter, kurulamaya gelince üstüne hızla cila sıkıp kurulayın bukadar basiit, bu şekilde yıkama 20dk sürüyor bende, bazen canım isterse bunun üstüne araç kuruduktan sonra full cila yapıyorum sürmesi parlatması 30dk. sürüyor (cila turtle wax platinum series diğer cilaların artıklarını silmek daha zor, çok yorucu), hem kol kaslarımda body yapmış gibi oluyor, gayet faydalı bişey yani :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hani şu bulaşık süngerleri var ya.Onunla yıkayın.En sert olan yeşil yüzeylilerle. :p:good1: Yeterli gelmezse bulaşık telleriyle takviye edersiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan o güderileri nerden aldın :good1:

Sağdan soldan geldi. Birini komşu verdi birini arabayı aldığımda arkadaş kendi arabasından vermişti. Biri deri değil zaten, marketlerde satılandan. :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
:good1: en güzelini buldum full zımpara saca kadar, sonra galvaniz sprey sıkın bidaha paslanmaz hemde gerçek metalik gri renk elde ederiz oh bee.
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
:good1: en güzelini buldum full zımpara saca kadar, sonra galvaniz sprey sıkın bidaha paslanmaz hemde gerçek metalik gri renk elde ederiz oh bee.

Tamam işte oldu bitti.Bundan iyisi can sağlığı.Ellerine sağlık abi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Aracımı alalı 3 yıl olacak. Bu tarihe kadar en az 50 defa yıkamışımdır. Aracımın boyası ilk günden daha güzel ve daha canlı. Kılcal cizik dahi yok denecek kadar az. Güneş altında incelenebilir. Sanki aracın boyası suyla kaplı gibi duruyor.

Fırça ile yıkamak araca zarar verdiği kadar süngere görede temizlemiyor ve uygulaması süngerden daha zor.Fırçanın tek faydası eliniz pek ıslanmıyor. :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Haklısın kardeş, benimkide aynen öyle üstelik seninki gibi ev içinde özel odasıda yok zavallının :good1: buna rağmen gıcır modda tabi rengininde magic denim olması önemli bir etken. Yanlız şu hazır cila işi baya faydalı cilalamak zor olduğundan her zaman yapamıyoruz fakat bu sonax hızlı cila ile sonuç gayet güzel tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Sıfır arabam olsa kesinlikle fırça ile yıkatmam. Benim arabanın heryerinde kılcal çizikler var.

Ama benim anlamadığım şey: Neden fırçasız-süngersiz yıkama yazan her yer arabayı fırçayla yıkıyor? Fırçasız yıkama için ayrı para mı vermek gerekiyor?

Fırçasız yıkama, gel fırçayla yıkattır :good1:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sıfır arabam olsa kesinlikle fırça ile yıkatmam. Benim arabanın heryerinde kılcal çizikler var.

Ama benim anlamadığım şey: Neden fırçasız-süngersiz yıkama yazan her yer arabayı fırçayla yıkıyor? Fırçasız yıkama için ayrı para mı vermek gerekiyor?

Fırçasız yıkama isterseniz söylemeniz gerekiyor ve fırçasız yıkama daha pahalı :good1: normal yıkama 10tl fırçasız 15 tl alıyorlar..

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Peki bu boya koruma hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Pasta-cila yapılmış bir araca sonrada birde boya koruma yaptırmak sizce ne kadar faydalıdır? Bazıları gerekli olduğunu söylerken bazılarıda bunun tuzak olduğunu savunuyor. Sizlerin düşüncesi nedir? :lol:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...